Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandări Anime

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
364 replies to this topic

#253
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

 _-AppleS-_, on 22 octombrie 2017 - 21:35, said:

Mi-am luat inima in dinti si am terminat Made in Abyss. Exceptional, ingrozitor dar exceptional de creativ. Inclusiv animatie + OST superb, voci exceptionale. Cel mai mult imi place creativitatea si originalitatea povestii si atmosferei, parca e ceva cu totul nou.
Poveste care te poarta prin ingrozitorul vietii, prin ingrozitorul mortii, si din cand in cand iti mai unge ranile deschise ca sa te pregateasca pentru urmatoarea runda. Mie mi-a placut.
Da, l-am terminat si eu.
Ultimile episoade, alea cu Mitty, sunt sfasietoare.

10/10

Edited by Genjurooo, 08 November 2017 - 11:37.


#254
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Am vazut 8 episoade din Mahoutsukai no Yome. E un shoujo asemanator cu Akatsuki no Yona si Akagami no Shirayuki-hime si nu pt. ca protagonista are parul rosu ci pt. ca emana fix aceiasi atmosfera. Nu stiu, e ceva in neregula cu triada asta de animuri. Desi ca in majoritatea shoujo-urilor definesc foarte bine personajele, se simte o oarecare superficialitate undeva in plan secundar. Cumva astea 3 amintesc de filmele grav amatoricesti, superficiale si de prost gust "young adult". Nu ca animurile astea pot fi descrise astfel, deoarece sunt net superioare din toate punctele de vedere, dar se simte o tenta in naratiune si atmosfera. Mai bine de atat (in acest moment) nu pot descrie obiectul criticii mele.

------

Fara prea multa legatura cu Mahoutsukai no Yome in particular:

Shoujo (ca gen) imi place deoarece, cum am mentionat si adineauri, pune mai mult accent pe personaje. Le defineste excelent si trateaza progresia lor emotionala (lucru rar intalnit atat in animuri cat si in filme). De asemenea din punct de vedere narativ al dramei, ca gen per ansamblu, este superior (well, nu fata de unele seinen sau josei poate se apropie desi tot un fel de shoujo e si genu asta). Nu toate shoujo-urile sunt capodopere or something. Desigur sunt seinen-uri care bat cele mai bune shoujo de le suna apa in cap. Sau shonen-uri bunicele care bat unele shoujo. Insa din punctele de vedere calitative (mai putin imagine/stil artistic) shoujo-urile (si josei-urile) bat celelalte genuri daca le luam la modul general. Sunt extrem de multe sanse sa dai peste un shonen prost (foarte multe sunt proaste), decat sa dai peste un shoujo prost. Pt. seinen sunt mai putine sanse decat la shonen, insa tot mai multe ca la shoujo.

Incheind cu paranteza asta introductorie (brace for rant), dupa ce am vazut cele 8 episoade din Mahoutsukai no Yome, am dat niste searchuri dupa cele mai bune shoujouri, top 10 samd, si nu pot spune ca am fost chiar surprins de dilentatismul si prostul gust a majoritatii recenzistilor. Ore Monogatari in topuri? FFS e o panarama de anim generic cu atmosfera la fel de generica. In schimb ignora complet (din ignoranta sau prostie) Maria-sama Watches Over Us.
Nana, Maria-sama ga Miteru, Ao Haru Ride, Ookami Shoujo to Kuro Ouji nu sunt bune comparativ cu restul animurilor bagate de astia prin topuri pt. ca vreau io, ci din motive obiective.

Aveam mai multe de zis cu privire la asa-zisii critici, recenzori si cu privire la glumele astea de topuri care redau ori ignoranta redactorilor, ori a publicului, dar ma lungeam aiurea.

Rant over.

Edited by Genjurooo, 26 November 2017 - 17:06.


#255
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am terminat ambele sezoane din Owari no Seraph, sezonul 1 destul de bun, personaje cu caracter atractiv, actiune, vampiri, pueril si simplu (shonen) dar bun. Sezonul 2 praf iar finalul mai bine nu era ca a stricat ce mai ramasese bun.

Din sezonul actual, wtf, Juuni Taisen care e un anime de duzina care dupa ce se va termina nu isi va aminti nimeni de ce a privit asemenea (KILL IT WITH FIRE) anime, probabil de plictiseala ca nu era nimic mai bun.

#256
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Prima serie noua din sezonul asta care am inceput-o a fost Blend S. Slab rau. Ma asteptam la cu totul altceva. Adica la ceva fun in gen Working, dar mai amuzant.

Nu a fost sa fie. Abia am reusit sa vad 3 episoade (like 1 la cateva saptamani). Greu de inghitit si nu ca ar fi ceva original, pt. ca nu e.
Nerecomandat.

#257
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nu cred ca a fost ceva bun sezonul asta... asa ca mai bine sa ne gandim la ce va fi in sezonul urmator, incepand din ianuarie.
Ce am gasit eu interesant de vazut:
Probabil cel mai asteptat Violet Evergarden, sper sa fie ceva mai stralucitor ca in videoclipuri, probabil va trebui sa ne luam ochelari de soare ca sa putem privi acest anime cu profunde elemente estetice:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yuQA5_O0RxE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apoi ceva SF: Beatless de la Diomedea, tot cu robotele si automate, speram ca nu ramane doar cu animatia si are si o poveste cat de cat:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jPq1Hrh5ZnU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alt anime care se remarca din multime este Karakai Jouzu no Takagi-san, probabil un Slice Of Life pueril:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KwUghPuqNAU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si ceva josei undercover:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OBdH75bQfiw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din sezonul asta o sa mai incerc Net-juu no Susume.

#258
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016
Pe asta l-ati vazut? http://myanimelist.n...t-juu_no_Susume
Eu ma gandesc sa ma apuc de el zilele acestea.

Unde pot sa gasesc trailerele la filmele (nu serii) noi?
Am vazut acum vreo jumatate de an niste trailere la cateva filme ce se anuntau a fi ok, dar nu mai dau de ele acum. Filmele poate or fi si aparut, dar eu nu imi mai amintesc titlurile lor, iar subiectele vag: unul parca era despre doua gagicute care se indragostesc una de alta, iar altul despre doi liceeni, unul bogat, altul sarac (daca nu le-oi fi incurcat si-or fi tocmai invers).

#259
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Net-juu no Susume, m-am apucat si eu de el. Femeia neet de tipul ala mai rar, bine macar ca sunt realisti si au facut-o urata. Posted Image

Cat despre trailere de filme cu filtrari de an, nu prea cunosc, eu le-am gasit pe aici: https://myanimelist....omotion/popular
Poti da more, more, more pana dai de anul trecut.

Edited by _-AppleS-_, 12 December 2017 - 20:18.


#260
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016

 _-AppleS-_, on 12 decembrie 2017 - 20:16, said:

Net-juu no Susume, m-am apucat si eu de el. Femeia neet de tipul ala mai rar, bine macar ca sunt realisti si au facut-o urata. Posted Image
Am vazut si eu inceputul din Net-juu no Susume, mie imi place seria - cel putin pana acum.
Personajul tipei e bine facut, mult mai bine echilibrat decat alte personaje de genul asta (aici si varsta ei joaca un rol).

Am mai dat intamplator peste o serie mai veche, ce pare interesanta: http://myanimelist.n...yo_Magnitude_80

#261
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Din ce anime e aceasta scena minunata? Stie cineva? pare cunoscut, seamana un pic cu Mirai Nikki dar cu o animatie mult mai buna.

#262
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016
Este din Big Order
https://myanimelist....04/Big_Order_TV
Nu l-am vazut. Observ ca e din categoria "love it or hate it".

Edited by Manasu, 09 January 2018 - 22:41.


#263
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Wow, nici nu l-ai vazut dar l-ai recunoscut in 5 minute Posted Image .  Cum faci asta ? Daca ar fi vreun concurs gen "vrei sa fii miliardar" cu subiectul anime, cred ca l-ai castiga Posted Image

#264
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016
Folosesc chestia asta: https://www.tineye.com - cu screenshot cand e vorba de animatii, clipuri, filme.



ON: am mai mai vazut cateva serii bune:

Servant x Service (mi-a placut cum a fost "construit", mi-au placut si personajele: tineri functionari publici cu diverse vederi si motivatii). Una din putinele "comedii" la care am rezistat pana la finalul seriei.
Inuyashiki (interesant mai ales pentru ca protagonistul este un "senior" ce primeste o a doua sansa, mai rar serii cu batrani in rol principal).
Tokyo Magnitude 8.0 (poveste simpla, decenta, previzibila la un moment dat, dar ok).
Shigurui (bun, un stil aparte, recomand)
3-gatsu no Lion (despre un introvertit jucator profesionist de Shogi, un fel de sah japonez. Am vazut primul sezon, se pare ca urmeaza si cel de-al doilea).


#265
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Astazi primul episod din Violet Evergarden, animatie senzationala, neaparat sa dai contrastul mare la TV si culori calde sa nu te bronzezi de la atata sclipire si stralucire.
Echipament de protectie necesar: Ochelari de soare. Sper ca va fi bun.

Am vazut si primul episod din Karakai Jouzu no Takagi-san. Teasing, voci, bun.

Big order in the background. Mai e Devilman:Crybaby, o nebunie.

#266
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Tare Violet Evergarden. Scrie netflix pe el dar e produs de KyoAni.
Pe de-o parte e bine ca a fost preluat de netflix deoarece KyoAni intotdeauna a fost un studio bun si asta o sa-i ajute. Pe de alta parte mi-e teama sa nu ajunga companii din astea vestice sa dicteze politica companiilor japoneze.

Ala cu Karakai nu-mi place asa mult.

Sunt multe interesante sezonul asta. Totusi incerc intai sa termin restantele.

Edited by Genjurooo, 21 January 2018 - 00:57.


#267
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Beatless, cu femboti, probabil scopul final al animeurilor si japonezilor este crearea unui fembot care sa respecte caracterisiticile MOE.
Foarte interesante replicile si anumite faze in beatless.

Si mai e si Darling in the FranXX, nu sunt un iubitor al genului Mecha dar daca e bun, facem o exceptie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jopnHB_3X-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#268
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

 _-AppleS-_, on 21 ianuarie 2018 - 08:38, said:

Beatless, cu femboti, probabil scopul final al animeurilor si japonezilor este crearea unui fembot care sa respecte caracterisiticile MOE.
Foarte interesante replicile si anumite faze in beatless.
E slab. Dupa titlu te astepti la una cu atitudine gen Major Kusanagi sau Rei Ayanami sau aia din Shikabane Hime, ceva mai serios, dar nu, in schimb iti ofera un shonen generic care dau la pariu ca o da in harem.

#269
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Am terminat Clockwork Planet. Shonen slab rau, dar la un moment dat (pe la mijloc or so) chiar arata ceva potential cand vorbeste de temperatura Curie care foloseste demagnetizarii. Animu asta ar fi trebuit pe asta sa se axeze si anume pe diferite mecanisme, sisteme mecanice, fizica, chimie samd. Sa fi fost un fel de Wolf & Spice care in loc de comert sa se axeze pe mecanisme.
In schimb o da in autisme.

3-gatsu no Lion in schimb nu dezamageste. Continua sa fie foarte bun.

Sezonul asta in afara de Violet Evergarden, urmaresc cu interes Overlord 2, Dagashi Kashi S2, Death March (tot ca Overlord).

In schimb am inceput mai multe:
Beatless -meeh slab
Toji no Miko - cu eleve shintoiste care omoara niste creaturi 3D - iar cam lame si cam lacunar in sunete
Ramen Daisuki Koizumi-san - cu o eleva obsedata de ramen - slab si asta
Ryuuou no Oshigoto - altul cu shogi, dar care o da in loli harem - ma enerveaza principala loli, dar nu-i asa de meh ca anterioarele
Karakai jouzu no Takagi-san - nu mi se pare amuzant de nicio culoare cu nea-caisa care-si ia intotdeauna teapa - si slab si enervant

Mai vreau sa incep Citrus, Hakumei to Mikochi si Darling in the Franxx. Am sperante mari pt. astea 3.

Edited by Genjurooo, 04 February 2018 - 23:19.


#270
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am inceput:
Citrus - surori vitrege care isi iau limba in gura fara motiv, animatie tipica shoujo cu genele alea si ochii aia mari.
Darling in the Franxx - cu unele care se pun in pozitia capra fara motiv, animatie bestiala btw, pacat ca robotii aia arata ca niste papusi si strica tot farmecul.
Beatless - sper ca da mai multe amanunte tehnice si nu o da in harem,  pana acum vad ca pare ca fiecare primeste robotica lui.
Violet Evergarden - nu am nicio parere in afara  de animatie care este excelenta.
[ http://i0.kym-cdn.com/photos/images/original/001/334/754/7ed.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i0.kym-cdn.com/photos/images/original/001/334/753/f8b.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate