Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Am trecut la Digi Energy... cu energia electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#55
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Ca de obicei, TVR este o gaură neagră , acea taxă radio-TV, care apare mereu pe facturile de la energie electrică, este furată în proporție de 100%...

#56
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 03.06.2006
Gata, am prima factura. Așadar câtă bere trebuie să beau?

Attached Files



#57
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu sunt hoasca batrana. Sa muste altii, sa si o fure si dupa ce vad ca e OK, atunci o sa ma gandesc si eu.
Ca pt 10 lei in plus sau in minus per factura nu merita. Nu fac parte dintre cei care isi mananca de sub unghie..

#58
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Nici dintre cei care râgâie de la bere?

#59
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 03.06.2006
Deci 134 kwh la DigiEnergy fac cât 122 kwh la Electrica.... interesant. De bucurie am ras două Beck's, cam 6 lei. Credeți că dă dependență?

Attached Files



#60
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007

View Post123321, on 12 mai 2016 - 18:37, said:

Ca de obicei, TVR este o gaură neagră , acea taxă radio-TV, care apare mereu pe facturile de la energie electrică, este furată în proporție de 100%...

Poti fi scutit de la plata taxei tv, daca faci o cerere in acest sens.
"Pesoanele fizice care nu deţin receptoare tv pot fi exceptate de la plata taxei tv în baza unei declaraţii pe proprie răspundere, asumându-şi întreaga resposabilitate asupra celor declarate"
Si inca o precizare : "Conform H.G 978/ 2003 taxa lunară pentru serviciul public de televiziune se  încasează de către societăţile de furnizare a energiei electrice în baza unor contracte de mandat, odată cu plata energiei electrice consumate"
În prezent, societăţile mandatate de TVR pentru facturarea şi încasarea taxei TV sunt următoarele:
S.C. ELECTRICA S.A. prin filiala sa S.C ELECTRICA FURNIZARE S.A cu sucursalele:
SFEE Muntenia Nord Ploieşti
SFEE Transilvania Nord Cluj-Napoca
SFEE Transilvania Sud Braşov
S.C. ENEL ENERGIE MUNTENIA S.A.;
S.C. ENEL ENERGIE S.A;
S.C. CEZ VANZAREA S.A;
S.C. E.ON ENERGIE ROMÂNIA S.A.
Digi Energy NU este mandatata de catre TVR sa incaseze taxa radio-tv, deci este o taxa incasata ilegal.Conform legii, tu ar trebui s-o platesti direct in contul TVR.

#61
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
În ce lege scrie că trebuie musai să plătesc în două locuri pentru TVR, și la RCS și la Enel?

#62
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007
Asta am specificat mai sus.DIGI Energy NU este mandatata de catre TVR sa incaseze taxa tv, prin urmare o incaseaza ilegal.In mod normal, ar trebui s-o platesti direct in contul TVR.
"Potrivit precizărilor privind modul de aplicare a H.G 978/2003 persoanele fizice si juridice care nu au încheiate contracte de furnizare a energiei electrice cu societățile mandatate de SRTv și sunt consumatori/subconsumatori în baza unor convenții sau înțelegeri încheiate cu titularii de contracte de furnizare a energieie electice sau își asigură pe cont propriu energia electrică, plătesc taxa TV direct Societații Române de Televiziune."
Acum e clar ?

#63
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Nu mi-e clar absolut deloc!

Pasul 1:
RCS&RDS retransmite canalele TVR, pentru care plătesc un abonament lunar.

Pasul 2:
ENEL îmi facturează lunar energia electrică pe care mi-o furnizează, la care adaugă suplimentar și taxa Radio-TV.

Întrebare:
De ce, pentru același serviciu furnizat de către TVR, trebuie să plătesc de două ori, la două firme diferite una față de cealaltă?

P.S.
Este inutil să mai adaug că n-am deținut niciodată un aparat de radio pentru care trebuie lunar, în mod obligatoriu, ca să plătesc o parte din taxa Radio(25%) - TV(75%)...

View Postgvincentiu, on 17 mai 2016 - 17:16, said:

De bucurie am ras două Beck's, cam 6 lei. Credeți că dă dependență?
Îmi poți promite că, data viitoare, vei rade așa ceva?

#64
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007
"TVR nu primeşte bani - precum televiziunile private - din distribuţia canalelor sale, de la operatorii de televiziune prin cablu
Taxa tv şi abonamentul pe care cetăţenii îl plătesc către operatorii de televiziune prin cablu sunt două lucruri distincte. Încheierea contractului cu orice operator de televiziune prin  cablu este opţiunea fiecărei persoane fizice sau juridice, neexistând nici un act normativ care să prevadă obligaţia de a încheia un astfel de contract şi achitarea abonametului către societatea de televiziune prin cablu.
În suma achitată către operatorul de televiziune prin cablu nu este inclusă şi taxa tv, care se achită o singură dată (cu factura de electricitate) şi nu de două ori - odată cu factura de electricitate şi apoi cu cea de cablu."

Unde platesti de 2 ori ?

Edited by primuministru, 17 May 2016 - 21:51.


#65
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Pune link-ul ca să văd de unde anume tot iei tu lumină, atunci când postezi astfel de citate, ca să nu creadă lumea că ți-e rușine să postezi așa ceva!

#66
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sa ma contrazica cine a citit legea 41/1994. Acolo scria ca TVR-ul da semnalul gratuit catre firmele de cablu.
Deci daca il da gratuit, nu ai cum sa il platesti de 2 ori.
Sincer, asa ma amuza astia care se pe ei pt 4 lei...
Dar tac din gura si platesc lefurile si drepturile pt 255 de parlamentari si cabinetele si secetarele si rudele lor..
Eu si alti am votat pt doar 300.

#67
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Ai făcut și calculul sumei cumulate a salariilor parlamentarilor în raport cu suma cumulată a retrocedărilor ilegale efectuate de ANRP?

#68
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007

View Post123321, on 17 mai 2016 - 22:58, said:

Pune link-ul ca să văd de unde anume tot iei tu lumină, atunci când postezi astfel de citate, ca să nu creadă lumea că ți-e rușine să postezi așa ceva!

Bai, tu ori nu stii sa cauti informatii pe net, ori iti place sa-ti dea cineva totul mura-n gura !
Sau ti-e rusine de tampeniile pe care le-ai scris mai sus ?

Edited by primuministru, 18 May 2016 - 07:48.


#69
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Mă gândeam c-ai poate un singur neuron sănătos și că vei reuși să postezi un singur link, însă acum mi-e clar că am avut pretenții prea mari de la tine!

#70
claudiu05

claudiu05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.02.2009

View Postgvincentiu, on 17 mai 2016 - 17:16, said:

Deci 134 kwh la DigiEnergy fac cât 122 kwh la Electrica.... interesant. De bucurie am ras două Beck's, cam 6 lei. Credeți că dă dependență?
Posted Image)
Nu cred ca ai dreptate. S-ar putea sa constati faptul ca esti in paguba. In mod sigur iti spun ca el la Digi plateste pretul de furnizare mai mic ca al tau. Functie de zona difera tarifele reglementate, tarife care sunt mai mici pe zona Muntenia fata de celelalte zone. Poate atasezi si factura detaliata sa vedem ce ti-a facturat (certificate verzi, contributia pentru cogenerare, etc). Astfel poti trage concluzia corecta. O zi buna.

Edited by claudiu05, 18 May 2016 - 11:17.


#71
bankrupt

bankrupt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 05.10.2015
Mda, interesant, OP.

#72
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012

View Postmariovrs, on 28 martie 2016 - 18:04, said:

Eu prefer la E-on. O fi mai scump,da cand ai o problema vin la orice ora. Au si logistica pe masura. N-oi sta acu in 20-30 de lei pe luna..

View PostKyKyKyKy, on 28 martie 2016 - 18:34, said:


Așa și eu cu Enel. Prefer Enel pentru că au ce le trebuie, asta fiind specialitatea lor.
La țară prefer CEZ. Nu am avut probleme cu ei pe partea comercială. Chiar la CEZ am schimbat adresa de facturare telefonic vorbind cu o fată (cel puțin îmi plăcea vocea) fără a mai trimite nu știu ce cerere.

N-am stat sa citesc mai multe pagini sa observ daca le-a raspuns cineva :))))

Asa e cu oamenii inculti care nu stiu sa faca diferenta intre productie,transport, distributie, furnizare, etc......
Digi se ocupa strict de furnizare, deci tot cine iti rapara pana acuma iti va repara si in continuare (indiferent cu cine faci contractul de furnizare) ( daca semnezi cu nea nelu din tulcea care are o eoliana asta nu inseamna ca tre sa-l suni la 12 noaptea ca nu se invarte eoliana :)))))    , sa nu crezi ca daca ramai fara curent suni la digi si trimit echipa sa-ti repare. M-ati amuzat foarte tare. Pt oameni ca voi ar trebui sa scumpeasca furnizorii actuali de 10 ori, ca doar au logistica buna :)))))))))))))))))))))))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate