Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Soiuri noi, hibrizi rezistenti

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Am vre-o cinci soiuri de visini raspanditi in doua grupuri prin gradina. Anul asta au fructificat abundent, chiar prea abundent, cu fructe multe dar mici. Cel mai mult m-a dezamagit Maraschino, imens de multe fructe minuscule, la fel si Morella, exceptie Botosani, fructe multe, mari si dulci, aproape la fel de dulci si parca mai mari ca ciresele. Coacere treptata, am facut o cura indelungata de rontait visine superbe.

#38
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
As cumpara si eu un visin din soiul asta dar nu vad decat "indisponibil" si "stoc epuizat" ....

Edited by cotzi, 22 October 2020 - 18:48.


#39
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
N-am cum sa te ajut, al meu de din 2005, long time ago!

Edited by subway_guru, 22 October 2020 - 20:04.


#40
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011

View Postsubway_guru, on 22 octombrie 2020 - 17:41, said:

Am vre-o cinci soiuri de visini raspanditi in doua grupuri prin gradina. Anul asta au fructificat abundent, chiar prea abundent, cu fructe multe dar mici. Cel mai mult m-a dezamagit Maraschino, imens de multe fructe minuscule, la fel si Morella, exceptie Botosani, fructe multe, mari si dulci, aproape la fel de dulci si parca mai mari ca ciresele. Coacere treptata, am facut o cura indelungata de rontait visine superbe.
La visine extrem de dulci incercati Jubileu de Erd . Mai aveam unul dulce dar Jubileu poate concura cu ciresele . Morela de la Botosani e destul de acru pe linga cele doua ce le am .

#41
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Puteți să îmi recomandați un soi de vișin hibrid cires. Mulțumesc.

#42
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
Cautand un gutui pt. un vecin am gasit soiul CYDORA ROBUSTA(in alta sursa " Quitte - Cydora Robusta", dar quitte inseamna gutuie in germana), are cineva ?
Eu am gasit aceste informatii:
- Soi de origine germană, creat la UNIVERSITATEA de ȘTIINȚE APLICATE GEISENHEIM.
Pomul este viguros, cu coroană verticală, rustic și productiv. Este foarte tolerant la foc bacterian și la mucegai, rezistent la pata cenușie al frunzei.
Caracteristicile fructului:
Fructele sunt de dimensiuni medii spre mare (peste 300 g), în formă de lămâie spre pere, care devin galbene strălucitoare la mijlocul lunii octombrie și au o aromă de gutui deosebit de intensă.
Pulpa este galbenă - cremoasă, cu aroma de gutui foarte intensă, fără rumenire, crocantă, potrivit de suculentă.
Perioada de recoltare și consum : sfârșitul lui octombrie până în decembrie - ianuarie.
Perioada de plantare: februarie - aprilie și octombrie - decembrie.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
- Gutui Cydora Robusta este un soi de vigoare medie, cu toleranta crescuta impotriva bolilor si a manei. Recolta este timpurie si abundenta - 01 Octombrie - 30 Noiembrie. Polenizator: Un alt soi de gutui. Inflorirea are loc in Aprilie - Mai. Florile sunt mici de culoare alb stralucitor.
Fructele sunt de dimensiuni medii, cu forma de para, de culoare galben stralucitor. Pielita este fin pubescenta. Pulpa este de culoare alba-galbuie, cremoasa, foarte aromata, aroma tipica de gutuie, dulce, cu o nota de aciditate fina si usoara.
Instructiuni de plantare pomi fructiferi:
• se poate cultiva pe aproape orice tip de sol
• distanta intre randuri trebuie sa nu fie mai mica de 4 - 4 m, pentru a asigura spatiul de lumina necesar. Pe solurile cu fertilitate naturala ridicata, distantele de plantare trebuie marite, deoarece pomii cresc mai voluminosi.
• groapa de plantare sa fie potrivita pentru radacini aprox 60*60
• fasonarea radacinilor se face pentru improspatarea sectiunii la radacinile de schelet mai groase de 3 - 4 mm. radacinile subtiri, se scurteaza la 1 - 2 cm, iar cele uscate se pot suprima de la baza, pentru a stimula aparitia altora noi.
• se mocirlesc radacinile pentru stimularea de noi radacini si vindecarea celor ranite, se planteaza imediat, sa nu se usuce pe radacini.
• se aseaza pomul cu radacinile rasfirate in  gropile facute anterior astfel incat altoiul sa ramana deasupra solului si se pune pamant maruntit.
• se scutura usor pomul pentru ca pamantul sa patrunda bine intre toate radacinile, se taseaza, apoi continuam sa punem pamant si tasam pana ajungem la nivelul solului.
• se uda, se taseaza apoi se face un musuroi larg in jurul trunchiului pentru a proteja radacinile de ger.
Atentie: daca toamna nu s-a facut taierea de formare a coroanei atunci primavara pomi fructiferi se scurteaza la inaltimea de 60 - 80 cm, de la nivelul altoiului pentru a se evita cresterea excesiva a pomului.
Fructele pot fi prelucrate, sub forma de compot, dulceata, gem, sucuri, nectaruri. Pe langa gustul delicios benefiziezi si de un aport crescut de proteine, vitamine si minerale cultivand Gutui Cydora Robusta.
Gutuile sunt utilizate sub forma de jeleuri si gemuri intrucat cuprind cantitati importante de pectina. Fructul mai poate fi consumat sub forma de compoturi sau copt. Gutuile sunt o sursa excelenta de vitamina A, vitamina C, vitamina B3, acid folic, potasiu, fosfor, magneziu, fier si calciu. 100 de grame de gutuie iti furnizeaza aproximativ 15 grame de glucide, 12 grame de zaharuri, 2 grame de fibre dietetice, 0,10 grame grasimi, 4 miligrame de sodiu si 84 grame de apa.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
• pomul este de vigoare medie;
• recoltă timpurie și bogată;
• este un soi sănătos, cu toleranță împotriva bolilor cum ar fi pătarea brună a frunzelor și a manei.
• fructul este de dimensiuni medii, cu formă de lămâie până la formă de pară, care capătă o culoare galben strălucitoare pe la jumătatea lunii octombrie;
• pielița este fin pubescentă;
• pulpa este alb-gălbuie;
• aromă tipică de gutui, puternic aromată;
• ajunge la maturitate la începutul lunii octombrie, până la sfârșit de noiembrie.
• Polenizator- orice soi de gutui.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

In alte suse(inclusiv straine citite cu googletranslate), am mai gasit ca este autofertil si nu necesita taieri(evident cu exceptia ramurilor care se incruciseaza si a celor uscate).
Ma incanta la el in primul rand rezistenta si toleranta ridicata la boli, dar si celelalte calitati.

#43
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Am eu soiul acesta de gutui dar momentan e plantat la ghiveci din lipsa de spatiu și nu a rodit inca dar este foarte rezistent la boli, nu i am aplicat decât cele două stropiri de iarna cupru și ulei și nu a avut nici o problema.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate