Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Se poate obtine scutire de impozit in tara asta? Nu-mi convine sa mai fiu furat.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#73
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 19:16, said:

Pentru o viata decenta: 2000 lei net.

vai... m-am prapadit de ras!!! Posted Image
cand io zic ca e importanta educatia...
ca sa castigi 2000 lei in mana, trebuie sa produci 3300 lei doar ca sa-ti scoti salariul!!!... nu mai zic de concediu si profitul firmei!!!...
ce stii tu sa faci ca sa produci atata plus valoare???

tampitii astia de americani la care se uita lumea ca la dumnezeu au o vorba!!! :" nu intreba ce poate face tara pentru tine!!! intreaba-te ce faci tu pentru ea!!!"

Edited by Nero-d, 02 May 2016 - 19:31.


#74
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016
ai uitat sa pui cuvantul magic ! ... 2000 EUR

#75
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,126
  • Înscris: 29.06.2005
Treaba cu salariul e mai complicata decat vede colegu` initiator.
Pentru ca se tot leaga de salariul minim - nu vad de ce nu negociaza un salariu de 1250 ron net. Desi, din ce stiu eu, prin zona Bucurestiului, nu prea mai sunt salarii atat de mici. Asta pentru ca la un moment dat cautam angajati pentru firma , salariu de 1500 net....si in 2 luni a depus CV un singur om , si ala a fugit cand a auzit cat se ofera.
Apoi, problema este abordata gresit. Am vazut ca tinerii vor acum salariu cat mai mare, imediat ce termina scoala. Lucrurile se fac treptat, te angajezi pe un salariu mic - inveti, devii foarte bun la ceva - apoi obtii salariu mai mare(tot acolo, sau in alta parte). Si tot asa. Pe masura ce devii tot mai bun, vin si salariile tot mai mari.

Desi cred si eu ca platim contributii cam mari - totusi, si aici e gresit abordata problema. Cum ar fi sa ai un accident, sa vina ambulanta si sa zica " ai 800 ron la tine, ca atat te costa transportul prioritar+ ingrijirile pana la spital, ca sa te tinem in viata ?". Sa jungi la spital si sa-ti spuna "mda, te costa 500 ron tija de titaniu+suruburile, 1500ron operatia si inca 1500 o saptamana de spitalizare postoperatorie. Ai banii la tine sau platesti cu cardul?"
Cum ar fi sa iesi noaptea de la schimbul 2 si tot drumul tau spre casa sa nu ai nici o lumina pe strada? Sa te atace talharii si sa nu poti merge la politie, pentru ca nu? Daca nu platim impozite, nu avem cu ce plati politisti. Sau, cum ar fi sa fii blocat in casa si sa-ti ia foc si...nu vin pompierii, ca statul nu are cu ce-i plati.

#76
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016

View PostNero-d, on 02 mai 2016 - 19:26, said:

vai... m-am prapadir de ras!!!
cand io zic ca e importanta educatia...
ca sa castigi 2000 lei in mana, trebuie sa produci 3300 lei doar ca sa-ti scoti salariul!!!... nu mai zic de concediu si profitul firmei!!!...
ce stii tu sa faci ca sa produci atata plus valoare???
vb "patronu' din tine" ! ... ce treaba are angajatu' cu "plus valoarea" ?...
asa v-au educat patronii si politicienii ! ...
yo sunt tehnician ! ... da' lucrez ca magazioner (de cca 2 ani) ! ... adica "o frec" prin magazie !
am 1500 EUR/luna, net ! ... ma doare "exact in cur" daca firma face sau nu profit ! ...
deoarece salariul meu este FIX ! ... daca patronii vor "sa particip" trebe sa-mi dea comision
din "plus-valoare" ! ... asa "merge" in Capitalism ! Posted Image
acu' vreo 10-12 ani cand lucram "pe metru" am avut si salar de 4000 EUR/luna ! ...se numeste
motivatie financiara!

Edited by compostajeurbano, 02 May 2016 - 19:40.


#77
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View PostNero-d, on 02 mai 2016 - 19:26, said:

ca sa castigi 2000 lei in mana, trebuie sa produci 3300 lei doar ca sa-ti scoti salariul!!!... nu mai zic de concediu si profitul firmei!!!...
Nu mai minti, nu trebuie sa produci nimic. Trebuie ca societatea sau institutia la care esti angajat sa obtina acei bani, iar prin ce metode nu te intereseaza.
Daca ar fi sa produci acei bani, nu am mai avea bugetari deloc, pentru ca ei nu produc, sunt doar finantati de la buget.

#78
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 19:16, said:

Pentru o viata decenta: 2000 lei net.

There you go,
Vizezi si lupti pentru un salariu de 3000 de lei, si-ti mai si ramane.
Nu vad nici o problema

Si vei plati si toate darile catre stat si vei vfi si multumit.
Ce te furtunezi atat?
Sunt oameni care castiga atat, deci se poate

#79
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

View PostPrien, on 02 mai 2016 - 17:26, said:

Dar atunci as vrea sa vina foarte repede, adica sa aiba masini bune, si sa fie antrenati, ca sa imi stinga cat mai repede si sa imi arda cat mai putine lucururi.
Credeam ca esti mult mai matur.
Nicaieri in lumea asta, misiunea pompierilor nu este asta . Adica, sa-ti stinga incendiul , sa-ti salveze lucrusoarele .
Ei trebuie doar sa limiteze extinderea incendiului la casele vecine .
Restul ???
Dumnezeu cu mila !!!!

View PostPrien, on 02 mai 2016 - 17:26, said:

De ex pompierii.  Sincer, nu vreau sa am nevoie de serviciilor never@niciodata. Pt ca asta ar insemna sa imi ia foc casa.

Asigurare???
Rugaciuni sa nu fie ranit sau ucis unul din locatari .
Am facut armata la p[ompieri .
Mai era cate-un oltean zelos care intra in incendiu si iesea cu butelia in brate .
Dupa terminarea misiunii, il bateam pana se caca pe el.
Cu totii voiam sa venim teferi acasa, nu acoperiti de steagul romaniei .

#80
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postcompostajeurbano, on 02 mai 2016 - 19:30, said:


vb "patronu' din tine" ! ... ce treaba are angajatu' cu "plus valoarea" ?...
asa v-au educat patronii si politicienii ! ...
yo sunt tehnician ! ... da' lucrez ca magazioner (de cca 2 ani) ! ... adica "o frec" prin magazie !
am 1500 EUR/luna, net ! ... ma doare "exact in cur" daca firma face sau nu profit ! ...
deoarece salariul meu este FIX ! ... daca patronii vor "sa particip" trebe sa-mi dea comision
din "plus-valoare" ! ... asa "merge" in Capitalism ! Posted Image
acu' vreo 10-12 ani cand lucram "pe metru" am avut si salar de 4000 EUR/luna ! ...se numeste
motivatie financiara!
Fix, dar fix asa gandesc toti romanii din Romania care nu inteleg de ce nu au de munca sau de ce castiga mult prea putin (in comparatie cu asteptarile lor - care si ele ar trebui sa fie reale, raportate la piata in care activeaza sau doresc sa activeze).

In rest, de acord cu Tsun: initiatorul tre' sa isi stabileasca targetul altfel.

#81
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttiomarami, on 02 mai 2016 - 19:43, said:

Credeam ca esti mult mai matur.
Nicaieri in lumea asta, misiunea pompierilor nu este asta . Adica, sa-ti stinga incendiul , sa-ti salveze lucrusoarele .
Ei trebuie doar sa limiteze extinderea incendiului la casele vecine .

Si deci ce a zis Prien.. e nevoie sau nu de pompieri?
la fel sa zic si eu cum i-ai spus tu lui...?

Edited by Tsunnnami, 02 May 2016 - 19:50.


#82
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016

View Postflorinel, on 02 mai 2016 - 19:29, said:

Treaba cu salariul e mai complicata decat vede colegu` initiator.
Pentru ca se tot leaga de salariul minim - nu vad de ce nu negociaza un salariu de 1250 ron net. Desi, din ce stiu eu, prin zona Bucurestiului, nu prea mai sunt salarii atat de mici. Asta pentru ca la un moment dat cautam angajati pentru firma , salariu de 1500 net....si in 2 luni a depus CV un singur om , si ala a fugit cand a auzit cat se ofera.
Apoi, problema este abordata gresit. Am vazut ca tinerii vor acum salariu cat mai mare, imediat ce termina scoala. Lucrurile se fac treptat, te angajezi pe un salariu mic - inveti, devii foarte bun la ceva - apoi obtii salariu mai mare(tot acolo, sau in alta parte). Si tot asa. Pe masura ce devii tot mai bun, vin si salariile tot mai mari.

Desi cred si eu ca platim contributii cam mari - totusi, si aici e gresit abordata problema. Cum ar fi sa ai un accident, sa vina ambulanta si sa zica " ai 800 ron la tine, ca atat te costa transportul prioritar+ ingrijirile pana la spital, ca sa te tinem in viata ?". Sa jungi la spital si sa-ti spuna "mda, te costa 500 ron tija de titaniu+suruburile, 1500ron operatia si inca 1500 o saptamana de spitalizare postoperatorie. Ai banii la tine sau platesti cu cardul?"
Cum ar fi sa iesi noaptea de la schimbul 2 si tot drumul tau spre casa sa nu ai nici o lumina pe strada? Sa te atace talharii si sa nu poti merge la politie, pentru ca nu? Daca nu platim impozite, nu avem cu ce plati politisti. Sau, cum ar fi sa fii blocat in casa si sa-ti ia foc si...nu vin pompierii, ca statul nu are cu ce-i plati.
Florin, ai fi un f bun agent de vanzari ! ... ai argumente simple care "merg la suflet" ! ...
serios vb, Romania este "putreda" tocmai prin "lucraturile politicului" contra propriului popor ! ...

View Postdexterash, on 02 mai 2016 - 19:47, said:

Fix, dar fix asa gandesc toti romanii din Romania care nu inteleg de ce nu au de munca sau de ce castiga mult prea putin (in comparatie cu asteptarile lor - care si ele ar trebui sa fie reale, raportate la piata in care activeaza sau doresc sa activeze).
vrei sa spui ca nu stii de existenta unei firma de stat sau privata, care desi isi poate permite salarii normale de 1000 EUR/luna, ofera salarii "de kakat" ? ... eu asa numesc un salar de 250 EUR, intr-o tara membra a UE ! ...
vrei sa spui ca un tractor se conduce diferit in Norvegia (4000 EUR/luna) fata de Romania (250 EUR/luna) ?

Edited by compostajeurbano, 02 May 2016 - 20:02.


#83
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ai dus-o in extrema cealalta. Exact ca atunci cand nu ne convine ce citim.

Dar chiar si asa, compania plateste cat cere piata (daca poate, desigur). Daca piata cere 100 de lei, compania ce sa faca? Donatii? Sa il forteze pe angajat sa ceara mai mult? Asa crezi tu ca e in capitalism?

Ce vina are compania ca angajatii se gandesc cum sa ciordeasca si cum sa fenteze diverse, in loc sa se gandeasca la un mod legal de a obtine ceea ce isi doresc - adica un venit mai mare? Prin cea mai simpla metoda care poarta denumirea de "cerut"?

View Postcompostajeurbano, on 02 mai 2016 - 19:56, said:

vrei sa spui ca un tractor se conduce diferit in Norvegia (4000 EUR/luna) fata de Romania (250 EUR/luna) ?
Ceea ce "iese" din tractor se vinde diferit in Norvegia fata de Romania? Cantitate si pret?
Daca da, atunci compari mere cu pere si cu struguri.

Edited by dexterash, 02 May 2016 - 20:11.


#84
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016

View Postdexterash, on 02 mai 2016 - 20:09, said:

Ai dus-o in extrema cealalta. Exact ca atunci cand nu ne convine ce citim...
Poate din cauza varstei ! ... am imbatranit asteptand sa sa schimbe Romania, sa ma intorc acasa ! ...
astept din ian 1990, de cand "mi-am luat campii" ! ... Elvetia, Germania, UK, Franta, Spania ! 25 de ani !  Posted Image
cred-ma ca stiu ce insemna munca ! ... si corecta plata a acesteia ! ...voi nu ! ...asta o spun cu parere de rau !

Edited by compostajeurbano, 02 May 2016 - 20:16.


#85
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:06, said:

in timp ce mamii lor de politruci au firme off-shore in Panama, desi ei ne indeamna sa strangem cureaua.



nu mai trebuie sa votam politruci

#86
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postcompostajeurbano, on 02 mai 2016 - 20:14, said:

Poate din cauza varstei ! ... am imbatranit asteptand sa sa schimbe Romania, sa ma intorc acasa ! ...
astept din ian 1990, de cand "mi-am luat campii" ! ... Elvetia, Germania, UK, Franta, Spania ! 25 de ani !  Posted Image
cred-ma ca stiu ce insemna munca ! ... si corecta plata a acesteia ! ...voi nu ! ...asta o spun cu parere de rau !
Cine sa schimbe Romania? Juniorul proaspat absolvent de la facultatea de taiat frunze la caini sau mai stiu eu ce care asteapta sa ii dea careva bani doar pentru ca se duce la munca sau pentru ca a terminat o facultate? Pai cum vine asta?
Si cand nu-i convine cat castiga, incepe sa caute metode de ciordit? Asa functioneaza treaba? Da' nu e vina lui, e vina sistemului ca nu ii da mai mult?

Dar ca sa nu emita pretentii aberante, e bine, totusi, sa se intereseze cum e cu mediul privat din Romania. Poate chiar sa se implice direct, ca angajator.

Edited by dexterash, 02 May 2016 - 20:24.


#87
compostajeurbano

compostajeurbano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2016
mda ! ... asa ati invatat acu' la scoala !
ca o societate bolnava trebe sa ramana astfel, pana cand toti romanii
vor prelucra diamante Cartier, ca sa produca plus-valoare !
vai de noi !

Edited by compostajeurbano, 02 May 2016 - 21:01.


#88
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 18:22, said:

Mai bine boschetar in desert decat sa muncesc ca sa platesc impozit si sa contribui la mentinerea acestui sistem politic mafiot.

Nici daca ar fi impozitul de 1 ban, tot nu le-as da la hotii parlamentari.  
Apoi, n-am nicio garantie ca beneficiez de servicii publice de calitate. Nicio garantie....


Si sunt destul de matur sa stiu ca suntem supusi celui mai mare jaf...nici turcii nu ne jefuiau in halu' asta.


Teoretic ar trebui...


Da, si asa poate aia ar depune mai mult efort sa nu ajung mort la spital.


Pana acum mi-ai dovedit ca esti posibil un pensionar sau vreun colaborator cu pesedistii ....sau lucrator la stat.

Uite ca eu am o problema daca imi ia statul 300 lei.




EU MUNCESC PENTRU 1250 LEI, NU PENTRU 950 LEI IN MANA. E CLAR NENEA?

In concluzie,  eu imi voi duce greva fiscala mai departe: nu ma angajez si nu voi lucra in Romanistan cat timp sunt fortat sa platesc impozit.

Ori mai bine voi munci la negru si imi voi deschide o proprie afacere la negru. Adica, ei au voie cu firme off-shore in Panama, eu de ce sa nu fac evaziune fiscala?

Culmea e ca si scapa nepedepsiti.

Baiatule sunt locuri la Balaceanca.
Daca stai destul primesti si scutire de impozit si pensie pentru dizabilitati si poate si insotitor.
Da-i inainte ca ai facut facultatea degeaba. Ar fi bine sa returnezi banii cheltuiti de acest stat de ra..t cu spui cu scoala si facultatea.
Cind citesc ce pot gindi specimene ca tine incep sa-l regret pe Ceausescu si ii acuz pe parintii tai ca NU au stiut sa-ti bage nimic in cap.
Ai dreptate, Nu esti TU de vine ci parintii ca te-au tinut pina acum sa bati cimpii.
Stiu ce afirm si daca te consideri jignit , solicita raport.

#89
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postcompostajeurbano, on 02 mai 2016 - 21:00, said:

sa produca plus-valoare !
Fara plus-valoare de unde profit din care sa fie platiti angajatii? Sau cum altfel?

#90
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015
Marirea profitului din munca se poate face prin
1. scaderea cheltuielilor (cu mancarea, cu transportul, cu hartia igienica)
2. scaderea impozitelor si taxelor
3. prin cresterea veniltului.

2. Nu depinde de tine decat daca iti cauti o tara fara impozite.
Acea tara exista, insa, pe cat faci pe viteazul aici ca ti-ar placea sa nu platesti pentru ca nici nu beneficiezi, NU AI ALEGE calea aia.
Nu stii cand ai parte de un accident si te arunca la groapa comuna

1. Nu renteaza pentru ca-ti scade confortul

3.
Nu inteleg de ce tocmai punctul asta care depinde 100% de tine nu-l atingi.
Numai cei indragostiti de perna cauta vina pentru cum o duc ei la alti

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate