Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

CAMPANIA ANTIMANELE LA TIMISOARA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
166 replies to this topic

#91
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postceacky, on Feb 6 2006, 20:23, said:

Cred ca ceea ce vroia sa zica era: "genul de oameni carora le poti sugera sa...<GET A LIFE>"
:peacefingers:
Asta cred si eu. Dar ce naiba, atat e de greu sa te exprimi corect? Eu vad chestia asta ca pe o forma de respect fata de ceilalti.

#92
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 05.01.2006

View PostPetrache_Lupu, on Feb 6 2006, 20:25, said:

Asta cred si eu. Dar ce naiba, atat e de greu sa te exprimi corect? Eu vad chestia asta ca pe o forma de respect fata de ceilalti.
De cele mai multe ori cand ai 1000 de idei in cap si ai vrea sa le spui repede si sa te faci si inteles, iti pot scapa litere sau poti fii inteles gresit (pentru ca sa nu uitam: scrisului ii lipseste intonatia pe care o regasim in vorbire, in dialog). Asta ar reprezenta una din explicatiile intelegerii gresite a anumitor contexte. Spun asta pentru ca la inceput mi-i s-a intamplat si mie sa fac erori de genul acesta si sa fiu "catalogat"...
Mai greseste omul, sa nu privim totusi detaliile cele mai fine... :coolspeak:

#93
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postceacky, on Feb 7 2006, 01:44, said:

De cele mai multe ori cand ai 1000 de idei in cap si ai vrea sa le spui repede si sa te faci si inteles, iti pot scapa litere sau poti fii inteles gresit (pentru ca sa nu uitam: scrisului ii lipseste intonatia pe care o regasim in vorbire, in dialog). Asta ar reprezenta una din explicatiile intelegerii gresite a anumitor contexte. Spun asta pentru ca la inceput mi-i s-a intamplat si mie sa fac erori de genul acesta si sa fiu "catalogat"...
Mai greseste omul, sa nu privim totusi detaliile cele mai fine... :coolspeak:
A gresi e omeneste. Eu nu ma leg cu tot dinadinsul de anumite scapari, insa unele asa-zise greseli s-au transformat in reguli. Cel putin lipsa literei i ori prisosul ei la finalul unor forme verbale (uite, si tu scrii "poti fii inteles") sunt deja cronice, ca sa nu mai vorbesc despre lipsa prepozitiei din acuzativului pronumelui relativ "care".

#94
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
As fi dispus sa ma angajez pe un post de inchizitor .
O mai fi locuri libere ?

#95
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 05.01.2006

View Posttomaso, on Feb 8 2006, 20:24, said:

As fi dispus sa ma angajez pe un post de inchizitor .
O mai fi locuri libere ?
Da' cum nu...
Sa lasi un nr de tel numa'!!!

#96
Fata_morgana

Fata_morgana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 06.04.2005

View Postceacky, on Jan 31 2006, 01:27, said:

este oare careva care sa nu fii ascultat macar
o data si sa se fiidistrat pe manele? Hmmm, greu de apreciat, dar eu zic ca cel ce nu
are acest pacat sa dea primul cu piatra.
Salutari.
Buun, deci pot sa dau cu piatra, da?
De ascultat nu am ascultat nici macar o data o manea, din proprie initiativa. De distrat, ce sa mai vorbesc... senzatia este oribila, daca nu tin foarte tare la persoanele in casa carora se intampla oroarea, imi amintesc brusc ca am mancarea pe foc, pisica in frigider etc si dispar de parca m-as evapora.

Quote

Celor ce umbla cu campanii ANTI (orice) le recomand COREEA DE NORD, MYANMARUL sau
IRANUL, caci poate se uita ca democratzia inseamna in primul rand LIBERTATE DE
EXPRIMARE, si sa nu se mai simta asa de ostracizati de TARAF TV si alte posturi
manelistice, pentru ca libertatea de a alege intre posturile TV este mare...sau s-o
fii blocat selectorul de canale acolo si au ramas bietzii de ei stigmatizatzi...Oricum
e bine fratzilor...sa interzicem cat mai mult...ce urmeaza? campanie antirock,
antipop? SA VINA ETALOANELE SI SA NE INKINAM LOR!!! :worthy:

Poate tie ti se pare ca  democratia e amenintata de campania antimanele... dar ar cam trebui totusi macar o umbra de bun simt din partea celor care asculta manele la maxim.

E destul de jenant ca intelectul unora nu trece de asemenea dejectii cu pretentii de muzica, de ce trebuie sa se mai laude si cu asta?
Intrebare retorica... e un proverb românesc care explica de ce...

De scapat de manele, nu prea am cum, sunt peste tot.
Pot sa limitez la maxim ocaziile in care vin in contact cu ele.
Pe mine a ajuns sa ma enerveze atat de mult cand vad cate unu' cu "Ascult Salam" in statutusul de la Messenger, incat a devenit  criteriu de selectie: respectivul dispare imediat din lista.

Campanie anti manele?
Super ideea! Era și timpul!

Azi in Ti-mi-șoa-ra, mâine-n toa-tă țaa-raa!!!  :coolspeak:

Edited by Fata_morgana, 09 February 2006 - 16:10.


#97
YoYo69ErS

YoYo69ErS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 02.05.2005

View PostFata_morgana, on Feb 9 2006, 16:09, said:

Campanie anti manele?
Super ideea! Era și timpul!

Pacat ca e doar ceva pentru a-ti umple timpul. Nici un manelist infocat nu va asculta alt gen de muzica pentru ca le zicem ca e stupid. Credeti-ma, dau peste tot ce acei oameni care asculta manele ca un gen muzical preferat, nu ca o muzica pentru petreceri. Nu ai cum sa le scoti ideea din cap. Tu daca esti rapperita (de exemplu) si vezi pe un forum "A inceput campania anti-rap!" nu o sa ma asculti rap? Ma indoiesc. Asa si manelistii. Sunt DEGEABA "campaniile", manelele nu or sa dispara decat atunci cand si-or da si ei seama ca asculta aceeasi manea de 10 ani de zile, doar ca o canta altcineva de fiecare data si schimba 2 cuvinte in ea. Atat.

Toti cei care au o problema cu exprimarea mea (deci cei care au o PROBLEMA, nu care mi-au atras atentia asupra ei) pot da click aici.

kthxbyebye

#98
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View PostYoYo69ErS, on Feb 10 2006, 03:05, said:

Pacat ca e doar ceva pentru a-ti umple timpul. Nici un manelist infocat nu va asculta alt gen de muzica pentru ca le zicem ca e stupid. Credeti-ma, dau peste tot ce acei oameni care asculta manele ca un gen muzical preferat, nu ca o muzica pentru petreceri. Nu ai cum sa le scoti ideea din cap. Tu daca esti rapperita (de exemplu) si vezi pe un forum "A inceput campania anti-rap!" nu o sa ma asculti rap? Ma indoiesc. Asa si manelistii. Sunt DEGEABA "campaniile", manelele nu or sa dispara decat atunci cand si-or da si ei seama ca asculta aceeasi manea de 10 ani de zile, doar ca o canta altcineva de fiecare data si schimba 2 cuvinte in ea. Atat.
O campanie anti-manele nu are ca scop sa-i determine pe manelisti sa nu mai asculte manele. Campania asta ar trebui sa determine o imputinare a numarului celor care se apuca de aici inainte de ascultat manele. O astfel de campanie poate face ca dintre tinerii care asculta nediferentiat orice fel de muzica (ei fiind in cautarea propriei identitati) sa mearga spre cultura manelista un numar mai mic decat au mers acum cinci ani, sa zicem. De asta exista scoli, fundatii, posturi culturale, publicatii, etc.

#99
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 05.01.2006

View PostFata_morgana, on Feb 9 2006, 16:09, said:

Pe mine a ajuns sa ma enerveze atat de mult cand vad cate unu' cu "Ascult Salam" in statutusul de la Messenger, incat a devenit  criteriu de selectie: respectivul dispare imediat din lista.
Tie iti recomand campanie anti-Yahoo Messenger, pentru ca te face sa pierzi contactul cu realitatea...
OAMENII NU POT FI ETICHETATI NUMAI DUPA MUZICA CE O ASCULTA! Daca tu o data o sa ai in STATUS la yahoo (ce porcarie sa vada altu' ce ascult eu) Marilyn Manson, o sa vrei poate sa credem ca esti satanista sau macar ateista... :peacefingers:

#100
wasabi1948

wasabi1948

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 16.12.2005
imi pare rau, dar nu am azut rabdare sa citesc tot topicul... e plictisitor si se deziaza mult de la subiect + o gramada de posturi fara rost.

parerea mea ca o astfel de campanie nu se poate face... (normal cu cei 25% din romani care asculta altceva decat manele...) problema nu e ca exista manele, problema e ca acestea sunt mult prea popularizate pe la tv, in presa (exemplu care imi vine in minte e emisiunea de pe Prima cu viata lui Adi Vijelie ala, sau cum il cheama) mi se pare absurd ca de fiecare data cand ma uit la stiri sa vad acceiasi maneleisti inculti, care nu stie sa vorbeste romaneste, plini de aur pe la toate inchieturile, care si-au luat nu stiu ce masina sau si-au facut nu stiu ce vila... (a si m-am saturat si de Jiji Becali).
Oare chiar numai exista oameni in romania care sa merite sa fie promovati, chiar nu exista muzica in romania, nu consider "maneaua" muzica, poate jignesc pe uni cand spun asta, dar asta este... ma rog fiecare intelege prin muzica ce vrea,.... sau ce poate...

Cam atat deocamdata... respect celor care stiu ce e muzica...

#101
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 31.07.2004
MOARTE MANELISTILOR
nimic mai mult de zis

Edited by sosojerk, 23 February 2006 - 13:04.


#102
VaKe

VaKe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 19.08.2005

View Postsosojerk, on Feb 23 2006, 13:02, said:

MOARTE MANELISTILOR
nimic mai mult de zis

You are the man!!! :coolspeak:

#103
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 05.01.2006

View Postsosojerk, on Feb 23 2006, 13:02, said:

MOARTE MANELISTILOR
nimic mai mult de zis
Nici nu ma mai obosesc sa vorbesc cu oamenii apartinand triburilor barbare, cu IQ negativ si vid in cutia craniana...
Ah, asta era o doleanta sau o opinie...???
Credeam ca oligofrenii nu stiu sa foloseasca calculatorul... :coolspeak:

View PostVaKe, on Feb 23 2006, 16:59, said:

You are the man!!! :coolspeak:
Sper ca remarca a fost peiorativa, ca o persoana care incurajeaza si instiga la crima e la fel de vinovata...

Edited by ceacky, 24 February 2006 - 14:57.


#104
serbanica

serbanica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 21.09.2004

View Postsosojerk, on Feb 23 2006, 13:02, said:

MOARTE MANELISTILOR
nimic mai mult de zis

Da domnilor administratori ! Cam asta a devenit faimosul forum Softpedia ! Inlocuiti, va rog, "manelistilor" cu "rockerilor", "hip-hop-erilor" samd si poate va dati seama ce useri va populeaza forumul.

sosojerk: Prietene, daca atat te duce, lasa-te de postat.

PS: Cred ca a asta a fost ultima mea replica pe acest forum !

#105
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 09.04.2005

View Postceacky, on Jan 31 2006, 01:27, said:

Desii nu fac parte din "teagma" manelistilor, consider ca lansarea unei campanii impotriva acestui curent este total neadecvata.De ce?
Pai sa vedem...Cine suntem noi in primul rand sa judecam gusturile altor persoane si
sa spunem ce este bine si ce este rau de ascultat? Poate careva din noi sa se erijeze
in "etalon de corectitudine si de etica muzicala"? Are careva aceasta autoritate oare?
Intr-adevar "fenomenul manelistic" a atins proportzii fantastice la romani si se
extinde pe zi ce trece in mare masura pe seama "realizatorilor de televiziune" care
inteleg sa promoveze astfel de "valori", dar consider ca unica modalitate de a-l oprii
din extindere (NU DE A-L ELIMINA) este sa nu mai privim respectivele emisiuni si
posturi tv...si cand ratingul scade...manelistul nu mai este invitat. SIMPLU!
De ce spun ca fenomenul trebuie limitat si nu ELIMINAT? Pentru simplul motiv ca sunt
de parere ca 1.ASA CEVA NU POATE FII REALIZAT si 2.NU E BINE SA FIM ASA
RADICALI...daca intr-o zi s-ar gasii cineva sa faca o miscare comuna impotriva RNB,
ROCK SAU HIP-HOP? Mie unuia nu mi-ar pica bine si in plus nu am vazut pana acum
manelistii sa se exprime impotriva altui curent muzical, motiv pt care trebuie sa
recunosc au consideratzia mea...dar numai pt acest fapt.
Si acum, k sa inchei trebuia sa spun si de ce consider demersul unei campanii
antimenele INUTIL SI LIPSIT DE SENS; pentru ca s-a constatat ca BAD PUBLICITY IS GOOD
PUBLICITY, cu alte cuvinte cu cat ii criticam noi mai tare, cu atat succesul le creste
mai mult. singura sansa in opinia mea e sanctionarea televiziunilor ce-i promoveaza si
"mutarea pe alt canal", ca doar sa batzi omul in casa pt k asculta manele nu poate
face,iar in momentul in care vin criticile cele mai mari, cel criticat are si cel mai
mare succes.Cu totzii cunoastem fenomenul STIRILE DE LA ORA 5,cu cat sunt mai
criticate cu atat sunt mai urmarite.
Nu in ultimul rand tin sa mentionez ca manelele sunt ca si curva aia buna la care toti
barbatii merg si o reguleaza, iar apoi in fata nevestelor nu mai recunosc nimic si
pozeaza in postura de usa de biserica, este oare careva care sa nu fii ascultat macar
o data si sa se fiidistrat pe manele? Hmmm, greu de apreciat, dar eu zic ca cel ce nu
are acest pacat sa dea primul cu piatra.
Celor ce umbla cu campanii ANTI (orice) le recomand COREEA DE NORD, MYANMARUL sau
IRANUL, caci poate se uita ca democratzia inseamna in primul rand LIBERTATE DE
EXPRIMARE, si sa nu se mai simta asa de ostracizati de TARAF TV si alte posturi
manelistice, pentru ca libertatea de a alege intre posturile TV este mare...sau s-o
fii blocat selectorul de canale acolo si au ramas bietzii de ei stigmatizatzi...Oricum
e bine fratzilor...sa interzicem cat mai mult...ce urmeaza? campanie antirock,
antipop? SA VINA ETALOANELE SI SA NE INKINAM LOR!!! :worthy:
Salutari.
salut.

Imi cer scuze daca scurtcircuitez discutia, n-am citit decat primele 3 post-uri.

Cred ca iti faci griji prea multe... eu nu am vazut atata dictatura. In Bucuresti n-am auzit manele decat foarte putin... Cine se uita prea mult la TV are si-asa probleme, nu-i mai asculta. :)

#106
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Manelistii o sa asculte manele , noi ne enervam aici unu pe altu` si tot asa ... .

Eram si eu suporter infocat o data al campaniei anti-manele , dar mi-am dat seama ca n-are rost , manelistul prost daca n-o sa mai asculte manele tot prost ramane , manelistul destept tot destept ramane .

#107
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Asa e, ai dreptate.
Si ca sa-ti mai treaca supararea...
Attached File  manele_creator_manele.jpg   105.23K   121 downloads
Attached File  Manele_bautura_spirtoasa_small.jpg   29K   56 downloads
Sunt cam vechi dar s-ar potrivi aici.

#108
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,942
  • Înscris: 13.06.2004
Tare editorul!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate