Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Sanse recuperare bani de la chiriasi neseriosi

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Gazul e taiat, la fel si curentul :) Usa e cam greu sa o sparga ca e usa de metal puternica. Ar face zgomot prea mult si vecinii ar suna la politie.

#38
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Geamurile se sparg cand bate vantul mai puternic Posted Image

Nu se mai fac rezistente ca pe vremuri

#39
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postvubiv, on 07 aprilie 2016 - 17:14, said:

Geamurile se sparg cand bate vantul mai puternic Posted Image

Nu se mai fac rezistente ca pe vremuri

Cica si tencuiala de pe pereti cade daca nu esti atent in timp ce fugi cu patul prin casa, pardon, in timp ce vrei sa schimbi patul din casa.

View Postandis2k, on 07 aprilie 2016 - 17:13, said:

Usa e cam greu sa o sparga ca e usa de metal puternica. Ar face zgomot prea mult si vecinii ar suna la politie.
Domnul lacatus, ne-am pierdut cheia, jur pe rosu ca aici locuiesc, uite contractul de inchiriere.
Cum, nu se poate? Ia 500 lei, inteleg ca e mult de munca.

Edited by gumball3000, 07 April 2016 - 17:17.


#40
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Esti intr-o situatie destul de neplacuta. Daca nu ai contract, plata utilitatilor iti revin tie, clar. Tot asa de clar e ca aveau de gand sa o stearga fara sa se achite de obligatii daca si-au luat canapeaua proprie (probabil au dus-o la viitorul fraier care le va inchiria, scuze, nu am intentionat sa te jignesc...), restul probabil incapea in cateva genti. Sunt destule puncte in lege care protejeaza chiriasul dar acum depinde de rezistenta psihica a fiecaruia. Sa fii sigur ca s-au gandit la un eventual santaj in lipsa contractului legal. Eu nu cred ca te vor da in judecata dar evita sa mai faci asa ceva, risti foarte mult. Nu-i mai bine cu un venit mai mic (scazand impozitul)? Contractul inregistrat la ANAF devine titlu executoriu. Atat proprietarul cat si chiriasul au o garantie.Macar daca vrei sa-i plimbi prin tribunale, ai macar de unde sa incepi.

Edited by altuser09, 07 April 2016 - 17:18.


#41
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Oamenii au fost de bună credință, au găsit un pungaș care le-a închiriat casa, au semnat un contract. Pungașul nu s-a dus la ANAF să întregistreze contractul. Mai mult le-a sechestrat și bunurile personale, ceea ce intră la furt/jaf. Nu a urmat căile legale pentru evacuarea chiriașilor, deci alte infracțiuni. A spart yala când locuința era închiriată, deci avem și intrare prin efracție.

Cred că cele 4000 de lei vor fi cea mai mică problemă a ta, după ce plătești amendă + impozit din urmă, trebuie să plătești și un avocat specializat în drept penal.

View Postandis2k, on 07 aprilie 2016 - 17:13, said:

Gazul e taiat, la fel si curentul Posted Image Usa e cam greu sa o sparga ca e usa de metal puternica. Ar face zgomot prea mult si vecinii ar suna la politie.
Ei nu sparg nimic, doar intră în locuința închiriată de la tine pentru care au contract. Dar tu când ai spart ușa, ai comis o intrare prin efracție. Plus tulburare de posesie.

#42
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Nu am spart nici o yala, ei erau plecati deja, am intract cu cheia care o aveau si ei, dar am schimbat-o. Eu nu am nici cea mai mica vina.

#43
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postgumball3000, on 07 aprilie 2016 - 17:15, said:

Domnul lacatus, ne-am pierdut cheia, jur pe rosu ca aici locuiesc, uite contractul de inchiriere.
Cum, nu se poate? Ia 500 lei, inteleg ca e mult de munca.
Să zică mersi că nu i-o sparg cu ranga ca să-și recupereze lucrurile.

#44
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Intrarea neautorizata in lipsa chiriasilor cu cheia potrivita e tot aia cu intrarea fara cheia potrivita.

#45
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Adica in cazul lor ei au contract, dar in cazul meu ca m-au lasat cu super multe datorii si distrugeri, nu mai e valabil contractul, sau cum Dumnezeu?

#46
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postandis2k, on 07 aprilie 2016 - 17:20, said:

Nu am spart nici o yala, ei erau plecati deja, am intract cu cheia care o aveau si ei, dar am schimbat-o. Eu nu am nici cea mai mica vina.
Ai intrat când apartamentul era închiriat fără să fi fost invitat de cineva? ? Puțin cam ilegal aș zice. Nu e intrare prin efracție, e doar violare de domiciliu. Cum ai schimbat și yala, tulburarea de posesie rămâne.

#47
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai bine dai 200 lei si platesi o ora de consultatie cu un avocat, decat sa-ti para mai rau dupa, asa cum ai facut cu inchirierea.

Sau nu mai dai nimic, ii lasi in plata domnului si bagi apartamentul cat mai repede la inchiriere si stii macar ca nu iti arunca cu cocktailuri molotov prin geam.

#48
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Daca eu le-am zis din noiembrie ca daca nu isi platesc facturile ii dau afara, am tot dreptul. A trecut atata timp. Nu pot fi acuzat de asa ceva in conditiile astea!

#49
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postandis2k, on 07 aprilie 2016 - 17:22, said:

Adica in cazul lor ei au contract, dar in cazul meu ca m-au lasat cu super multe datorii si distrugeri, nu mai e valabil contractul, sau cum Dumnezeu?
In cazul tau esti liber sa te judeci cu ei... in civil, nu in penal.
Ce ai facut tu e penal, ce au facut ei nu e.

#50
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postandis2k, on 07 aprilie 2016 - 17:24, said:

Daca eu le-am zis din noiembrie
Pai asa si eu ti-am zis ca vreau sa-ti las apartamentul meu cadou, incepand de astazi.
Ce valoare are?

Edited by gumball3000, 07 April 2016 - 17:25.


#51
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ca să rezumăm, ei sunt de vină doar că nu au respectat contractul, deci le poți solicita maxim plata cheltuielilor convenite. Tu pe lângă evaziune, te faci vinovat de câteva fapte penale.

Cel mai bine o rezolvați amiabil.

Când te mai apuci de ilegalități, ia în calcul următoarele:

-nu semnezi contract
-ceri garanție
-verifici în fiecare lună că sunt la zi cu plata
-te rogi ca ăia să nu te înregistreze cu telefonul când închiriezi (mai nou înregistrările sunt probe în instanță și un contract verbal tot contract e)
-te rogi ca vecinii să aibă memorie proastă și să nu-și amintească că ăia locuiesc acolo
-te rogi ca respectivii să nu ceară la poliție să vină să constate că refuzi să îi înscrii în cartea de imobil iar poliția să ceară înregistrarea în cartea de imobil

Edited by neur0, 07 April 2016 - 17:32.


#52
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Las-o balta si baga la cap pentru viitoarele manarii.

#53
andis2k

andis2k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Si la ei e penal ca au spart ghiuveta. Nu au inlocuit-o, e distrugere! Deci nu e numai civil.

#54
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu e penal decat in interpretarea ta.

Edited by vubiv, 07 April 2016 - 17:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate