Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Emigrare in Spania - zona Barcelona-Valencia

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016
se pare ca tinerilor "le-a trecut" dorul de Spania ! ... adevaru' ca este mai greu dacat acu' 15 ani ! ...

#20
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Varianta cu mutatul cateva luni va fi facuta oricum, imi place foarte mult sa calatoresc si fiind acolo imi va fi mult mai usor sa vizitez diverse orase/obiective intr-un weekend. Singurele lucruri care imi dau putin emotii sunt eventualele probleme cu inchiriatul din cauza actelor, insa daca-i posibil sa platesc 3-4 luni in avans ca sa nu mi se ceara contract de munca spaniol(sau alte acte legate de asta) nu e nici o problema.

#21
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
mai peste tot doar agentiile cer tot felul acte la inchiriere. Discuta direct cu proprietarul si se rezolva.

#22
manusu

manusu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.01.2007
malaga....

#23
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
NIE si Seguridad Social. NIE-le poate fi si sub forma unui carton mic. Eu nu am fost sa il schimb.

Attached Files



#24
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View Postmanusu, on 06 mai 2016 - 14:04, said:

malaga....

In Malaga n-am gasit aproape deloc joburi in domeniul meu(la cautare pe diverse site-uri/Linkedin etc). Cum nu vreau sa ma duc sa lucrez in turism, trebuie sa ma limitez la locurile in care am sanse sa-mi gasesc de lucru in domeniul meu. Asta inseamna Valencia, Barcelona, Madrid, Asturia si Tara Bascilor. As prefera pe coasta, deci Madrid cam pica...

#25
manusu

manusu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.01.2007

View Postbaliosss, on 06 mai 2016 - 14:25, said:

NIE si Seguridad Social. NIE-le poate fi si sub forma unui carton mic. Eu nu am fost sa il schimb.

si eu inca trag de foile astea....

View Postdasca, on 06 mai 2016 - 15:39, said:

In Malaga n-am gasit aproape deloc joburi in domeniul meu(la cautare pe diverse site-uri/Linkedin etc). Cum nu vreau sa ma duc sa lucrez in turism, trebuie sa ma limitez la locurile in care am sanse sa-mi gasesc de lucru in domeniul meu. Asta inseamna Valencia, Barcelona, Madrid, Asturia si Tara Bascilor. As prefera pe coasta, deci Madrid cam pica...

job-ul se cauta local,nu on line....parerea mea....malaga ma refer pe undeva pe coasta(ma duc in concedii  ca am un prieten acolo) cuesta tropical(plin de nordici si englezi)...la baniii care-i castigi lunar(primul post) traiesti bine acolo....sunt multe de povestit despre spania....daca esti interesat de detalii lasa-mi un pm cu nr de tel si vorbim...bafta

ps   Madrid e in centru  Posted Image

Edited by manusu, 06 May 2016 - 21:13.


#26
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010

View Postmanusu, on 06 mai 2016 - 21:12, said:


job-ul se cauta local,nu on line....parerea mea....malaga ma refer pe undeva pe coasta(ma duc in concedii  ca am un prieten acolo) cuesta tropical(plin de nordici si englezi)...la baniii care-i castigi lunar(primul post) traiesti bine acolo....sunt multe de povestit despre spania....daca esti interesat de detalii lasa-mi un pm cu nr de tel si vorbim...bafta

ps   Madrid e in centru  Posted Image

Sunt de acord intr-o oarecare masura ca joburile se cauta local, dar in IT lucrurile nu stau intotdeauna chiar asa. Si in domeniul meu de activitate eu n-am vazut decat un singur loc de munca disponibil in zona de sud a Spaniei. In partea de nord am vazut cel putin 35-40 la o cautare orientativa. Plus ca de la Valencia mi-e ceva mai usor sa fac 300 km pana in Barcelona in caz de vreo invitatie la un interviu.

#27
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Nu înțeleg de ce să te muți în Spania, unde câștigi aceiași bani ca în Ro. E sărăcie în Spania.

#28
manusu

manusu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.01.2007

View PostEscapE13, on 07 mai 2016 - 21:50, said:

E sărăcie în Spania.

ha,ha,ha.....ti-au povestit rudele,zidari incuiati care s-au intors din spania cum au plecat(carpe-n c..)?sau vorbesti din proprie experienta?
e saracie pentru limitatii,ca peste tot in lume...in IT daca esti capabil,se fac bani frumosii si in spania....tipic romanesc....toti e prosti,noroc cu noi ca ii scoatem din cacat.....povesti de aventurieri rurali,spuse la carciuma din sat intre 2 inundatii....
apropo....cat castiga userul dasca cu sotia in romania,castiga un tractorist in spania...ba chiar si mai bine...tractorist serios,nu orice betivan venit din cuca macaii dupa 30 de u650....ma rog,fiecare face ce vrea...succes

#29
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Sunt multe de zis pe aceasta tema, dar din ce am observat eu din interactiunea cu strainii(fie ei nemti, spanioli sau canadieni/americani) cu care lucrez, in Vest se obtin mai multe la capitolul standard de viata. Nu e vorba doar de bani, in domeniul meu se plateste destul de bine, se poate ajunge dupa 5-6 ani de experienta la 2500-3000E(si asta in Timisoara, probabil in Bucuresti se plateste ceva mai bine), am cateva cazuri in compania in care lucrez. Doar ca oamenii aia nu prea au viata personala(din lipsa de timp), duc in spate singuri proiecte intregi, lucreaza de multe ori peste 60-70 ore/saptamana. Si eu acum lucrez destul de mult, insa nu ma deranjeaza pentru ca vreau sa invat cat mai multe si sunt tanar. Insa peste vreo cativa ani cand probabil va mai aparea si vreun copil in familie sunt sigur ca nu voi mai gandi chiar la fel.

Eu nu visez la o vila cu 10 camere si Seria 7 in curte, insa imi doresc sa pot trai in conditii bune, sa castigam decent, sa avem si timp pentru noi, sa pot pleca linistit intr-un weekend undeva fara sa-mi iau laptopul de lucru dupa mine. Nu vreau sa traiesc doar pt a munci, dar muncesc ca sa traiesc mai bine.

#30
manusu

manusu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdasca, on 07 mai 2016 - 23:02, said:

Sunt multe de zis pe aceasta tema, dar din ce am observat eu din interactiunea cu strainii(fie ei nemti, spanioli sau canadieni/americani) cu care lucrez, in Vest se obtin mai multe la capitolul standard de viata. Nu e vorba doar de bani, in domeniul meu se plateste destul de bine, se poate ajunge dupa 5-6 ani de experienta la 2500-3000E(si asta in Timisoara, probabil in Bucuresti se plateste ceva mai bine), am cateva cazuri in compania in care lucrez. Doar ca oamenii aia nu prea au viata personala(din lipsa de timp), duc in spate singuri proiecte intregi, lucreaza de multe ori peste 60-70 ore/saptamana. Si eu acum lucrez destul de mult, insa nu ma deranjeaza pentru ca vreau sa invat cat mai multe si sunt tanar. Insa peste vreo cativa ani cand probabil va mai aparea si vreun copil in familie sunt sigur ca nu voi mai gandi chiar la fel.

Eu nu visez la o vila cu 10 camere si Seria 7 in curte, insa imi doresc sa pot trai in conditii bune, sa castigam decent, sa avem si timp pentru noi, sa pot pleca linistit intr-un weekend undeva fara sa-mi iau laptopul de lucru dupa mine. Nu vreau sa traiesc doar pt a munci, dar muncesc ca sa traiesc mai bine.

pai si eu ce ziceam?

#31
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postdasca, on 07 mai 2016 - 23:02, said:

Sunt multe de zis pe aceasta tema, dar din ce am observat eu din interactiunea cu strainii(fie ei nemti, spanioli sau canadieni/americani) cu care lucrez, in Vest se obtin mai multe la capitolul standard de viata. Nu e vorba doar de bani, in domeniul meu se plateste destul de bine, se poate ajunge dupa 5-6 ani de experienta la 2500-3000E(si asta in Timisoara, probabil in Bucuresti se plateste ceva mai bine), am cateva cazuri in compania in care lucrez. Doar ca oamenii aia nu prea au viata personala(din lipsa de timp), duc in spate singuri proiecte intregi, lucreaza de multe ori peste 60-70 ore/saptamana. Si eu acum lucrez destul de mult, insa nu ma deranjeaza pentru ca vreau sa invat cat mai multe si sunt tanar. Insa peste vreo cativa ani cand probabil va mai aparea si vreun copil in familie sunt sigur ca nu voi mai gandi chiar la fel.

Eu nu visez la o vila cu 10 camere si Seria 7 in curte, insa imi doresc sa pot trai in conditii bune, sa castigam decent, sa avem si timp pentru noi, sa pot pleca linistit intr-un weekend undeva fara sa-mi iau laptopul de lucru dupa mine. Nu vreau sa traiesc doar pt a munci, dar muncesc ca sa traiesc mai bine.


Fix la fel imi doresc si eu, dar doar ca in Malta in loc de Spania (se vorbeste engleza si salariile sunt mai maricele datorita taxelor mai mici). Se pare ca avem situatii asemanatoare, doar ca la mine, sotia nu e in IT, ci doar eu. Multa bafta in ce doresti sa faci si sunt sigur ca vei reusi.

#32
prudential

prudential

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2017

View Postcompostajeurbano, on 04 mai 2016 - 22:08, said:

statul spaniol nu mai acorda NIE cetatenilor comunitari ! ... nu ca inainte !
o sa-ti dea un NIE provizoriu, daca ai o oferta de munca ! ... odata angajat, patronul trebe
sa te mentina minimum 6 luni, dupa care daca totul este OK, obtii NIE "adevarat" ! ...
rezidentii spanioli stau in chirie, turistii straini in hotele, sau apartamente inchiriate cu saptamana !

Nu inteleg ce inseamna NIE provizoriu. Eu inteleg ca este necesara obtinerea lui ( am intels ca in unele locuri dureaza mai putin, in altele mai mult) daca exista interese financiare pentru un cetatean non-spaniol pe teritoriul Spaniei, iar acest numar ramane valabil pentru tot restul vietii, odata alocat. De exemplu, daca vreau sa cumpar o proprietate.


View Postsoarce, on 05 mai 2016 - 13:40, said:

O precizare, nu stiu daca toata lumea intelege ce inseamna sa ai NIE. NIE-ul este echivalentul permisului de rezidenta.
Pe oriunde te duci te intreaba de NIE si daca nu-l ai esti considerat nerezident in Spania. In cazul asta te legitimezi cu pasaportul sau buletinul si in general ai alte tarife la unele servicii, de exemplu la banca iti deschid cont de nerezident. La fel in sistemul de sanatate, fara NIE nu cred ca ai acess la toate serviciile fara platesti.

Din nou, din ceea ce am citit oriunde altundeva rezulta ca NIE nu e echivalentul permisului de rezidenta. Continuand ceea ce am scris mai sus si presupunand ca vreau sa achizitionez un imobil pe teritoriul Spaniei, inteleg ca am nevoie sa obtin acest numar-NIE, plus deschiderea unui cont bancar pentru un non-rezident si ce mai urmeaza. Dar nu vad de ce as avea nevoie sau as vrea macar sa obtin rezidenta. Eu inteleg ca pentru a fii rezident trebuie(sau macar sa intentionez) sa locuiesc in Spania mai mult de 183 de zile pe an/ interesele mele principale ( familie, locuinta principala, serviciu...) sa fie pe teritoriul Spaniei. Si asta inseamna ca apoi sa platesc taxe statului spaniol pe venituri/ bunuri ce trec de o anumita valoare din orice alta tara. E ceva ce inteleg gresit?

https://movingtovale...or-eu-citizens/

#33
gabun

gabun

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.02.2019

View Postdasca, on 02 mai 2016 - 21:14, said:

Salut,

De ceva timp ma bate gandul sa parasesc Romania, iar in ultima perioada mi se pare tot mai atractiva Spania, dupa ce m-am interesat mai in detaliu pt un scurt concediu in toamna. Sa dau putine detalii despre situatia mea: suntem un cuplu tanar(eu 27 ani, consoarta 24), locuim in Timisoara, ambii lucram in IT, in administrare sisteme ERP. Castigam destul de bine, fiecare cam 900-1000E lunar, nu avem credite, datorii sau proprietati(tocmai din motivul acesta, ca iau in considerare plecatul din tara si nu doresc diverse complicatii).

Am discutat in familie si am pus la cale un plan de bataie. Mergem in toamna intr-un concediu de doua saptamani sa iau si eu putin contact cu tara(ea a mai fost in Spania vreo 3-4 luni in urma cu cativa ani, plus ceva internship la o companie din Portugalia acum 2 ani). Apoi, anul viitor pe la sfarsitul iernii, inceputul primaverii, doresc sa plecam vreo 6 luni sa locuim in Valencia. Lucrand in IT, avem posibilitatea sa lucram si remote, deci am putea sa testam putin apele fara sa renuntam la actualele locuri de munca. Totodata, fiind acolo, consider ca ne-ar fi mai usor de invatat limba(nu vorbim spaniola, dar intelegem cate ceva, clientii nostri avand filiale si in tarile latine) si in 6 luni de locuit efectiv acolo ne putem da seama daca intr-adevar locul e potrivit pentru noi. Totodata, acest timp poate fi folosit pentru cautat loc de munca in domeniu, mers la interviuri eventual, fara stresul ca nu avem loc de munca.

Legat de locatie, parca ma atrage ceva mai mult Valencia(sau localitati limitrofe), insa din ce am observat la capitolul locuri de munca in domeniul nostru Barcelona este mult mai generoasa. In perioada aceea de 6 luni foarte probabil vom merge in Valencia, chiriile sunt ceva mai mici, am gasit apartamente frumoase la 400-500 E. Din calculele mele, din diferenta pana la 1800-2000E lunar ar trebui sa putem trai fara probleme acolo, insa as dori eventuale pareri ale celor stabiliti in Spania.

Ce nu stiu este cum se procedeaza cu chiria in general(cat/cum se plateste la inceput, acte necesare, trebuie sa ma inregistrez undeva etc.), mai ales dat fiind faptul ca in prima faza nu avem loc de munca in Spania. Totodata, planul este sa plecam cu masina acolo, ce ar trebui sa stiu legat de aceasta perioada. Este necesara inmatricularea acolo, sau altor formalitati, se poate sta cu numerele romanesti cateva luni? Nu as dori sa fac aceasta transcriere decat in cazul in care ne hotaram 100% sa ramanem acolo.

Totodata, orice alte sfaturi, discutii sunt bine venite. Deocamdata suntem in stadiul de informare, iar cu cat am mai multe informatii, cu atat pot lua o decizie mai bine cantarita/calculata.

Multumesc!
Buna, imi poti spune daca te-ai mutat in Valencia, cum e?

#34
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Salut, nu am mai plecat in Spania pana la urma. Dar anul trecut am emigrat in Austria.

#35
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Si cum e in Austria?

#36
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
E bine. Am mai postat informatii pe aici:

https://forum.softpe...6#entry23401336

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate