Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Telekom România - acoperire și extindere infrastructura FTTH.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
5887 replies to this topic

#5815
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View PostStefanRO, on 20 iulie 2023 - 14:19, said:

inca 2 ani si da drumu la clienti
Nu prea mai sunt clienți, a luat digi tot. Nu mai aveau servicii active în localitate de vre-o 4 ani.

#5816
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014
Marius alea nu sunt odb-urile lui Orange sau OROC , sunt odb-urile la fosta firma TELEKOM GROUP TECHNOLOGY .. , firma de la manoleasa care a cablat GORBANESTI-ul si imprejurimile si pe urma i-au preluat cei la digi , oarecum preluati ... reteaua e facuta pe fonduri europene si mai greu cu vanzarea ..

#5817
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Dar, este legata la fibra Orange!!! Chiar, cum ajung prima data, am sa ma uit...
Oricum nu aveau nici un motiv sa mai tragă o fibra, dat fiind ca este deja fibra lor acolo...
De fapt, aia este fibra digi, și în celelalte localități este a lor..
În fine...

Edited by mariusr1976, 23 July 2023 - 15:21.


#5818
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
Se pare ca orange chiar lucrează la extinderea rețelei de fibra prin tara.chiar și în zone unde rcs are deja fibra

#5819
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 21.03.2014
Înlocuiesc cuprul.

#5820
iulyan2120

iulyan2120

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.06.2013

View PostEricJohn, on 06 septembrie 2023 - 07:11, said:

Înlocuiesc cuprul.
Asta se știe doar ca prioritate are mai întâi comuna ca si in zona mea unde s-a pus la comuna la mine in sat nu s-a pus fibra .... cică e in plana dar cine știe cad o sa fie si aici in sat ...
Aici ma refer la sate nu știu la orașe cum este daca mai este pe cupru ...

#5821
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt djmaxx - da, asa este, continua vechiul proiect al Telekom, oricum daca vor pune la punct bine reteaua, vor avea de castigat, eu sunt Consultant D2D si vad ca lumea este incantata.

#5822
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 11.04.2013
Au avut o strategie foarte proasta pentru proprii clienti si au implementat strategia Orange intii fibra la orase si au pierdut peste 75% din clientii rurali, fiindca Digi a planificat toata strategia sa traga fibra rural inaintea Orange/TK.

#5823
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

View Postraducanu969, on 06 septembrie 2023 - 13:46, said:

pt djmaxx - da, asa este, continua vechiul proiect al Telekom, oricum daca vor pune la punct bine reteaua, vor avea de castigat, eu sunt Consultant D2D si vad ca lumea este incantata.
Raducane, s-au trezit prea tarziu, cand pierd clienti cu duiumul la fiecare semestru (potrivit rapoartelor ANCOM)! in toata perioada asta de cand au lansat fibra proprie (din 2019 incoace), au somat, iar Digi le-a tras presul de sub picioare peste tot pe unde i-a prins! S-au rezumat la a cabla cu fibra vreo 30 si ceva de localitati la inceput, si pe urma au lasat-o moale! Acuma degeaba fibreaza, ca nu se mai muta nimeni la ei (poate doar cativa de pe la Orange Satelit, daca vor reusi sa acopere cu fibra localitatile respective pe unde mai au farfurii, pe la tara).

#5824
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Au pierdut total. Mai ales ca dacă concurenta ca la câte o comuna în doua, trei zile, telekom trăgea 2 km de fibra în doua luni.
Sa nu mai zic, de suplimentarea fibrei pe magistrala, care, cred ca încă nu au terminat-o, deși, o fac de 2 ani.

#5825
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Acum degeaba trag fibra, ca nu se mai muta nimeni la ei oricum, iar "sangerarea" de clienti (plecari) va continua. Ei au avut impresia ca lumea asteapta ani de zile dupa fundul lor sa bage ei fibra in sat, ca pe vremea Clicknet-ului, cand nu aveai alternativa...Din 2014, de cand s-au rebranduit (adica de aproape 10 ani) tot pierd clienti intr-una! Cel putin la orase garantat ca n-au nicio sansa, pt. ca nimeni din bloc nu va trece la ei cand ii merge bine netul, de ce sa se scarpine cu stanga la urechea dreapta, doar pentru unele canale pe care nu le au in alta parte (Investigation Discovery, Animal Planet, Crime Investigation si posturile Orange Sport)? Nu merita deranjul, la Digi ai oricum tot!
Poate doar pe la satele alea infundate sa-i mai pacaleasca pe batranii care sunt atehnici si nu se pricep (sau nu-i intereseaza) chestiile astea legate de grila de programe sau viteza la net, ei vor doar sa-si vada stirile si telenovelele.Si daca n-au un copil sau un vecin sa le destupe mintea, se trezesc cu contracte abuzive, blindate cu clauze la fel de abuzive, ba si cu vreun router sau echipament "bonus", pusi sa-l plateasca in rate...Operatorii fac multe magarii pe seama naivilor si a necunoscatorilor! Cam din asta o sa mai subziste cativa ani ORO pe partea de servicii fixe, din ciupeli
de la naivi sau de la consumatorii captivi.

#5826
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Intradevar, asa este, Telekom a pierdut foarte mult, bazanduse pe faptul ca oamenii nu au incotro si vor astepta, nefiind alt operator mai ieftin dar si servicii mai bune, pana cand DIGI, printr-un plan bine pus la punct au reusit sa cableze atatea Comune cu toate Catunele posibile si imposibile, mai mult, DIGI a cumparat si acele mici firme ( care furnizau servicii de televiziune si internet ) astfel, asigurandusi cateva sute de abonati, exemplu in Valcea ( Calimanesti, Salatrucel, Berislavesti, Robaia si toate zonele adiacente ) unde provider era altcineva ( bineteles pret de nimic si servicii la fel, dar oamenii se bucurau ca platesc putin ) si astfel DIGI a preluat peste 600 de clienti. Cand Telekom a vazut ce a facut DIGI au venit si ei in Forta, chair au oferit pachet de TV + NET de 500 Mbps la 20 lei dar nimeni nu s-a mai mutat de la DIGI. Pacat, ca tehnica pe care o are Telekom-ul ( Orange in Prezent ) este NET SUPERIOARA fata de DIGI, dar, pe semne ca, Orange nu pune pret pe a acapara piata ci, se merge ( hai ma, ca sigur se plictisesc ). Numai sa vina cu oferta de genul 0 - 6 luni Gratuit, 6 - 24 luni 25 lei ( TV + Net 500 Mbps ), ar putea intoarce lumea.

#5827
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Cu ce anume e superioară solutia tehnică a telekon-ului fata de digi?

#5828
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Sincer, nu am inteles, mi-a explicat un tehnician de la Telekom, nu stiu ce program au de iti mareste viteza pana la 7GB / secunda si Cablajul este facut de asa natura incat sa tina, dar, nu ma intreba ai multe ca, nu stiu. DIGI are infrastructura veche, cea de la Telekom este facuta in colaborare cu Huawei, de aceea si in unele Judete Orange ofera 2GB / s folosind reteaua Telekom

Edited by raducanu969, 07 September 2023 - 13:33.


#5829
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Raducane, mie in Yoxo imi zice la Dealz ca beneficiez de 4 euro reducere la serviciile fixe daca am si Yoxo, e adevarat? Adica ~20 de lei reducere...dar am vazut ca telefonul fix e foarte scump la ei si n-as mai porta inapoi la ei (fostul Telekom), de unde am plecat. Aia imi oferisera telefonia fixa la 2 euro ca sa raman la ei doar cu fixul (cu celelalte servicii plecasem deja la Digi), si dupa 1 an am portat si fixul la Digi. E mult rau fixul la ei nene, mai ales daca nu il folosesc!

#5830
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

View Postraducanu969, on 07 septembrie 2023 - 13:31, said:

Sincer, nu am inteles, mi-a explicat un tehnician de la Telekom, nu stiu ce program au de iti mareste viteza pana la 7GB / secunda si Cablajul este facut de asa natura incat sa tina, dar, nu ma intreba ai multe ca, nu stiu. DIGI are infrastructura veche, cea de la Telekom este facuta in colaborare cu Huawei, de aceea si in unele Judete Orange ofera 2GB / s folosind reteaua Telekom

Astea sunt mituri pentru cei atehnici ca sa ii atraga.
Unde are Digi fibra, chiar si daca are 10 ani vechime, tot poate sa duca 1/10Gbps prin GPON.
Oricum pentru acasa 1Gbps e suficient. Ca nu faci hosting la domiciliu.
Si Digi foloseste echipamente Huawei deci nu au nici un avantaj.

Cum zicea si cineva mai sus, singurul lucru ce ii poate atrage de la concurenta la orange fix e pretul.
Pe acelasi pret sau chiar mai mare nu merita deranjul sa treci de pe fibra unuia pe a altuia.

#5831
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt toto_riina - Intotdeauna au avut telefonia fixa scumpa, oricum, nu-i mai vad rostul decat in cazul alor batrani ( care nu stiu cu mobilul ) iar acea reducere sigur este pentru un anumit Pachet ( Voce + TV + Net ) sau de ce nu TV + Net! Cel mai bine e sa suni in call center si sa intrebi. Diferenta intre orange si digi e ca, ultimii au pretul exprimat in LEI pe cand orange in Euro ( chiar daca iti prezinta servciiile initial, in lei ).

#5832
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postraducanu969, on 07 septembrie 2023 - 13:31, said:

Sincer, nu am inteles, mi-a explicat un tehnician de la Telekom, nu stiu ce program au de iti mareste viteza pana la 7GB / secunda si Cablajul este facut de asa natura incat sa tina, dar, nu ma intreba ai multe ca, nu stiu. DIGI are infrastructura veche, cea de la Telekom este facuta in colaborare cu Huawei, de aceea si in unele Judete Orange ofera 2GB / s folosind reteaua Telekom
Aha, deci au ei un program de "mărire" a vitezei!
Cică sunt și ceva alifii, dar nu au efect. În rest, auzi, infrastructura digi este veche, de fapt, e de anul trecut...
Are vechime, nu gluma..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate