Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Se termina Prima Casa 2016?

- - - - -
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#37
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostClovis, on 13 mai 2016 - 16:30, said:

ca sunteti voi destepti in ale imobiliarelor si puneti osul la treaba atunci cand luati casa pe datorie prin PC..
Dar cine suntem "noi" cei care facem atat rau? Eu nu mi-am luat nimic prin PC, ci pana acum doar cu banul jos.

Date fiind acestea, eu consider ca "noi" suntem proprietarii de imobile din Romania. Noi suntem 96%. Mi se pare normal ca "noi", proprietarii, adica majoritatea covarsitoare din tara asta, sa ne mentinem valoarea imobilelor.

#38
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu vad de ce sa se mentina.
Serios... maine daca ar valora 10% din cat valoreaza astazi nu m-ar interesa... oricum sansele de a vinde sunt scazute, asa ca ce relevanta are cat valoreaza?
Si de cumparat probabil nu vei gasi sa cumperi, pentru ca vei gasi rar niste disperati sa vanda cand piata e la pamant..

#39
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008
http://www.capital.ro/banii-de-prima-casa-ajung-doar-pentru-cei-cu-credite-deja-aprobate.html

............Vestea proastă pentru cei care de abia acum îşi caută o locuinţă este că, după epuizarea noilor fonduri, s-ar putea schimba condiţiile de acordare a acestor tipuri de împrumuturi.
Ministerul Finanţelor Publice pregăteşte deja o strategie de funcţionare a programului Prima Casă pe termen mediu, care va ţine cont de creşterea venitului real disponibil al populaţiei, ca urmare a măsurilor fiscale şi de majorare a salariilor din ultimii ani, precum şi evoluţia pieţei ipotecare. Scopul declarat al ministerului este ca programul guvernamental să nu producă distorsiuni asupra pieţei.Posted Image

#40
cosmin57

cosmin57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 13.02.2015
Programul prima cacasa nu face decat sa mentina in mod artificial preturile imobilelor la un nivel neconform piata.

#41
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016

View Postvacantamijlocie, on 15 mai 2016 - 12:53, said:

strategie de funcţionare a programului Prima Casă pe termen mediu, care va ţine cont de creşterea venitului real disponibil al populaţiei, ca urmare a măsurilor fiscale şi de majorare a salariilor din ultimii ani, precum şi evoluţia pieţei ipotecare. Scopul declarat al ministerului este ca programul guvernamental să nu producă distorsiuni asupra pieţei.Posted Image
Avand in vedere ca si guvernul Ciolos se dovedeste ca isi incalca cuvantul ca si celelalte guverne, eu pot sa citesc ultima declaratie si in felul urmator:
"ţine cont de creşterea venitului real disponibil" -> va creste limita creditului de la 60k la 100k, daca a crescut salariul atunci sa creasca si preturile
"să nu producă distorsiuni asupra pieţei" -> sa nu mai sufere piata ca limita PC este doar 60k, ci sa fie 100k

Ar fi cel mai sadic guvern de pana acum daca ar mari limita de imprumut. Practic ar baga in sapa de lemn tinerii prin mentinerea bulei imobiliare.

Edited by lender2016, 16 May 2016 - 08:56.


#42
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
Pana nu vad negru pe alb, publicat in Monitorul Oficial, nu mai am incredere in declaratiile guvernantilor romani. Sunt egale cu ale speculatorilor imobiliari din Romania.

#43
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014

View Postlender2016, on 16 mai 2016 - 08:56, said:

Avand in vedere ca si guvernul Ciolos se dovedeste ca isi incalca cuvantul ca si celelalte guverne, eu pot sa citesc ultima declaratie si in felul urmator:
"ţine cont de creşterea venitului real disponibil" -> va creste limita creditului de la 60k la 100k, daca a crescut salariul atunci sa creasca si preturile
"să nu producă distorsiuni asupra pieţei" -> sa nu mai sufere piata ca limita PC este doar 60k, ci sa fie 100k

Ar fi cel mai sadic guvern de pana acum daca ar mari limita de imprumut. Practic ar baga in sapa de lemn tinerii prin mentinerea bulei imobiliare.

Tot cam asa inteleg si eu din aceasta declaratie, ca se va mari plafonul prima casa.
Nu o sa dispara asta e clar, interesele sunt mult prea mari.

#44
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postlender2016, on 16 mai 2016 - 08:56, said:

"ține cont de creșterea venitului real disponibil" -> va creste limita creditului de la 60k la 100k, daca a crescut salariul atunci sa creasca si preturile
"să nu producă distorsiuni asupra pieței" -> sa nu mai sufere piata ca limita PC este doar 60k, ci sa fie 100k
3 idei:

1. Eu ma gandesc ca ai putea citi si in alta nota: au crescut salariile -> tinerii pot strange mai usor avansul, deci il putem duce de la 5 la 10% pentru acest program. Ar fi oricum mult mai convenabil decat un credit ipotecar standard, cu avans de cel putin 20-25% in acest moment. Daca inainte avansul minim la ipotecar era pe la 15%, deci de 3 ori mai mare decat la Prima Casa, acum, cand avansul la ipotecar se invarte pe la 30% (sunt banci si cu 20-25%, dar sunt banci si cu 35%), un avans de 10% la Prima Casa ar fi tot de vreo 3 ori mai mic. Ramane de vazut, cert e ca o schimbare pare ca este pregatita.

2. Nu vad de ce guvernul nu ar lua in calcul si continuarea programului strict pentru locuintele noi. Varianta asta s-a tot vanturat prin presa de-a lungul anilor, dar niciun guvern nu a avut curajul de a o duce pana la capat.

3. Parerea mea e ca pentru 2016, la aceasta data, majoritatea dintre doritorii de Prima Casa s-au inscris deja in program. Sa zicem ca la inceput de an cam 80% dintre cei care vor sa cumpere o locuinta in acel an stiu acest lucru. Ei bine, majoritatea celor care voiau sa cumpere in 2016 o locuinta prin acest program, au aplicat deja la Prima Casa. Multi au cumparat deja, in timp ce altii sunt cu dosarele in asteptare. Si asta din cauza zvonurilor alarmiste ca Prima Casa dispare din cauza LDP. Astfel, eu cred ca numarul celor care vor aplica pentru Prima Casa va fi mai mic in al doilea semestru din 2016 fata de primul, chiar daca guvernul continua sa aloce fonduri acestui program. Deci bancile, cu sperietorile din media, au produs deja o distorsiune in piata. Probabil vor incerca acum sa-i convinga pe cei care au programate achizitii in 2017 sa le faca anul asta. :)

Edited by soft0811, 16 May 2016 - 10:32.


#45
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
Sa-mi bag p..., mi-au mucegait banii sub saltea la cate vise umede am avut cu garsoniera aia de la Unirii la 10k. :crybaby:

Pana nu vad negru pe alb preturile si contractul semnat la notar, nu mai am incredere in declaratiile ageamiilor prevazatori de apocalipse de pe forumul asta.

#46
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
@soft0811: desigur sunt multe posibilitati. Ce vreau eu sa zic este ca nu conteaza nimic din ce se vorbeste pana in momentul cand apare in Monitorul Oficial, restul sunt doar vorbe. Pentru ca asta este tara noastra iubita: nimeni nu are cuvant.
Ma gandesc la tinerii care se grabesc acum sa cumpere scump cu Prima Casa: aveau ei vreo sansa sa stie adevarul ? Cand toata lumea vrea sa ii pacaleasca? Cant toata lumea minte? In Romania ca sa ai o parere avizata, trebuie sa stai sa cauti cum este prin alte tari. Ma uit la situatia mea, daca nu as fi avut in trecut un servici conex cu imobiliarele, daca nu as fi avut internet-ul, daca nu as fi fost pe afara, cel mai probabil ca as fi inceput sa cred ca sunt paranoic, ca speculantii au dreptate.

In alta ordine de idei, in plan personal, evaluez daca sa imi iau cetatenie in alta tara. In Romania nu doar ca nu ai de ce sa lupti pentru adevar, dar te mai denigreaza si cei pentru care incerci sa lupti. Este o jungla totala, populatia este de-a dreptul inconstienta. Asta este ultimul an in care mai stau cu ochii pe piata imobiliara din Romania. Avand banii nu am de ce sa sper ca lucrurile se schimba, pot foarte usor sa cumpar o casa in Germania ca sa ii fac in ciuda lui Isarescu: si neamt si cu casa.

Romania trebuie sa convinga ca este o tara care merita, altfel plecam cu totii unde vedem cu ochii.

Edited by lender2016, 16 May 2016 - 10:49.


#47
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postlender2016, on 16 mai 2016 - 09:37, said:

Pana nu vad negru pe alb, publicat in Monitorul Oficial, nu mai am incredere in declaratiile guvernantilor romani. Sunt egale cu ale speculatorilor imobiliari din Romania.
Este firesc ca interesele guvernului sa se alinieze cu cele ale celor 96,1% dintre romani care sunt proprietari de imobile. Problema ta este ca te afli in minoritatea de 3,9%. Asta nu ar fi nimic daca nu ai fi atat de lacom si pus numai pe specula.

View Postlender2016, on 16 mai 2016 - 10:39, said:

In alta ordine de idei, in plan personal, evaluez daca sa imi iau cetatenie in alta tara. In Romania nu doar ca nu ai de ce sa lupti pentru adevar, dar te mai denigreaza si cei pentru care incerci sa lupti. Este o jungla totala, populatia este de-a dreptul inconstienta. Asta este ultimul an in care mai stau cu ochii pe piata imobiliara din Romania. Avand banii nu am de ce sa sper ca lucrurile se schimba, pot foarte usor sa cumpar o casa in Germania ca sa ii fac in ciuda lui Isarescu: si neamt si cu casa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tQ5Uwp-dB8g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 11.01.2004

View Postlender2016, on 16 mai 2016 - 10:39, said:

In alta ordine de idei, in plan personal, evaluez daca sa imi iau cetatenie in alta tara. In Romania nu doar ca nu ai de ce sa lupti pentru adevar, dar te mai denigreaza si cei pentru care incerci sa lupti. Este o jungla totala, populatia este de-a dreptul inconstienta. Asta este ultimul an in care mai stau cu ochii pe piata imobiliara din Romania. Avand banii nu am de ce sa sper ca lucrurile se schimba, pot foarte usor sa cumpar o casa in Germania ca sa ii fac in ciuda lui Isarescu: si neamt si cu casa.

Romania trebuie sa convinga ca este o tara care merita, altfel plecam cu totii unde vedem cu ochii.

Oh, nu te cred! Ma gandeam ca vii si-n 2021 sa ne explici cum se mai injumatatesc preturile?
In alta ordine de idei, fie ca http://www.globalpro...re-meter-prices sa-ti ghideze alegerea, ducandu-te intr-o tara care aduna impreuna criteriile dragi tie: pret per mpu 'corect' (definit de tine ca 50% din cel actual) si oameni de valoare.
Nu d-astia de nu-s de acord cu tine pe forumuri, subliniindu-ti toate ineptiile debitate in decursu' anilor.

LE: Si hai, ca sa nu zici ca sunt doar un inconstient...
Deschide tu http://www.economist...al-house-prices, selecteaza toate tarile pe care le ai si pune mana si analizeaza. Ia vezi, ce corelari faci? Este ca in tarile unde-au scazut cu 50% intr-un an/doi preturile...a fost totu' foarte, foarte roz? Este ca o scadere de 50% implica, urghm, prosperitate?

Dar uite...iti dau mana libera. Alege tu niste cazuri in care drumul asta inspre '50% mai ieftin la imobiliare' a avut, in oglinda (deci in aceiasi perioada) locuitori fericiti aka tara prospera si economie duduitoare. ORICE EXEMPLU, ai vreunul? Si nu, logica post-eveniment ('avea sa le prinda bine 10ani mai tarziu') nu tine pentru ca e incorecta, ori altfel am forta prabusiri la doi ani 'ca sa ne fie mai bine anu' urmator'. Si pentru ca totusi nu gasesti...intrebarea la care inca nu ai raspuns e simpla: de ce vrei tu ca cei 96.1% sa stea pe niste cloace la juma' de pret? Care-i algoritmu' pe baza caruia cei ce vor sa cumpere sunt 'oamenii onesti' iar ceilalti sunt nenorociti inconstienti?

Edited by Immortal, 16 May 2016 - 12:47.


#49
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 22.05.2011
E interesant cum vad unii lucrurile:
Au crescut salariile !!  cu 1-2% (par exemplu) gata, tinerii tre sa plateasca mai mult pe mp (pe credit bineinteles) !
Dar la restul preturilor v-ati uitat? La Kilowatt, gigacalorie, mancare, combustibili, etc.  sa nu mai zic de taxe si impozite sau cursul de schimb ?

Ce mai -  Viitor de Aur

#50
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,805
  • Înscris: 13.08.2008
http://www.stiripesurse.ro/ve-ti-bune-pentru-romani-masura-de-ultima-ora-luata-de-guvern_995475.html

#51
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Cum ai putea opri Prima Casa daca mai sunt dosare in asteptare? Ar iesi un scandal imens, generat de cei care ar ramane pe dinafara. Poate guvernul are de gand sa opreasca acest program in viitorul apropiat si tocmai de aceea a insistat pe responsabilizarea bancilor (in ideea de a prelua dosare doar daca mai au fonduri)? Vom vedea...

#52
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostImmortal, on 16 mai 2016 - 12:38, said:

Oh, nu te cred! Ma gandeam ca vii si-n 2021 sa ne explici cum se mai injumatatesc preturile?
In alta ordine de idei, fie ca http://www.globalpro...re-meter-prices sa-ti ghideze alegerea, ducandu-te intr-o tara care aduna impreuna criteriile dragi tie: pret per mpu 'corect' (definit de tine ca 50% din cel actual) si oameni de valoare.
Nu d-astia de nu-s de acord cu tine pe forumuri, subliniindu-ti toate ineptiile debitate in decursu' anilor.


Pai din ink-ul tau de mai sus reiese ca in Bucuresti e mai scump decat in Budapesta, deci hai sa ne calmama putin.
Mai ales ca in Bucuresti majoritatea locuintelor sunt maghernite.

View Postsoft0811, on 18 mai 2016 - 15:22, said:

Cum ai putea opri Prima Casa daca mai sunt dosare in asteptare? Ar iesi un scandal imens, generat de cei care ar ramane pe dinafara. Poate guvernul are de gand sa opreasca acest program in viitorul apropiat si tocmai de aceea a insistat pe responsabilizarea bancilor (in ideea de a prelua dosare doar daca mai au fonduri)? Vom vedea...

Nu se va opri brusc, nu vor mai fi fonduri iar bancile vor anunta cetatenii/doritorii.
Si chiar si asa se poate da avans mai mic pana la aprobarea creditului, sau se poate returna avansul in cazul in care nu se aproba creditul etc.

#53
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Iar în Budapesta majoritatea arata ca un palat? Ai stat în Budapesta?

#54
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Am fost de cateva ori, si in Budapesta, si in Bucuresti ! :)
Dar pe tine ce te roade, ca e mult peste Budapesta, sau ca suntem noi mult sub ? Ca e diferenta enorma de abordare !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate