Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Martor accident

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#37
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Repet, mie nu mi se pare ca a fost o infractiune, ci o contraventie. E bine sa avem proprietatea termenilor pe care-i folosim.
Daca te-a chemat, eu iti sugerez sa te duci. Nu de alta, dar cei care fac manevre ca taximetrista respectiva cam merita sa stea pe tusa si va avea mai putine sanse la contestatie.

#38
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postdanvlas, on 07 aprilie 2016 - 11:17, said:

Pai si de unde reiese ca a "rezultat moartea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii unei persoane"?
Poate ne spui tu cum cuantifici vatamarea integritatii corporale, din cate stiu eu sunt altii care se ocupa cu asa ceva, cati si-au luat-o mergand pe ideea ta, repet ce am scris si mai sus pacat ca romanii fug de spitale si politie, de o cunoastere a legislatiei nici nu mai are rost sa vorbim.

View Postdanvlas, on 07 aprilie 2016 - 11:31, said:

Repet, mie nu mi se pare ca a fost o infractiune, ci o contraventie. E bine sa avem proprietatea termenilor pe care-i folosim.
Daca te-a chemat, eu iti sugerez sa te duci. Nu de alta, dar cei care fac manevre ca taximetrista respectiva cam merita sa stea pe tusa si va avea mai putine sanse la contestatie.
Este o contraventie doar pentru ca biciclistul a decis pentru el insusi.

Edited by takemeintoyourskin, 07 April 2016 - 11:42.


#39
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Posttakemeintoyourskin, on 07 aprilie 2016 - 11:33, said:

Poate ne spui tu cum cuantifici vatamarea integritatii corporale, din cate stiu eu sunt altii care se ocupa cu asa ceva, cati si-au luat-o mergand pe ideea ta, repet ce am scris si mai sus pacat ca romanii fug de spitale si politie, de o cunoastere a legislatiei nici nu mai are rost sa vorbim.
O cuantific pe pielea mea, din experienta. La o faza de genul asta, de regula, biciclistul e cel care loveste masina, nu invers. Impactul e minor, depinde de viteza biciclistului, ca masina are o viteza extrem de mica. Si atunci ce efecte are impactul? Doua julituri?  Cine merge cu bicicleta stie ce inseamna cazaturile si le ignora, daca mai merge pe bicicleta. Alta e situatia unui motociclist sau scuterist, care zboara la dracu-n praznic daca intra in lateralul unei masini.

Sunt pentru respectarea regulilor si codului rutier, dar nu sunt pentru exagerarea plangacioasa a unei cazaturi banale. Tanti a gresit, sa-si plateasca greseala (repet: neasigurare la schimbarea directiei de mers si, eventual, nedeclararea accidentului in 24 de ore). Dar nu e cazul de dosar penal, sa fim seriosi, ca nu suntem copii de 2 ani.

#40
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View Postdanvlas, on 07 aprilie 2016 - 11:41, said:

O cuantific pe pielea mea, din experienta.
Corect, tot pielea ta este la bataie in caz de ceva, macar am lamurit un lucru.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Art. 89 din OUG 195/2002
(1) Parasirea locului accidentului de catre conducatorul vehiculului sau de catre instructorul auto aflat in procesul de instruire sau de examinatorul autoritatii competente aflat in timpul desfasurarii probelor practice ale examenului pentru obtinerea permisului de conducere, implicat intr-un accident de circulatie in urma caruia a rezultat uciderea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane ori daca accidentul s-a produs ca urmare a unei infractiuni, fara incuviintarea politiei care efectueaza cercetarea locului faptei, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani.

Deci ?

PS:

View Postwyo, on 07 aprilie 2016 - 10:12, said:

dar spunand ca e usor ranit....

Edited by bumpocbum, 07 April 2016 - 11:55.


#42
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Eu nu inteleg un singur lucru :
de ce nu protesteaza nimeni impotriva prevederilor legale care interzic accesul biciclistilor pe autostrazile patriei .
Ce pana mea, este discriminare, hipsterii astia vor sa se dea cu bicla doar prin centrul oraselor .
parlamentul romaniei trebuie urgent sa modifice codul rutier in acest sens .
( eventual sa prevada obligatia oricarui biciclist care doreste sa circule legal pe soselele patriei sa efectueze un minim de 5 ore / luna pe autostrada, la ore mici )

#43
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Daca biciclistul chema SMURD-ul sau ambulanta, situatia era, probabil, alta si se deschidea un dosar de cercetare penala. Care ar fi durat ani si ar fi consumat bani, resurse si nervi de ambele parti. Probabil ca omul chiar a considerat ca nu e mare branza si a hotarat sa faca exact ceea ce trebuie. Si cred ca va obtine exact ceea ce trebuie: atat sanctionarea vinovatului, cat si educarea lui (ei).

Ma amuza putin sensibilitatea la o julitura a viteazului popor roman. N-avem nici locuri si nici bani ca sa-i tinem in puscarie pe toti cei care-i julesc pe altii, din greseala.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este vorba de LEGE. si nu de sensibilitati sau alte minuni. Sau legea nu e pentru toti ? Sunt curios cati au tupeul sa dea peste cineva si sa o intinda dupa !!
Si poate in cadere omul s-a lovit mai tare decat credea, au fost cazuri in care victima a ajuns acasa si dupa cateva ore a murit. Nu e de gluma cu lovirea unui participant la trafic si parasirea locului accidentului.

Edited by bumpocbum, 07 April 2016 - 12:07.


#45
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdanvlas, on 07 aprilie 2016 - 11:59, said:

Ma amuza putin sensibilitatea la o julitura a viteazului popor roman.
La fel de amuzat erai si daca cel julit erai tu ?

#46
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ba, din cate vad, aici e vorba de sensibilitati. Biciclistul n-are nimic, a dat declaratie la politie. E un fapt, nu o presupunere.
Ce spun eu nu trebuie inteles ca o scuza adusa taximetristei. Ci doar ca o analiza rece a faptelor. Fara partinire si fara emotii.

@adrian_r5: M-am julit de atatea ori din cazaturile de pe bicicleta, ca nu ma mai impresioneaza prea tare.

#47
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,734
  • Înscris: 23.04.2007

View Postdanvlas, on 07 aprilie 2016 - 12:14, said:

@adrian_r5: M-am julit de atatea ori din cazaturile de pe bicicleta, ca nu ma mai impresioneaza prea tare.
Stii cum se zice despre ce-si face omu' cu mina lui Posted Image
In schimb daca iti provoaca altcineva julitura am o vaga banuiala ca ai deveni brusc impresionabil Posted Image

Edited by adrian_r5, 07 April 2016 - 12:19.


#48
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Tocmai de aia judecata o face unul impartial.

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwyo, on 07 aprilie 2016 - 10:12, said:

Mergand cu bicicleta prin oras, am fost martor cum in fata mea, la vreo 50m, un taxi a depasit un biciclist dar a si facut imediat dreapta si a dat peste el. Taxiul nu a oprit iar eu m-am luat dupa el si cam dupa 100m l-am ajuns si i-am strigat de 2-3 ori sa intoarca pentru ca a dat peste cineva si voi suna la 112. A raspuns ca de ce nu a dat prioritate (biciclistul).

View Postbumpocbum, on 07 aprilie 2016 - 10:28, said:


Ai facut foarte bine. NU au ce sa iti puna in carca. Spui exact ce ai vazut si cu asta basta. Bravo. Ar trebui ca toate persoanele sa procedeze la fel nu sa fuga.... Iar marturia mincinoasa se pedepseste...

View Postbumpocbum, on 07 aprilie 2016 - 10:31, said:

Pantru ca e o legislatie de rahat, pentru ca in tara asta coruptia e la cote maxime. Normal ca ii e frica... Te pui cu "etniilee"...

Legislatie exista, tu ai permis????
Uite-te mai jos

View Postdanvlas, on 07 aprilie 2016 - 10:34, said:

Amenintarea nu e plauzibila, pentru ca n-are logica. Cand ai amenintat-o, cand ai ajuns-o? Pai de ce trebuia sa o ajungi, nu trebuia sa opreasca imediat daca a acrosat un biciclist?
Daca nu s-a lasat cu sange, e un banal accident de circulatie si sanctiunea va fi contraventionala. Cel mult pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers. Daca biciclistul declara accidentul, iar soferita nu face acelasi lucru in 24 de ore, isi pierde permisul pentru 30 de zile. Doar in cazul in care sanctiunea e contestata vei fi chemat ca martor in instanta, iar acolo nu cred ca cineva are tupeul sa minta cu nerusinare.

Atentie, soferita are o portita: in codul rutier, pentru virajul la dreapta, scrie ca soferul trebuie sa acorde prioritate biciclistului numai daca acesta se deplaseaza pe o pista special amenajata in acest sens. Eu nu sunt de acord ca e aplicabila aici, dar e bine sa stii ca exista.

Esti fugit complet de la situatie.
E accident cu vatamare din moment ce biciclistul a cazut. Aici nu se pune decat fapta ca a parasit locul accidentului.

View Postdanvlas, on 07 aprilie 2016 - 10:39, said:

Nu se pune daca accidentul nu e cu victime. Si are 24 de ore la dispozitie sa declare accidentul.

Citeste legea ca e bine s-o stii.

View Postterratec, on 07 aprilie 2016 - 10:58, said:

Nu sunt cunoscute detaliile accidentului, biciclistul nu a depus plangere, initiatorul discutiei a amenintat.
Pana acum singurul vinovat este initiatorul.  Ar fi distractiv daca se va deschide dosar penal pentru amenintare.

Toate problemele de acest gen apar de la legislatia care permite accesul bicicletelor pe drumuri publice.

Faptul ca spui ca DECLARI LA POLITIE nu este amenintare.
Revizuieste definitia amenintarii

LEGEA:

Art.77. – (1) Conducatorul unui vehicul implicat într-un accident de circulatie în urma caruia a rezultat moartea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii unei persoane este obligat sa ia masuri de anuntare imediata a politiei, sa nu modifice sau sa stearga urmele accidentului si sa nu paraseasca locul faptei.

(2) Orice persoana care este implicata sau are cunostinta de producerea unui accident de circulatie în urma caruia a rezultat moartea sau vatamarea integritatii corporale ori a sanatatii uneia sau mai multor persoane, precum si în situatia în care în eveniment este implicat un vehicul care transporta marfuri periculoase este obligata sa anunte de îndata politia si sa apeleze numarul national unic pentru apeluri de urgenta 112, existent în retelele de telefonie din România.

#50
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Am vazut accident cu biciclist (de vina biciclistul) in care o utilitara a intrat in sant, peste biciclist. Miraculos, mosul a scapat doar cu niste zgarieturi, dar bicicleta a fost praf. Am sunat la 112, a venit politia, ambulanta. Mosul a zis ca n-are nimic, soferul tremura tot. A fost declarat accident usor si toata lumea a plecat acasa.
Poate prin America o simpla cazatura sa se termine cu vatamare, ca americanii sunt mai gingasi, de felul lor...

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 07 aprilie 2016 - 12:37, said:

Legislatie exista, tu ai permis????
Uite-te mai jos

Ma lasi cu legislatia...degeaba exista legislatie daca pana si politia o ignora. Si nu (mai) am permis, a avut grija politia sa il salte ca nu am acordat prioritate unui pieton care era in afara trecerii de pietoni. Pe aia care o sterg de la accidente, pe aia care fura, pe aia care sunt corupti nu ii vede nimeni. Si cand o sa vina si peste tine "etnia" sa iti crape capu cu o scandura in propriul apartament (cazul unui cunoscut) atunci sa vorbesti de lege. Pana atunci bravo celor care mai au curajul sa ia atitudine.
PS: de fapt ce anume te deranjeaza in ce am scris eu ? Si ce legatura are cu permisu ? Ai citit macar ce am scris eu ?

PS: http://www.digi24.ro... patati de mita

Apropo de permis, http://forum.softped...vinovat-sau-nu/

Edited by bumpocbum, 07 April 2016 - 13:35.


#52
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Sa va spun si eu o "patanie" neasteptata,in timp ce ma deplasam cu bicicleta la 30 cm de bordura strazii.Ma deplasam dinspre P-ta Rahova spre soseaua Giurgiului.Mergeam paralel cu bordura si cu ochii la masinile ce ma depaseau si apoi la cele parcate pe trotuar,dar foarte aproape de marginea bordurii.In dreptul pietei Ferentari,un "bou de vreo 60 de ani"(ca altceva nu cred ca era) tocmai parcase masina pe trotuar(cu rotile din partea stanga pe bordura) spre directia mea de deplasare,deschide brusc portiera taman cand eram la nici un metru sa trec de el.Am apucat pe secunda sa franez cu ambele maini,dar muchia portierei m-a lovit in mana dreapta si proiectandu-ma in fata unei masini ce tocmai ma depasea.Masina a franat brusc,spre norocul meu.M-am ridicat de jos plin de spume si m-am dus la "bou" cu gandul sa-l linsez.El zicand senin:pai,eram parcat pe trotuar!!.Parca imi pusese mai rau gaz pe foc.Imi venea sa-l strang de gat.L-am bagat in "originile lui" si m-am retras pe trotuar.Eram doar julit la genunchiul stang si cu aparatoarea lantului rupta.M-am linistit ca am scapat doar cu atat si mi-am continuat deplasarea mai departe.Asa ca dragi colegi biciclisti,fiti atenti nu numai la "soferii" care se deplaseaza cu masina ci si la cei care care se afla in masina stationata langa bordura.Ei considera ca atunci cand stationeaza oglinda retrovizoare e de forma si se uita doar cand vehiculul e in mers.Daca se uita si atunci...In imaginea de mai jos aveti ca idee cum era masina "boului"parcata.Attached File  trotuar2_66420800.jpg   275.27K   26 downloads


ps:initiator du-te la Politie si declara tot ce ai vazut,nu-ti fie teama.Bafta!

Edited by Adi blondu, 07 April 2016 - 13:26.


#53
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postdanvlas, on 07 aprilie 2016 - 12:14, said:

Ba, din cate vad, aici e vorba de sensibilitati. Biciclistul n-are nimic, a dat declaratie la politie. E un fapt, nu o presupunere.
Ce spun eu nu trebuie inteles ca o scuza adusa taximetristei. Ci doar ca o analiza rece a faptelor. Fara partinire si fara emotii.

@adrian_r5: M-am julit de atatea ori din cazaturile de pe bicicleta, ca nu ma mai impresioneaza prea tare.
Analiza la rece a faptelor, fara partinire, ne arata ca nu are nicio relevanta ce te impresioneaza pe tine.  

O julitura este o vatamare.



Daca inca crezi ca o julitura este nimic:

Quote

Se duce Bula la benzinarie.
– Cat costa un litru de benzina?
Vanzatoarea:
– 7 lei
Bula:
– scump doamna scump. Dar cat costa o picatura de benzina?
Vanzatoarea:
– Nimic.
Bula:
– Atunci picurati-mi si mie vreo 20 de litri.


Edited by Digynykraf, 07 April 2016 - 13:45.


#54
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Bine, baga-l la puscarie pe unul care ti-a pus piedica fara sa vrea si te-ai julit, ca e tot aia. Sau, mai bine, arde-l pe rug.
Pai copiii din parc ar trebui bagati toti la scoala de corectie, pe logica asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate