Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Roman FM.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1447 replies to this topic

#181
galatiuser

galatiuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 08.12.2017
V.Sinteză cu privire la problemele semnalate de către radiodifuzori în relația cu organismele de gestiune colectivă.

31 de radiodifuzori au răspuns la 4 întrebări puse de CNA legate de taxa forfetară, comportamentul OGC-urilor, lipsa de transparență și colectarea taxelor.
Printre concluziile investigației CNA, taxele forfetare crează un dezechilibru în piața de radio (radiourile mari plătesc 3-4% din cifra de afaceri, în vreme ce radiourile mici un procent mai mare). Număr prea mare de OGC-uri - 18. Se solicită taxe și de la radiodifuzorii care difuzează producții proprii.
Jucan a spus că problemele au repercursiuni asupra conținutului editorial. CNA trebuie să se adreseze Parlamentului cu acest rezumat.
Popescu a propus trimiterea raportului la Comisii pentru a se ține cont în procesul de modificarea legii drepturilor de autor.
CNA organizează o întâlnire între radiodifuzori și OGC-uri într-un viitor neprecizat în cursul acestei discuții.
Vot trimitere raport la Parlament - unanimitate.

Edited by galatiuser, 16 January 2018 - 11:05.


#182
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Eu cand ziceam ca taxa forfetara e o nenorocire pentru locali, unii ziceau pe aici ca rata impunge si alte lucruri de genul...

#183
galatiuser

galatiuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 08.12.2017
Ce lucruri împunge rata, @Alexis ? Dă exemplu.

Oricum eu efectiv nu mai înțeleg nimic din telenovela asta radiofonică.

#184
Iulya_Roman

Iulya_Roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 02.03.2013
Îmi place noua versiune a site-ului.

Attached Files


Edited by Iulya_Roman, 18 January 2018 - 18:28.


#185
galatiuser

galatiuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 08.12.2017
Sper să se afișeze și numele prezentatorilor la program.

Parcă erau mai multe emisiuni în grilă înaintea sărbătorilor, din ce zicea @alexis pe aici...

Edited by galatiuser, 18 January 2018 - 18:46.


#186
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Erau, se pregatesc altele noi, dar nu e o graba. Tronsoanele 10-15 si 18-21 nu au nevoie mare de animatie. Mai ales 10-15, cand cei mai multi dintre ascultatorii spre care tintim sunt la munca, n-au cum sa se concentreze la vorbarie.
Orasul Roman e putin atipic, in sensul ca lumea are timp sa se concentreze la ce se aude pe radio intre orele 7-10, cand se duce la munca sau se pregateste de munca, respectiv putini intre 12-13, cand isi iau copiii de la scoala, apoi intre 15.30 si 18, cand e full orasul. Dupa 18, iarna, bate vantul prin Roman, deci lumea e la TV, pe nationale. Cine circula e multumit cu muzica, merge bine de condus. Iar pe orele 12-13 e inutil sa ai animator, mai bine dai muzica buna pentru cei de 30 - 40 de ani, hituri, muzica din 1990-2000. La orele 10-15 cand esti la birou sau la munca e destul sa auzi muzica, sa iti vezi de treaba, iar ritmul alert te face si mai productiv, dupa cum am observat prin principalele magazine si firme din oras. Noaptea de la 0 la 6 e numai chillout si ambiental, muzica buna de somn, sex, plimbari lente cu masina, stat in taxiuri. Reteta pare sa functioneze chiar bine. Emisiuni suplimentare cred ca vor aparea abia cand se incalzeste afara, deci de prin martie.

Strict din punct de vedere muzical, la Roman sunt trei categorii de public: cei de peste 40 de ani, care sunt pe AC-uri, nu la Roman FM. Ei asculta mai ales Europa si Digi si Magic. Apoi sunt cei sub 40 de ani - care ne intereseaza, ca-s public comercial, activ - si ei sunt impartiti intre Roman FM si Kiss, foarte putini pe Pro FM. La Kiss / Pro au rotatia obisnuita de hituri, la noi au muzica foarte noua + muzica din anii 90-2000 + chillout noaptea + muzica de club sambata noaptea. A treia categorie e cea a oamenilor care-si pun muzica de pe stick, acolo e mai complicat. Feedback-ul e in general multumitor. Singura problema e la acoperire, e mai slaba decat cea a Guerilla, de exemplu, prin anumite locuri, unde ne capaceste Europa FM care are putere mare si e la 0.1 MHz de noi. Automat, la drum mai lung, Roman FM pune probleme ascultatorului, iar acolo el se cam muta pe Kiss, ca are cea mai buna acoperire in zona Moldovei.

La site mai avem de lucru, o sa mai apara modificari. O sa punem si numele baietilor veseli, merci de idee.

#187
galatiuser

galatiuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 08.12.2017
ZU are acoperire mai mare decât Kiss în Moldova, apropo.
Suceava și Botoșaniul sunt ale Virgin, Bacău și Vaslui ale ZU, Neamț și Iași 50/50 Kiss și ZU.

Edited by galatiuser, 18 January 2018 - 21:49.


#188
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Pe aici nu se asculta Zu. Pe CHR: Roman FM / Kiss / Pro, nu neaparat in ordinea asta, pe AC: Europa FM / Magic / Digi / RRA.

#189
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Bine gandita aceasta grila chiar mi-a placut prezentarea.

View Postgalatiuser, on 18 ianuarie 2018 - 21:44, said:

ZU are acoperire mai mare decât Kiss în Moldova, apropo.
Suceava și Botoșaniul sunt ale Virgin, Bacău și Vaslui ale ZU, Neamț și Iași 50/50 Kiss și ZU.
Aici as tinde sa te contrazic in privinta Bacaului, RADIO ZU e cel mai ascultat pe autobuze, prin magazine si nu numai.

#190
galatiuser

galatiuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 08.12.2017
Și iarna trecută tot program redus a fost la Roman FM ?

View Postchatnoir401, on 19 ianuarie 2018 - 08:26, said:


Aici as tinde sa te contrazic in privinta Bacaului, RADIO ZU e cel mai ascultat pe autobuze, prin magazine si nu numai.
M-am referit la acoperire, nu la audiență.

#191
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008

View Postchatnoir401, on 19 ianuarie 2018 - 08:26, said:

Bine gandita aceasta grila chiar mi-a placut prezentarea.

Aici as tinde sa te contrazic in privinta Bacaului, RADIO ZU e cel mai ascultat pe autobuze, prin magazine si nu numai.


Multumesc. Nu are rost sa irosesti resurse umane si timp acolo unde nu e cazul, ideea e sa fii productiv si sa mearga treaba bine pana la urma, iar ascultatorul sa fie multumit.
La Bacau asa e cu Zu, cam peste tot pe unde am umblat prin Bacau Zu era prezent, si foarte putin Kiss.

View Postgalatiuser, on 19 ianuarie 2018 - 08:55, said:

Și iarna trecută tot program redus a fost la Roman FM ?

Aproximativ la fel. Vara e cea mai diversificata grila, pentru ca vara sunt si studentii acasa si trebuie sa ai "marfa" pentru ei, muzical vorbind. Vara trecuta s-a mers seara de seara pe EDM, trap, d`n`b, muzical vorbind. A, si nu se poate spune ca e program redus, pentru ca, daca se intampla ceva deosebit in Roman la ora 11, sa zicem, se intra live si se anunta intamplarea, eventual e comentata cu ascultatorii daca e cazul. Adica nu se merge pe principiul "lasa ca merge muzica".

Edited by alexis27, 19 January 2018 - 10:43.


#192
galatiuser

galatiuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 08.12.2017
Știrile au rămas la fix de la 7 la 18, nu ?

#193
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Da, desigur.

#194
Iulya_Roman

Iulya_Roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 02.03.2013
Am o curiozitate: când o să se mai facă live-uri (de data asta pe fb) din studiul RFM?


#195
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005

View Postalexis27, on 19 ianuarie 2018 - 10:41, said:

Multumesc. Nu are rost sa irosesti resurse umane si timp acolo unde nu e cazul, ideea e sa fii productiv si sa mearga treaba bine pana la urma, iar ascultatorul sa fie multumit.
La Bacau asa e cu Zu, cam peste tot pe unde am umblat prin Bacau Zu era prezent, si foarte putin Kiss.



Aproximativ la fel. Vara e cea mai diversificata grila, pentru ca vara sunt si studentii acasa si trebuie sa ai "marfa" pentru ei, muzical vorbind. Vara trecuta s-a mers seara de seara pe EDM, trap, d`n`b, muzical vorbind. A, si nu se poate spune ca e program redus, pentru ca, daca se intampla ceva deosebit in Roman la ora 11, sa zicem, se intra live si se anunta intamplarea, eventual e comentata cu ascultatorii daca e cazul. Adica nu se merge pe principiul "lasa ca merge muzica".
La Bacau singurul post local a ramas DREAM FM, din ce observ e doar un tonomat muzical. Se vede clar ca nu exista interes pentru a face ceva de calitate in materie de radio. Din moment ce aici RADIO ZU e in topul preferintelor la ce sa te mai astepti?
In alta ordine de idei se asculta si KISS FM, MAGIC FM sau EUROPA FM, cam asta e ordinea.

#196
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Pacat, Bacaul are potential foarte mare pentru radio, mai ales pe nisa de dance - electro. Gandeste-te ca in Bacau a fost o adevarata miscare de clubbing, site-uri de muzica de club tinute de bacauani, Radio Deea si Vibe FM - cel de la inceputuri - rupeau in Bacau la public...
In plus, din punct de vedere economic, Bacaul e mult peste Roman, deci s-ar putea face si venituri din publicitate cu un radio local gandit pe muzica dinamica + stiri proaspete locale.
Paradoxal, in tot contextul asta, in Bacau e plin de AC-uri.

Edited by alexis27, 19 January 2018 - 11:21.


#197
galatiuser

galatiuser

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,221
  • Înscris: 08.12.2017
Dream FM văd că are muzică de CHR...

#198
alexis27

alexis27

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 17.04.2008
Inseamna ca au schimbat iar politica muzicala, anul trecut numai CHR nu era. E pacat de Dream FM, e pe o frecventa buna, nu-i nimic pe langa el, se aude foarte bine si la Roman (mi se pare putin prea in blana compresia, dar asta e o chestie de gust pana la urma). Nu cred ca detinatorul are timp sa se ocupe de el, din pacate.

Cred ca are 500W PAR, dupa cum il iau la Roman.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate