Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Emigrare in Spania - zona Barcelona-Valencia

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018
Pai in Austria nu-i frig? Prietenei tale i-a cazut cu bine decizia? (ai specificat ca nu-i place clima rece)

Edited by Disstrack, 07 April 2019 - 22:57.


#38
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Decizia a fost luata impreuna, dupa ce am pus in balanta partile pozitive si cele negative. Viena ni se pare superba din martie pana in noiembrie, in perioada rece clima e ceva mai neprietenoasa din cauza vantului.

S-o citez pe prietena mea, dupa ce ieri am revenit in Viena dupa o vizita de o saptamana in Romania: "Mutarea in Viena a fost cea mai buna decizie luata pana acum".

#39
LMN_132388

LMN_132388

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2019
Mi-am facut cont, doar ca am vazut aceasta discutie si pentru ca dorim sa ne mutam in Barcelona. Felicitari @dasca pentru decizia luata si va urez numai bine.
Nu pot sa nu remarc cum romanii dau in cap altor romani.... Am intrat si pe grupuri de Australia, pentru ca dorim sa facem o vacanta acolo, iar romanii sunt de-a dreptul..... invidiosi, ca sa ma exprim totusi elegant. Dar ce aveti, fratilor, de sunteti asa rai? Vine cineva si va ia jobul si well-being-ul? Incredibil cat de putin ne ajutam, doar ca nu cumva altui roman sa ii fie bine si lui.
Nu mai spun ca am primit muuult mai multe info de la australieni decat de la romani....
De aia am ajuns aici, ca tara, ca popor....
Chiar nu m-am putut abtine sa nu comentez o situatie oribila de fapt.
O zi placuta tuturor, eventual fara invidie in vena!

#40
CMAo

CMAo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2019
Buna,
Am nevoie de putin ajutor in legatura cu o problema pe care o intampina tatal meu. Din ce am inteles de la el actele lui ar contine date gresite, 2 NIE. El a lucrat in spania in anii 2000 si acum la intoarcerea in 2017 i-ar fi dat alt numar, iar anii de munca i-au atribuit cumva unei alte persoane cu acelasi nume ce lucra in aceeasi zona.
Este in varsta si nu stie sa se programeze online, tot incearca sa rezolve de luni bune si este amanat, merge la politie in granollers, unde locuieste si nu reuseste sa rezolve ( nu stiu exact cum are.. 2 nie, unul la banca, unul pe datele de la munca, de la politie, nu inteleg exact)
Eu am gasit https://www.citaprev...ento=X&tipo=NIE unde vad ca s-ar putea face programare, insa nu gasesc deloc info la ei pe site in legatura cu astfel de probleme. Ati mai intampinat? aveti idee cum se poate rezolva?

#41
FloryKab

FloryKab

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.02.2017
Bună.E cam târziu răspunsul meu,nu știu dacă a rezolvat tatăl tău până acum,însă poate mai folosește și altora. NIE e numărul de identificare a emigrantulului,care e UNIC,deci nu poți avea două pe același nume. Asta înseamnă că cei ce i-au eliberat al doilea NIE au făcut o greșeală majoră,pe care,având în vedere că îl poartă pe drumuri de atâta timp,cei responsabili nu vor să si-o atribuie. Părerea mea e să facă o cerere de audiență la șeful instituției care i-a eliberat al doilea NIE. Ca să explic de unde cunosc situația. Eu mi-am scos primul NIE imediat după intrarea României în UE.Intre timp m-am intors o perioadă în țară,unde am pierdut hârtia. Când m-am întors iar în Spania,a trebuit să-mi scot altul. Atunci m-au întrebat dacă mai știu numărul,pe care bineînțeles că nu-l știam 😁Atunci m-au căutat ei după nume și,voila,în nici un minut mi-au găsit vechiul număr. La început,când le-am sugerat sa-mi dea un alt număr,am primit un răspuns foarte clar:No se puede! Așa că...

#42
CMAo

CMAo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2019
Hei, buna, a reusit sa rezolve acum vreo 2 luni cu ajutorul unui avocat.
Pai si pe el l-au cautat la revenirea in Spania insa i-au oferit un alt NIE, cum spuneam, o alta persoana cu nume identic lucrase tot in zona respectiva si de acolo confuzia, clar nu au verificat bine toate datele. Crunt oricum sa mergi mai mult de un an de zile pe la diferite insitutii, birouri si nimeni sa nu te ajute, sa reprogrameze, sa amane.. mai ales in situatia unui om muncitor, cu bun simt si cu putine cunostinte despre aceste lucruri, care nici nu stapanea limba atat e bine.
Multumesc pentru raspuns :)

#43
FloryKab

FloryKab

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.02.2017
👍Mă bucur. Totul e bine când se termină cu bine. 🙂

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate