Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Se poate obtine scutire de impozit in tara asta? Nu-mi convine sa mai fiu furat.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#37
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:06, said:


Nu suntem impozitati pentru pensia pe care o vom primi. Suntem impozitati pentru plata actualelor pensii.  Pensia ta va fi platita de catre cei aflati atunci in campul muncii.

Statul asta are de unde face economii; da' nu vrea. Mie mi se pare absolut aiuritor ca nr. functionarilor publici este la acelasi nivel ca-n anii '90. Asta in conditiile in care lumea s-a informatizat; ai zice ca lucrurile ar trebui sa devina mai simple, mai suple.. da' de unde.

Avem prea multi functionari/locuitor; ponderea lor in totalul angajatilor este cea mai mare din UE. Iar serviciile lor sunt jalnice. Daca s-ar vrea eficientizare si economisire.. ar avea de unde sa taie. Da' asta ar insemna desfiintarea a n'spe mii de institutii inutile.. cum sa faca asa ceva?

Din nefericire nu putem renunta la contributii; din nefericire nu pot opta pentru un CASS privat(fara sa-l platesc si p-asta obligatoriu); din nefericire nu pot opta pentru un CAS privat(fara sa-l platesc si p-asta obligatoriu).. deh. Daca tot nu pot scapa de ele macar sa le reduca, da' nu pot sa le reduca pentru ca fara banii astia n-ar mai putea tine in carca sistemul asta de sorginte comunista cu milioane de posturi si cumetrii. Si asta-i doar la nivelul salariatilor.

Ce-i pe partea de angajatori.. acolo-i si mai mare jalea.

Edited by Alecsandru010, 02 May 2016 - 17:11.


#38
student_cti

student_cti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 02.02.2015
Cateva pareri:
1. Taxele pe care le platesti (care nu sunt doar impozitul, de care sunt scutite anumite categorii) nu sunt deloc "la sange". Am un prieten in Germania care castiga 60k euro pe an brut, si ramane net cu 30k pe an, cu o taxa efectiva de 50%. Tu platesti 26% taxa, adica mult mai putin. In nicio tara nu o sa platesti taxa 10% (poate doar cele cu taxare progresiva). Motivul pentru care ti se pare ca esti taxat la sange este ca ai un salariu foarte mic, consecinta a economiei romanesti care nu e cea mai productiva si a somajului foarte mare.

2. O mica parte din taxele pe care le platesti sunt dedicate pensiilor (cred ca e 5.5%, dar nu ma pricep prea bine, nu am mai lucrat in Romania de ceva timp). Restul sunt pentru scoli, universitati, spitale, strazi, pompieri, politie etc etc. Da, nu sunt cele mai performante, dar sa stii ca aproape peste tot in lume lumea se plange de serviciile publice.

3. Intr-adevar, poti justifica faptul ca esti furat, dar furtul se intampla nu atunci cand platesti taxe si impozite (ceea ce e absolut normal si firesc), ci atunci cand contributiile tale financiare la buget nu sunt folosite corespunzator, ci sunt sifonate de diverse entitati.

In locul tau as incerca sa caut un job mai bine platit, fie prin "invartit" prin piata (cauta restaurante unde vin clienti instariti si fa-te chelner, sau taximetrist, sau mai stiu eu ce, sunt multe joburi care platesc bine si nu necesita cine stie ce calificari), fie prin a invata niste abilitati care sunt cautate in piata (cum ar fi IT, probabil sunt si altele, dar nu ma pricep).

#39
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:06, said:

As emigra, dar n-am bani pentru asta,
Daca vrei cu adevarat poti...e singura ta sansa; esti tanar, incearca; in romanica nu o sa poti face nimic, poti tu protesta cat ai vrea

#40
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Amice, noi am mai discutat si in alte parti. Sincer, imi schimb parerea buna.
Da, si eu platesc statul degeaba..

De ex pompierii.  Sincer, nu vreau sa am nevoie de serviciilor never@niciodata. Pt ca asta ar insemna sa imi ia foc casa.
Dar atunci as vrea sa vina foarte repede, adica sa aiba masini bune, si sa fie antrenati, ca sa imi stinga cat mai repede si sa imi arda cat mai putine lucururi.

Politistii.. Am luat radare. I-am pizduit. Dar pt ca exista radare, sunt mai putin cretini pe strada care nu gonesc cu 200Km/ora.
Asa ca daca le scapa masina am sansa sa ma loveasca cu doar 120Km, deci sa mai scap.

Parlamentarii. Sunt  de acord ca sunt prea multi. Astept o idee de la dta sa ii reducem la 300, legal. Chiar si cu DNA..

Altfel, daca esti atat de bun in meseria aleasa, de ce te angajezi doar cu 1250 lei? Mai ales in Bucuresti.
Daca erai in Topoloveni sau Rosiori de Vede, da, intelegeam ca nu ai alte optiuni pt ca in orasele alea nu ai alte sanse.
Dar stiu Rosioreni care fac naveta spre/din Buc pt ca aici castiga mai bine. Si Topoloveneni care merg zilnic in Pitesti,..
Am si 2 prieteni din Constanta 2  respectiv Mangalia veniti in Buc. Nu e usor, dar asta e. Si ambii au peste 1000euro pt ca sunt foarte buni. Deci se poate.

Certficat de handicapat.  Mi-a fost scarba de altii
Eu am -9 si -10 dioptrii de pe la 13 ani. Si cu toate astea, nici nu m-am gandit sa ma zbat pt o hartie din asta..
Asa ca lasa excrocheriile..

#41
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:33, said:

Imi ramane 925 lei...pardon, 800 avand in vedere ca 100 lei se duc pe transport spre serviciu.

Du-te pe jos si economisesti 100 de lei. :)

#42
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:57, said:

Pai, teoretic, pentru asta ti-e impozitat salariul.
In practica, in Romanistan insa.....ciu ciu

Ai lucrat vre-un minut pina acum??

#43
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View Poststudent_cti, on 02 mai 2016 - 17:12, said:

Cateva pareri:
1. Taxele pe care le platesti (care nu sunt doar impozitul, de care sunt scutite anumite categorii) nu sunt deloc "la sange". Am un prieten in Germania care castiga 60k euro pe an brut, si ramane net cu 30k pe an, cu o taxa efectiva de 50%. Tu platesti 26% taxa, adica mult mai putin. In nicio tara nu o sa platesti taxa 10% (poate doar cele cu taxare progresiva). Motivul pentru care ti se pare ca esti taxat la sange este ca ai un salariu foarte mic, consecinta a economiei romanesti care nu e cea mai productiva si a somajului foarte mare.



Nenea, in Germania e altceva, acolo sunt servicii publice de calitate, nu sunt corupti, iti primesti pensia de la 70 de ani.

Pe cand aici e tocmai invers.


Quote



2. O mica parte din taxele pe care le platesti sunt dedicate pensiilor (cred ca e 5.5%, dar nu ma pricep prea bine, nu am mai lucrat in Romania de ceva timp). Restul sunt pentru scoli, universitati, spitale, strazi, pompieri, politie etc etc. Da, nu sunt cele mai performante, dar sa stii ca aproape peste tot in lume lumea se plange de serviciile publice.


La noi exista servicii publice doar cu numele, doar pentru a masca jaful comis de parlamentarii pesedisti.

View PostPrien, on 02 mai 2016 - 17:26, said:

  
Altfel, daca esti atat de bun in meseria aleasa, de ce te angajezi doar cu 1250 lei? Mai ales in Bucuresti.



Bucurestiul e frumos  doar daca ai invatat si lucrezi in IT sau in marketing, si ai peste salariul mediu pe economie, eventual si scutire de impozit ca programator.

Pentru restul,  e un infern, o jungla in care doar cei smecheri supravietuiesc. Tu chiar crezi ca se gasesc joburi asa usor? Bine, se gasesc, dar nu din alea bune. Nu cred ca ti-ar  conveni  sa lucrezi la call center, la mega image sau la KFC pe salariul minim pe economie si mai ales impozitat cu 300 lei ......pentru ca doar joburi din astea se gasesc pentru un proaspat absolvent caruia nu i-a placut IT-ul.  Mai ales unu' ca mine care a facut istoria si mai mult de salariu minim pe economie (neavand nici competente de diplomatie sau fizic pentru armata sau papagal pentru politica, neavand nici parinti mahari si pile) .



Quote



Certficat de handicapat.  Mi-a fost scarba de altii
Eu am -9 si -10 dioptrii de pe la 13 ani. Si cu toate astea, nici nu m-am gandit sa ma zbat pt o hartie din asta..
Asa ca lasa excrocheriile..


Ai tu alta sugestie?

View PostMr_Who, on 02 mai 2016 - 17:37, said:

Du-te pe jos si economisesti 100 de lei. Posted Image
N-ai haz.

View PostOctavian_SK, on 02 mai 2016 - 17:17, said:

Daca vrei cu adevarat poti...e singura ta sansa; esti tanar, incearca; in romanica nu o sa poti face nimic, poti tu protesta cat ai vrea
Corect....dar pana la a emigra mai e cale lunga+trebuie cascaval.
Si cum nu am chef sa ma indatorez la banci , prefer sa economisesc. Dar stai, nu se poate, ca aia 300 lei pe care i-as putea economisi mi fura Dragnea ,  Iohannis si Patriarhul Daniel.

Edited by GamerXx, 02 May 2016 - 17:51.


#44
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:06, said:

........... am salariu minim pe economie 1250 lei..in urma platirii impozitului, raman cu 925 lei......Serios, nu e o cale sigura de a ma scuti de impozit?.........

stimate domn, acel "salariu minim pe economie" il ai pentru ca parlamentul a decis sa dea o lege prin care a instituit acest salariu minim. daca nu exista legea asta, probabil ca aveai acum sub 670 lei brut (atat a fost minimul introdus de HG 1193/2010). si ghici din ce sunt platiti parlamentarii: fix din impozitele platite de tine.
asa ca bucura-te ca investitia ta (impozitele platite statului) a dat roade si acum ai salariul asta, in loc sa cauti modalitati de a fenta sistemul.

#45
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Post`Giovanni, on 02 mai 2016 - 16:12, said:

Iesi la protest. Daca stai in casa pe forum si te plangi nu rezolvi nimic. Mergi la parlament.
De ce? aici macar il citesc unii care vor sa stie despre ce e vorba. Pe strada cine il asculta? La parlament cine il lasa sa intre? Bine, poate face o petitie scrisa sau sa apeleze la senatorul si deputatul din circumscriptia lui (daca nu or fi la puscarie).

#46
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:29, said:



Pot sa ma dau atunci drept persoana cu dizabilitate ca sa fiu scutit de impozit?  Chit ca ma injosesc rau, dar macar sa nu mai imi fure 200-300 lei din salariu. Mi-e jena ca banii aia sa ajunga in buzunarele unui alde Dragnea, nu vreau sa finantez hotii platind impozite. Am demnitatea mea. Platind impozite, ii hranesti, practic, e ca si cum ai colabora cu ei sa te fure in continuare.  E mai rau decat sa-i votezi.  

Cand spun NU hotilor,  vorbesc  foarte serios.

Vai de capul tau, vorbesti de hoti dar te gandesti "sa te dai drept persoana cu dizabilitati".
Ipocrizie curata. Nu esti cu nimic diferit de Dragnea daca gandesti astfel.

Si nu, nu se poate ce vrei tu, sa renunti la pensie.
Nu platesti doar pentru pensie. Daca tu vrei sa renunti la orice impozit, ar insemna ca daca maine ti se intampla un accident, statul sa nu-ti asigure asistenta medicala de urgenta si sa te lase sa mori. Ti-ar conveni?
Apropo, zici ca mergi cu RATB-ul, pai stii macar ca tu platesti doar o parte din costul real al deplasarii, restul e subventie la greu din taxe si impozite?
Revino cu picioarele pe pamant. Pentru 200 lei amarati cat dai tu al stat nu crezi ca ceri prea multe? E putin hilar...

Exact, cum bine ti s-a spus si mai sus, din momentul in care iesi din casa si doar calci pe trotuar, ai folosit deja serviciile statului, ca trotuarul ala e construit/asfaltat cu bani.
Crede-ma, esti chiar penibil, cu cei 200 lei. Inteleg sa se planga unul; care plateste impozite serioase dar tu, cu 200 lei, baga-ti mintile in cap, fratioare, pai deja servicile publice folosite de tine sunt platite din taxele altora!
Nu vrei sa platesti taxe? Du-te undeva intr-un desert!
Acum serios, daca vrei sa iti mearga mai bine, trebuie tu sa te straduiesti sa gasesti un loc de munca mai bun, eventual sa faci studii suplimentare. Nu cu tampenii din astea.

Mai lasa placa cu statul, despre cei la care muncesti 10 ore pe zi si iti dau doar 900 lei, nimic? Care va spala creierul asa frumos, incat sa dati vina doar pe stat si sa nu vedeti ca de fapt si privatul va exploateaza ca pe sclavi?

#47
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:13, said:

Dar ma impoziteze 200 lei la sange  pentru o  "pensie" care nu imi este garantata  pentru ca pana la sfarsitul secolului astuia se vor intampla multe (gen desfiintarea casei de pensii) si sa am si parte de servicii execrabile oferite de stat....  mai bine nu mai platesc impozit.
Gen se termina anul si se termina si banii cotizati de tine. Pina in 2030 mai cotizezi de vreo 180 de ori. Poate pensia privata, daca ai asa ceva, sa o mai vezi.

#48
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
in plus, din banii aia ce-i iei in mana, mai dai o cincime si la tva.

#49
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Ete cum sar idiotii la beregata omului, e destul sa ne uitam la alesi,sa ne dam seama de cine e populata tara
Sunt destule combinatii sa eviti taxele. dar mai greu de digerat e balamucul mioritic
Motto...Incurajati evaziunea !!!!!!!!!!  ipocritii astia cu moralitatea lor ieftina????? hai sictir

#50
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Vai de capul tau, vorbesti de hoti dar te gandesti "sa te dai drept persoana cu dizabilitati". Adica sa faci tot o hotie.
Ipocrizie curata. Nu esti cu nimic diferit de Dragnea daca gandesti astfel!

Si nu, nu se poate ce vrei tu, sa renunti la pensie.
Nu platesti doar pentru pensie. Daca tu vrei sa renunti la orice impozit, ar insemna ca daca maine ti se intampla un accident, statul sa nu-ti asigure asistenta medicala de urgenta si sa te lase sa mori. Ti-ar conveni?
Apropo, zici ca mergi cu RATB-ul, pai stii macar ca tu platesti doar o parte din costul real al deplasarii, restul e subventie la greu din taxe si impozite?
Revino cu picioarele pe pamant. Pentru 200 lei amarati cat dai tu al stat nu crezi ca ceri prea multe? E putin hilar...
Exact, cum bine ti s-a spus si mai sus, din momentul in care iesi din casa si doar calci pe trotuar, ai folosit deja serviciile statului, ca trotuarul ala e construit/asfaltat cu bani.
Crede-ma, esti chiar penibil, cu cei 200 lei. Inteleg sa se planga unul; care plateste impozite serioase dar tu, cu 200 lei, baga-ti mintile in cap, fratioare, pai deja servicile publice folosite de tine sunt platite din taxele altora!
Nu vrei sa platesti taxe? Du-te undeva intr-un desert!
Acum serios, daca vrei sa iti mearga mai bine, trebuie tu sa te straduiesti sa gasesti un loc de munca mai bun, eventual sa faci studii suplimentare. Nu cu tampenii din astea.
Mai lasa placa cu statul, despre cei la care muncesti 10 ore pe zi si iti dau doar 1200 lei, nimic? Care va spala creierul asa frumos, incat sa dati vina doar pe stat si sa nu vedeti ca de fapt  privatul va exploateaza ca pe sclavi?
Hai sa fim rezonabili, da, servicile statului roman n-or fi ele ca in Germania, nu curge lapte  si miere, insa, sa vrei luna de pe cer ptr 200 lei impozit platiti, e chiar exagerat.

Edited by ipopovici11, 02 May 2016 - 18:09.


#51
GamerXx

GamerXx

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 189
  • Înscris: 23.04.2016

View Post_Smiley_, on 02 mai 2016 - 17:54, said:


stimate domn, acel "salariu minim pe economie" il ai pentru ca parlamentul a decis sa dea o lege prin care a instituit acest salariu minim. daca nu exista legea asta, probabil ca aveai acum sub 670 lei brut (atat a fost minimul introdus de HG 1193/2010). si ghici din ce sunt platiti parlamentarii: fix din impozitele platite de tine.
asa ca bucura-te ca investitia ta (impozitele platite statului) a dat roade si acum ai salariul asta, in loc sa cauti modalitati de a fenta sistemul.

Si de ce sa ma bucur ca contribui la salariile parlamentarilor?

#52
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostFreemanG1, on 02 mai 2016 - 16:17, said:

Fa-te si tu politician si ai rezolvat problema.
Mda, ca e criza de politicieni, au ramas partidele goale si cauta voluntari pentru parlament.

#53
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:13, said:

In Germania macar am un salariu de sute de euro. Iar serviciile din partea statului german sunt de calitate.  
Fireste, toata lumea stie ca acolo umbla cainii cu covrigi in coada

#54
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostGamerXx, on 02 mai 2016 - 16:22, said:

Pai hai sa ne apucam atunci....si asa tara asta ar trebui privatizata. Numai greva fiscala ne-ar mai putea salva de sistemul asta politic corupt.

Eu o sa incerc prin iunie sa le trimit o cerere prin care vreau sa fiu scutit de impozit in schimbul renuntarii la pensie, ajutor de somaj  si  la orice fel de "serviciu " primit din partea statului.
Poti sa le ceri facturi justificative pentru modul cum au fost cheltuiti banii tai. Fa un calcul daca ai fluturasi, vezi despre citi bani e vorba si trimite-le cerere de justificare pe sumele respective.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate