Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Cele mai bune ansambluri rezidențiale 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ciradu

ciradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.08.2007
Cine caută acum un apartament nou are de ales din sute de ansambluri rezidențiale.
După cum se știe, o bună parte dintre ele au diverse probleme: fie acte și avize necorespunzătoare, fie nerespectarea autorizațiilor, probleme structurale sau de infrastructură ș.a.m.d.
Ar fi util să aflăm păreri de la cei care au vizitat și de la cei care deja locuiesc în astfel de blocuri.

1. Care considerați că sunt cele mai bune blocuri noi d.p.d.v. al raportului calitate/preț?

2. Care sunt cei mai serioși dezvoltatori și care sunt ansamblurile lor?

3. Care sunt dezvoltatorii de care trebuie să te ferești, respectiv ansamblurile cu pricina?

#2
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Cei care construiesc Metalurgiei Park Residence, mi se pare un raport calitate-pret extrem de bun

#3
KingOfDion

KingOfDion

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.03.2016
Pe mine ma intereseaza in zona Rahova, sector 5...exclus Pucheni(Confort Urban Residence) care mi se pare departe.
Ce alte ansambluri finalizate stiti?

#4
ciradu

ciradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.08.2007

View PostEgalul, on 09 aprilie 2016 - 09:23, said:

Cei care construiesc Metalurgiei Park Residence, mi se pare un raport calitate-pret extrem de bun
Bine, am uitat să specific: Îi rog pe cei care sunt interesați să vândă să se abțină pe topicul ăsta.
Sau dacă țin neapărat să-și facă reclamă, să fie cât se poate de transparenți. Să spună de la început cine sunt și să-și prezinte cât mai corect marfa.

#5
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Niciunul, mai bine dormi sub pod .

#6
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postciradu, on 09 aprilie 2016 - 10:20, said:

Bine, am uitat să specific: Îi rog pe cei care sunt interesați să vândă să se abțină pe topicul ăsta.
Sau dacă țin neapărat să-și facă reclamă, să fie cât se poate de transparenți. Să spună de la început cine sunt și să-și prezinte cât mai corect marfa.
Nu am de vandut nimic, ba chiar sunt un user mai vechi ca tine pe forunul asta, pur si simplu mi-am spus parerea, nu despre asta e topicul asta ?

La 700 euro, la cat vand ei mp in zona, tinand cont si de fqptul ca nu e in camp, ai toata infrastructura la dispozitie, ai metrou aproape, la 700 euro/mp e super oferta.

De asemenea drumul rutier, in zona aia nu e foarte aglomerat, ajungi relativ repede in centrul Bucurestiului, mai ales daca vor termina pasajul de la piata sudului

Plus ca blocurile la destul de bine construite, poate ma insel...

#7
ciradu

ciradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.08.2007
@Egalul: Păi așa mai vii de-acasă. Erau necesare, totuși, niște informații care să spună ceva concret.
Mulțumesc.

L.E. Ar fi bine de știut cine sunt dezvoltatorii acolo, ce carte de vizită au.

Edited by ciradu, 09 April 2016 - 10:47.


#8
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postciradu, on 09 aprilie 2016 - 10:44, said:

@Egalul: Păi așa mai vii de-acasă. Erau necesare, totuși, niște informații care să spună ceva concret.
Mulțumesc.

L.E. Ar fi bine de știut cine sunt dezvoltatorii acolo, ce carte de vizită au.

Dezvoltatorii de acolo sunt cam dubiosi, ar avea legaturi cu nu stiu ce clanuri, dar pana acum vad ca s-au tinut de treaba, au aparut niste blocuri frumoase prin zona.
Dar asta e doar un detaliu, mult prea putin important pentru multi, daca e sa ne luam dupa asta, nu ar mai trebui sa cumparam nimic

Edited by Egalul, 09 April 2016 - 10:53.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011

View Postciradu, on 09 aprilie 2016 - 10:20, said:


Bine, am uitat sa specific...

Ai fost ,,epic ", la faza asta  :D
Cred ca intelegi de ce.

#10
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 31.03.2007
Unde naiba este metalurgiei park aproape de metrou? Infrastructura....zona fara aglomerație? Glumești cred. Sa vezi ce va vor după ce începe lumea sa se mute.

#11
ciradu

ciradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.08.2007

View PostEgalul, on 09 aprilie 2016 - 10:52, said:

Dezvoltatorii de acolo sunt cam dubiosi, ar avea legaturi cu nu stiu ce clanuri, dar pana acum vad ca s-au tinut de treaba, au aparut niste blocuri frumoase prin zona.
Dar asta e doar un detaliu, mult prea putin important pentru multi, daca e sa ne luam dupa asta, nu ar mai trebui sa cumparam nimic
Când am zis de cartea lor de vizită m-am gândit mai ales la ceea ce au construit în trecut. Între timp am aflat că ei sunt autorii celebrelor blocuri din Popești-Leordeni. Poate prin proiectul ăsta vor să-și spele păcatele. Dar e clar că trebuie să fii cu ochii în patru.

Poate intră cineva care a văzut mai multe ansambluri rezidențiale și poate face o comparație.

#12
ciradu

ciradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.08.2007

View Postcrisstonne, on 09 aprilie 2016 - 12:39, said:

Ai fost ,,epic ", la faza asta  Posted Image
Cred ca intelegi de ce.
Da. Desigur :)

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postciradu, on 09 aprilie 2016 - 09:15, said:

După cum se știe, o bună parte dintre ele au diverse probleme: fie acte și avize necorespunzătoare, fie nerespectarea autorizațiilor, probleme structurale sau de infrastructură ș.a.m.d.
Majoritatea ar trebui evitați. În momentul ăsta cine vrea un apartament construit decent, în care se poate locui normal, trebuie să dea prețuri indecente. Locuințele aflate în gama de prețuri să zicem "accesibile" au lipsuri serioase la capitolul calitatea locuirii - spații mici, spații lipsă, distanțe între clădiri sub limitele normate. Există o lege dar, dat fiind că parlamentarii în înțelepciunea lor au uitat să prevadă capitolul de sancțiuni, prevederile privind  numărul de spații și suprefețele minime sînt ignorate senin.

View PostEgalul, on 09 aprilie 2016 - 09:23, said:

Cei care construiesc Metalurgiei Park Residence, mi se pare un raport calitate-pret extrem de bun
Deloc. Camerele de zi de 19 mp sînt spre limita de jos; cele de 16 mp sînt sub limită. Camera de zi cu bucătărie, total 17 mp? Asta e deja bătaie de joc. Holuri minuscule, depozitare lipsă.  Și prețul e de  47.000 pentru apartamentul cu bibliocătărie, că altfel nu-i pot spune.
Concluzia - Calitate? Joasă spre inexistentă.

Morala - investitorii construiesc ce vor ei. Ce nu pricep eu e de ce cumpărătorii acceptă să dea bani grei pe așa ceva.

#14
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postradunic, on 10 aprilie 2016 - 11:40, said:

Majoritatea ar trebui evitați. În momentul ăsta cine vrea un apartament construit decent, în care se poate locui normal, trebuie să dea prețuri indecente. Locuințele aflate în gama de prețuri să zicem "accesibile" au lipsuri serioase la capitolul calitatea locuirii - spații mici, spații lipsă, distanțe între clădiri sub limitele normate. Există o lege dar, dat fiind că parlamentarii în înțelepciunea lor au uitat să prevadă capitolul de sancțiuni, prevederile privind  numărul de spații și suprefețele minime sînt ignorate senin.


Deloc. Camerele de zi de 19 mp sînt spre limita de jos; cele de 16 mp sînt sub limită. Camera de zi cu bucătărie, total 17 mp? Asta e deja bătaie de joc. Holuri minuscule, depozitare lipsă.  Și prețul e de  47.000 pentru apartamentul cu bibliocătărie, că altfel nu-i pot spune.
Concluzia - Calitate? Joasă spre inexistentă.

Morala - investitorii construiesc ce vor ei. Ce nu pricep eu e de ce cumpărătorii acceptă să dea bani grei pe așa ceva.
Multi se multumesc si cu cei 16mp la living, important e sa fie cat mai ieftin si sa aiba omul un acoperis deasupra capului, nimeni nu cauta lux din cei care isi cumpara acolo.

Nu toti isi permit, sau nu sunt dispusi sa plateasca in plus, pentru standardele de care vorbesti.


Mi se pare deplasat sa spui tu ce ar trebui sa-si cumpere altii, si sa le mai si impui un standard pentru asta

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostEgalul, on 10 aprilie 2016 - 11:47, said:

Mi se pare deplasat sa spui tu ce ar trebui sa-si cumpere altii, si sa le mai si impui un standard pentru asta
intelegi gresit - standardele nu sunt impuse de el, ci de lege. si asta spune multe despre seriozitatea constructorului - daca nu respecta nici cele mai de baza standarde la proiectare, cam cat de seriosi crezi ca vor fi in faza de constructie, acolo unde magariile de genul asta sunt mult mai greu de observat?

#16
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

View Postborn2lose, on 10 aprilie 2016 - 11:58, said:

intelegi gresit - standardele nu sunt impuse de el, ci de lege. si asta spune multe despre seriozitatea constructorului - daca nu respecta nici cele mai de baza standarde la proiectare, cam cat de seriosi crezi ca vor fi in faza de constructie, acolo unde magariile de genul asta sunt mult mai greu de observat?
Apartamentele mai mici sunt la cautare, asta doreste populatia. Apartamentele sunt mici si in multe zone de fite, mai centrale, dar vandute la preturi astronomice.

Pur si simplu sunt locuinte low cost, pentru cei oameni cu pretentii mai mici.
Fix ca si loganul romanesc, despre care multi zic ca nu e masina :)

Dezvoltatorii s-au adaptat la ceea ce cere piata.



Stiu caz de dezvoltator care a facut blocuri cu apartamente mari, aerisite, confort marit, ei bine nu le cumpara nici naiba, preturile erau destul de mari.
A modificat apoi compartimentarea, dintr-un apartament mare a facut 2 mai mici, asa a reusit sa vanda destule

#17
ciradu

ciradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.08.2007
Totuși, dacă e posibil, ar fi bună o comparație între ce avem acum pe piață. Segmentul low-cost este ceea ce m-ar interesa îndeosebi. Ăsta este accesibil creditului Prima Casă.
Ca și la alegerile politice, trebuie să identificăm răul cel mai mic.
Cum stau ansamblurile din zona Th. Pallady față de cele din Berceni, respectiv cele din Militari?
Aspecte de luat în considerare:
1. Canalizarea (dacă e fosă septică sau dacă este bine dimensionată pentru numărul de blocuri ce urmează a se construi în zonă);
2. Seriozitatea antreprenorului, respectiv concordanța dintre proiect și clădirea în sine (fundații, clasa betonului, segregări etc.)
3. Izolarea fonică, respectiv grosimea și natura pereților dintre apartamente (pot accepta că în interiorul apartamentului compartimentarea este din gips-carton).

#18
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Daca vrei sa cumperi, ia in calcul si faptul ca e vandut cam tot.

In zona Metalurgiei au scos la rezervare apartementele din blocuri care sunt la stadiul de groapa, s-au vandut toate,in doar cateva zile.

E bataie mare pe ele pentru ca toti se inghesuie sa prinda prima casa pe ultima suta de metri.

Doar in Bucuresti vad cerere asa mare de locuinte

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate