Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Motosapa -partea a-III-a

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
9250 replies to this topic

#3637
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,569
  • Înscris: 07.12.2014
Mai, dar tu esti contra rau. Pai poate aveam eu una de vanzare si mi-ai stricat afacerea :D
De fapt adevarul e ca si eu cochetez cu ideea sa cumpar una de ceva vreme dar asteptam sa ia altcineva sa o incerce sa ne zica daca merita. Aproape reusisem :))))

#3638
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Stii tu cine îsi ia o laudă apoi ca asa e omu,si ți luai plasă.

#3639
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Merita. Eu o am pe aia din Lidl de 3 ani, nu poți ara dar pt prășit , bilonat cartofi,  tăiat buruieni de pe cărări etc e perfecta. Lățimea de 40 cm segmentabila la jumate este un atu. Plus greutate de 7 kile, o ți cu o mâna. Singura chestie e sa fii conștient de cat poate, sa nu o aglomerezi cu buruieni pe cuțite,și cum transmisia are  plastic e bine sa o lași să se răcească din când în când. Io trebuie sa dau jos frezele sa le ascut la polidisc sa taie mai bine buruienile.

#3640
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,598
  • Înscris: 31.01.2010

View PostPoeOvidiu, on 25 octombrie 2017 - 12:20, said:

Merge si fara sapat. Zgarie putin printre trandafiri sa creada doamna ca a sapat Posted Image


Asta`i doar o parere, verifica si e gata baiul! :)
O sa iau ceva benzinar pe curele, mai e ceva vreme  pina la primavara sa ma decid.

#3641
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009


View PostIon_Bumbu, on 25 octombrie 2017 - 10:50, said:

Singura problema la mine este latimea mare, 90cm si nu merge sa lucrez printre trandafirii sotiei.
Uite o sugestie, dacă te ajută !
Sapa minune Sapa minune 2
Ar fi o soluție, pe unde nu încape moto-utilajul, la mînă.
Ce-i făcut de mîna omului ... lucru manual se cheamă ! :)


#3642
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Am eu "sapatoarea" electrica de la Lidl. Prasesc si sap cu ea  printre capsuni, flori,....  mie mi se pare utila. Din pacate, modelul care-l am eu, nu are frezele segmentabile. Teoretic are 37cm latime, dar realist vorbind trebuie sa ai cam 50cm intre randuri, altfel ingropi plantele. Scoate mult pamant in laterale.

Weekendul trecut am curatat santul de la strada cu ea . In sant nu a fost sapat inainte (logic ... Posted Image ) dar am reusit sa smulg burienile/iarba si sa zgarai primii centrimetri de pamant, a ramas negru/ curat.
Poti sa sapi si pamant nelucrat cu ea, dar trebuie sa ai rabdare si sa te tina mainile. Am curatat locul de flori din fata cabanei, pamant nelucrat. In final am lasat totul maruntit  (aproape) ca dupa luat la harlet si maruntit cu freza mare, dar nu mai imi simteam mainile si a durat vreo 3-4h (ptr vreo 15mp) .  

Eu zic ca merita banii, singurul lucru aiurea e ca trebuie sa ai grija la cablu de curent sau sa fie cineva sa iti tina cablul. are reductor cu melc, din aluminiu.

Desigur exista cam aceeasi scula si ca atasament ptr motocositoarea de umar, ma batea gandul sa iau asa ceva, doar ca la pretul la care se vinde... mai astept...  La asa ceva ma refer:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_7fSnOqVx2E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pana una alta probabil o sa iau o "sapa minune" probabil... ptr fineturi printre planute mi se pare mai sigura.

Edited by l_stoian79, 26 October 2017 - 12:57.


#3643
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Cand am luat-o eu, undeva prin descriere se spunea ca vaselina de la angrenajul melcat nu trebuie schimbata niciodata. Eu nu am desfacut nimic la ea, dar nu stiu sigur daca sa o las asa sau sa mai pun vaselina din cand in cand.
Nu ai cum sa obosesti cu ea. Este prea usoara. Nu trebuie apasat, ea lucreaza foarte bine doar cu greutatea proprie. Din cat am lucrat cu ea, am vazut ca nu merge prea bine daca o impingi in fata. Trebuie sa o tragi catre tine. Adica o pui pe pamant mai in fata ta si in mers o tragi usurel catre tine. Asa se ingroapa mai bine frezele. Totul fara sa apesi. Daca o folosesti doar cu impingere inainte, trebuie sa apesi pe ea ca e foarte usoara si in pamantul tare nu intra deloc. Eu o bag intre randurile de zmeura si un rand de 1 metru latime pe 21 lungime nu ia mai mult de 10-15 minute, dar nu intru in adancime, ma multumesc sa rad buruienile.
Pentru bilonat cartofii e fenomenala. Nu te bagi normal pe rand, intri pe randul alaturat si o tii transversala pe rand. La turatia care o are arunca foarte mult pamant in spate. Fiind foarte usoara nu e un efort deosebit sa lucrezi segmente de 40 cm cu ea.

#3644
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,598
  • Înscris: 31.01.2010
Apoi sa trag cablul dupa mine e cam aiurea si la distanta cam mare, benzina va fi!

#3645
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ia ti bre nea Ioane pe curele..da l incolo de curent ca te poti electrocuta :)),iti recomand o motosapa viking ,usurica si fasneata.o recomand cu caldura.neaparat pe curele.

#3646
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,598
  • Înscris: 31.01.2010
Bineinteles pe curele voi lua, ala mare tot asa este.

View Postsilesax, on 26 octombrie 2017 - 18:52, said:

,iti recomand o motosapa viking ,usurica si fasneata.o recomand cu caldura.neaparat pe curele.

Multam de recomandare, pastreaz`o pentru altii, 5000lei??
Ma gindeam la Ruris, is citiva fani pe aici.

#3647
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dar sa stii ca astea chinezesti pe curele sant greoaie ,un viking e fasnet si usurel exact ce iti trebuie matale ca sa o minti pe sotie ca a dat intr o piatra si a sarit si i a taiat trandafirii :)

#3648
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,598
  • Înscris: 31.01.2010
Pai de ce sa o mint, daca ma apuc de o treaba o duc la capat cit de bine pot.
Decit Viking mai bine Kipor dar si ala e scump deci tot la Ruris ramin...

#3649
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Posted Image daca iei ruris facem un ong dasta gen salvati rosia montana care sa ne apere de mecanicii din service :))

#3650
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,598
  • Înscris: 31.01.2010
Da`i in spume, ne descurcam noi!

#3651
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
La ce scule ai matale..rurisul îl reinventăm :)

#3652
gilbacau

gilbacau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2008
Buna ziua ma puteti ajuta cu o alegere intre o motosapa pe curele PRORUN PT-900A 7CP cu diferential si LONCIN LC1200. Va fi folosit intr-un solar mic de 120mp dar si pentru cateva randuri inguste de vie, care nu a mai fost sapata de ani buni. Am tot citit pe forum, inclinam spre transmisia pe pinioane, mai ales pt ca as incerca un plug in vie, dar parca e mai utila manevrabilitatea de la Prorun. Nu ma intereseaza remorca, pompa sau angrenaj de cosit dar as vrea sa folosesc plugul (bineintes cu roti metalice cu greutati).

Link-urile:
https://www.o-mac.ro...ferential.html
https://www.o-mac.ro...cp-cu-roti.html
Multumesc

#3653
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Din ce am inteles diferentialul nu-i tocmai diferential.
De prorun 900 a nu s-a plans nimeni pe aici. Dar avem si un coleg cu lc 1200 care-i super incantat de alegere.

Edited by til, 28 October 2017 - 23:54.


#3654
gilbacau

gilbacau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.09.2008
Multumesc de promptitudine, topicul l-am citit tot inainte de a intreba, dilemele erau mai punctual spus:
1. Din cate am inteles tot de aici ar fi bun cu mai multe viteze, ceea ce are cel pe curele, chiar schimband manual cureaua din cate am inteles eu.
2. Care din ele ar duce mai bine si la arat?
3. Care ar fi mai bun si mai rezistent in timp din punct de vedere al transmisiei
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate