Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Telekom România - acoperire și extindere infrastructura FTTH.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
5887 replies to this topic

#5833
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Singurul avantaj e ca au iptv, dar din cate vad nu prea il mai oferă si chiar si asa, serviciul pare ca nu se mai dezvoltă (stb-uri vechi, fara prea mult continut, fara 4k, etc...).

#5834
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostNikoroB, on 07 septembrie 2023 - 17:10, said:

Singurul avantaj e ca au iptv, dar din cate vad nu prea il mai oferă si chiar si asa, serviciul pare ca nu se mai dezvoltă (stb-uri vechi, fara prea mult continut, fara 4k, etc...).
Este tehnologie de acum 10 ani. Unele stb se dadeau cu optiunea de inregistrare, greu obtineai.
Routerul isi lua semnal prin linia telefonica.

La orice problema meteo, cadea netul, adio telefonie si televiziune. Daca iti pica Joi sau Vineri ,pana Luni nu iti reconectau nimic.. :(
Am avut de la ei si nu am mai prelungit, ma mutasem la alt operator :)

#5835
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
A, da, cu picatul joia si eu am patit de cateva ori. Mai mult, la un moment dat a picat joi fiindca a sapat un dorel pentru o avarie la apa si a taiat fibrele. Marti dimineata s-a rezolvat fiindca luni era zi libera. La aceeasi avarie, digi era up dupa maxim cateva ore.

#5836
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

View PostNikoroB, on 07 septembrie 2023 - 22:09, said:

A, da, cu picatul joia si eu am patit de cateva ori. Mai mult, la un moment dat a picat joi fiindca a sapat un dorel pentru o avarie la apa si a taiat fibrele. Marti dimineata s-a rezolvat fiindca luni era zi libera. La aceeasi avarie, digi era up dupa maxim cateva ore.

hai nu mai manca-ti ... atata si ridicati in slavi rcs !! eu cunosc foarte bine situatia rcs /orange/netgen/vodafone etc...asa ca acolo unde ai fibra orange merge belea internetul chiar mai bine decat rcs!!! vb serios! am net rcs orange si vodafone in  diverse locatii!.
ps:iptv se ofera doar daca vrea clientul!
posturi la liber dvb-c au si orange la fel ca rcs-ul...
internetul daca ai fibra pana in casa este net superior orange fata de rcs!!! testat de mine!
posturile de cablu unele se vad mai bine la rcs altele la orange...
pretul difera de locatie,

#5837
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Ceva noutati legate de inlocuirea "sarmei" la blocurile din Bucuresti? Eu zac pe aceeasi conexiune FTTB de 100 mbps de aproape 10 ani (contractul nu e pe numele meu, ca ma mutam de mult la gigi).

#5838
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt End-L-user - cel mai bine s-a miscat rds-ul in a implementa fibra optica, acum orange, nu stiu ce asteapta, mai ales ca au si o oferta buna de TV + Net 500 la doar 20 lei / 24 luni. De exemplu, la mine in bloc, desi este fibra de la Orange, in scara in carelocuiesc nu exista Cutie si ca sa ma lege, trebuia sa traga din scara vecina ( dar nici un tehnician nu a vrut sa riste sa traga fibra pe afara ) fiindca exista posibilitatea sa se rupa si, mi-au sugerat sa strang pe acea scara Min 10 ( binenteles si cu acordul Asociatiei ) pentru a cabla scara. Am intrebat si in alta parte ( intr-un alt judet despre acest lucru, am zis ca vor sa faca manevra sa faca ei bani prin incheierea de contracte ) si acelasi raspuns l-am primit,
Oricum, sunt costurile foarte mari pentru a implementa fibra optica, deci, intr-un cuvant ( inceraca sa strangi mai multi vecini, faceti o cerere catre Orange ) si astfel poate vor veni sa investeasca.

#5839
Nexxus2

Nexxus2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,596
  • Înscris: 16.08.2008
In județul Mures s-au extins destul de mult. De ex. anul trecut au cablat tot orașul Luduș de la blocuri pana la fiecare străduța. Nu știu cât success au, câți abonați au trecut de la Digi, care este in oraș de peste 15 ani.
Am auzit de la un prieten ca practică metode mai ne-ortodoxe sa acapareze clienți. Vin la ușă si-ți spun ca vor sa-ți upgradeze conexiunea de internet fara a pomenii ca sunt de la Orange nu de la Digi.

Edited by Nexxus2, 08 September 2023 - 14:38.


#5840
correras

correras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.09.2008
Eu m-aș muta la ei dacă ar aduce fibră, la mine trebuie doar să o extindă către populație că este prezentă aici din'98 de când a adus-o Romtelecom.

View Posttoto_riina, on 06 septembrie 2023 - 21:27, said:


Raducane, s-au trezit prea tarziu, cand pierd clienti cu duiumul la fiecare semestru (potrivit rapoartelor ANCOM)! in toata perioada asta de cand au lansat fibra proprie (din 2019 incoace), au somat, iar Digi le-a tras presul de sub picioare peste tot pe unde i-a prins! S-au rezumat la a cabla cu fibra vreo 30 si ceva de localitati la inceput, si pe urma au lasat-o moale! Acuma degeaba fibreaza, ca nu se mai muta nimeni la ei (poate doar cativa de pe la Orange Satelit, daca vor reusi sa acopere cu fibra localitatile respective pe unde mai au farfurii, pe la tara).


#5841
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Salut. Numai să te înțelegi cu vecinii, sa strangi cat mai multe semnături și apoi să faceți o petiție. Tind sa cred că dacă vor vedea că sunt mulți Viitori Abonați, atunci și ei vor fi incantati de a investi.

#5842
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Da, desigur, un fel de "mur în gura"..
Mda, eu zic după ce strângeți semnături, sa și contribuiți la investiție, ca pe urma sa vedeți ###111

#5843
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014
Chestia cu semnaturile ajuta mult la cablat o scara de bloc , dar singurul document ce e mai usor de obtinut de vorbit cu administratorul blocului sau la asoctiatie sa faca o cerere prin care cer instalarea retelei de fibra optica in scara/scarile de bloc ...

Asta cu maritul vitezei din sistem e o vrajeala ca se face nush ce , nush cum  ... Practic fiecare client are un profil alocat cu banda specifica ofertei ... daca vrei viteza mai mare se poate de la 500Mbps la 1Gbps  , respectiv 2Gbps implicand si inlocuirea ont-ului cu Sagemom Livebox sau ZTE F6600  pentru abonatii ORO si pentru Oroc ZTE F6600

Diferenta dintre DIGI  si OROC sau tot mai spus aici pe forum privind extensia retelelor de FTTH ...

Un lucru e cert , OROC/ORO la nivelul judetului botosani anul asta a cablat masiv zona dorohoiului inclusiv toata zona de granita (racovat) + zona saveniului + multe alte localitati , avand o acoperire de 70%+ in judetul BT

#5844
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Sincer, nu știu ce înseamnă "cablat masiv", dar cred ca sau chinuit cam 2 ani sa ajungă de la Botoșani la Trusesti, cred ca 32 km, sa pună ceva suplimentare magistrala. Săpau din 200 în 200 m, apoi băgau un cablu...

#5845
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Da, astăzi am văzut, lucrau pe lângă Dangeni. Cică trag rețea pe stâlpi noi de beton spre Hanesti. Nu trag rețea îngropată cum a făcut digi și acea firma pe care au cumpărat-o, care, apropo, au "uitat" doi paleti de borne în ograda primăriei Mihalaseni...Attached File  IMG_20230912_090234.jpg   324.16K   77 downloads

Edited by mariusr1976, 12 September 2023 - 10:02.


#5846
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Multumesc frumos de informatii. Deci singura cale potentiala pentru a extinde fibra in bloc e sa adun suficienti vecini pentru o petitie, si sa iau acceptul comitetului.

#5847
iulyan2120

iulyan2120

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.06.2013
Buna seara pe unde mai lucrează babeți cu extindere rețea de fibra optica ca eu nu i-am mai văzut de asta vara

#5848
kikosro

kikosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.11.2014
Buna seara , pentru ce judet eventual un sat , oras .. comuna te intereseaza ?

#5849
iulyan2120

iulyan2120

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.06.2013

View Postkikosro, on 30 septembrie 2023 - 19:54, said:

Buna seara , pentru ce judet eventual un sat , oras .. comuna te intereseaza ?

Buna seara județul Bacău localitatea cetățuia daca e in plan pe anul acesta ?

#5850
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
In Craiova au cablat zona tancodrom/bariera Vâlcii, str rozelor/aleea 4/ 1 simnnic

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate