Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Reziliere contract TELEKOM

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 06.05.2015
Salut, am un telefon fix de zeci de ani și atât, fără nimic altceva, am trimis cererea și copie ci, este suficient?

#56
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,193
  • Înscris: 18.04.2008
Da

#57
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,117
  • Înscris: 03.07.2008
Am reziliat contractul pt un fix acum 2 luni si inca imi mai vin facturi. A mai patit cineva asa ceva?

#58
dancrys2011

dancrys2011

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2017
Salutare tuturor.
Care ma poate sfatui cu o problema cu aceasta companie Telekom, Ori eu sunt dus cu pluta ori acesti indivizi au impresia ca suntem prosti, sa va povestesc ce am patit( socrii mei de fapt) dar cum locuiesc cu mine in afara tarii pot spune la plural.
In octombrie 2016 am fost in tara sa ii aduc pe socrii sa locuiasca cu noi sa ne ajute cu fetita, aveau contract cu telekomul pana in august 2017, sau dus frumos sa vada daca pot sa suspendeze serviciile cu ei( telefon fix,internet) o doamna de la ghiseu de la telekom ALBA, a spus ca nu se poate decat daca plateste 10 luni de contract ce mai au cu dansii, normal ca nu au platit si plateate o vecina care are grija de casa si factura la telekom, Azi am fost informati de aceasta vecina ca telekom a trimis o scrisoare de multumire pentru ca am hotarat sa prelungim contractul cu dansii prin telefon in data de 14 aprilie, va mentionez ca fixul si internetul sunt desconectate in casa din octombrie 30 cand am parasit romania, am sunat de aici la bucuresti si imi spune ca au inregistrata cererea de prelungire de contract pana on aprilie 2019. Va intreb sunt eu dus cu pluta sau astia ma considera tampit cand eu am scos din priza tot nu aveau cum sa vorbeasca cu cineva, vecinii care ne ajuta pot spune ca ma incred in ei 100% . Ce pot face , prin telefon de la distanta nu stiu daca pot rezolva ceva noi urmand in luna iulie sa depuna o cerere de anulare a serviciilor, Multumesc

#59
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Da. Esti dus cu pluta. Ai fost păcălit. Asa cum ai sunat tu, la fel a sunat altcineva si a facut prelungire. Ca sa le facă rau.
Poate chiar vecinii. De ce nu au reziliat in momentul plecării? (cu plata penalizarilor)

#60
dancrys2011

dancrys2011

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2017
dorin_2k  Nu prea cred ca acesti vecini ar avea un interes sa puna telefonul fix in priza doar ca sa sune in locul lor si sa prelungeasca contractul cand acesti vecini ii ajuta foarte mult si se intelege cu acesti oameni poate mai bine cu altii din familie.Tind sa cred ca aceasta companie minte cu desavarsire si daca tot vrei sa dai un sfat spune-mi te rog pot sa merg in romania cu o copie de buletin al titularului si sa cer aceea inregistrare pentru prelungire de contract care sustin ca o au.Mersi

View Postdorin_2k, on 01 iunie 2017 - 16:20, said:

Da. Esti dus cu pluta. Ai fost păcălit. Asa cum ai sunat tu, la fel a sunat altcineva si a facut prelungire. Ca sa le facă rau.
Poate chiar vecinii. De ce nu au reziliat in momentul plecării? (cu plata penalizarilor)
dorin_2k  Nu prea cred ca acesti vecini ar avea un interes sa puna telefonul fix in priza doar ca sa sune in locul lor si sa prelungeasca contractul cand acesti vecini ii ajuta foarte mult si se intelege cu acesti oameni poate mai bine cu altii din familie.Tind sa cred ca aceasta companie minte cu desavarsire si daca tot vrei sa dai un sfat spune-mi te rog pot sa merg in romania cu o copie de buletin al titularului si sa cer aceea inregistrare pentru prelungire de contract care sustin ca o au.Mersi

#61
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Doar cu împuternicire notariala daca vii personal. Sau titularul sa facă cererea si o trimite pe mail impreuna cu copie ci.
Sau sa sune personal. Poate sa sune de oriunde. Si din afara tarii.

Eu nu am zis ca acei vecini au sunat. Pate altii. Se poate apela de oriunde. Daca stie numele, prenumele, cnp, ar putea oricine prelungi abonamentul.


#62
dancrys2011

dancrys2011

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2017

View Postdorin_2k, on 01 iunie 2017 - 18:39, said:

Doar cu împuternicire notariala daca vii personal. Sau titularul sa facă cererea si o trimite pe mail impreuna cu copie ci.
Sau sa sune personal. Poate sa sune de oriunde. Si din afara tarii.

Eu nu am zis ca acei vecini au sunat. Pate altii. Se poate apela de oriunde. Daca stie numele, prenumele, cnp, ar putea oricine prelungi abonamentul.
dorin,  Este un pic cam greu sa sune cineva si sa stie toate datele lor,,,,nu stiu pentru mine este un pic tras de par,,,,,inca nu imi vine sa cred ca se poate face asa ceva si o firma sa nu verifice daca vorbeste cu titularul sau este alta persoana,,,este ceva foarte grav cred si ar trebui sa faca ceva in privinta asta ,,,,sau putin le pasa atata timp cat pot face bani,,,Eu am sunat si am vb la bucuresti dar in nici un moment nu m-am dat drept socrul meu ,,,m-am prezentat si le-am spus situatia ,,,dar am nimerit unul care nu prea era in apele leui sau in termeni romanesti cred ca era nef-tut,,,, :P  am depus o reclamatie si astept raspunsul,,,,mersi

#63
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
E usor sa suni in numele unui vecin. Poate odata ti-a lăsat buletinul sa ii iei pensia. I-ai facut o foto. E ilegal, dar sunt si de astia.Suna in numele tau si fac comenzi sau prelungire contracte.

Verificarea la tel se face doar intreband adresa, nume si cnp. Nimic altceva


#64
Danieltino

Danieltino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.06.2014
E legal sa prelungeasca contractul pe baza unui apel telefonic?Dupa parerea mea,un contract,ca sa fie legal,trebuie semnat de parti.De fapt orice act,ca sa aiba valoare legala,trebuie semnat,nu pe baza unui acord verbal,ba mai mult,pe baza unui acord verbal telefonic.

#65
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Da, OUG 34/2014.
Că procedura nu este întru totul respectată…

#66
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostDanieltino, on 23 august 2017 - 09:46, said:

E legal sa prelungeasca contractul pe baza unui apel telefonic?Dupa parerea mea,un contract,ca sa fie legal,trebuie semnat de parti.De fapt orice act,ca sa aiba valoare legala,trebuie semnat,nu pe baza unui acord verbal,ba mai mult,pe baza unui acord verbal telefonic.
Ai 14 sau 15 zile, parcă, termen să anulezi prelungirea. Dacă nu o anulează poți face reclamație la ANPC și ai să vezi că vei fi sunat de către Telekom să te anunțe anularea noului contract cu scuzele de rigoare. Măgăriile astea cu prelungirile de contract le fac fomiștii de comisioane.

#67
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Este normal ca in Brasov, o cerere de reziliere sa poata fi depusa numai la fostul sediu Romtelecom? Am fost la un magazin Telekom de pe Calea Bucuresti si nu au vrut sa primeasca cererea?

#68
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Poti solicita si pe mail. Eu asa am facut. Cerere si copie CI.

#69
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postdorin_2k, on 01 iunie 2018 - 20:41, said:

Poti solicita si pe mail. Eu asa am facut. Cerere si copie CI.
S-a rezolvat. Cerere de reziliere depusa si au revenit cu oferta de retentie TVS+net 100mbps +voce nelimitat la 48 lei. Cu un receiver samsung HD inclus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate