Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Motosapa -partea a-III-a

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
9210 replies to this topic

#19
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Mai fratilor am o nelamurire . Daca un motor ( diesel ) are la ax 3600 turatii/min si cuplu de 15 Nm , un alt motor de aceiasi putere dar cu 1800 turatii/min la ax cat cuplu va avea ?

#20
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Puterea = cuplul X rotatiile.

In cazul tau motorul 2 are cuplul dublu, matematic vorbind.

#21
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Buna colegi.Saptamana trecuta am pregătit terenul pt dfecla si dupa frezare(acum 2saptamani)am zis sa incorporez gunoi,dar nu a iesit dupa dorința.Va rog sa îmi ziceti cu ce viteza lucrări,acceleratie,si piciorul la ce gaura il puneti.
Multumesc!!!

#22
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Ma nimerii prezent . Nu exista un standard in ce priveste operatia . La dumneata ,daca ai pus gunoi si mai este si pamantul umed nu prea o sa iasa treaba ca la carte . In genere e buna o turatie mai mare ...in cazul tau...dar tot va fi dificil caci se infunda frezele cu gunoi si pamant . Cazul tau l'am intalnit si eu in premiera acum vre'o luna pe un teren unde sa pus acum in primavara gunoi de grajd cu paie si toata tarasenia . Pamantul mai era si umed ( aratura cu calul in toamna ) . Desigur ca nici nu am bagat frezele normale ci m'au salvat ghearele de la kipor si in final a iesit o treaba buna de si'a facut omul cruce si mi'a dat cu 20% mai mult decat i'am cerut eu plata . Dar inca odata,,,,doar cu gharele kiporului si turatie tot de kipor. Cuiul ala opritor il reglezi cum vrei ,in functie de cum vrei sa lucri...mai adanc sau nu . In cazul tau salta'l in sus cat mai mult ca oricum nu poti sapa la adancime cu gunoiul in gura frezelor . Asta e treaba,,,e chinuiala si cu motosapa,,,,si sunt cazuri in care nu renteaza sa lucrezi pentru altii .

#23
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Multumesc,nu lucrez pt. altui ci la mine in gradina.Aspectul cu luatul gunoiului in capătul frezelor este adevărat,mai am avut si gunoi de grajd cu tulpini de porumb din baloti care nu au putrezit.O sa testez probabil la bunici in alta locatie să vad cum o sa iasă dacă nu il pune sub brazda cu tractorul.
Spor la treaba!!!

Nu te supăra la ce ii zice "gheare de kipor" si turatie de kipor?
Se poate o poza?

#24
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Salutare. Detin si eu o gradina de aprox 20 x 80 m, cultivata majoritatea cu cartofi, ceva porumb si restul zarzavaturi. Cum in ultimul timp cel care vine sa are creste pretul de fiecare data am zis ca mai bine imi iau o dracie din asta, eventual la care ii mai agat ceva accesoriii. Ce ma intereseaza : sa pot ara cu ea, eventual sa prasec, sa plantez cartofii etc. Ce ma intereseaza este sa nu ma trezesc ca moare dupa 2 randuri, sau ca fac un rand in 2 ore... Ce marci, ce puteri,  ce accesorii as avea nevoie? Ma intreb daca este si posibilitatea atasarii unei coase la masinaria asta, in eventualiatatea taierii cocenilor de porumb sau a ierbii de pe margine... Nu stiu, nu ma pricep, de aia intreb...


Suma respectelor.

#25
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

View Posttechmaster35, on 10 aprilie 2016 - 20:14, said:

Multumesc,nu lucrez pt. altui ci la mine in gradina.Aspectul cu luatul gunoiului in capătul frezelor este adevărat,mai am avut si gunoi de grajd cu tulpini de porumb din baloti care nu au putrezit.O sa testez probabil la bunici in alta locatie să vad cum o sa iasă dacă nu il pune sub brazda cu tractorul.
Spor la treaba!!!Nu te supăra la ce ii zice "gheare de kipor" si turatie de kipor?
Se poate o poza?
Are motocultor kipor. Si la freze are ceva model diferit. Scula profi.
In weekendu asta mi am rupt si eu spatele la vie, abia din 4 treceri am scoso la capat, nitel ud jos, sus tun, batut jucat. Spart usurel cu 1 pe mijloc , apoi ,u 1 iar si incetisor pe langa vite de 2 ori si 2a la final pt nivelare. Concluzia treapta1 si rabdarea sunt sfinte. Si sticla de cola:) pe maner.

Trimis de pe al meu HTC One M9 folosind Tapatalk



#26
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Adevărul ca amdat cu trepta 1 turat spre maxim apoi cu a doau la fel pt a nivela.Am citit pe undev ca in sarcina se tureaza el singur?eu nu cred!

#27
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Doar cand lovesti cu acceleratia aracu sau spalieru :) poate la alte modele, eu nu am observat la lc90 asta.

Trimis de pe al meu HTC One M9 folosind Tapatalk



#28
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

View Postnicu_gh, on 10 aprilie 2016 - 07:47, said:

-si un filmulet de la frezat, nu prea reusit, era absent operatorul
Eu pe suprafetele cu iarbă fac 2 treceri.
Prima dată un 5-10cm , dezrădăcinez bălăriile, iar a doua trece ar fi frezarea propriu-zisă .
Eu nu am răbdare să merg cu viteza aia !

#29
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

View Posttechmaster35, on 10 aprilie 2016 - 19:26, said:

Buna colegi.Saptamana trecuta am pregătit terenul pt sfecla si dupa frezare(acum 2saptamani)am zis sa incorporez gunoi,dar nu a iesit dupa dorința.Va rog sa îmi ziceti cu ce viteza lucrări, acceleratie si piciorul la ce gaura il puneti.
La aceste întrebări vei răspunde tot mătăluță, peste un an.
Sînt mulți factori de care trebuie ținut cont.
Eu, spre exemplu, la mine în curte bag pintenul la penultima gaură. Dar ... am pămîntul meu. Mă mai roagă ba unul, ba altul să-i dau și lui prin vie.
Azi spre exemplu am dat la unul, avea 24 de rînduri. Primele 6-7 rînduri le-am făcut normal :
-prima trecere turată la 1/2 (2 800 rot/min) , treapta 1.
- a doua trecere , idem treapta 2.
Celelalte rînduri chinul de pe lume !
Ambele treceri cu treapta 1 turată cam pe la 2 400 ! Rar cînd puteam să cuplez 2 ptr 10 m.

Apoi am dat la alt vecin.
Ambele treceri cu treapta 2 . Prima în pas vioi , a doua ceva mai încet (viteza de înaintare), iar adîncimea mai mare. Cel puțin pînă la nivelul axului.
Aici era pământul mult mai "moale" !

Attached Files



#30
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
https://m.youtube.co...h?v=dv3veO5-M7k

Intotdeauna e loc si de mai rau.....:))))

#31
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Dupa cum spune si numele, nu sunt prea stiutor, dar incerc sa invat.

Am o motosapa Viking. M-am gandit sa o curat (pe exterior). I-am dat jos cutitele si scuturile ca sa o pot face frumoasa pe dedesupt
Cand am pus cutitele la loc nu am tinut cont sa le pun in stanga tot pe cele care au fost in stanga. Si la fel in dreapta. Mi s-au parut a fi la fel.
Dupa asamblare, am facut un mic test si am observat ca cutitele nu se afunda in pamant, doar scormonesc solul superficial.
E adevarat ca pamantul era foarte tare, uscat  si se formase si o crusta la suprafata. La fel de adevarat ca testul l-am facut in vie, dupa ce am
taiat coardele, am aranjat aracii, am legat-o, deci am cam 'jucat' pamantul, cum se spune. N-am repetat testul in alta zona a gradinii pentru ca
m-am gandit ca daca am gresit ceva, mai bine intreb si rectific.

Revenind, cutitele intrau superficial in sol, 2-3 cm si parca patinau, alunecau. Degeaba apasam eu pe coarne. Daca foloseam mersul inapoi
cutitele intrau mai adanc

Ce poate fi de vina?

1. solul prea uscat (ploaia a inceput dupa vreo 2 ore de la test) ?
2. cutitele au o 'cautatura' si le-am montat gresit ? (sa le fi pus invers din moment ce la mers inapoi intra mai adanc?)

Precizez ca n-am umblat la ambreiaj, doar am curatat-o de pamant in partea de jos.

Va multumesc anticipat.

#32
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
"Intotdeauna e loc si de mai rau....."

Nu prea pot intelege din videoclip la ce te referi: la sol si buruieni? Posted Image sau la stilul de lucru - 3 la motosapa Posted Image

Edited by grifonul_alb, 11 April 2016 - 07:52.


#33
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013

View Postn_priceputu, on 11 aprilie 2016 - 07:38, said:

Mi s-au parut a fi la fel.
Nu sunt la fel, dreapta e dreapta, stanga e stanga, taisul trebuie sa fie pe sensul de rotatie.

#34
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

View Postmettre, on 10 aprilie 2016 - 23:51, said:

https://m.youtube.co...-M7kIntotdeauna e loc si de mai rau.....:))))
Aia fac trx :)

Trimis de pe al meu HTC One M9 folosind Tapatalk



#35
vid30

vid30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.03.2007

View Postroland_s, on 09 aprilie 2016 - 07:35, said:

Uf ... nu e bine. La mine fereastra aia e plina. inseamna ca am bagat mai mult (si nu am bagat decat 2 litrii, exact cum a zis cel de la Dedeman)! Exista vreun risc ceva daca am bagat mai mult? E la cutie, nu e la motor ...


Multumesc pentru manualul scanat Pro Series 1000 !!!!
Mie la dedeman mi-au spus ca intra 1,3 litri ulei in transmisie... Ce norma o fi http://www.dedeman.r...-prorun-1l.html ? Probabil T90... sau 80w90 gl4?
La motor pe site-ul dedeman este trect ulei 10w40 la motor, dar vanzatorul mi-a dat w30 si a avut dreptate pentru ca in manual este trecut w30....
Acum sa vad cum se comporta la treaba (inca nu l-am montat). Sa dea Domnul sa fie bine! Posted Image

Edited by vid30, 11 April 2016 - 10:45.


#36
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 12.07.2007
As dori sa achizitionez o cositoare cu tamburi pentru LC90. Cum pretul nu este deloc de neglijat, stau in cumpana. Mi-ar fi de ajutor ceva sfaturi de la cei care poseda asa ceva montat pe un utilaj identic sau asemanator, Ideal ar fi o vizionare la lucru daca cineva din apropiere poseda asa ceva.
Terenurile pe care se doreste a se cosi iarba pentru fan sunt plane, ( mai sunt musuroaie de cartita sau furnici ici colo ), cu si fara  arbori fructiferi. Suprafata adunata in total aproximez ca nu depaseste 70 ari teren. Am cumparat anul trecut o motocoasa, dar rezultatele nu sunt chiar cele asteptate, nu taie uniform iarba, o parte o mai si toaca ( folosit disc cutit cu 3 laturi ).
Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate