Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Motosapa -partea a-III-a

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
9250 replies to this topic

#37
UnuMic75

UnuMic75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2014
Buna Ziua!!

Îndrăznesc sa cer și eu o părere avizata celor care se pricep mai bine ca mine. Doresc sa achiziționez o motosapa/motocultor pentru a lucra aproximativ 1000 mp gradina + vie respectiv 0.5 ha cu porumb. Din cate am citit pe aici cel mai bun utilaj raportat calitate/preț ar fi Loncin LC 90 ( pret O-Mac 2590), dar acesta depășește cu mult bugetul de care dispun.Când am fost prin Dedeman la raionul cu motosape cineva se lauda ca are un Apollo 750 7cp care merge fără probleme, de Loncin LC 75 am citi pe aici.La mine în oraș nu sunt decât doua centre care comercializează marcile Rotakt respectiv BSR ( modelul BSR LY 920 fiindu-mi recomandat de vânzător)nu pun link-uri aici cu diferite modele ptr ca nu știu ce sa aleg, așadar, va rog pentru un buget de max 2000 ce îmi puteți recomanda.

Multumesc!

#38
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012

View Postlepetir, on 11 aprilie 2016 - 10:49, said:

As dori sa achizitionez o cositoare cu tamburi pentru LC90. Cum pretul nu este deloc de neglijat, stau in cumpana. Mi-ar fi de ajutor ceva sfaturi de la cei care poseda asa ceva montat pe un utilaj identic sau asemanator, Ideal ar fi o vizionare la lucru daca cineva din apropiere poseda asa ceva.
Terenurile pe care se doreste a se cosi iarba pentru fan sunt plane, ( mai sunt musuroaie de cartita sau furnici ici colo ), cu si fara  arbori fructiferi. Suprafata adunata in total aproximez ca nu depaseste 70 ari teren. Am cumparat anul trecut o motocoasa, dar rezultatele nu sunt chiar cele asteptate, nu taie uniform iarba, o parte o mai si toaca ( folosit disc cutit cu 3 laturi ).
Multumesc.

Am cumparat in vara anului trecut moto Weima, benzina 9 CP, impreuna cu cositoare cu tamburi de genul celei de care va interesati dvs. Prinderea este la priza de putere, ax cu pana. Utilajul impreuna cu cositoarea si alte accesorii, le utilizam la intretinerea unei livezi de 5200 mp, teren plan, zona de campie. Coseste foarte bine, inaltimea minima la care taie ierburi 4 cm, fiecare tambur are 4 cutite, latimea acoperita cca 90 cm iarba taiata se strange intre cei doi tamburi.. Trebuie avut grija totusi sa nu lasati ierburile sa creasca inalte, bara din fata culca iarba si daca este inalta se va incurca intre cutite si in axele rotilor. Inaltimea maxima a ierburilor cam 1,20 m. Daca lucrati "pieton" sa stiti ca trebuie sa va cam tineti dupa moto si daca suprafata este mare este putin obositor. Daca aveti posibilitatea si geometria terenului permite, faceti sau cumparati un scaun atasat, ca un cart la care puteti sa atasati eventual si alte accesorii. Noi asa o utilizam. Se  lucreaza excelent. Din pacate nu am poze sau video, voi face in sezonul acesta. Vedeti si pe olx oferte pentru cositoare, gasiti preturi mult mai rezonabile decat la omac.

Edited by luciadevis, 11 April 2016 - 16:00.


#39
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Imi da si mie cineva o idee?

Suma respectelor, Alydor

#40
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013

View PostAlydor, on 10 aprilie 2016 - 20:19, said:

Salutare. Detin si eu o gradina de aprox 20 x 80 m, cultivata majoritatea cu cartofi, ceva porumb si restul zarzavaturi. Cum in ultimul timp cel care vine sa are creste pretul de fiecare data am zis ca mai bine imi iau o dracie din asta, eventual la care ii mai agat ceva accesoriii. Ce ma intereseaza : sa pot ara cu ea, eventual sa prasec, sa plantez cartofii etc. Ce ma intereseaza este sa nu ma trezesc ca moare dupa 2 randuri, sau ca fac un rand in 2 ore... Ce marci, ce puteri,  ce accesorii as avea nevoie? Ma intreb daca este si posibilitatea atasarii unei coase la masinaria asta, in eventualiatatea taierii cocenilor de porumb sau a ierbii de pe margine... Nu stiu, nu ma pricep, de aia intreb...


Suma respectelor.

de la arat ia-ti gandul, pentru celelalte poti face fata si cu una din clasa transmisie curele+lant sau mai bine cu una cu transmisie pe pinioane.
poti viziona canalul  https://www.youtube....2IVWvZusKVfI5QQ si ai sa vezi ce am facut de vreo 2ani cu o wm500, de anul asta am trecut la pinioane

#41
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View PostAlydor, on 10 aprilie 2016 - 20:19, said:

Salutare. Detin si eu o gradina de aprox 20 x 80 m,...
Ce marci, ce puteri,  ce accesorii as avea nevoie?...

View PostUnuMic75, on 11 aprilie 2016 - 15:14, said:

...
Îndrãznesc sa cer și eu o pãrere avizata celor care se pricep mai bine ca mine. Doresc sa achiziționez o motosapa/motocultor...

View Postscaiba, on 08 aprilie 2016 - 20:32, said:

...
Sper sã pierzi pariul Posted Image  și sã avem parte de oameni faini în continuare.

Am castigat deja. Posted Image

#42
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
De ce sa imi iau gandul de la arat? O dracovenie din asta nu poate sa faca treaba care o face un cal? Ca atunci imi iau cal... :-P


Suma respectelor, Alydor

#43
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009
Ia-ti cal.

#44
UnuMic75

UnuMic75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2014
@pufarin doar partial ai castigat ☺👍.De citit am citit dar absolut nimeni,sau cel putin nu am vazut eu, nu scrie in cele doua topic.uri, cumpara utilajul cutare sau cutare.In cea mai mare parte sau postat probleme/rezolvari din partea celor care au deja un utilaj de genul acesta. Adevarat ca tot acolo am citit sfaturi in ceea ce priveste ce poate face si nu un motocultor,ca bine ar fi sa alegem un "pinionar",etc.Ori acum ce sa zic "pinionare"sunt multe ,unele foarte bune restul mai putin bune. Daca gresesc cu ceva imi cer scuze....si inca astept o parere in ceea ce priveste intrebarea mea de mai sus.

Multumesc.

#45
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Scrie si de probleme cum sa nu......nelu a pus poze cand s'a bulit motorul la kipor.....marius a pus poze cand s'a rupt bucata din cutia de viteze a loncinului 90....s'au dezbatut motivele etc referitor la alimentare cu probleme am descris si eu cat si alex inclusiv cum s'au remediat problemele chiar si posibilele cauze.....acum din toate cele tragi singur concluzii dar in general orice utilaj a'i avea daca ai grija de el si il intretii cum trebuie....o sa reziste cat mai mult posibil. Daca il folosesti cu cap la fel...nu ai urmari negative....
Acum daca vine un nebun fara cunostinte elementare si se plimba cu utilajul fara ulei in transmisie sau in motor...normal ca se duce dreq indiferent de marca.....sau daca suprasolicita un utilaj ca sa demonstreze cat e de tare vecinilor si se apuca sa dea cu el prin toate mizeriile de terenuri forjat la maxim pai atunci zboara si mama motorului sau a transmisiei...

In orice caz indiferent de marca si valoare...un motocultor nu munceste singur! El doar ofera posibilitati de lucru mai usoare si mai rapide...... dar de munca tot nu scapi.
Si mai exista posibilitatea ca daca nu te documentezi bine sa ajungi sa muncesti mai greu cu un utilaj decat fara. Vezi clipul pus de mine mai sus si vei intelege.

#46
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
pana sa imi iau cal doresc totusi informatii referitoare la motosapa...


Suma respectelor, Alydor

#47
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Ex cel mai bun ti'l dau din pataniile mele: cand am luat primul motocultor nu studiasem cine stie ce doar ce vorbisem cu un coleg de forum putin despre ele....urmarea a fost montaj freze pe invers dreapta in stanga si viceversa......cuiul opritor statea linistit la umbra iar eu cu mirare imi spuneam ce dreq o mai fi si asta?...urmarea: umerii smulsi din carne spinarea omorata.....asta in 30 min de teste fizice (presupus rodaj). Pai daca nu era forumul asta....cu cartzulia vanzatorului citita.... Si azi ma luptam cu utilajul si injuram ca boul

View PostAlydor, on 12 aprilie 2016 - 17:33, said:

pana sa imi iau cal doresc totusi informatii referitoare la motosapa...


Suma respectelor, Alydor
Pai informatiile ultra mega suficiente le gasesti pe cele doua subiecte motosapa I si motosapa II

#48
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostAlydor, on 12 aprilie 2016 - 12:28, said:

De ce sa imi iau gandul de la arat?

Daca`ti pui problema asta la o motosapa inseamna ca ori n`ai citit ori nu ai priceput ce citesti.
Despre arat dupa cum vezi nu prea mai discuta nimeni, ne`am lamurit ca nu merge cu motosapa.
S`a discutat destul, inclusiv cu exemple, foto, tot ce vrei.
Mai cauta pe  subiectul "motocultor sau tractoras" si o sa afli ca nu ai suficienta forta de tractiune si de ce.

Grig

#49
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Calul are niste sute de kg si asa aratura cu un cal..... o aratura cat de cat o faci cu boi, bivoli sau cai de tractiune. Minim 2.  In loc de arat poti freza cu motosapa, cu un pinionar decent, poti sapa pana la 20 cm. Dincolo de masele si puterile utilajelor , accesoriile conteaza f mult, la plug sa ai reglaje, sa le stii face adapta utilajului. Pe cele trei topice se " dezbate " un utilaj care in principiu grezeaza, poate tracta o remorcuta pana in 500kg cu indulgenta, bilona, prasi. Pt arat  ai nevoie de utilaj peste 150kg, de la 5-6 cp in sus, plug bun, roti metalice, cuplaje adecvate prinderii plugului. Pt ce ai zis ca ai nevoie, rezolvi din frezat. Ca si sfat cauta pe youtube si vezi pe viu ce fac. Degeaba iti zic, ia pachetu x de accesorii, motocultoruly ai nevoie de bugetul z. O sa le ai in curte si o sa ma injuri, dupa primele minute de exploatare. Mie mi au luat 2 ani sa realizez cum poti manui un utilaj banal astfel incat sa nu zac o saptaman dupa 2h de efort. Acuma fiecare au avantaje si dezavantaje. Printre legume cu un pinionar cu freze mai mari o sa ti rogi moartea, e greu instabil naravas, cu o curelata la suprafete mai mari si teren greu, ai fi vrut pe celalalt. Sunt aici useri cu 2 3 utilaje, adaptate fiecarei operatiuni. Apoi treci la rentabilitate, cat lucrezi, cat iti produce cultura, cat investesti.... daca din asta o sa vrei venit/castig/ daca e hobby.....roaga un vecin amic sa te lase sa o testezi, cheama pe careva sa ri fava o lucrare si vezi daca se preteaza......

Trimis de pe al meu HTC One M9 folosind Tapatalk



#50
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Multumesc. Nu vreau sa fac bani din asta, este doar pentru uzul propriu. Dupa cum ziceam doresc sa achizitionez un utilaj de genul, am si specificat pentru ce suprafata. Nu sunt de meserie agricultor, o fac doar de necesitate ca sa nu zic hobby. Daca ma intrebai despre protocoale SIP iti puteam vorbi o luna. Am zis ca nu ma pricep, dar sunt dispus sa invat. Nici cu drujba nu m-am priceput, dar in timp am invatat sa o utilizez si exploatez corespunzator, imi fac treaba cu ea. Nu vreau sa ma duc la arat zeci de hectare. Vreau doar sa imi fac treaba si nu vreau sa ma rog in fieacare an de unu si altu sa vina sa imi are sau sa imi dea cu grapa, cu prasitoarea, etc... Daca ma duc intr-un magazin, multi dintre ei sau habar nu au ce vand, sau vor sa iti bage pe gat produsul X sau Y, produs la care ei au un castig mai mare. Cred ca forumul este pentru a ne ajuta. Unul intreaba de ce are nevoie, ce model, etc si cei cu experienta ar trebui (nu obligatoriu) sa raspunda la intrebarea respectiva. Pentru ca din experienta unuia si altui poti sa castigi mai mult, si sa nu te trezesti ca ai dat 5-6-7000 de lei pe un produs care nu face nici jumatate din ce zice, sau face mai multe decat ai tu nevoie.
Nu cred ca este asa de greu sa raspunzi decent la o intrebare adresata pe un forum. Chestia cu "ia si citeste forumul" este total pe langa subiect. S-a pus o intrebare punctula la care se putea raspunde : "Iti recomand produsul cutare cu accesoriile cutare, din motivele cutare, nu lua produsul cutare pentru ca... "
Cand spun arat ma refer la facutul randurilor pentru pus cartofi. Nu am zeci de hectare care sa merite o investite intr-un tractor, caut ceva mai mic si adaptat nevoilor mele.
Eu ca necunoscator nu am de unde sa stiu ca produsul X este bun sau rau, nu stiu daca 5-7 sau 10 CP sunt suficienti sau prea mult pentru ceea ce am nevoie, nu stiu daca accesoriile pe care le vreau se potrivesc sau se gasesc pentru masinaria respectiva sau daca masina respectiva suporta montarea accesoriilor respective, nu stiu daca e mai bine motor pe benzina sau motorina, daca e recomandat sa fie in 4 sau in 2 timpi, etc.
Bugetul ar fi undeva pe la 6-7000 de lei maxim.
Multumesc de intelegere.


Suma respectelor.

#51
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
la bugetul asta iti permiti Kipor, are @nelucroitoru unul si e incantat de el, nu ca nu as fi si eu, dar la mine bugetul a fost altul...

Edited by nicu_gh, 12 April 2016 - 20:04.


#52
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007
Eu as sari direct la un monoax de peste 250kg si 10- 20Cp Posted Image ,dar pentru 12-16 ari este foarte  bun unul cum are Roland , cu decuplare independenta a rotilor Posted Image  .
PS Daca vrei sa experimentezi poti incepe cu una pe curele de 6-7Cp si neaparat cu marsarier, la pretul cel mai mic de pe piata  si inveti pe pielea personala Posted Image

Edited by danchi, 12 April 2016 - 20:27.


#53
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

View PostUnuMic75, on 12 aprilie 2016 - 17:06, said:

@pufarin doar partial ai castigat ☺��.De citit am citit dar absolut nimeni,sau cel putin nu am vazut eu, nu scrie in cele doua topic.uri, cumpara utilajul cutare sau cutare.In cea mai mare parte sau postat probleme/rezolvari din partea celor care au deja un utilaj de genul acesta. Adevarat ca tot acolo am citit sfaturi in ceea ce priveste ce poate face si nu un motocultor,ca bine ar fi sa alegem un "pinionar",etc.Ori acum ce sa zic "pinionare"sunt multe ,unele foarte bune restul mai putin bune. Daca gresesc cu ceva imi cer scuze....si inca astept o parere in ceea ce priveste intrebarea mea de mai sus.

Multumesc.
MGR 750

#54
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Kipor, monoax, decuplare independenta a rotilor... deja vorbiti limbi straine...
In romana?

Suma respectelor, Alydor

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate