Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Sanse recuperare bani de la chiriasi neseriosi

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Am o problema. Am inchiriat un apartament cu contract de mana din August anul trecut unor persoane neserioase (ulterior am descoperit asta).
Intre timp au adunat datorii de 4000 lei la gaz, curent, printre ele fiind necesare si achitarea taxelor de reconectare gaz si curent. Cand am descoperit ca au datorii asa de mari si ca lipsea o canapea mare care era a lor, am schimbat butucul de la usa. Cateva zile nu au raspuns al telefon, apoi m-au sunat ei spunandu-mi ca o sa-mi plateasca ei cand o sa aiba banii si sa le dau restul de lucruri din apartament afirmand ca au acte in apartament.

Am descoperit deasemenea ca lipsa o ghiuveta din baie si ca un perete era lovit.

Am depus plangere la politie, a venit femeia in audienta a declarat ca a spart ghiuveta si ca o sa plateasca toate datoriile.

Ma tot amana de o luna si nu cred ca o sa mai vad banii de la ei amiabil, in acelasi timp ma preseaza sa ii las sa isi ia lucrurile din apartament.

Daca ii dau in judecata, ce sanse am sa recuperez banii? Incadrarea e distrugere (ghiuveta si perete) si furt (neplata datoriilor din luna noiembrie anul trecut)? Va multumesc!

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Grija mare sa nu fii acuzat de evaziune fiscala.

#3
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Ei (chiriasii) n-au cum sa ma acuze, ca se incrimineaza singuri pentru fapte penale. Tre sa fie prea prosti sa faca asta.

#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 andis2k, on 07 aprilie 2016 - 16:25, said:

Ei (chiriasii) n-au cum sa ma acuze, ca se incrimineaza singuri pentru fapte penale. Tre sa fie prea prosti sa faca asta.

Ei or sa  spuna ca nu ai vrut sa le faci contract de inchiriere,ca sa te sustragi de la plata impozitului.......sa vedem atunci cine e mai prost?! sau mai bine zis cine va fi si photot si cu banii luati?

Edited by Platon, 07 April 2016 - 16:28.


#5
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Da, si eu primesc o amenda, iar ei primesc ani de puscarie (2 fapte)...

Edited by andis2k, 07 April 2016 - 16:30.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu fac puscarie. In instanta ei nu mai recunosc nimic sau vor spune ca va cunoasteti si v-ati inteles sa stea gratis acolo o perioada. In cazul doi ei te pot acuza pe tine de furt, pot sa spuna ca aveau acte, mobila si vreo 10.000 de euro pe care le-ai luat tu intrand in casa cand ei erau la serviciu.
Chiriasii chiar si fara contract au avantaje in instanta, nu e asa usor cum credeti voi. De aia unii din ei fac ce fac, stiu ca isi pot permite fara repercursiuni.

Edited by Friskey, 07 April 2016 - 16:40.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Banii pe care ar trebui sa ii primesti de la ei ar fi suficienti cat sa achiti amenda pt evaziune fiscala.
Acum problema care se pune este daca ii vei si primi vreodata.

 andis2k, on 07 aprilie 2016 - 16:19, said:

Incadrarea e distrugere (ghiuveta si perete) si furt (neplata datoriilor din luna noiembrie anul trecut)? Va multumesc!
Iar la tine ai luat in considerare ce incadrare se aplica?
Evaziune + furt sau sechestru de bunuri?

Edited by gumball3000, 07 April 2016 - 16:44.


#8
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016

 Friskey, on 07 aprilie 2016 - 16:39, said:

Nu fac puscarie. In instanta ei nu mai recunosc nimic sau vor spune ca va cunoasteti si v-ati inteles sa stea gratis acolo o perioada. In cazul doi ei te pot acuza pe tine de furt, pot sa spuna ca aveau acte, mobila si vreo 10.000 de euro pe care le-ai luat tu intrand in casa cand ei erau la serviciu.
Chiriasii chiar si fara contract au avantaje in instanta, nu e asa usor cum credeti voi. De aia unii din ei fac ce fac, stiu ca isi pot permite fara repercursiuni.

Au chitante? Facturi? Ceva? N-au cum sa dovedeaca...

Au semnat un contract de mana, in care scrie clar ca ei ca chiriasi trebuie sa achite datoriile aferente. Plus chiria in cuantumul stabilit, lunar. Cum sa zica ca ne-am inteles sa stea gratis?

 gumball3000, on 07 aprilie 2016 - 16:40, said:

Banii pe care ar trebui sa ii primesti de la ei ar fi suficienti cat sa achiti amenda pt evaziune fiscala.
Acum problema care se pune este daca ii vei si primi vreodata.

Amenda e intre 50 si 500 de lei.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 andis2k, on 07 aprilie 2016 - 16:43, said:

Amenda e intre 50 si 500 de lei.
50 si 500 lei pe luna sau cum?
Ca daca e asa mica, nu s-ar mai sinchisi nimeni sa inregistreze contractele de chirie, macar pt timpul pierdut.

Eu am gasit ceva de pana la 5000 lei, ce-i drept e din 2008 articolul: http://www.financiar...la-5000-de-lei/

Edited by gumball3000, 07 April 2016 - 16:51.


#10
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Sancțiunile cuprinse de lege în cazul neînregistrării în termenul legal sau omiterea totală a înregistrării contractului de închiriere sau nedeclararea acestor venituri nefiind incheiat un contract intre parti se regasesc in urmatorul paragraph extras din legislatie:
Veniturile persoanelor fizice/asocieri şi alte entităţi fără personalitate juridică se declară potrivit  prevederilor Titlului III din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
Nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declaraţiilor privind veniturile persoanelor fizice/asocieri şi alte entităţi fără personalitate juridică (formularul 220 Declaratie privind venitul estimat/norma de venit), constituie contravenţie potrivit art. 219, alin. (1) lit. B), din Ordonanţa Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi se sancţionează, potrivit alin. (3) şi alin. (4) al aceluiaşi articol, cu amendă de la 50 lei la 500 lei.

#11
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
https://static.anaf....m#_Toc315347692

#12
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ei nu primesc nimic, pentru că nu ai închiriat legal. Datoriile cad în sarcina ta din moment ce ai închiriat ilegal. Tu primești amendă. Plus ceva pentru furt, doar le-ai furat bunurile.

Edited by neur0, 07 April 2016 - 16:56.


#13
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Cum sa nu primeasca? E distrugere + Furt!!!! Traim in jungla, ce naiba??

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 andis2k, on 07 aprilie 2016 - 16:43, said:


Au chitante? Facturi? Ceva? N-au cum sa dovedeaca...

Au semnat un contract de mana, in care scrie clar ca ei ca chiriasi trebuie sa achite datoriile aferente. Plus chiria in cuantumul stabilit, lunar. Cum sa zica ca ne-am inteles sa stea gratis?
Nici nu trebuie sa dovedeasca din moment ce tu i-ai reclamat ca au stat acolo si n-au platit/distrus.

Contractul ala de mana, daca nu e facut legal la notar sau macar cu martori poti sa te stergi cu el la c*r.

#15
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Tu ai vrut să fentezi legea și acum te plângi că ai dat peste unii mai escroci ca tine. :)

Nu oricine are stofă la făcut ilegalități. Data viitoare când închiriezi ilegal, cere-le bani ca garanție și verifică în fiecare lună să fie cu plata la zi. :D

#16
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Ce imi place cand un tepar isi ia teapa... maxim am spus... la mai multe.
Din ce ai spus tu ca au facut ei, nimic nu va fi incadrat ca fiind fapta penala, doar tu le interpretezi ca fiind penale.

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 andis2k, on 07 aprilie 2016 - 16:52, said:

Sancțiunile cuprinse de lege în cazul neînregistrării în termenul legal sau omiterea totală a înregistrării contractului de închiriere sau nedeclararea acestor venituri nefiind incheiat un contract intre parti se regasesc in urmatorul paragraph extras din legislatie:
Veniturile persoanelor fizice/asocieri şi alte entităţi fără personalitate juridică se declară potrivit  prevederilor Titlului III din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
Nedepunerea la termenele prevăzute de lege a declaraţiilor privind veniturile persoanelor fizice/asocieri şi alte entităţi fără personalitate juridică (formularul 220 Declaratie privind venitul estimat/norma de venit), constituie contravenţie potrivit art. 219, alin. (1) lit. Posted Image, din Ordonanţa Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi se sancţionează, potrivit alin. (3) şi alin. (4) al aceluiaşi articol, cu amendă de la 50 lei la 500 lei.

Doar atat, fara dosar penal, nimic?

#18
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Inca nu te-ai lamurit ca Romania ESTE inca  o jungla??dar actioneaza cum ai zis si o sa vezi dupa ce tragi linie, care a fost tepuit.. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate