Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 

Dinte cariat

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Da, te poti spala pe dinti.
Intradevar e posibil sa fi luat jackpotul la loteria geneticii daca pana la varsta asta ai avut doar o carie.
In mare parte nu conteaza cat de des te speli pe dinti daca ai o genetica buna. Contrar opiniilor unora, nu exista o corelatie intre carii si spalatul pe dinti atat de stransa. Depinde de cu totul alti factori.

#20
vadrian97

vadrian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.05.2013
O carie la dinti 😂,dacă pun si măselele ajung la 5 carii dar am zis ca daca tot mi-am depășit frică de dentist să încep cu dintele ca este mai puțin cariat si sa nu-l mai las așa că poate se strica si mai tare si nu mai putea fi salvat,anul acesta vreau să fac și măselele.

#21
depechetoi

depechetoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 08.02.2016

View Postvadrian97, on 15 aprilie 2016 - 08:15, said:

O carie la dinti ��,dacă pun si măselele ajung la 5 carii dar am zis ca daca tot mi-am depășit frică de dentist să încep cu dintele ca este mai puțin cariat si sa nu-l mai las așa că poate se strica si mai tare si nu mai putea fi salvat,anul acesta vreau să fac și măselele.

A, deci mai ai dinti cariati, sa stii ca maselele, molarii adica, premolarii, caninii se numesc dinti, vrei sa spui ca asta cu pansament e dinte incisiv, de sus, probabil.
In fine, nu mai pregeta, dintele trebuie tratat imediat ce ai observat un punct negru, cu cat stai mai mult cu atat se agraveaza, nu e ca la gripa, astepti si trece ea, cumva. Si ma uimeste cand aud de frica de dinti in ziua de azi: pai, sa vezi frica de durere acum cateva zeci de ani cand anestezia se facea cu acul fiert, refolosit si iar fiert cine stie de cate ori, cand intra in gingie scartaia Posted Image , uneori avea varful indoit, zgaria tesutul...acum acele sunt fine, atraumatice, abia simti o piscatura, scaunele sunt comode, te intinzi pe ele si aproape ca poti adormi, daca mai pune doctorul si muzica te duci cu drag.
In privinta igienei am inteles ca sunt oameni care nu se spala pe dinti si au dantura buna, norocul lor, totusi, dintii trebuie spalati oricum, o dantura straluceste dupa igienizare ca sa nu mai vorbesc de faptul ca poti vorbi langa cineva fara sa deranjezi, pentru mine halena celor ce nu se spala pe dinti sau sa spala neglijand cariile, lucrarile dentare vechi, etc, ma oripileaza, mai bine trec pe langa un morman de gunoi decat sa suport pe cineva langa mine care vorbeste si ii pute gura...

Edited by depechetoi, 15 April 2016 - 09:12.


#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006

View Postvadrian97, on 14 aprilie 2016 - 21:23, said:

Cand m-a "frezat" astazi m-a cam durut putin dar am rezistat nu mi-a facut anestezie si as vrea sa stiu daca luni cand o sa mi-l plombeze o sa ma doara?
Ii zici ca ai simtit disconfort si preferi sa-ti dea anestezie de data asta.

#23
vadrian97

vadrian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.05.2013
@Depechetoi: am observat că nu este așa rău la dentist cum spun  alții, din fericire nu am apucat acele vremuri grele ale medicinei dentare.Cât despre igiena când eram mic o mai neglijam dar de la vârsta de 13-14 ani am început să o iau în serios,zilnic de atunci mă spăl cu pasta de dinți ti si cu periuța si clătesc cu apa de gura.

#24
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
aia deja e overkill... cum sa te anestezieze pentru asa ceva?

#25
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Te poate anestezia pentru orice, local. Doar sa-i zici.

#26
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postvubiv, on 14 aprilie 2016 - 21:42, said:



Vezi ca nu il lasi sa iti omoare nervul, ca e o mare prostie.
Sa mori tu?

#27
vadrian97

vadrian97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.05.2013
Am fost la stomatolog si i-am spus ca am o mica durere cand beau ceva cald/rece si a decis sa imi scoata nervul,ieri mi-a pus alt pansament iar joia aceasta ma duc sa mi-l scoata,azi dimineata am sesizat ceva,o mica pata de "negreala" a aparut pe dinte in mijloc,oare s-a extins caria?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate