Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 

Telekom România - acoperire și extindere infrastructura FTTH.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
5887 replies to this topic

#5851
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016
În sfârșit am văzut ca Orange, acoperă și localități din comuna Gorbanesti. Cât din comuna va fi acoperit, doar ei știu, dar se lucra.

#5852
Julian9000

Julian9000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 15.01.2020
Prea tarziu s-au apucat de cablat, Digi le-a luat-o cu muuult inainte.

#5853
iulyan2120

iulyan2120

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 09.06.2013

 Julian9000, on 17 octombrie 2023 - 13:57, said:

Prea tarziu s-au apucat de cablat, Digi le-a luat-o cu muuult inainte.

Salut na luat nimeni înainte la nimenea importat e sa fie toate firmele in toate comunele ca sa poți sa ai de unde sa alegi ... de ex: la mine in zona nu a venit nici Orange nici Digi ... Orange s-a oprit la intrare in sat si așa a rămas de asta vara ... evident ca unde au pus fibra au si dat drumul.... ori cum mai mare șansa am sa vina Orange de cat digi ...

#5854
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016
Ba a luat digi tot.Au subestimat total numarul de abonati pe care iar fi avut in zona,acum ,nici o casa fara .....
Oricum ,in ritmul in care sau apucat de lucru ,cred ca ii va prinde anul viitor.Au pus doar suporti odb in loc.Vanatori,si din ce am vazut ,doar pe strada principala ,astazi legau bride pentru fibra intre loc.Vanatori si Gorbanesti,desi ,au deja fibra pe acei stalpi de lemn,si aia nu sunt toti in picioare.

#5855
Ghiordi

Ghiordi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,900
  • Înscris: 04.03.2016
Noii stalpi Orange (ex telepom)
Sta asa de o săptămână...
Attached File  FB_IMG_1699537992833.jpg   167.32K   114 downloads
Attached File  IMG_20231109_155605.jpg   629.68K   103 downloads

Edited by Ghiordi, 09 November 2023 - 15:56.


#5856
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016
Ehee, e boala veche.

#5857
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014

View PostGhiordi, on 09 noiembrie 2023 - 15:54, said:

Noii stalpi Orange (ex telepom)
Sta asa de o săptămână...
Attachment FB_IMG_1699537992833.jpg
Attachment IMG_20231109_155605.jpg

Poti sa ne spui in ce localitate si judet este vorba ? Eventual un punct de reper mai precis :)

#5858
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016
Pai de ce nu zici asa, vezi ca între Siliscani și Vânători aveți vre-o 3 căzuți în porumbi, cablu de cupru e tăiat săracu o bucata, ca trecea peste un drum sătesc și asta a fost singura opțiune de a putea trece, apoi în Vânători, săptămâna trecută angajații primăriei au ridicat un stâlp căzut pe o uliță, vedeți ca nu tine mult, mai ales ca lau și scurtat și au bătut un par sa îl tina, dar nu prea cred...
Apoi, aproape de întrare în Gorbanesti, aveți doi căzuți în porumbi, cu fibra aia veche, dar și cupru mergând la nivelul solului, probabil pentru un mai bun semnal...
Ah, mai ales ca au pus suporți de fibra pe ei...
Vai și amar...

Edited by mariusr1976, 10 November 2023 - 22:22.


#5859
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 10.04.2007
Buna ziua !
Sa va povestesc de ce m-am lovit dupa ce am contractat serviciile Fibră 2300 și TV Esențial.
La telefon , dupa verificari , adresa la care trebuie sa faca instalarea apare in sistemul lor cu infrastructura ok , echipamentele lor aflandu-se la etajul 5 existand si clienti in aceasta scara.
Pe baza acestor verificari si a acceptului meu telefonic au trimis un tehnician pentru instalare in data de 25.11 care a constatat la fata locului ca nu poate aduce fibra de la echipamentele lor aflate la etajul 5 pana la etajul 10 unde locuiesc eu.
Cauza este faptul ca nu au securizare , practic nu au un traseu pe unde sa aduca fibra intre etaje. Clientii Orange din aceasta scara se afla doar la etajele 5 si 6 deoarece a fost posibila aducerea fibrei in locatii fara nicio alta investitie.
Tehnicianul mi-a comunicat ca va anula instalarea si va anunta mai departe faptul ca se poate instala , doar ca e nevoie de anumite investitii , iar mai in soapta mi-a spus ca Orange ca si companie nu prea e dispusa la nicio alta investitie pe partea asta de TV si internet.
Ma rog , eu ce as putea sa fac acum ?
Teoretic nu pot avea parte de servicii pana nu isi vor face traseu de la etajul 5 la 10 ? Adica nu pot face nimic altceva , decat sa renunt asa-i ?

Precizez ca este vorba de Bucuresti , in prezent sunt abonat Digi , voiam sa trec la Orange din cauza vitezei de 2,1 GB , digi inca nu ofera asta in locatia mea.
Mai pot spune ca Digi are echipamente la fiecare etaj , iar Vodafone are infrastructura preluata de la UPC , teoretic Orange ar trebui sa mearga pe insfrastructura Telekom , exRomtelecom , adica pe traseul vechilor fire de telefonie fixa insa se pare ca nu mai exista ...

Edited by dr_junior1980, 27 November 2023 - 14:13.


#5860
BogdanBgdRomania

BogdanBgdRomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.04.2018
Eu ma rog de ei de 1 an sa schimbe din FTTB in FTTH la mine in scara. Fibra intra pana in scara si dupa merge pe instalatia veche de cupru pana la mine in casa (asa am eu "Fibra" 100). Mi au zis ca este in vedere schimbarea la mine in locatie dar nu se stie cand se va face asta...

#5861
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014

View Postdr_junior1980, on 27 noiembrie 2023 - 14:10, said:

Buna ziua !
Sa va povestesc de ce m-am lovit dupa ce am contractat serviciile Fibră 2300 și TV Esențial.
La telefon , dupa verificari , adresa la care trebuie sa faca instalarea apare in sistemul lor cu infrastructura ok , echipamentele lor aflandu-se la etajul 5 existand si clienti in aceasta scara.
Pe baza acestor verificari si a acceptului meu telefonic au trimis un tehnician pentru instalare in data de 25.11 care a constatat la fata locului ca nu poate aduce fibra de la echipamentele lor aflate la etajul 5 pana la etajul 10 unde locuiesc eu.
Cauza este faptul ca nu au securizare , practic nu au un traseu pe unde sa aduca fibra intre etaje. Clientii Orange din aceasta scara se afla doar la etajele 5 si 6 deoarece a fost posibila aducerea fibrei in locatii fara nicio alta investitie.
Tehnicianul mi-a comunicat ca va anula instalarea si va anunta mai departe faptul ca se poate instala , doar ca e nevoie de anumite investitii , iar mai in soapta mi-a spus ca Orange ca si companie nu prea e dispusa la nicio alta investitie pe partea asta de TV si internet.
Ma rog , eu ce as putea sa fac acum ?
Teoretic nu pot avea parte de servicii pana nu isi vor face traseu de la etajul 5 la 10 ? Adica nu pot face nimic altceva , decat sa renunt asa-i ?

Precizez ca este vorba de Bucuresti , in prezent sunt abonat Digi , voiam sa trec la Orange din cauza vitezei de 2,1 GB , digi inca nu ofera asta in locatia mea.
Mai pot spune ca Digi are echipamente la fiecare etaj , iar Vodafone are infrastructura preluata de la UPC , teoretic Orange ar trebui sa mearga pe insfrastructura Telekom , exRomtelecom , adica pe traseul vechilor fire de telefonie fixa insa se pare ca nu mai exista ...

Problema asta e comuna in toata Romania , dar nu e vorba ca compania EX-Telekom nu a vrut sa faca securizarea (sa monteze un pat de cablu pe pereti si perforarea planseelor intre etaje) 99% din cazuri problema e ca , atunci cand firma constructoare arondata lucrarii a venit sa faca lucrarea cineva din acel bloc a iesit pe casa scarii , si a inceput sa faca scandal si spundandule acelor muncitori ca el se opune pentru a se perfora casa scarii ... eventual au mai aparut 2-3 vecini (in general cei de varsta a 3-a) si cu ceva functie la viata lor fac asemenea lucruri ...

Cel mai simpla rezolvare , dute la asociatia de locatari sau la adiministratorul blocului , scrieti o cerere de mana in care cereti securizarea scarii de bloc (Treci adresa completa) si pe spatele cererii sa fie peste jumatate din locatarii blocului semnatura lor in clar si cu hartia in cauza te duci la orice magazin fost EX-Telekom , actual orange ... te va suna un diriginte de santier sau cineva delagat pentru a rezolva situatia :)

#5862
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postdr_junior1980, on 27 noiembrie 2023 - 14:10, said:

teoretic Orange ar trebui sa mearga pe insfrastructura Telekom , exRomtelecom , adica pe traseul vechilor fire de telefonie fixa insa se pare ca nu mai exista ...
N-are cum sa nu mai existe, ca doar nu au demolat galeriile tehnice de la facerea blocului. Ce se intampla, mai degraba, e ca respectivele trasee nu sunt utilizabile, din varii motive (nu e spatiu suficient pentru a monta echipamentele, vecinii si-au inchis sasurile de acces unde erau dozele pentru cabluri etc.).

#5863
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016
Sincer, nu știu ce au cumpărat Orange, dar vad ca ocolesc binișor infrastructura fosta telekom. În Vanatori, Botoșani, au facut infrastructura de la zero, ocolind "fibra" fostului telekom. În plus, nu mai lucrează subcontractantul cu care lucra de obicei telekom, ci o alta firma.

Edited by mariusr1976, 03 December 2023 - 07:46.


#5864
dr_junior1980

dr_junior1980

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 10.04.2007

View Postkikosro, on 02 decembrie 2023 - 19:21, said:



Problema asta e comuna in toata Romania , dar nu e vorba ca compania EX-Telekom nu a vrut sa faca securizarea (sa monteze un pat de cablu pe pereti si perforarea planseelor intre etaje) 99% din cazuri problema e ca , atunci cand firma constructoare arondata lucrarii a venit sa faca lucrarea cineva din acel bloc a iesit pe casa scarii , si a inceput sa faca scandal si spundandule acelor muncitori ca el se opune pentru a se perfora casa scarii ... eventual au mai aparut 2-3 vecini (in general cei de varsta a 3-a) si cu ceva functie la viata lor fac asemenea lucruri ...

Cel mai simpla rezolvare , dute la asociatia de locatari sau la adiministratorul blocului , scrieti o cerere de mana in care cereti securizarea scarii de bloc (Treci adresa completa) si pe spatele cererii sa fie peste jumatate din locatarii blocului semnatura lor in clar si cu hartia in cauza te duci la orice magazin fost EX-Telekom , actual orange ... te va suna un diriginte de santier sau cineva delagat pentru a rezolva situatia :)
Am primit telefon de la ei si nu mi-au prezentat solutia ta foarte buna, ei mi-au spus ca nu se poate face instalarea din cauza lipsei securizarii , dar si a faptului ca nu "mai au port-uri in echipamente pentru noii clienti" , exact asa mi-a zis operatorul de la telefon. "Contractul se va rezilia/nu se va pune pune in aplicare."
M-au lasat fara cuvinte ... Multumesc , o zi buna , atat le-am mai spus ...
Repet , locatia este in Bucuresti , la 2km de Piata Unirii , apartament aflat la strada principala , Calea Rahovei nr.219.

Edited by dr_junior1980, 03 December 2023 - 08:08.


#5865
dani1005

dani1005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 01.07.2007
Una e sa nu ai “porturi libere”, alta e securizarea…
Eu tind sa cred ca e doar lenea si scarba aluia de a venit sa instaleze.
Am o parere nu proasta, cu foarte proasta despre tot ceea ce inseamna tehnicieni/instalatori indiferent de operator. Oricum sunt plimbareti si ei de la unul la altul.
Hai sa iti zic, ce crezi: fibra la mine in bloc e tot la etajul 5(ODB-ul) si a venit cu ea(partial) prin retelistica Digi ai Vodafone.
Asa au tras la toti care au Orange.
Si astia de la Digi niste fripturisti ce folosesc ce au facut aia de la C-zone in bloc(investitie zero), iar Vdf ceilalti fripturisti ce folosesc ce au cladit aia de la UPC.
Abia astept da de intample ceva sa vezi cum zboara din dreptul etajului toate cablurile taiate la Digi si VDF. Sunt fix pe peretele meu, care arata odios, pe afara, expandate etc.

Attached Files


Edited by dani1005, 03 December 2023 - 16:25.


#5866
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014

View Postmariusr1976, on 03 decembrie 2023 - 07:45, said:

Sincer, nu știu ce au cumpărat Orange, dar vad ca ocolesc binișor infrastructura fosta telekom. În Vanatori, Botoșani, au facut infrastructura de la zero, ocolind "fibra" fostului telekom. În plus, nu mai lucrează subcontractantul cu care lucra de obicei telekom, ci o alta firma.

Pai fiecare fibra este separata , nu asa ar trebuii sa functioneze orice retea ? FTTH-ul sa fie cablu separat , nu pe acelasi cablu care face tranpsortul de date dintre POP-uri (echipamente) cum se foloseste la Digi  .

Si normal e ca , atunci cand faci retea FTTH de la 0 sa tragi cabluri separate de capacitate mai mare pentru fiecare localitate sau sa tragi unul de 100+ si de acolo te distribui unde trebuie (aici conteaza mult si proiectarea)

View Postdr_junior1980, on 03 decembrie 2023 - 08:05, said:

Am primit telefon de la ei si nu mi-au prezentat solutia ta foarte buna, ei mi-au spus ca nu se poate face instalarea din cauza lipsei securizarii , dar si a faptului ca nu "mai au port-uri in echipamente pentru noii clienti" , exact asa mi-a zis operatorul de la telefon. "Contractul se va rezilia/nu se va pune pune in aplicare."
M-au lasat fara cuvinte ... Multumesc , o zi buna , atat le-am mai spus ...
Repet , locatia este in Bucuresti , la 2km de Piata Unirii , apartament aflat la strada principala , Calea Rahovei nr.219.

Incearca sa faci instalarea pe OROC , fostul ORANGE Romania COMUNICATION ... chiar daca e diferenta de pret , acolo daca e plina cutia de fibra cumva se duce cererea intr-un stadiu de standby , si se face o cerere automata in sistem unde incepe gasirea unei solutii pentru suplimentarea acelei cutii ..

Problema nu e reteaua  de ftth , problemele sunt sistemele celor 2 companii care inca nu au fuzionat inca .

Si cu securizarea incearca sa faci cum am spus eu , dar sa mergi intr-un magazin OROC (Orange Romania comunication) nu orange Romania , cei de acolo nu stiu ce si cum

#5867
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016
Haoleu, pai în apropierea centrului, unde se duce fibra e omor de cabluri. La digi, vine un singur cablu, dinspre Unteni, duce toata Com. Gorbanesti, duce și spre Drislea, dar și spre Dangeni.
Un singur fir...

#5868
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014
Unu singur ... dar daca ala se rupe e haos pe o gramda de localitati , asa la OROC daca se rupe cablul principal mai sunt si fibre de back-up pe celelalte ... sau alte solutii

Pe zona gorbanesti , siliscani , vanatori , batranesti , soldanesti , socrujeni se lucreaza la ftth  ..

Recent sau activat Brehuiesti si hutani comuna vladeni , jud . Botosani

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate