Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Am trecut la Digi Energy... cu energia electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#37
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Tariful/Kwatt nu ține de-o lege ci de concurență.

#38
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 03.06.2006

View Postadisz, on 29 martie 2016 - 10:01, said:

Pentru schimbarea furnizorului de energie nu este nevoie de ATR.

http://lege5.ro/Grat...al-din-22102014



Nici un ATR nu este gratuit.
Eu zic ce am facut, ATR este gratuit. Nu stiu daca ai scos vreun certificat de racordare vreodata. Poftim verso-ul ATR-ului de l-am scos de la Electrica:
Azi am vorbit cu cineva din Bucuresti care vrea sa treaca la Digi Energy: s-a dus la sediul Enel să intrebe cum trece la Digi si ăia i-au dat sa completeze o cerere de debranșare și că o sa vină ei sa-și ia contoarul. Degeaba a insistat că schimba doar furnizorul, conform procedurii, ăia nu și nu!!! Mâine se duce la casierie la Digi, poate or fi alte proceduri pentru capitală Posted Image
Oricum, zicea ca in 40 de ani nu a fost nicio avarie. Cei de la Enel îi dadeau inainte: de ce sa plecati, avem servicii, facilități, intervenim repede.... Omul întreba: cu cât dați kwh? Eeeeee, avem servicii și facilități.....
Nu stiu dacă la anul, în aprilie, la reînnoirea contractului va mai fi reducerea, dar eu zic ca da, atâta vreme cât păstrez un TV, Net de la ei. Vedem, deocamdata am început să economisesc și mă gândesc să-mi iau beri de toți banii ce-i strâng din diferența de preț. Sper să fac o burta maaaaaaareeeeeeeeeeeeeeee!!!

Attached Files


Edited by gvincentiu, 29 March 2016 - 20:51.


#39
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View Postgvincentiu, on 29 martie 2016 - 20:33, said:

Degeaba a insistat că schimba doar furnizorul
Mi se pare mie sau tu confunzi mereu furnizorul cu distribuitorul?...

#40
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 03.06.2006
Furnizorul e la un capat, distribuitorul e la alt capat. In cazul nostru Digi este furnizor, Enel Distributie/SDEE Muntenia Nord sunt distribuitori. Omul a fost la distribuitor (la fel ca mine) pentru a-l intreba cum schimba furnizorul. Ce am gresit?

#41
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Asta:

View Postgvincentiu, on 29 martie 2016 - 22:52, said:

In cazul nostru Digi este furnizor


#42
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
După prima factură o să-ți dai seama dacă-i cu adevărat rentabil.

#43
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 03.06.2006
La capitală totul e mai simplu: o simpla deplasare cu actul de proprietate, ultima factura Enel si buletinul la Punctul de prezenta RDS si se încheie contractul pe loc. Astăzi contractul completat, intră cu 01 mai in vigoare. Bravo bucurestenilor. Încă nu au serviciul de citire la 3 luni si nici pe cel on -line dar WIP. Atentie, nu se ia taxa TV însă cea radio, da. Problema este ca daca la Enel nu plateam taxa radio, aici o plătesc implicit. Stiu ca anul trecut prin septembrie am completat doua cereri de scutire a taxei TV si radio la Enel pentru casa de la tara, pe motiv ca nu locuiesc acolo si am atasat o factura de la Electrica. Acum la RDS nu se poate face cerere de scutire Radio. De ce, încă nu stiu, dar poate cineva sa ne spună.

Edited by gvincentiu, 30 March 2016 - 19:16.


#44
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View Postgvincentiu, on 30 martie 2016 - 19:09, said:

nu se ia taxa TV
Oare chiar s-au prins guvernanții că TVR are datorii cumulate de sute de milioane de euro, cu toate că fiecare român este făcut la buzunare cu acea taxă inutilă sau totuși va trebui ca s-o plătești cumva sub o altă formă?

#45
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View Postgvincentiu, on 29 martie 2016 - 20:33, said:

Eu zic ce am facut, ATR este gratuit. Nu stiu daca ai scos vreun certificat de racordare vreodata. Poftim verso-ul ATR-ului de l-am scos de la Electrica:
Azi am vorbit cu cineva din Bucuresti care vrea sa treaca la Digi Energy: s-a dus la sediul Enel să intrebe cum trece la Digi si ăia i-au dat sa completeze o cerere de debranșare și că o sa vină ei sa-și ia contoarul. Degeaba a insistat că schimba doar furnizorul, conform procedurii, ăia nu și nu!!! Mâine se duce la casierie la Digi, poate or fi alte proceduri pentru capitală Posted Image
Oricum, zicea ca in 40 de ani nu a fost nicio avarie. Cei de la Enel îi dadeau inainte: de ce sa plecati, avem servicii, facilități, intervenim repede.... Omul întreba: cu cât dați kwh? Eeeeee, avem servicii și facilități.....
Nu stiu dacă la anul, în aprilie, la reînnoirea contractului va mai fi reducerea, dar eu zic ca da, atâta vreme cât păstrez un TV, Net de la ei. Vedem, deocamdata am început să economisesc și mă gândesc să-mi iau beri de toți banii ce-i strâng din diferența de preț. Sper să fac o burta maaaaaaareeeeeeeeeeeeeeee!!!
Slab ma-as duce cu telefonul ia doamna ziceti la camera vreau sa trec vreau sa schimb furnizorul dati-mi ATR-ul si i-as zice ca va fi folosit impotriva companiei la ANPC si ANRE.

#46
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

View Postgvincentiu, on 29 martie 2016 - 20:33, said:

Eu zic ce am facut, ATR este gratuit. Nu stiu daca ai scos vreun certificat de racordare vreodata. Poftim verso-ul ATR-ului de l-am scos de la Electrica:
Azi am vorbit cu cineva din Bucuresti care vrea sa treaca la Digi Energy: s-a dus la sediul Enel să intrebe cum trece la Digi si ăia i-au dat sa completeze o cerere de debranșare și că o sa vină ei sa-și ia contoarul. Degeaba a insistat că schimba doar furnizorul, conform procedurii, ăia nu și nu!!! Mâine se duce la casierie la Digi, poate or fi alte proceduri pentru capitală Posted Image
Oricum, zicea ca in 40 de ani nu a fost nicio avarie. Cei de la Enel îi dadeau inainte: de ce sa plecati, avem servicii, facilități, intervenim repede.... Omul întreba: cu cât dați kwh? Eeeeee, avem servicii și facilități.....
Nu stiu dacă la anul, în aprilie, la reînnoirea contractului va mai fi reducerea, dar eu zic ca da, atâta vreme cât păstrez un TV, Net de la ei. Vedem, deocamdata am început să economisesc și mă gândesc să-mi iau beri de toți banii ce-i strâng din diferența de preț. Sper să fac o burta maaaaaaareeeeeeeeeeeeeeee!!!
la Muntenia Nord, ATR nu se mai elibereaza. Doar Certificat Tehnic de racordare. Taxa 8,5lei. Probat luni 04.04.2016. Astept eliberarea acestuia.

#47
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 03.06.2006
Bagă mare.... si eu aștept prima factură cu 150 KWh, să fac diferența cu cea de anul trecut de la Electrica. Cu toate că știu deja la ce să mă aștept.

#48
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
de prin ziar luate:

Paşi pe care trebuie să-i parcurgi pentru schimbarea furnizorului   ** anunţi în scris actualul furnizor cu cel puţin 30 de zile ** achiţi la zi tot ce era de plătit ** închei un nou contract cu alt furnizor.   Ce trebuie să faci pentru a-ţi găsi un alt furnizor de electricitate   ** să intri pe site-ul ANRE la secţiunea dedicată energiei electrice şi găseşti toţi furnizorii autorizaţi ** să scrii furnizorilor din acea listă că vrei să schimbi furnizorul actual şi le ceri să îţi facă o ofertă de preţ. Întreabă de preţul final pe kWh, cu toate tarifele aplicate! ** să compari ofertele şi alegi ce îţi place ** să semnezi contractul. Atenţie la clauzele de ieşire din noul contract! De ţinut minte: odată ce ai ieşit pe piaţă liberă nu te mai poţi întoarce pe cea reglementată.
Citeste mai mult: adev.r...

Edited by msn2, 12 April 2016 - 08:26.


#49
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

View Postgvincentiu, on 09 aprilie 2016 - 19:33, said:

Bagă mare.... si eu aștept prima factură cu 150 KWh, să fac diferența cu cea de anul trecut de la Electrica. Cu toate că știu deja la ce să mă aștept.
Max 10 lei castig. Insa tot merita.

#50
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 03.06.2006
Ultima factura de la Electrica, surpriza: desi incepand cu 01.04.2016 nu mai sunt clientul lor, mi-au facturat o gramada (certificate, Taxa RadioTV etc.) pentru o singura zi 01.04.2016. WTF? I-am reclamat la ANPC + trimis sesizare la ELECTRICA SA. Asteptam....... Nu-mi aduc aminte sa fi facut contractul cu Digi energy cu data de 02.04 si nici notificarea nu contine o astel de data. Ci scrie foarte clar in contract: incepand cu 01.04.2016 sunt client Digi Energy. Eu ca eu, dar vor fi zeci de mii de utilizatori casnici care vor schimba furnizorul, inmultita suma cu 7,8 lei unde ajungem?

Attached Files


Edited by gvincentiu, 26 April 2016 - 19:11.


#51
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 03.06.2006
S-a rezolvat. Electrica SA, marii aroganti in monopolul lor, au anulat factura si au emis alta fara taxa radio si TV. Ehei, si cand le-am zis la call center sa faca asta nu au vrut. Probabil cei de la ANPC le-au pus șuriul la gât.
Anterior reclamatiei vorbisem cu ei si le spusesem ca nu e normal sa ia taxa pe o luna in avans, mai ales ca eu nu mai sunt clientul lor. Ei nu si nu, cica sa recuperez taxa radio TV de la RDS. Iata ca se rezolva si cu o sesizare online la ANPC (acum astept raspunsul si de la ei). Concluzia: mare atentie la ultima factura sa nu va umfle cu taxa radio TV pentru luna in care debuteaza contractul de la DigiEnergy. Totusi am ramas cu energie consumata pe o zi si cu alte taxe marunte aferente. Probabil aia de la RDS or fi intarziat notificarea, drept pentru care am plecat efectiv cu data de 02.04.

Attached Files


Edited by gvincentiu, 12 May 2016 - 18:08.


#52
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Puțini sunt cei care procedează ca tine, grosul se încasează de la cei care nici măcar nu se gândesc să facă o plângere online!..

#53
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Post123321, on 29 martie 2016 - 14:56, said:

Tariful/Kwatt nu ține de-o lege ci de concurență.

Si in domeniul asta unde este concurenta ? Momentan mutarea se face pentru o mica ciupeala, cand o sa inceapa concurenta adevarata atunci o sa avem si preturi corecte, momentan unul produce unul transporta si zece vand..concurenta este data de ochii frumosi ai celui care vinde.

#54
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 03.06.2006
Asa sunt cei de la Electrica. Am o casa la tara unde este Enel. Ca chestie, primesc o factura de estimare de 130 lei. Sun la call center si pe loc au rezolvat: Nu platiti factura ca va emitem alta cu consum estimat mic de vreo 35 lei. Pare că nu traim in aceeasi țară. Oricum, am vrut doar sa fiu atent la ultima factura a celor de la electrica, sa vad indexul corect trecut. Fara sa vreau am aruncat un ochi la desfasurator, unde de obicei nu mai uit ca sa nu ma enervez. Si poc, i-am prins cu mâța in sac, pardon, cu taxa radio TV pe factura.

Edited by gvincentiu, 12 May 2016 - 18:26.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate