Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Dumnezeu? Religie? Lacas de Cult?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013
Sunt atatea religii. Atatea reguli diferite. Totusi au ceva comun. Un zeu sau niste zei supremi. De ce oamenilor nu e de ajuns? O divinitate suprema, care are putere absoluta, care a creat pamantul, lasand totul sa "creasca si infloreasca de la sine", si cand e o problema, mai "repara" el. Cere la oameni sa fie buni si sa se comporte decent cu ceilalti fara reguli tampite. Fara creaturi mitologice ca ingerii si demonii[era un baiat cu un topic cu "Heavy Metal Satanic". Pai nu exista demoni , e ca si cum ai canta despre Medusa sau unicorni], fara rai si iad[sigur exista ceva dupa moarte, probabil ceva frumos in felul fiecaruia de a vedea frumosul,dar nu cred ca daca faci o greseala arzi in iad o eternitate sau ceva de genul]

Orice om se poate naste oriunde, deci cu orice religie. De unde stim noi ca religia noastra e cea mai buna si cea mai potrivita?
Voi ce parere aveti?

#2
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Ca să poți spune care e cea mai bună și cea mai potrivită, ar trebui să definești ce înseamnă "cea mai bună și cea mai potrivită".

#3
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 touchthis, on 28 martie 2016 - 21:03, said:

Ca să poți spune care e cea mai bună și cea mai potrivită, ar trebui să definești ce înseamnă "cea mai bună și cea mai potrivită".
Cea mai buna si cea mai potrivita insemana calea cea "adevarata" sa gasesti pe Dumnezeu si sa ajungi in rai.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Oamenii sunt diferiți, religia este o nevoie.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TheBigDealerIsHardware, on 28 martie 2016 - 20:59, said:


Orice om se poate naste oriunde, deci cu orice religie.
Ai vrut tu sa pari interesant, dar nu e cazul. Si iti explic, daca ai "timp" , intelegi.
Nici un om nu se naste cu o religie anume, toti ne nastem uzi.
Ca mai tarziu, pe parcursul vietii, te atasezi de vreo credinta sau alta, asta e datorita influentei parintilor tai sau a mediului in care cresti.

Aborigenii din Australia, cu ce religie "se nasc"? Sau multi altii in situatia lor?

#6
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 ericmario, on 28 martie 2016 - 21:11, said:

Ai vrut tu sa pari interesant, dar nu e cazul. Si iti explic, daca ai "timp" , intelegi.
Nici un om nu se naste cu o religie anume, toti ne nastem uzi.
Ca mai tarziu, pe parcursul vietii, te atasezi de vreo credinta sau alta, asta e datorita influentei parintilor tai sau a mediului in care cresti.

Aborigenii din Australia, cu ce religie "se nasc"? Sau multi altii in situatia lor?
Nu am vrut sa par interesant. Am vrut defapt sa spun ca un roman care se naste intr-o familie crestina e crestin.Si zice ca Dumnezeul Nostru e adevarat. Acum si daca se nastea in Turcia intr-o familie de musulmani zicea ca Allah e supremul.

#7
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
De unde știm că religia X este cea mai bună?
Alegerea pe baza discernământului(dacă este posibil).

#8
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 TheBigDealerIsHardware, on 28 martie 2016 - 21:07, said:

Cea mai buna si cea mai potrivita insemana calea cea "adevarata" sa gasesti pe Dumnezeu si sa ajungi in rai.
Ești și păgân și pseudo-ateu, totuși care e nedumerirea ta/problema ta? Faptul ca oamenii te ignoră în mod fățiș?

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TheBigDealerIsHardware, on 28 martie 2016 - 21:17, said:

Nu am vrut sa par interesant. Am vrut defapt sa spun ca un roman care se naste intr-o familie crestina e crestin.Si zice ca Dumnezeul Nostru e adevarat. Acum si daca se nastea in Turcia intr-o familie de musulmani zicea ca Allah e supremul.
Isus s-a nascut intr-o familie de evrei, a trait intre evrei toata viata lui, si a murit intre evrei, bine si romani.
Si totusi, de la el avem crestinismul. Cata valoare mai are locul, familia in care te nasti?

#10
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

 Teophileos, on 28 martie 2016 - 21:29, said:

Ești și păgân și pseudo-ateu, totuși care e nedumerirea ta/problema ta? Faptul ca oamenii te ignoră în mod fățiș?
Nedumerirea mea e de ce trebuie sa complicam lucrurile cu atatea religii diferite, cand toate au la baza acelasi lucru, un zeu suprem care vrea sa fim buni la suflet unii cu altii?

#11
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001

 TheBigDealerIsHardware, on 28 martie 2016 - 20:59, said:

[sigur exista ceva dupa moarte, probabil ceva frumos in felul fiecaruia de a vedea frumosul,dar nu cred ca daca faci o greseala arzi in iad o eternitate sau ceva de genul]
Pe ce te bazezi ? Adica sigur , sigur ?

Lasa , nu-mi pasa ce raspunzi

Edited by lauredd, 28 March 2016 - 21:37.


#12
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 TheBigDealerIsHardware, on 28 martie 2016 - 20:59, said:

De unde stim noi ca religia noastra e cea mai buna si cea mai potrivita?
Voi ce parere aveti?

cea mai buna pentru noi,cei in cauza, sau cea mai buna in general?

Daca e buna pentru noi insine, vom simti asta!

daca insa vom crede ca e cea mai buna in general, avem o problema cu orgoliul! Deci si cu credinta, oricare ar fi ea.

#13
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-Iisus Hristoa a fost si este Dumnezeu din Sfanta Treime intrupat pentru mantuirea tuturor oamenilor, ca toti sa vina de la intuneric la lumina, de la paganism, credinta in zei/idoli/demoni la Dumnezeul cel adevarat

-restul [Buddha, Lao-Tse, Confucius, Mahomed...] au fost doar oameni pacatosi intemeietori de religii pagane

-asta e marea diferenta dintre crestinism si restu

Edited by cristirg, 28 March 2016 - 21:53.


#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 TheBigDealerIsHardware, on 28 martie 2016 - 21:17, said:

Am vrut defapt sa spun ca un roman care se naste intr-o familie crestina e crestin.Si zice ca Dumnezeul Nostru e adevarat.
E crestin zici? Si ce altceva se mai zice?

Eu, m-am nascut in Romania, din parinti crestini ortodocsi, asta ma face direct crestin? La fel ca si pe Vasluienii aia 7 violatori?
Du-te ma, cu ideile tale preconcepute.
Credinta se dobandeste, bre, nu te nasti cu ea!

Edited by ericmario, 28 March 2016 - 22:01.


#15
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 TheBigDealerIsHardware, on 28 martie 2016 - 21:33, said:

Nedumerirea mea e de ce trebuie sa complicam lucrurile cu atatea religii diferite, cand toate au la baza acelasi lucru, un zeu suprem care vrea sa fim buni la suflet unii cu altii?

Bagi tu mana in foc pentru chestia asta ? Posted Image
Nu te supara dar nu ai prea studiat religiile . Daca le vei studia , la inceput o sa iti vina ca un fel de greata ( asa se intampla in pragul unei revelatii ) , dupa care ...le bagi in .... " bip " pe toate religiile si iti vezi de viata ta de maimuta elevata coborata din copaci  la fel ca noi toti ceilalti ( adicalea ... si noi suntem maimutoi ca si tine  ....de fapt Posted Image ) .
Si  ne-am putea alege o religie unica , aici ai dreptate. Am putea sa divinizam copacii din care am coborat , in loc sa ii taiem si sa ii vindem la chinezi .

Edited by JurasikMan, 28 March 2016 - 22:05.


#16
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

 cristirg, on 28 martie 2016 - 21:52, said:

-Iisus Hristoa a fost si este Dumnezeu din Sfanta Treime intrupat pentru mantuirea tuturor oamenilor, ca toti sa vina de la intuneric la lumina, de la paganism, credinta in zei/idoli/demoni la Dumnezeul cel adevarat

-restul [Buddha, Lao-Tse, Confucius, Mahomed...] au fost doar oameni pacatosi intemeietori de religii pagane

-asta e marea diferenta dintre crestinism si restu

De unde stii sigur ca e asa ?

#17
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 TheBigDealerIsHardware, on 28 martie 2016 - 21:33, said:

Nedumerirea mea e de ce trebuie sa complicam lucrurile cu atatea religii diferite, cand toate au la baza acelasi lucru, un zeu suprem care vrea sa fim buni la suflet unii cu altii?
Sunt diverse căi de a atinge mântuirea. Ești nelămurit de ce nu este una singură? Răspunsul este simplu de tot: oamenii sunt diferiți, drept urmare cultura individuală și cea de grup diferă. Religiile au apărut ca o necesitate pentru grupări de oameni diferite, în contextul în care schimbul de informații era extrem de dificil. Ce este interesant este faptul că toate marile religii converg către un același Dumnezeu, însă.

Edited by mario_bril, 29 March 2016 - 13:51.


#18
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 09.01.2007

 TheBigDealerIsHardware, on 28 martie 2016 - 20:59, said:


Orice om se poate naste oriunde, deci cu orice religie.

In cartierul meu era religia ca aia mai mari le luau acadelele alora mici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate