Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Sanse recuperare bani de la chiriasi neseriosi

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Eu daca iti distrug tie un bun e caz penal numai in interpretarea ta sau cum ?

#56
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postandis2k, on 07 aprilie 2016 - 17:31, said:

Si la ei e penal ca au spart ghiuveta. Nu au inlocuit-o, e distrugere! Deci nu e numai civil.
Fă plângere la Parchet dacă crezi asta. Posted Image

În fond, de ce mai ceri sfaturi dacă le știi pe toate așa de bine? Și faptul că le știi pe toate așa de bine, uite unde te-a adus.

#57
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Fa plangere sa vezi cum rad aia de tine...

Parca si vad la declaratii:
In data X, in timp ce ma spalam pe dinti in baie si ma uitam in oglinda, din cauza neancorarii corespunzatoare a chiuvetei de catre cel ce mi-a inchiriat apartamentul, aceasta a cazut pe picioarele mele, fapt ce mi-a provocat leziuni la nivelul membrelor inferioare.

Edited by vubiv, 07 April 2016 - 17:36.


#58
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postvubiv, on 07 aprilie 2016 - 17:35, said:

Fa plangere sa vezi cum rad aia de tine...

Parca si vad la declaratii:
In data X, in timp ce ma spalam pe dinti in baie si ma uitam in oglinda, din cauza neancorarii corespunzatoare a chiuvetei de catre cel ce mi-a inchiriat apartamentul, aceasta a cazut pe picioarele mele, fapt ce mi-a provocat leziuni la nivelul membrelor inferioare.
Aduc certificat de la medic, și îi cer și 4000 de lei despăgubiri pentru că a fost neglijent și nu a fixat chiuveta bine. :)

#59
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Astea deja sunt SF-uri..

#60
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Păi du-te coane la Parchet și povestește-le cum stă treaba, pe îndelete, nu omite niciun amănunt, că știu ei cum să descâlcească problema. :)

#61
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Daca se duce singur acolo, ce va iesi sigur va fi un autodenunt Posted Image

#62
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postneur0, on 07 aprilie 2016 - 17:26, said:

Ca să rezumăm, ei sunt de vină doar că nu au respectat contractul, deci le poți solicita maxim plata cheltuielilor convenite. Tu pe lângă evaziune, te faci vinovat de câteva fapte penale.

Cel mai bine o rezolvați amiabil.

Când te mai apuci de ilegalități, ia în calcul următoarele:

-nu semnezi contract
-ceri garanție
-verifici în fiecare lună că sunt la zi cu plata
-te rogi ca ăia să nu te înregistreze cu telefonul când închiriezi (mai nou înregistrările sunt probe în instanță și un contract verbal tot contract e)
-te rogi ca vecinii să aibă memorie proastă și să nu-și amintească că ăia locuiesc acolo
-te rogi ca respectivii să nu ceară la poliție să vină să constate că refuzi să îi înscrii în cartea de imobil iar poliția să ceară înregistrarea în cartea de imobil

- accepti doar plata cu numerar
- nu inchiriezi studentilor, cu atat mai mult daca sunt mai multi, cu atat sunt mai mari sansele ca unul dintre ei sa ramana fara bani si nici restul sa nu mai poata plati pt celalalt
- nu vorbesti cu ei la telefon
- daca suma pe care ti-o datoreaza incepe sa depasesca valoarea garantiei, nu mai stai pe ganduri si incerci sa scapi cat mai repede de ei


Sau mai simplu, lucrezi cu contract.

Edited by gumball3000, 07 April 2016 - 17:42.


#63
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Daca in cazul meu contractul meu e nul, la fel e si la ei. Deci treaba e simpla. Nu sunt vinovat de nici o fapta penala. Imi dau banii, le dau lucrurile.

#64
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ai facut macar un calcul sa vezi cat valoreaza acele bunuri?
Dar ce se intampla in cazul in care oamenii au acte pe ele, facturi cu numele lor, cu serii, apoi le declara ca le-au fost furate?

Edited by gumball3000, 07 April 2016 - 17:46.


#65
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Pai ce, tot acolo sunt... si se baga in c***t singuri. "Stiti, avem acolo niste lucruri, dar am provocat distrugeri si am lasat cheltuieli f mari"...

#66
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si in cazul acesta, daca vin cu militia la tine la usa, ce faci?
Pai iti spun eu ce faci, le dai bunurile de buna voie, impreuna cu un pupic pe obraz, poate se razgandesc si nu te mai baga la furt.

Mai departe, politia te invita sa te descurci cu ei, pentru ca nu e de competenta lor sa aprecieze natura datoriilor pe care le au fata de tine, ii chemi in judecata samd, pt. ca de drept, acele bunuri nu iti apartin, indiferent daca acei oameni au sau nu o datorie fata de tine.

Edited by gumball3000, 07 April 2016 - 17:55.


#67
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postandis2k, on 07 aprilie 2016 - 17:31, said:

Si la ei e penal ca au spart ghiuveta. Nu au inlocuit-o, e distrugere! Deci nu e numai civil.

Omule, tu stii definitia unui "accident"? Se poate intampla oricui, nu neaparat au spart-o cu intentie. Faptul ca nu au schimbat-o poate avea mai multe cauze... imposibilitate financiara la acel moment, faptul ca tu nu ii mai lasi sa intre acolo unde au ei bunurile, etc. De unde stii ca ei nu au deja chiuveta achizitionata si asteapta sa le dai drumul sa ti-o schimbe?
In fond, colegii de mai sus te-au sfatuit bine, dar tu vad ca te incapatanezi in "deciziile" tale, care nu prea sunt judecate temeinic. Nu te gandesti ce ar putea sa te astepte, asta din punct de vedere legal, ca sa nu mai vorbesc despre riscurile la care te expui cu faptul ca le-ai blocat accesul la proprietate.
Este posibil sa te trezesti ca spun ca au avut nu stiu ce suma de bani sau obiecte de valoare acolo iar tu le-ai facut sa dispara. Nu te crede nimeni ca nu este asta! Pana dovedesti tu ca ei nu spun adevarul, ceea ce este putin probabil sa reusesti, fa-ti un stoc suficient de calmante si hipotensive.
Consecintele savarsirii infractiunii de evaziune fiscala in acest caz sunt foarte usoare, pe langa luptele pe care le ai de dat in celelalte puncte ale problemei.
Asa ca, un sfat pertinent! Da-le lucrurile inapoi, asigura-te ca nu vin cu alte chestii, chiar daca ar fi balarii (nu ar strica o hartie la un notar care sa ateste ca le-ai dat lucrurile si ca nu au alte pretentii), ca nu ai sa scapi usor, plateste tu pagubele si datoriile acumulate si ciocu' mic!

Am scris cam mult, sper sa nu fie degeaba, in caz de troll...

Edited by bonygy, 07 April 2016 - 17:55.


#68
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Dom' judecător, să vedeți. Partea vătămată avea o datorie mai veche la mine, așa că i-am spart ușa, am încărcat în mașină ce am putut și i-am schimbat și yala ca să nu poată să mai intre.

Singurul mod în care îi puteai evacua legal era cu executorul judecătoresc și cu o hotărâre de la instanță care să încuviințeze executarea silită. Chestiile stil Rambo nu sunt legale.

View Postandis2k, on 07 aprilie 2016 - 17:43, said:

Daca in cazul meu contractul meu e nul, la fel e si la ei. Deci treaba e simpla. Nu sunt vinovat de nici o fapta penala. Imi dau banii, le dau lucrurile.
Contractul nu e nul.

Edited by neur0, 07 April 2016 - 18:01.


#69
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postneur0, on 07 aprilie 2016 - 17:22, said:


Ai intrat când apartamentul era ĂŽnchiriat fără să fi fost invitat de cineva? ? Puțin cam ilegal aș zice. Nu e intrare prin efracție, e doar violare de domiciliu. Cum ai schimbat și yala, tulburarea de posesie rămâne.

Asa este, se considera violare de domiciliu. La fel si furtul banilor , disparitia bijuteriilor si a altor bunuri de valoare.

#70
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postandis2k, on 07 aprilie 2016 - 17:43, said:

Daca in cazul meu contractul meu e nul, la fel e si la ei. Deci treaba e simpla. Nu sunt vinovat de nici o fapta penala. Imi dau banii, le dau lucrurile.
Cred ca nu intelegi. Contractul ala e perfect valabil si iti da niste drepturi. Cum ar fi sa actionezi chiriasii in judecata (pe civil) pentru recuperarea datoriilor. Lucru pe care nu l-ai facut, ci ai preferat sa intri in sfera penalului unde, conform actiunilor tale, vei fi acuzat, nu acuzator.

Faptul ca nu ai inregistrat contractul la fisc nu il anuleaza. Pentru ca inregistrarea la fisc inseamna de fapt plata impozitului pe venituri, tu vei fi tras la raspundere pentru neindeplinirea acestei indatoriri, adica vei primi amenda + va trebui sa platesti impozitul pe sumele castigate. N-are treaba fiscul sa se bage in relatia ta cu chiriasii si sa fie mediator intre voi in cazul in care vreunul nu-si indeplineste indatoririle contractuale.

Si ca sa fie un pic mai clar, contractul ala nici macar nu trebuie sa fie in forma scrisa si semnat de ambele parti, ca sa fie un contract valabil. Exista si contract verbal si atata timp cat intelegerea voastra poate sa fie dovedita (cu martori, de obicei) atunci instanta ia in considerare aceasta intelegere ca fiind un contract si judeca in concordanta.

Edited by Michidoo, 07 April 2016 - 19:06.


#71
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postandis2k, on 07 aprilie 2016 - 16:19, said:

Am o problema. Am inchiriat un apartament cu contract de mana din August
din pacate exista posibilitatea... ca actul acela de mana sa nu valoreze nimic

#72
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Daca ce spune initiatorul e corect si adevarat, atunci e dovada clara ca in Romania nu merita sa apelezi la ""organele"" statului si la justitie. Iei o bata, cativa prieteni si rezolvi problema ""prieteneste"".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate