Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Roman FM.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1447 replies to this topic

#163
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Sta bine Roman FM, nu-i problemă. Daca Kiss sau Zu vor reclama, e loc si pentru ei. Problema e ca Zu se prinde bine numai in jumatate de oras, iar indoor nu prea se poate receptiona cu orice chinezarie. Kiss ar trebui sa isi repare sunetul pe 92.9, se aude prost tare, fara bass, inaltele-s amestecate cu mediile... Ca recepție 92.9 e de departe cel mai bun in zonă.

#164
galatiuser

galatiuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 08.12.2017
Interesantă recepția ZU-ului... Digi 98,5 era perfect de la intrarea dinspre Iași/Bucovina până la ieșirea spre Bacău.

#165
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Si Zu Bacau 92.5 abia se prinde spre Roman, muuult mai slab decat Comanesti.

#166
galatiuser

galatiuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 08.12.2017
Și spre sud abia se prinde, cred că e local de oraș și maxim 5-10 kilometri în împrejurimi.
Dar, totuși, @chatnoir l-a prins și la Cozla, și la Cetatea Neamțului...

#167
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Cred ca se mai joaca la putere din cand in cand. Apropo, a revenit 107.2 M Plus, receptionat acum la Roman.

#168
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Postgalatiuser, on 14 decembrie 2017 - 20:30, said:

Și spre sud abia se prinde, cred că e local de oraș și maxim 5-10 kilometri în împrejurimi.
Dar, totuși, @chatnoir l-a prins și la Cozla, și la Cetatea Neamțului...
Daca e vorba de 92.5 Bacau (din cate deduc acum) pe nord e limitat, dipolii sunt orientati pe sud. Doar inspre Roman ar fi "gaura" in rest il prind pe 30 - 40 km. Pe Cozlasau la Cetatea Neamtului fiind cote inalte e si normal sa se prinda.

View Postalexis27, on 14 decembrie 2017 - 20:34, said:

Cred ca se mai joaca la putere din cand in cand. Apropo, a revenit 107.2 M Plus, receptionat acum la Roman.
La asta chiar nu cred, e constant mai tot timpul.

View Postalexis27, on 14 decembrie 2017 - 20:29, said:

Si Zu Bacau 92.5 abia se prinde spre Roman, muuult mai slab decat Comanesti.
Apropo de faza cu 90.3 Comanesti, cineva in necunostinta de cauza era mirat ce cauta reclamele de Bacau si Comanesti pe frecventa de Roman.

#169
Iulya_Roman

Iulya_Roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 02.03.2013
Naţionalele menţionate mai sus mai dau şi acum muzică bună dar...asta e.
De aceea, chiar şi fiind local prefer Rfm.
Pentru că are ce îi trebuie.
Ps. Cine ascultă Rfm ştie deja de faza cu azi e difuzată o melodie nouă la ei şi peste 3 luni pe naţionale.


#170
galatiuser

galatiuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 08.12.2017
Apropo, Roman FM de câte ori face verificări tehnice la stație ? Că @SebyD de la CFM zicea că face de 3 ori pe zi. Și că @alexis și @SebyD ziceau că Kiss-ul sună urât în Roman și Constanța.

#171
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Atat timp cat sunetul e bun, deviatia e corecta, iar intreruperi nu exista, verificari tehnice se fac cam la 3 luni. In rest, doar daca e cazul. Revizii serioase sau de lunga durata n-au fost necesare, echipamentele fiind noi. Singura exceptie a fost o intrerupere de cateva ore pentru o reorientare a dipolilor (anuntata in prealabil).

Kiss suna urat in Roman si acum, dar pentru cei obisnuiti sa asculte aceleasi hituri toata ziua nu conteaza calitatea sunetului, ca oricum stiu melodiile pe de rost.

In Roman, cel mai bine se aud Roman FM, RRA, RRC si Guerilla (dar cel din urma se aude si incet comparativ cu ceilalti).

Eu cand ascult Kiss, ascult de pe 95.1 Bacau, au sunet bun.

Edited by alexis27, 13 January 2018 - 12:14.


#172
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Pacat ca nu se implica la KISS FM nimeni si la Roman, acoperirea e buna dar sunetul lasa de dorit.
Cat despre ROMAN FM la Dagata e singurul care nu poate ajunge, am prins de acolo PRO FM, MAGIC FM, KISS FM (evident), cat si GUERRILLA.  Abia de pe la Piscu Rusului se poate asculta 106.6 curat.

#173
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Roman FM nu ajunge in unele locuri din cauza EFM, care e pe 106.5. Guerilla are 100W PAR, Roman FM are 200W PAR. Ambele emit de pe aceiasi trei dipoli, din acelasi loc, catre aceleasi directii.

Se aude ok RFM, chatnoir? Comparativ cu Kiss si cu altii cum e? Sau trebuie o revizie? :D

#174
Iulya_Roman

Iulya_Roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 02.03.2013
Intervin și eu în discuție.
Dacă, kiss fm ar mai reduce din muzica de nișă sau ar mai renunța la a repeta aceeași piesă de cel puțin 10 ori pe zi, poate că mi-ar trezi mai mult interes.
Așa, rar mai dau pe kiss și când dau găsesc muzica ce era acu 2-3 luni pe RFM.
Cât despre frecvențe ale RFM-ului în alte localități, unde nu prind de pe radio, pot prinde ușor de pe apk RFM.
PS. Topul 20 RFM se va difuza de acum sâmbăta de la ora 19? Dar reluarea când?

#175
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Reluarea va fi sambata si topul ramane miercurea de la 21. Ne-a dat putin peste cap programul inceputul de an.
Vor mai aparea niste modificari in program curand.

#176
Iulya_Roman

Iulya_Roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 02.03.2013
Ok.
Dar cu site-ul ce se întâmplă?
Pe când o nouă versiune?

Attached Files



#177
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Saptamana asta.

#178
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Postalexis27, on 15 ianuarie 2018 - 16:11, said:

Roman FM nu ajunge in unele locuri din cauza EFM, care e pe 106.5. Guerilla are 100W PAR, Roman FM are 200W PAR. Ambele emit de pe aceiasi trei dipoli, din acelasi loc, catre aceleasi directii.

Se aude ok RFM, chatnoir? Comparativ cu Kiss si cu altii cum e? Sau trebuie o revizie? Posted Image
Tocmai ca asta vroiam sa evidentiez, 106.5  EUROPA FM e cauza principala.
De revizie nu cred ca e cazul. Se aude bine oricum ROMAN FM. Comparativ cu KISS FM e insa mai slab.

#179
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Mai slab la sunet? Sau la receptie? Presupun ca la receptie. La sunet in Roman nu e nimic mai slab decat Kiss...

#180
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
La receptie evident. Sunetul e ok.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate