Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

RUGINA pe aerul conditionat.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Alex7777

Alex7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2012
Buna ziua , nu stiu daca e ok sa deschid aici topicul ,dar rog un admin sa-l mute daca nu e bine..


Capacul aerului conditionat mi-a ruginit , pe o suprafata mare. peste 50-60%.


Am cumparat o solutie pentru indepartarea ruginei " Super Evipass" , si o cutie de vopsea alba.

Imi poate explica cineva care e procesul de indepartare a ruginei , vopsire ,pasii folositi si ce materiale ar trebui sa iau sa fac totul ca la carte ? Posted Image


Multumesc anticipat.


P.S: Ar fi mai indicat sa folosesc un spray pentru vopsire sau vopsea normala ?

Edited by Alex7777, 07 April 2016 - 16:27.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Scrie in prospect cum se foloseste.

#3
costi322

costi322

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 03.03.2010
Ai uitat ceva esential, mai cumpara o cutie de grund. Cu el o sa dai dupa ce aplici solutia aia, si cureti bine rugina, ideal ar fi bine daca poti curata cu smirghel sau o perie de sarma, pana la tabla. Apoi grund, si apoi vopsea. E buna aia la cutie, nu e nevoie de spray.

#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Curăță pana tabla este curata și apoi grund. Poți pune în mai multe straturi. Dacă nu cureți bine, vei repeta operațiunea cât de curând.

#5
Alex7777

Alex7777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.06.2012
Multumesc pentru raspunsuri !

#6
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu am incredere in decapante pt ca intra in molecula de metal si raman active , rezultatul-Va rugini mai abitir sub vopsea . Normal ar trebui dupa decapare o solutie care sa neutralizeze acidul .Curatat cu peria de sarma + grund pe baza de oxid de fier +vopsea email . Lucrez cu fiare de 35 de ani .

Edited by unucelalalt, 07 April 2016 - 20:05.


#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

 Alex7777, on 07 aprilie 2016 - 16:25, said:

P.S: Ar fi mai indicat sa folosesc un spray pentru vopsire sau vopsea normala ?
Daca nu ai mâna formata, cu spray o sa iasa ca naiba (se scurge). Tot mai buna e pensula. Aplici un strat, astepti o zi apoi dai al doilea strat.

#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Vopsirea cea mai buna si estetica este cu trafaletul de burete de 3 degete . Bogat imbibat in vopsea diluata cel mult 10% spre deloc si cu viteza mica altfel face basici la aplicare . Vopselele spray sunt niste porcarii.

Edited by unucelalalt, 07 April 2016 - 21:36.


#9
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 19.08.2006
Solutie pentru "indepartare" zici ? Aia inseamna decapant. Si ajuta putin, poate prea putin. Daca suprafata ruginita e accesibila / dreapta atunci cu perie de sarma si smirghel cureti rugina, pui grund, apoi vopsea. Daca ai rugina in locuri greu accesibile / suprafete  dificile (colturi, muchii) atunci cureti cat poti mecanic insa nu vei putea curata bine iar rugina va reaparea. Asta pot sa iti zic din experienta. Ce mi'am propus sa fac este sa folosesc acum nu decapant ci convertor de rugina pentru acele suprafete dificile. Succes!

#10
kikipiki2

kikipiki2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.06.2010
http://www.chemsearc...pName=CHELADE

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate