Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Motosapa -partea a-III-a

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
9254 replies to this topic

#55
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@Alydor:
Să vezi matale sumă, dacă tre' să-i plătesc lu' pufarin pariul pierdut.
Fii bun, citeşte puţin măcar din partea a doua a topicului, altminteri vezi şi matale că sar cei care și-au tocit degetele scriind și repetând.

on: ia-ți de suma alocată două LC90, da' uită aratul...

#56
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
am retinut partea asta, am inceput deja sa lecturez topicurile respective, totusi nu mi-a spus nimeni ce model, de unde si cum...

Suma respectelor, Alydor

#57
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ce model vrei, de unde afli mai ieftin/potrivit pentru suprafața domniei tale.
Te orientează eventual la ce au și colegii, măcar ai pe cine întreba la o adică.

#58
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,650
  • Înscris: 31.01.2010
Vrei arat?
Ia ca al meu si gata!

Grig

#59
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Motocultoarele au diferentialul-blocabil.
Sunt comparabile cu un minitractoras dar au numai o axa motoare.

Edited by vasile59, 12 April 2016 - 23:26.


#60
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostAlydor, on 12 aprilie 2016 - 21:05, said:

am retinut partea asta, am inceput deja sa lecturez topicurile respective, totusi nu mi-a spus nimeni ce model, de unde si cum...

Suma respectelor, Alydor
Alydor poti incerca cu un Proseries 1350 diesel cu diferential (cum am eu). Are vreo 200 kg, si are destula forta sa are. Acum sa nu te astepti la aratura de 25 cm, dar un 15 cm face. Trebuie musai sa ii pui roti metalice, altfel patineaza. La bugetul pe care il ai, poti sa iti iei si motocultor, si accesorii. Iti ramane si de remorca daca negociezi putin. Are diferential si te ajuta la intors. Care e problema lui - e prea mare. Daca vrei sa sapi cu el prin locuri stramte e cam dificil (eu de aceea pe langa el am mai luat si unul mai mic ca sa il bag prin locuri stramte).

#61
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Poate avea 500 de cai daca nu are viteza mica de deplasare in turatie mare.....nu poate ara bine

#62
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Mettre, pai asta cam asa e. Daca il dai in treapta 1 ai turatie mare si viteza mica. Plus ca e diesel si trage de rupe. Mai are avantajul ca e un pic mai greu, ceea ce in ajuta la "tras". Nu se compara cu Proseries 1000 pe benzina. Le-am pus pe amandoua la remorca - Dieselul nici nu simte remorca, pleaca si la ralanti, nu e nevoie sa il accelerez deloc, pe cand benzinarul ca sa plece trebuie accelerat binisor.
Eu am arat putin de proba cu el, si am fost multumit. O sa fac in wekend un filmulet (daca am timp).
LE: pentru Alydor, uite un video cu un Proseries 1350 diesel la arat. Nu e facut de mine:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2nHHaasSUyU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by roland_s, 13 April 2016 - 09:22.


#63
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Turatie ,cuplu si viteza adaptata la roata ca sa poti lucra binisor la arat ,cat de cat comod si de ce nu,,,si cu o berica aproape au doar monoaxurile gen tractoras. In rest la pinionare nu gasesti neam asa ceva ,

Edited by nelucroitoru, 13 April 2016 - 09:28.


#64
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nelucroitoru, departe de mine gandul de a te contrazice. Dar la un lucru te inseli sigur. Are mai mult de 130 kg, bag mana in foc. Nu l-am cantarit (am sa fac si asta de curiozitate) dar sigur e mai greu. Poate nu are 200 kg cat scrie in manual, dar 130 nu are sigur.

#65
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013

View Postroland_s, on 13 aprilie 2016 - 06:49, said:

Alydor poti incerca cu un Proseries 1350 diesel cu diferential (cum am eu). Are vreo 200 kg, si are destula forta sa are. Acum sa nu te astepti la aratura de 25 cm, dar un 15 cm face.

hai sa facem un calcul, adancime 15cm latime de brazda tot la fel(poate chiar mai mica 12cm), Alydor zice ca are o latime de 20m asta inseamna cel putin 134 de treceri X 80m fac 10720m adica 11km, eu unul nu as bate pasul sa stapanesc o dihanie de asta numai de dragul de a zgaria pamantul si sa cred ca fac aratura...

#66
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
din ce vad in filmulet nenea ala ara (desteleneste mai bine zis) un teren cu iarba. La mine nu e cazul, gradina e deja arata, nu trebuie destelenita. As putea sa folosesc rotosapa sau cum naiba ii zice pentru afanat / intors pamantul si plugul pentru tras brazdele unde o sa pun cartofi si porumb, plantatorul de cartofi in primavara, apoi prasitoarea sa mai scot din buruienile existente, iar toamna accesoriul de scos cartofii, urmand ca dupa sa dau cu grapa pentru maruntirea pamantului.  Cam asta e activitatea pe care mi-o propun. Pentru partea de zarzavaturi, la 4 straturi cat am scot buruienile cu mana, doar in toamna si primavara dau o tura cu motosapa..

Suma respectelor.

#67
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007

View Postnicu_gh, on 13 aprilie 2016 - 09:35, said:

hai sa facem un calcul, adancime 15cm latime de brazda tot la fel(poate chiar mai mica 12cm), Alydor zice ca are o latime de 20m asta inseamna cel putin 134 de treceri X 80m fac 10720m adica 11km, eu unul nu as bate pasul sa stapanesc o dihanie de asta numai de dragul de a zgaria pamantul si sa cred ca fac aratura...
Ei si ce ?Posted Image
De ce atata graba?Posted Image Cine te pune sa ari tot odata?Posted Image
Eu ar pe parcele mici si nu-mi bat capul  cu amanunte (adancime, viteza ori distante) Posted Image insa respect cu strictete pauzele de hidratarePosted Image
Cand faci o activitate din pasiune nu-i nicidecum grea,urata  ori plictisitoare Posted Image

PS - Am remarcat ca moto te solicita mai mult cand trebuie intoarsa pentru urmatoarea brazda decat cand face aratura  Posted Image

#68
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Mda ... azi am tras si eu o aratura printre pomi. Cred ca nu mai am nevoie de sala deloc....
Ce nu reusesc eu deloc (sau poate ca nu ma pricep) sa tin brazda constanta. Mi se intampla ca motocultorul sa se duca intr-o parte si sa se lateasca brazda ... iar el incepe sa patineze. Atunci nu mai am ce sa ii fac decat sa il trag inapoi vreun metru si sa dau alta brazda. Cand brazda e relativ ingusta (10 cm) motocultorul merge brici. Cand se lateste incepe beleaua. Iar eu am incercat din coarne sa tin cat de cat brazda constanta. De aici ruperea de oase. Unde am gresit? De ce fuge si lateste brazda?
Oricum chiar daca ma dor toate oasele, totul compenseaza prin satisfactia de a face ceva cu utilajul tau. E greu de descris senzatia, dar e foarte placuta. Cum spunea si Danchi daca faci din pasiune ... totul e ok.

#69
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Vezi si reglajul plugului, la arat sunt afon.

#70
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@ roland_s, pamantul este prea umed, merge greu, trage,...

#71
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Booon... deci dupa ce am cetit, documentat si studiat am ajuns la concluzia :
1. Trebe musai motocultor
2. Pentru facut randurile de cartofi e nevoie de rarita.
3. Pentru intors pamantul merege fie rotosapa sau freza sau cum dracu ii zice...
4. Pentru plantat cartofii am nevoie de un plantator... (n-as fi zis)
5. Pentru scos cartofii am nevoie de un accesoriu de scos cartofi.
Intrebari suplimentare
Cu ce accesoriu as putea sa acopar randurile facute de rarita dupa ce am pus cartofii? Sau operatia asta o face plantatorul direct?
Pentru prasit porumbul si cartofii de ce as avea nevoie?
Daca este cineva care poate sa imi dea si mie niste indicatii i-as fi recunoscator, ma intereseaza ordinea operatiilor pentru cartofi de primavara pana primavara...


Suma respectelor, Alydor

#72
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Pana toamna:) plantatoru ala in spate are 2.disxuri puse in v care acopera cartofii, cauta pe youtube si ai sa vezi. Masinile de plantat cartofi au ele si rarita in fata. Ca sa nu te zapacesc, le luam cronologic, inati frezezi terenu bine, nu e musai aratura. Apoi iei acea masinarie de pus cartofi. Ea face si santu , ii si pune ii si inveleste si raman biloane. Acuma ca sa i prasesti, fie tot din freze daca se pot segmenta , scurta cat sa intre pebrand sau cu prasitoarea. Cand is de recoltat, fie folosesti rarita aia speciala de scos, care ii scoate la suprafata si ii culegi la mana, sau masinariebdebscos care i si cerne de pamant. Cauta pe goagal kipor ca am vazut ca au preturi ok, ceva reduceri de 30% .  La porumb, roti metalice unu, ecartamnetul sa fie max 50-60cm, latimea randului e de 70 prasitoare si rarita. Bilonatu ii face bine. Prasitoarea o bagi cand au 2 3 frunze sau 15 cm, rarita cand au pana in 40 50 cm ca sa nu i rupi apoi. Eu am folosit anul trecut direct frezele. Repet da un ochi pe youtube ca iti faci o idee mult mai bine. Acolo gasesti si loncin lc90/75 apolo 100 750, kipor, monoax, bsr 1100. Unii au si semnatori home made si bolonatoare. Cele mai multe clipuri sint puse de rusi. Dar intai vezi cum se descurca romanii. Tu ti stii ograda bugetu disponibiltatea. Sincer cred ca ai primit ceva sfaturi idei propuneri cat sa incepi un plan. Spor sa ai si sanatate

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate