Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Cele mai bune ansambluri rezidențiale 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
ciradu

ciradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.08.2007
Aruncând o privire pe saiturile lor, spre exemplu la Top House, văd că apartamente disponibile sunt destule. Poate o să le fac o vizită, să văd cum se prezintă situația în teren.
Da, toți vrem Prima Casă, dar poate ar fi mai înțelept să lăsăm să treacă, pentru că înghesuiala asta nu-i în favoarea noastră. Prețurile deja au crescut destul de mult și nu mai ești așa atent la ce cumperi dacă te grăbești prea tare.
Deja sunt destule credite ipotecare (non PC) destul de atrăgătoare la bănci, începând de la un DAE sub 3,5%. Deci similar cu PC, cu diferența că avansul trebuie să fie minim 15% și mai plătești niște comisioane.
Poate mai aștept câteva luni și mai strâng bani decât să mă arunc așa cu capul înainte.
De construit se va construi masiv în continuare, și atunci dezvoltatorii ne vor ruga să cumpărăm. Mai mult decât acum.

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostEgalul, on 10 aprilie 2016 - 11:47, said:

Multi se multumesc si cu cei 16mp la living, important e sa fie cat mai ieftin si sa aiba omul un acoperis deasupra capului, nimeni nu cauta lux din cei care isi cumpara acolo.
Nu toti isi permit, sau nu sunt dispusi sa plateasca in plus, pentru standardele de care vorbesti.
Mi se pare deplasat sa spui tu ce ar trebui sa-si cumpere altii, si sa le mai si impui un standard pentru asta
Eu nu spun ce ar trebui sa cumpere alții. Eu spun că sînt în continuare mirat de faptul că oamenii dau bani grei - pentru că 47.000 de euro nu e puțin - pentru a locui în niște condiții submediocre.  Eventual se și îndatorează pe 30 de ani pentru asta...
Este un cerc vicios - investitorii fac măgăriile astea tocmai fiindcă se vînd! Parte frumoasă - 90% din cumpărători știu că ceva nu e în regulă și totuși cumpără. Și după cum spui, se mulțumesc cu atît. Asta eu nu pot înțelege. Sînt banii lor și totuși se lasă jecmăniți.
Cît despre standarde, atît timp cît legea nu le impune, singura șansă de o obține ceva e să le impună cumpărătorul care are un avantaj decisiv - banii sînt la el. Dacă nu știe să folosească acest avantaj, asta e - banii lui, viața lui.

#21
ciradu

ciradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 08.08.2007
@radunic: Dacă îți permiți maxim 30 000 de euro credit, spre exemplu, și îți trebuie o locuință în București, că acolo lucrezi, ce alternative ai? Fie cauți o garsonieră nouă, fie una veche. În ambele situații condițiile vor fi (sub)mediocre. Dezvoltatorii nu vor mai putea face măgării atunci când veniturile vor fi suficient de mari încât cumpărătorii să-și permită să aibă pretenții. Deocamdată, tot ce poți face este să cercetezi bine piața și să te informezi bine. Faptul că există forumuri ca ăsta îi va obliga pe constructori să ridice ștacheta.

#22
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Exact! Studiez in amănunt in perioada asta cam toate ansamblurile rezidentiale. Uite, unii nu pot intelege cum sa dai 50000 de euro pe un ap. cu 2 cam de 55mp in Cosmopolis de exemplu. Altul prefera sa dea banii astia la Dimitrie Leonida pentru 3 cam. Personal nu m-as muta in Berceni, Militari sau Anghel Saligny. Daca ma leg la cap pe 30 de ani, măcar sa mă leg la cap intr-o zona cat mai buna. Pentru ca zona mentine pretul mai bine si acum si peste 15-20 de ani.
Pe de alta parte, daca ap. e ieftin si in câmp, nu e bine ca e in câmp si e si construit prost. Daca e mai mic intr-o zona mai buna, nici asa nu e bine ca e o cutie de chibrituri. Daca e si mai mare si intr-o zona buna si construit ok, nici asa nu e bine pentru ca e prea scump si vânzătorii sunt niste lacomi. Pana la urma ce e bine? Răspuns: E bine ce crezi TU, ce iti place TIE, pe banii TAI.

#23
Crissysara

Crissysara

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.04.2016
Ma ajutati va rog stie cineva ceva de cei de la crown rezidence bragadiru sunt seriozitate?...si a cumpărat cineva apartament in zona haliu leroy merlin , pareri comentarii ...

#24
Katislc

Katislc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.04.2016
Daca are cineva ceva informații despre Top House, va rugam sa ne spune-ți si noua.Nu suntem pe loc,iar agenta nu ne spune prea multe,si deja sunt in intârziere cu 2 luni fata de termenul stabilit de ei.
   Va mulțumim mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate