Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Motosapa -partea a-III-a

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
9250 replies to this topic

#4681
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Pai doar el e pe respectivul raion,dute la alt magazin care comercializeaza acelasi produs poate ai noroc.Scuze de off topic.

#4682
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011

 Techmasters35, on 17 martie 2018 - 15:32, said:

Pai doar el e pe respectivul raion,dute la alt magazin care comercializeaza acelasi produs poate ai noroc.Scuze de off topic.
                   Loncin in Roman numai ded.Mai erau 2-3 dar erau mai rau ca acesta si citeva femei care nu se baga la utilaje si scule.Probele si vinzarea numai barbatii.Luni poate mai fac o incercare poate dau de baiatul care se pricepe daca nu de pe net,riscul este acelasi,doar pretul este mai mic.

#4683
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
Dar la un motocultor de 7-8 CP adus de prin afara nu te-ai gandit? Din ce am vazut se gasesc la 500-600€.
Intr-adevar nu ai garantie, dar cred ca ajuta sa lucrezi mult mai usor terenul.

#4684
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

 horia100, on 17 martie 2018 - 15:39, said:

                   Loncin in Roman numai ded.Mai erau 2-3 dar erau mai rau ca acesta si citeva femei care nu se baga la utilaje si scule.Probele si vinzarea numai barbatii.Luni poate mai fac o incercare poate dau de baiatul care se pricepe daca nu de pe net,riscul este acelasi,doar pretul este mai mic.
si dreptul la retur

#4685
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011

 geo_r, on 17 martie 2018 - 19:57, said:

Dar la un motocultor de 7-8 CP adus de prin afara nu te-ai gandit? Din ce am vazut se gasesc la 500-600€.
Intr-adevar nu ai garantie, dar cred ca ajuta sa lucrezi mult mai usor terenul.
                  Cu motosapa,motocultor  intru pina la 2-3 cm de copac sau ma apropii foarte mult de un gard,vita de vie,etc.Cu motocultoru nu pot face acest lucru si trebuie sa mai vin si cu sapa.

#4686
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 horia100, on 17 martie 2018 - 07:08, said:

Are Ciprian  de anul trecut si este multumit.As fi luat si eu zilele trecute dar am renuntat deoarece intra dificil in treapta intii,mai mult nu intra,probabil problema de reglaj de pe la cabluri sau poate altceva.

Am citit și postarea trecută în care te plângeai că nu poți cupla viteza întâi.
Nu am reținut dacă ai folosit vreo motosapă pînă azi și ce model.
Parcă aveai una grea cu transmisie dințată.
E la astea pe curele e normal să între mai greu în treapta 1 de viteză .
Pinionul treptei 1 are mai puțini dinți și cele 2 roți se îmbucă ceva mai greu. E normal ! Eu m-am obișnuit.
Intră ușor (sau mă rog, ar trebui să intre), atunci cînd o scoți din treapta 1, o pui pe liber, dar n-o clintești deloc, apoi o bagi din nou în viteza 1.
Dar, ca să o poți băga ușor în treapta 1, mergi înapoi la magazin și faci următoarea probă :
Pui mîna pe manetă , o deplasezi către viteza 1, ușor.
Dacă intră ușor în viteză, te-ai scos.
Dai banii, apoi înjuri cînd ajungi acasă că te-au păcălit.
Dar dacă , tot așa, nu intră în viteză, ridici/cobori 10-15 cm coarnele (cu mîna pe manetă ). Poate 2 cm sînt suficienți. La un moment dat simți că îți fuge mâna în treapta întâia de viteză.
Sau dacă ai loc, împinge/trage 5 cm  motosapa (cu o mînă pe schimbător, cu alta pe coarne). Și vezi ce ușor intră . Nici de levier nu vei avea nevoie.
Eu așa procedez cu a mea.

Succes !

Edited by mcjohn, 17 March 2018 - 23:06.


#4687
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
am ajuns la concluzia ca un aspect important care poate face diferenta de pret si de performanta intre motocultoare/motosapatoare, il constituie ansamblul
TRANSMISIE MOTOR - CV - AMBREIAJ - TRASMISIE CV - FREZE

in acest fel am incercat sa elimin din optiunile mele modelele care au tranmisie prin curea si lant
m-am orientat catre modelele care au pinioane conice si discuri de frictiune

daca am gresit, va rog sa-mi spuneti parerea voastra

am ales cateva modele, unele chiar noi, se pare, nu gasesc video cu ele
-Loncin LC1200
-PRO SERIES 1000 7CP
-Prorun PT-1000A
-Ruris 731K
-Ruris M7.5
-O-Mac New 1000-S

au preturi situate intre 1900 -2300 lei, si pana la 2500-2600 ramane loc de roti metalice si/sau alte accesorii
au reglaj ghidon sus-jos+stg/dr, nu stiu daca constituie un avantaj major
au latimi de lucru intre 420-500 pana la 900-1000-1100
au greutate de 95-100 kg

Edited by LORELYAN, 18 March 2018 - 07:18.


#4688
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la o motosapa conteaza cel mai mult sa aiba cat mai multe viteze. toate motosapele au viteza cea mai mare la 100 si ceva de rotatii pe minut. viteza asta este insuficienta pentru o maruntire optima a pământului si o viteză de lucru buna. daca dublati viteza de rotatie a frezelor atunci o sa faceti o maruntire a solului buna si o viteză de lucru multumitoare. pentru asta v a trebuie o motosapa pe curele pentru a pune la motor o fulie dubla ca marime si implicit o curea cu cativa cm mai lunga. deci cand o sa imi cumpăr motosapa alegerea mea o sa fie o motosapa pe curele.
un diferential iarasi este f bun. si posibilitatea modificarii pozitiilor coarnelor f usoara actionand o maneta de pe ghidon iarasi este un avantaj.

deci ca si concluzie la momentul actual eu as lua ProRunul 900 cu diferential la 2400 lei fara sa stau mult sa m a gandesc.

#4689
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca aveti bani la motosapa asta de mai sus îi cumparati un set de freze viking, ea vine cu 3 seturi de cutite pe o parte si 3 pe cealaltă parte, voi ii puneti 4 pe o parte si 4 pe cealaltă pentru a obține la o trecere exact o brazda de cultura. de ce cutite viking?, pentru ca îs subtiri si rezistente si vor intra chiar si in pamant tare ca in brânză. dacă dublati viteza si lațiti freza neapărat aparatoare de tabla exact cat freza pentru că altfel exista posibilitatea sa va paleasca un bolovan in cap de o sa vedeti stele verzi.

#4690
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,569
  • Înscris: 07.12.2014
La a ta ai marit turatia frezelor?  Nu stiam de asta. Rezista transmisia? Motorul duce?

#4691
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da, am facut fulie dublă la motor si implicit turatia frezelor s a dublat. rezista si transmisia si motorul de vreo câțiva ani.

#4692
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 silesax, on 18 martie 2018 - 07:40, said:

daca aveti bani la motosapa asta de mai sus îi cumparati un set de freze viking, ea vine cu 3 seturi de cutite pe o parte si 3 pe cealaltă parte, voi ii puneti 4 pe o parte si 4 pe cealaltă pentru a obține la o trecere exact o brazda de cultura. de ce cutite viking?, pentru ca îs subtiri si rezistente si vor intra chiar si in pamant tare ca in brânză. dacă dublati viteza si lațiti freza neapărat aparatoare de tabla exact cat freza pentru că altfel exista posibilitatea sa va paleasca un bolovan in cap de o sa vedeti stele verzi.
Adica astea segmentabile?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nc_5K95Vh8A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4693
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
eu gandesc ca lucrurile stau cam ca la o masina
pe curea este antrenata o pompa de apa, o pompa servo, un alternator....
dar forta motorului se transmite direct intre motor si cutie prin pinioane antrenate de o priza directa prin intermediul unui ambreiaj, iar intre cutie si rotile care pun in miscare
masina prin planetara sau cardan catre grup conic, deci tot prin pinioane

am mai observat ca modelele mai noi vin cu transmisie prin pinioane la aprox aceiasi bani la care modele mai vechi au transmisie pe curea si lant

in afara de faptul ca dotarea cu trasnmisie prin pinioane si ambreiaj cu discuri de frictiune poate fi considerata o mica treapta in evolutia tehnologica,
n-am gasit niciun motocultor la care acea mica treapta in evolutia tehnologica sa poata consta in marirea diametrului fuliei sau a numarului de canale

este si motivul pentru care consider ca modelul PT-1000A este superior dpdv constructiv modelului PT-900A, in contextul in care principalul motiv care
ma determina sa cred ca PT-1000A este mai nou il constituie lipsa review-urilor scrise sau filmate

Edited by LORELYAN, 18 March 2018 - 09:09.


#4694
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da, acelea, subtiri rezistente, foarte bune. fata de butucanoasele alea ce le au motosapele chinezești.

Lorelyan eu iti zic ce poti face pentru a face o lucrare de maruntire a pământului aproape identica cu ce face o freza tractata. nu m a pasionează explicatiile științifice. eu am 15 ani de cand lucrez pamantul cu motosape si am vazut ce si cum. am lucrat si cu transmisie pe ax melcat si pe lant si pe pinioane asa ca nu vb din carti. deci concluzia este ca, nu ai viteza la cuțite si cutite bune =nu faci lucru bun si te misti incet. acum fiecare face ce vrea.

#4695
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,569
  • Înscris: 07.12.2014

 LORELYAN, on 18 martie 2018 - 09:08, said:

eu gandesc ca lucrurile stau cam ca la o masina
pe curea este antrenata o pompa de apa, o pompa servo, un alternator....
dar forta motorului se transmite direct intre motor si cutie prin pinioane antrenate de o priza directa prin intermediul unui ambreiaj, iar intre cutie si rotile care pun in miscare

am mai observat ca modelele mai noi vin cu transmisie prin pinioane la aprox aceiasi bani la care modele mai vechi au transmisie pe curea si lant



este si motivul pentru care consider ca modelul PT-1000A este superior dpdv constructiv modelului PT-900A, in contextul in care principalul motiv care
ma determina sa cred ca PT-1000A este mai nou il constituie lipsa review-urilor scrise sau filmate
  la masina nu ai motor de 6 cp. Vreo 5CP ia compresorul de AC si de obicei e pe aceasi curea cu alternatorul. O curea mult mai subtire si mai anemica decat aia de la motosapa.
La motosapele cu curele poti face mai multe adaptari. Mai schimbi o fulie si ii maresti turatia, sau reduci turatia si maresti forta etc.
Aia pe pinioane cum vine asa este, nu prea ai ce modificari sa faci. Exemplul dat de Sile cu dublatul turatiei la freze. Sunt curios cum faci la aia pe pinioane aceasta modificare.
Fiecare model are plusuri si minusuri.

Edited by PoeOvidiu, 18 March 2018 - 09:39.


#4696
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Tin si curelele, Motoblocu care e ca un tanc pe lanaga astea are transmisie pe curele, tractorasele hebei( am vazut ca au reinviat sub alte denumiri buivol dtw) 15 cp au pe curele, sa mai zic de combinele agricole.....Masina i masina nu sta in brazda alte turatii alte regimuri , forte viteze , etc. Nu ma intelege ca s fan curele, dar tehnologic cam toate s depasite . Doar ca depinde extrem de mult la ce le folosesti.

#4697
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cat despre curele.. eu i am pus o curea lata de 1cm. distrug 3 pe an. dar costa 13 lei una. asa ca mi e indiferent.
dar eu lucrez mult cu ea. intr o zi de ex am frezat printre randurile de ardei 6000mp, deci de dimineață pana seara. si frezat bine nu cum am văzut la altii ca îi tarâie motosapa prin gradina la pas alert si in urma lor mai mult bătătureste pământul...

#4698
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Pt legume sunt mai versatile astea pe curele, prorun ala ajuta mult la intoarceri si e vb si de centrul de greutate care e mai jos. Unul pe pinioane fiind mai inalt si mai greu , pierde mult din stabilitate mai ales cand ii pui sub trei randuri de freze. Dar unde ai de lucrat teren greu, suprafata mai mare, ai randament mai bun cu pinionarul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate