Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Motorola Moto G4 & G4 Plus

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1614 replies to this topic

#1153
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Pentru unele telefoane cu 3gb,4gb memorie ram este o evoluție a sistemului,pentru altele nu,eu unul îl trimit în service pentru resoftare la 6.0 că am primit răspuns că se poate,era mult mai fluid,acum cam agață și e deranjant!

Edited by Therockstar, 19 August 2017 - 12:40.


#1154
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

View PostTherockstar, on 19 august 2017 - 12:39, said:

Pentru unele telefoane cu 3gb,4gb memorie ram este o evoluție a sistemului,pentru altele nu,eu unul îl trimit în service pentru resoftare la 6.0 că am primit răspuns că se poate,era mult mai fluid,acum cam agață și e deranjant!
Pe 6.0 Moto G4 se bloca in timpul convorbirii, pe 7.0 nu se mai aprinde ecranul după terminarea convorbirii  (doar câteodată), merg înainte cu doar doi giga de RAM ! Sistemul de operare evoluează pentru noi facilități și o operare cât mai fluentă, acestea fiind făcute pentru binele utilizatorilor ! Desigur că apar și neajunsuri, dar împreună cu noi sistemul va fi din ce în ce mai bun, astfel vom evolua împreună! Dacă ne speriem de fiecare BUG și vrem să facem downgrade la sistemul de operare anterior, acolo rămânem !
Noi avem un telefon care are promise  două update-uri de soft, alții își doresc acest lucru și nu au parte, dar noi suntem mofturoși și vrem downgrade ! De la 6.0 am trecut la 7.0, eu unul zic bogdaproste dacă-l primesc pe 8.0 !
  Motorola, dă-mi și mie niște OREO și-ți promit că următorul telefon va fi Moto G6, dacă-mi promiti Android 9 și 10 !

#1155
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Orice telefon cu Android funcționează cel mai bine cu versiunea cu care a venit din fabrică,pentru că a fost mai mult timp testat și mai ales în cazul lui G4 care are 2 GB memorie ram!Un upgrade de soft la Android înseamnă un spațiu mai mare utilizat de sistem ceea ce în unele cazuri mai dă erori sau îngreunează funcționarea telefonului!Pe 6.0 nu am avut întreruperi de apeluri sau alte bug-uri,la 7.0 la unul din două apeluri nu mi se mai aprinde ecranul iar pe net agață deranjant!Ai dreptate că împreună prin feedback la Motorola s ar putea rezolva din probleme!

Edited by Therockstar, 19 August 2017 - 14:21.


#1156
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Daca era asa, atunci pe nexus 5 ar fi trebuit sa am si acum 4.4.4

#1157
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Ai dreptate,Nexus 5 s-a oprit la 6 dar chiar și pentru 2017 are specificații bune mai ales procesorul,dar e vorba de Nexus(Google)totuși!

#1158
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

View PostTherockstar, on 19 august 2017 - 15:52, said:

Ai dreptate,Nexus 5 s-a oprit la 6 dar chiar și pentru 2017 are specificații bune mai ales procesorul,dar e vorba de Nexus(Google)totuși!
Nexus înseamnă: Samsung, HTC, LG, Huawei, toate acestea fiind făcute sub îndrumarea Google ! Exagerez puțin, dar cam asta este ideea ! Singurele telefoane cu adevărat Google (până la apariția Pixel care și ăsta este făcut de HTC) sunt telefoanele din seriile Moto E, Moto G, Moto X și Nexus 6. Aceste telefoane au apărut în scurta perioadă (2-3 ani) în care Google a fost propietarul companiei Motorola. Moto G4 este ultimul telefon făcut sub "influența" Google, chiar dacă la momentul producerii lui propietarul era Lenovo, acesta fiind continuatorul celor trei serii (E,G,X). Dacă te uiți la designul telefoanelor apărute până atunci când Google a  devenit propietarul Motorola o să constați influențele acelor producători. Odată cu apariția primului Moto G în anul 2013, Google a lansat o linie de design propie și distinctivă, linie care sa menținut până când marca a fost cumpărată de către Lenovo. Moto G4 este un telefon de "trecere" între cei doi proprietari, dacă te uiți la el dinspre mufa jack audio seamănă cu designul Google, dacă te uiți dinspre mufa micro usb seamănă cu altceva. Influențele producătorilor seriei Nexus au fost foarte mari, ca dovadă avem ultimele două telefoane Nexus, 5C produs de LG și Nexus 6P produs de Huawei. Aceste două telefoane chiar dacă se cheamă Nexus sunt foarte diferite.
Concluzia este că tu (și noi) deții un telefon Google (parțial) care la vremea lui era supranumit "Nexus-ul săracului" ! Cum poți refuza un update de Android pentru un telefon
Nexus ?! Telefonul este compatibil cu orice update pe care-l va primi pe cale oficială ! Nu trebuie sa te îngrijoreze doar doi giga de RAM pentru că este ajutat de Androidul stock fără vreo interfață mare consumatoare de resurse. Dacă nu crezi ce spun uită-te câți giga de RAM au ultimele telefoane Nexus.
               JUST DO IT !

#1159
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Bine,nu îl mai duc pentru resoftare deocamdată,aveți în mare dreptate,poate cer cam mult,oricum m am bucurat mult când l am luat,parcă asteptam acel altceva,Samsung nu vroiam sigur,așa că a fost cea mai bună alegere Motorola G4!

#1160
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014
Înțeleaptă alegere ! Dacă suntem cuminți primim biscuiți cu cremă !Attached File  Oreo.jpg   40.27K   24 downloads

#1161
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Să ne bucurăm în continuare de telefoanele noastre Motorola și pe viitor de un update la android O!

#1162
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014

View PostTherockstar, on 19 august 2017 - 22:14, said:

Să ne bucurăm în continuare de telefoanele noastre Motorola și pe viitor de un update la android O!
Așa te vreau, optimist !

#1163
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Mai vedem android O pe acest terminal?Am citit un articol precum că doar terminalele premium de la Motorola vor primi update ul!

#1164
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Lenovo zice ca este destul de probabil ca G-urile 4 si 5 sa primeasca 8, iar E-urile sa nu primeasca

#1165
gradulian

gradulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 05.03.2014
La mine funcționează, poate doriți și voi
! https://www.mobilissimo.ro/aplicatii-telefoane/pixel-launcher-primeste-functii-din-android-oreo
Attached File  Screenshot_20170827-114738.png   77.75K   35 downloads

Edited by gradulian, 27 August 2017 - 10:58.


#1166
tudorrr92

tudorrr92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 24.11.2014
Salutare,
A schimbat cineva display-ul pe garanție legat de problema cu burn in ?Daca da,s-a rezolvat?
Întreb pentru că am mai urmărit forumul Lenovo și inca nu m-am lămurit daca e problemă software sau hardware.

#1167
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Dacă burn-in ul este evident se poate schimba,întreabă de unde l ai cumpărat,la mine era ușor burn-in ul și am rezolvat cu aplicația twilight!

#1168
emi99

emi99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 21.07.2017

View Posttudorrr92, on 28 august 2017 - 18:35, said:

Salutare,
A schimbat cineva display-ul pe garanție legat de problema cu burn in ?Daca da,s-a rezolvat?
Întreb pentru că am mai urmărit forumul Lenovo și inca nu m-am lămurit daca e problemă software sau hardware.
Pai, probleme cu burn in sunt la ecranul Amoled. G4, G4 PLus au IPS LCD...de ce ai tu probleme ? Si eu am G4, dar n-am nici o problema. Ma feresc de Samsung ca de draci.

#1169
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008

View Posttudorrr92, on 28 august 2017 - 18:35, said:

Salutare,
A schimbat cineva display-ul pe garanție legat de problema cu burn in ?Daca da,s-a rezolvat?
Întreb pentru că am mai urmărit forumul Lenovo și inca nu m-am lămurit daca e problemă software sau hardware.
E și una și alta. Software pentru că la mine a început să se manifeste după update-ul la Nougat, e legat de iluminarea celulelor display-ului, și hardware pentru că apare doar la anumite tipuri de display-uri de pe G4, LGD-urile. Eu am rezolvat cum spuneam niște pagini mai în urmă, folosind aplicația Twilight.

View PostTherockstar, on 24 august 2017 - 17:49, said:

Mai vedem android O pe acest terminal?Am citit un articol precum că doar terminalele premium de la Motorola vor primi update ul!
Părerile sunt împărțite. Am văzut și liste unde Moto G4 ar primi O. Oficial încă nu se știe nimic. Cel mai târziu până pe la sfârșitul anului ar trebui să ne lămurim :)

View Postemi99, on 30 august 2017 - 09:37, said:

Pai, probleme cu burn in sunt la ecranul Amoled. G4, G4 PLus au IPS LCD...de ce ai tu probleme ? Si eu am G4, dar n-am nici o problema. Ma feresc de Samsung ca de draci.
Burn-in și image retention apar și la display - uri LCD. Într-adevăr este o problema mai des întâlnită la amoled dar nu sunt singurele. Chiar display-ul LCD de pe Moto G4 produs de LG (modelul LGD) suferă de problema asta. Cel de tipul BOE pare să fie imun, s-a mai discutat.

#1170
tudorrr92

tudorrr92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 24.11.2014
Da,am G4 plus cu display LGD.Nu e extrem de deranjant mai ales că LCD-ul își revine după o perioada de stand by, totuși e o problema.Am să încerc și eu cu Twilight, mulțumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate