Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Problema Internet 500Mb

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
Salutare,

Problema suna in felul urmator.

Pana acum 2 saptamani am avut internetul de 200Mb de la UPC (care a mers perfect cu viteza constanta 24 din 24). Avand nevoie de o viteza mai mare de Upload am modificat abonamentul la cel de 500Mb. Problema a aparut din prima zi de cand am conectat modemul, mai exact atunci cand e resetat modemul, conform fiberspeedtest.ro viteza ajunge la 498-504Mb download si 25Mb upload, insa in decurs de cateva ore viteza de download scade pana la 10-60Mb iar viteza de upload ramane la 25Mb. Cel mai repede scade viteza seara si noaptea tarziu, iar pe timpul zilei scade in decurs de 4-6 ore dupa resetare.

Am sunat la ei de cateva ori deja si mi-au spus:
- ca e din cauza ca am doua calculatoare conectate pe acelasi modem (le-am explicat ca inainte am avut la fel pe internetul de 200Mb si nu a fost nicio problema);
- mi-au spus ca am trafic foarte mare aprox. 70Gb in ultimele 24 ore de cand m-au monitorizat ei si ca am downloadat de pe torrente (le-am explicat ca nu am descarcat nimic si ca traficul a fost mai mult ca sigur contorizat de pe fiberspeedtest.ro ca ei m-au pus sa fac teste de viteza o zi cat mai des sa verific cum sta treaba. Ulterior am folosit si un program de monitorizare trafic iar la un test de viteza consuma aprox. 1,2 Gb download, deci aprox. 3-4 teste pe ora vreo 12 ore face aprox. 43Gb + traficul meu normal web, dropbox, youtube, etc.)
- astazi mi-au spus ca pe Windows 8.1 nu merge internetul de 500Mb ca trebuie Windows 10 cu update-urile la zi (le-am spua ca pe un PC am Windows 8.1 si pe unul Windows 10, ambele cu licenta si cu update-urile la zi, iar dupa asta au bagat iar motivul ca sigur descarc io abuziv de pe torrente).

Ambele PC-uri sunt quad core, 8 si 16Gb DDR3, SSD, placa de retea 10/100/1000.

Intrebarea mea e, ce se poate face sa rezolv problema (contractul tocmai l-am semnat pe inca 24 luni), cu ANPC nu stiu daca pot rezolva ceva pentru ca ei pot baga zeci de motive, ca io de fapt descarc torrente nu ca ar fi o problema de la ei.

#2
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Mie imi merge 500 pe un dual core de 2.0 ghz si 2,5 gb ram. Nu prea conteaza ca e Windows 7, 8, 8,1 sau 10.

S-ar putea sa fie busit modemul.

#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Puteai posta si aici: http://forum.softped.../page__st__8766

Alti provideri nu aveai in zona? Daca citeai pe topicul mai sus din timp vedeai ca sunt probleme cu reteaua UPC de cateva luni.

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 alin0685, on 28 martie 2016 - 15:21, said:

- ca e din cauza ca am doua calculatoare conectate pe acelasi modem (le-am explicat ca inainte am avut la fel pe internetul de 200Mb si nu a fost nicio problema);
- astazi mi-au spus ca pe Windows 8.1 nu merge internetul de 500Mb ca trebuie Windows 10 cu update-urile la zi (le-am spua ca pe un PC am Windows 8.1 si pe unul Windows 10, ambele cu licenta si cu update-urile la zi, iar dupa asta au bagat iar motivul ca sigur descarc io abuziv de pe torrente).
Aceste doua motive sunt chiar nesimtite. Test facut din exteriorul UPC, pe o retea home cu ceva mai multe dispozitive decat 2 PC-uri, cu windows 8.1:
[ https://i.imgur.com/h5JlRde.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Problema e de la cablurile de pe traseu sau de la ceva configurari ale lor.

#5
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,856
  • Înscris: 07.07.2009
Exact așa au zis la un prieten la partea de trafic, adică face prea mult trafic și i-au zis sa treacă pe Windows 8.1 că Windows 10 nu e așa de stabil. :lol:

#6
opreagabriel10

opreagabriel10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 17.12.2015
Daca ai windows 8.1 sau 10 fara licenta si ai activate updateurile ori renunti la ele si treci pe windows 7 ori ..te multumesti cu viteza respectiva

#7
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011

 diZy, on 28 martie 2016 - 15:31, said:

Puteai posta si aici: http://forum.softped.../page__st__8766
Alti provideri nu aveai in zona? Daca citeai pe topicul mai sus din timp vedeai ca sunt probleme cu reteaua UPC de cateva luni.
Greseala mea cu postarea. Din pacate nu am urmarit topicul asta pana acum, neavand probleme cu ei. Alti provideri in zona ar fi RDS (de care se plange lumea) si Telekom (de care nu prea stiu nimic um merge)

 bladhaund, on 28 martie 2016 - 15:35, said:

Problema e de la cablurile de pe traseu sau de la ceva configurari ale lor.
Asta banui si eu, insa "vina e la mine ca folosesc netul".

 Kalman2007, on 28 martie 2016 - 15:58, said:

Exact așa au zis la un prieten la partea de trafic, adică face prea mult trafic și i-au zis sa treacă pe Windows 8.1 că Windows 10 nu e așa de stabil. Posted Image
Tocmai m-au sunat sa-mi spuna ca maine ma viziteaza cineva de la ei (contra-cost). De cand costa service-ul la UPC?

 opreagabriel10, on 28 martie 2016 - 16:00, said:

Daca ai windows 8.1 sau 10 fara licenta si ai activate updateurile ori renunti la ele si treci pe windows 7 ori ..te multumesti cu viteza respectiva
Am specificat ca ambele sisteme de operare sunt cu licenta atat 8.1 cat si 10.

#8
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

 opreagabriel10, on 28 martie 2016 - 16:00, said:

Daca ai windows 8.1 sau 10 fara licenta si ai activate updateurile ori renunti la ele si treci pe windows 7 ori ..te multumesti cu viteza respectiva
ce are sula cu prefectura? nu mai imprastiati minciunile astea, un Windows instalat corect functioneaza la fel fie ca a fost cumparat fie ca a fost descarcat.

LE:
daca descarci de pe torent care e problema lor? sau ai traficul limitat? sunt idioti?

Edited by alex1912, 28 March 2016 - 16:23.


#9
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 06.12.2006

 alin0685, on 28 martie 2016 - 15:21, said:

Am sunat la ei de cateva ori deja si mi-au spus:
- ca e din cauza ca am doua calculatoare conectate pe acelasi modem (le-am explicat ca inainte am avut la fel pe internetul de 200Mb si nu a fost nicio problema);
- mi-au spus ca am trafic foarte mare aprox. 70Gb in ultimele 24 ore de cand m-au monitorizat ei si ca am downloadat de pe torrente (le-am explicat ca nu am descarcat nimic si ca traficul a fost mai mult ca sigur contorizat de pe fiberspeedtest.ro ca ei m-au pus sa fac teste de viteza o zi cat mai des sa verific cum sta treaba. Ulterior am folosit si un program de monitorizare trafic iar la un test de viteza consuma aprox. 1,2 Gb download, deci aprox. 3-4 teste pe ora vreo 12 ore face aprox. 43Gb + traficul meu normal web, dropbox, youtube, etc.)
- astazi mi-au spus ca pe Windows 8.1 nu merge internetul de 500Mb ca trebuie Windows 10 cu update-urile la zi (le-am spua ca pe un PC am Windows 8.1 si pe unul Windows 10, ambele cu licenta si cu update-urile la zi, iar dupa asta au bagat iar motivul ca sigur descarc io abuziv de pe torrente).

 alin0685, on 28 martie 2016 - 16:07, said:

Tocmai m-au sunat sa-mi spuna ca maine ma viziteaza cineva de la ei (contra-cost). De cand costa service-ul la UPC?

Inca o dovada ca cei de la UPC au devenit niste nesimtiti orinari si ar trebui evitati cu orice pret..... Ca sa ascunda faptul ca reteaua lor este varza, foarte instabila mai ales la ore de varf, ca nu pot oferi 500 mbps constant, au inceput sa caude nod in papura abonatilor.... si se iau de orice motiv pe care il gasesc la indemana...

In ritmul asta mai lipseste ca, in curand, UPC ul sa introduca limita de trafic..... Sa ne zica UPCul cat trafic trebuie sa faca o persoana pe zi.... sa ne mai zica si ce sistem de operare sa folosim, sa ne mai zica cate calculatoare sau deviceuri sa conectam....

Atitudinea UPC ului este de-a dreptul comunista....

N-am auzit la alte companii sa le spuna clientilor ca fac prea mult trafic...


Sfatul meu catre tine: Din ce in ce mai multi abonati au constatat ca UPC ul nu mai ofera o conexiune stabila mai ales in ore de varf. Viteza de 500 o atingi doar in perioadele cand reteaua nu este incarcata, de obicei dimineata si noaptea tarziu. La orele de varf 17-22 viteza poate scadea dramatic pana la 100 mbps, youtubeul, netflixul vor merge foarte prost eventual cu buffering de cateva secunde. Viteza de 500 este atat de fluctuanta incat acum poti downloada cu 500 mbps, iar peste 1 minut abia sa prinzi 200 mbps. Asadar bine ai venit in clubul abonatilor nemultumiti de UPC. Daca te uiti pe celelalt topic "cum va merge netul partea a 2 a" vei observa ca problemele pe care le ai tu le regasesti si la altii..... si la altii sunt de luni bune....

Edited by tdan08, 28 March 2016 - 16:55.


#10
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,856
  • Înscris: 07.07.2009
@alin0685: Dacă se constată ca problema e de la ei atunci nu plătești nimic. Fix așa a pățit un prieten, la el însă pur și simplu se oprea netul, trebuia să dea restart de câteva ori pe zi. A schimbat modemul (are 200 MB) și tot așa pățea. I-au zis că costă 30 de lei dacă vine echipa dar dacă se constată ca nu el este de vină nu mai plătește nimic. I-au zis că a făcut prea mult traifc deși el nici nu a mai descărcat nimic, i-au recomandat să reinstaleze Windowsul, toate astea sunt niște prostii pentru că până acum totul a fost în regulă. Nu contează dacă ai Windows cu licență sau nu, netul funcționează oricum, unii vorbesc aiurea și pe aici. Așa cum a zis și colegul contează să fie instalat corect plus să nu fie instalate o grămadă de porcării.
Dacă aș avea probleme cu netul cu mine nu ar merge textele astea de 2 lei, auzi la ei prea mult trafic.

Edited by Kalman2007, 28 March 2016 - 17:11.


#11
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,799
  • Înscris: 06.12.2006

 Kalman2007, on 28 martie 2016 - 16:55, said:

............auzi la ei prea mult trafic.....

din pacate astea este realitatea si nu este singurul caruia i s-a spus aceasta replica din partea serviciului relatii clienti....
noii useri care apar pe forum  nu fac decat sa confirme noua atitudine a celor de la upc....

 Kalman2007, on 28 martie 2016 - 16:55, said:

......... I-au zis că a făcut prea mult traifc deși el nici nu a mai descărcat nimic.........
.................Nu contează dacă ai Windows cu licență sau nu, netul funcționează oricum, unii vorbesc aiurea și pe aici. Așa cum a zis și colegul contează să fie instalat corect plus să nu fie instalate o grămadă de porcării..........

eu fac trafic de peste 50 de gb cand descarc doar 2 filme.... pe zi probabil ca fac peste 100 gb de trafic
am windows 7 fara licenta..... este adevarat.... calculatorul este curat lacrima, fara balarii inutile..... doar strictul necesar ( si n-am mai reinstalat sistemul de operare de mai mult de 3 ani)

cu toate asta netul functioneaza impecabil.... am mai avut probleme cu netul, dar a fost de la ei.... am norocul ca reteaua mea sa fie foarte bine pusa la punct in cartierul meu.... altii n-au norocul asta

Edited by tdan08, 28 March 2016 - 17:19.


#12
fur_elyse

fur_elyse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 06.09.2015
Așa bălării de la suport tehnic nu am auzit. Auzi, ca pe w8.1 nu atingi 500.
Probabil modemul e pușcat. De limitări nu se poate vorbi, nu ar dispărea după resetare dacă ar fi așa. Adresa MAC și IP-urile rămân aceleași, deci limitare nu are cum sa fie dpmdv.

Insistă să se schimbe modemul.

Pune-l în modul bridge și folosește-l așa în seara asta. Eventual printr-un alt router dacă ai nevoie.
Vezi dacă mai ai căderile alea și scrie-ne aici.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Haha, si mie mi-au zis, printre altele, ca fac trafic foarte mult si ca nu e normal pentru un utilizator...casnic. Vezi pe topicul celalalt de cat timp ma plang de serviciile lor, mai ales de netul de 500 Mbps. Imi rau rau, dar ai luat o teapa imensa, ca si mine si altii. Si eu sunt sunt perioada contractuala, ca tot pe 2 ani am semnat.

#14
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
Am sa continui pe topicul -> http://forum.softped...-partea-a-ii-a/

#15
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Si eu am patit-o. Resetam modemul , mergea 1 ora cu vitezele stipulate in contract ( 200 pe download ,ba chiar peste la upload, atingeam si 10-15 la upload in conditiile unui 6), si dupa o ora se ofilea. Iar restart, mergea o ora iar sucomba. Asta pe cablat nu pe Wi-Fi. Si tot asa pana mi-au schimbat routerul. Desi mi-au pus router de acelasi tip ( THOMSON TWG870) nu mai am probleme. Era de la router ca nu stiu ce updateuri is facea si le rata( din zisele lor)...nu stiu, dar acum merge.

#16
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011

 Tudor Popescu, on 28 martie 2016 - 19:41, said:

Si eu am patit-o. Resetam modemul , mergea 1 ora cu vitezele stipulate in contract ( 200 pe download ,ba chiar peste la upload, atingeam si 10-15 la upload in conditiile unui 6), si dupa o ora se ofilea. Iar restart, mergea o ora iar sucomba. Asta pe cablat nu pe Wi-Fi. Si tot asa pana mi-au schimbat routerul. Desi mi-au pus router de acelasi tip ( THOMSON TWG870) nu mai am probleme. Era de la router ca nu stiu ce updateuri is facea si le rata( din zisele lor)...nu stiu, dar acum merge.

Inainte pe netul de 200 aveam un modem CISCO cu care n-am avut nicio problema. Acum am chinezaria aia a lor Connect Box.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De acuma incolo tot in probleme o sa vei tine, asa ca pregateste-te psihic. Eu mi-am facut o gramada de nervi cu ei, abia astept sa scap de serviciile astea jegoase.

#18
alin0685

alin0685

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 13.03.2011
Pai nu e problema ca ii sun in fiecare zi pana o sa-i cunosc pe toti robotii de la relatii clienti si cand am drum prin oras ma bag si la ei la sediu sa ii tin de povesti cu aceasi problema. Daca stau bine sa ma gandesc poate reusesc sa strang 89 lei marunt in fiecare luna ca sa nu mai achit factura online ci direct la ei la sediu, asta asa vreo 24 de luni pana termin contractul cu ei.

Si mai e si varianta sa se arda modemul odata la 2 zile.

Edited by alin0685, 28 March 2016 - 19:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate