Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Express Entry - echivalarea studiilor ECA

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
LE: cred ca mi-am dat seama ce se intampla: cerintele WES difera in functie de tara, pentru unele tari e suficienta o copie color a actelor plus traducere trimise de catre posesor si un certificat de la universitate, asa numitul "academic transcript" care trebuie trimis in plic oficial cu stampila/sigiliul si semnatura pe cand in cele in care exista supiciuni de falsificare diplome cer actele originale cu legalzare si supralegalizare, caz in care cerintele de stampila/sigiliu + semnatura universitatii nu sunt necesare.

Confirma cineva?

#20
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014
Salutare,

In sfarsit, pe acest topic apar si lucruri legate de subiectul principal.

Eu m-am lovit de acest lucru, cand am trimis diplomele in Canada pentru echivalare. Daca ii intrebi pe cei de la WES, ei mai mereu te vor trimite spre pagina principala, spunand ca acolo gasesti toate informatiile legate de ce trebuie sa faci. Ideea e cum pui intrebarea. Dupa multe discutii cu ei, am aflat ca poti trimite documentele necesare si singur. Daca le trimite Universitatea atunci nu cred ca mai ai nevoie de toate vizele etc - pt ca ei vor considera totul ca fiind original (si nu vreun fals). Dar trebuie sa respecti cerintele lor pentru adresa, coduri, s.a.m.d. (ai grija sa nu ratezi vreun pas din ce iti cer ei)

Dar cred ca iti lipseste ceva si anume traducerea suplimentului de diploma (desi e in Romana-Engleza - deja). Citeste mai sus, in postarile mele, ce documente am avut eu cand am trimis (si o sa ai nevoie si de copii ale tuturor documentelor - inclusiv ale traducerilor - pentru ca astea vor ramane la ei). Nu trimite pana nu ai toate documentele gata pentru ca cei de la WES iti vor cere documente suplimentare, asa ca va trebui sa bagi mai multi bani si va creste si timpul de echivalare a diplomelor.

Toate bune

#21
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014
M-am gandit sa scriu acest post pentru ca foarte multa lume imi scrie in privat sa ma intrebe daca am stampile pe diplomele mele de la Ambasada Canadei. Raspuns: Nu! Se pare ca cei de la WES au schimbat cerintele pentru stampilele pe care diplomele ar trebui sa le aiba inainte ca ele sa fie ajunga la ei pentru echivalare.

"For completed study, provide the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of Romania with the original document for authentication. After authentication by the Ministry of Foreign Affairs, finalize the authentication with the consular section of the Embassy of Canada in Bucharest, Romania and send the original verified document directly to WES."

Mai exact, ei au adaugat procesului initial (ce nu mai e descris la fel de bine ca inainte - dar e detaliat de mine perfect) partea cu stampile de la Ambasada Canadei din Bucuresti. Autentificare clar nu au cum sa faca, pentru ca asta se face doar de catre Universitatea ce a eliberat diplomele. Acestea fiind spuse, nu cred ca Ambasada Canadei se va implica in chestia asta absolut deloc.

Totusi, a reusit cumva cineva sa primeasca vreo stampila de la Ambasada? Sau a trimis cineva diplomele doar cu stampilele mentionate de mine, dar dupa ce WES a schimbat cerintele?

Daca raspunsul e "Nu" la ambele intrebari atunci eu zic sa trimiteti diplomele cu toate stampilele de la Statul Roman si sa vedeti de acolo...

Toate bune

#22
Jokydeea37

Jokydeea37

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.10.2018
Buna!

In primul rand, multumesc mult microbu88, pentru toate informatiile detaliate, au fost de mare ajutor!

Mi-am facut de curand cont pe WES si ma tot lovesc de instructiuni care se bat cap in cap. Din prima, s-a intamplat ceva ciudat: cand am completat profilul, imi dadea pasii de urmat pentru vizare: CNRED, apoi MAE. Dupa cateva zile am intrat iar, insa imi spunea ca este necesara doar vizarea CNRED. Eu totusi am trecut pe la facultate (autentificare), CNRED si MAE. Daca tot eram in zona, am trecut pe la ambasada Canadei. La intrare, aveau scris mare anunt ca ei nu mai vizeaza documentele cetatenilor non-canadieni. Din ce am mai citit (nu mai stiu unde), legalizarea documentelor nu este o practica intalnita in Canada. Deci daca ambasada nu vizeaza, WES nu cere, atunci as zice ca nu e necesar.

O intrebare legata tot de acest aspect: copiile pe care le-ati trimis (dupa originale - vad ca nu se cer totusi - si traduceri), au fost copii simple sau legalizate?

Si-a facut cineva testul lor preliminar pe site, sa vada unde s-ar incadra cu echivalarea? Eu am incercat, insa la Diploma de Licenta ma lasa sa aleg doar 5 sau 6 ani ca durata. Le-am trimis intrebare in legatura cu faptul ca aproape nici o facultate din Romania nu are mai mult de 4 ani ciclul de licenta, insa ei m-au trimis din nou catre pagina si mi-au redat pasii de urmat.
Ei, aici iarasi m-au incuiat: imi zic ca in nici in caz sa nu trimit diplomele originale. Banuiesc totusi ca cel mai bine urmez instructiunile din profil, nu dintr-un mail automat.

O zi buna tuturor!

#23
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014
Buna Jokydeea37,

Ma bucur ca postarile mele ti-au fost de ajutor. Am sa incerc sa iti raspund la mesaj.

View PostJokydeea37, on 09 octombrie 2018 - 08:15, said:

Mi-am facut de curand cont pe WES si ma tot lovesc de instructiuni care se bat cap in cap. Din prima, s-a intamplat ceva ciudat: cand am completat profilul, imi dadea pasii de urmat pentru vizare: CNRED, apoi MAE. Dupa cateva zile am intrat iar, insa imi spunea ca este necesara doar vizarea CNRED. Eu totusi am trecut pe la facultate (autentificare), CNRED si MAE. Daca tot eram in zona, am trecut pe la ambasada Canadei. La intrare, aveau scris mare anunt ca ei nu mai vizeaza documentele cetatenilor non-canadieni. Din ce am mai citit (nu mai stiu unde), legalizarea documentelor nu este o practica intalnita in Canada. Deci daca ambasada nu vizeaza, WES nu cere, atunci as zice ca nu e necesar.


De acord cu tine. Eu am echivalat la ei cand aveau site-ul cel vechi. Si nu mi-au cerut asa ceva si echivalarea mi-au facut-o fara probleme. Pe site-ul vechi ofereau mai multe informatii dar tot aiurea era si ala. Oricum da inainte fara vizare de la Ambasada Canadei si vezi ce sa intampla. In cel mai rau caz iti trimit toate actele inapoi si cu asta basta.

View PostJokydeea37, on 09 octombrie 2018 - 08:15, said:

O intrebare legata tot de acest aspect: copiile pe care le-ati trimis (dupa originale - vad ca nu se cer totusi - si traduceri), au fost copii simple sau legalizate?


Eu am trimis la ei asa:
- (original) Diploma de Licenta Inginer - vizată de Ministerul Educației și supralegalizata de MAE + copie traducere
- (original) Supliment Diploma de Licenta - vizat de Ministerul Educației și supralegalizat de MAE + copie traducere
- (original) Diploma de Master Inginerie - vizată de Ministerul Educației și supralegalizata de MAE + copie traducere
- (original) Supliment Diploma de Master - vizat de Ministerul Educației și supralegalizat de MAE + copie traducere

Doar copii după traduceri (trebuie trimise pentru ca ei ziceau ca nu returneaza traducerile originale - dar mie mi-au returnat chiar si copiile dupa traduceri). Pentru diplome si suplimente trebuie sa trimiteti originalele, sa se vada vizele si toate celelalte stampile. Si nu uita ca traducerile trebuie sa aiba toate stampilele prezentate de mine in postarile anterioare (deci 8 documente trimise in total - 4 originale si 4 copii dupa traduceri).

View PostJokydeea37, on 09 octombrie 2018 - 08:15, said:

Si-a facut cineva testul lor preliminar pe site, sa vada unde s-ar incadra cu echivalarea? Eu am incercat, insa la Diploma de Licenta ma lasa sa aleg doar 5 sau 6 ani ca durata. Le-am trimis intrebare in legatura cu faptul ca aproape nici o facultate din Romania nu are mai mult de 4 ani ciclul de licenta, insa ei m-au trimis din nou catre pagina si mi-au redat pasii de urmat.
Ei, aici iarasi m-au incuiat: imi zic ca in nici in caz sa nu trimit diplomele originale. Banuiesc totusi ca cel mai bine urmez instructiunile din profil, nu dintr-un mail automat.


Asa era si pe site-ul vechi. Nu ziceau nimic de 3 sau 4 ani. Aveau de 5 sau 6 ani. Puteti selecta valoarea cea mai apropiata de adevar pentru ca oricum diplomele si suplimentele prezinta realitatea. Doar ca asa au ei trecut acolo. Orientativ facultatile la ei sunt in general de 3 ani, deci nu stiu de ce ar avea optiunile de 5 sau 6 dar cred ca sunt pe moda veche si se uita la Inginerie ca fiind facultati de 5 ani (ca in trecut) si la Medicina ca fiind facultati de 6 ani. Oricum asta nu este deal-breaker.

Toate bune

Edited by microbu88, 09 October 2018 - 11:49.


#24
Andr88

Andr88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.11.2018
Buna!

In primul rand as dori sa iti multumesc microbu88 pentru toate informatiile oferite. Mi-au fost de mare ajutor!

As avea si eu doua intrebari referitoare la modalitatea de trimitere a actelor la WES.
1. Eu am 3 diplome (licenta, master si doctorat) si 2 suplimente (licenta si master). Toate cele 3 diplome sunt eliberate de catre aceeasi universitate. Pot toate documentele sa le trimit intr-un singur plic stampilat de universitate sau documentele corespunzatoare fiecarui degree trebuie introduse in plicuri separate (in cazul meu vor fi 3 plicuri), aceste 3 plicuri fiind incluse ulterior intr-un alt plic mai mare care se trimite la WES. Am cautat si pe alte site-uri internationale, dar informatiile sunt contradictorii.
2. Universitatea nu doreste sa imi trimita documentele in plic cu antetul facultatii. Mi-au spus ca doar stampileaza plicul. A mai intalnit cineva o situatie similara? A intampinat dificultati din aceasta cauza?

Va multumesc anticipat pentru informatii!

O zi frumoasa va doresc!

#25
Jokydeea37

Jokydeea37

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.10.2018
Buna!
Eu am trimis acum vreo 3 saptamani plicul la WES, continand diploma de licenta si de master, nestampilat de universitate. Momentan, statusul aplicatiei mele este "under review" de o saptamana, adica analizeaza daca am trimis tot ce este necesar. Indata ce primesc vesti, voi scrie aici. Mai mult, am gasit pe internet informatii de la alti aplicanti care au trimis in acelasi plic aplicatiile lor si a sotilor cu reg. number diferit.
O zi frumoasa! Succes!
Andreea

#26
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014
Buna Andr88

Ma bucur ca ti-au folosit informatiile mele.

View PostAndr88, on 04 noiembrie 2018 - 15:54, said:

1. Eu am 3 diplome (licenta, master si doctorat) si 2 suplimente (licenta si master). Toate cele 3 diplome sunt eliberate de catre aceeasi universitate. Pot toate documentele sa le trimit intr-un singur plic stampilat de universitate sau documentele corespunzatoare fiecarui degree trebuie introduse in plicuri separate (in cazul meu vor fi 3 plicuri), aceste 3 plicuri fiind incluse ulterior intr-un alt plic mai mare care se trimite la WES. Am cautat si pe alte site-uri internationale, dar informatiile sunt contradictorii.

Cel mai bine este sa trimiti tot ce ai intr-un singur plic. Pentru ca asa ii ajuti pe cei de la WES sa aiba tot ce le trebuie din prima si sa nu astepte pt alte documente etc. Pentru ca ei si spun pe site-ul lor ca daca vor mai avea nevoie de documente te vor contacta si ca asta poate provoca delays. Asa ca cel mai bine e sa ai un singur plic. Eu am avut mai multe plicuri in plicul initial ca sa separ diplomele si documentele corespunzatoare si ca sa le protejez. Pentru ca am folosit plicuri ce rezista la apa, etc - fiind documente importante recomand asta. Eu am avut doua diplome dar per total au fost destul de multe documente dar asta a functionat la perfectie.

View PostAndr88, on 04 noiembrie 2018 - 15:54, said:

2. Universitatea nu doreste sa imi trimita documentele in plic cu antetul facultatii. Mi-au spus ca doar stampileaza plicul. A mai intalnit cineva o situatie similara? A intampinat dificultati din aceasta cauza?

Daca dai sa vezi cerintele WES fata de diplomele ce provin de la facultati din Germania, Anglia, Franta, etc. vei vedea ca nu cer nimic altceva decat un plic, stampilat si cu antetul facultatii, plic adresat WES si asta va fi suficient. Iar ei spun ca si in cazul nostru, trebuie sa facem la fel + toata nebunia cu stampile. Dar pt ca facultatea mea nu a fost interesata de asa ceva, eu i-am intrebat mai pe ocolite pe cei de la WES daca e nevoie de asta neaparat, iar ei mi-au raspuns f frumos ca pot trimite singur plicurile, fara sa implic facultatea. Asa ca va recomand sa folositi o companie mai "sigura" pentru trimitarea plicului. Si cu asta incheiati socotelile cu facultatile. Ideea este sa aveti pe absolut toate plicurile si documentele trimise codul pe care il primiti de la WES. (eu am si scris pe ele cu creionul: original, copie, traducere copie, etc)

Ar trebui sa mearga fara probleme. Si nu vad de ce WES nu ar accepta asta, pentru ca facultatile nu se implica in procesul necesar de mega-stampilare a documentelor.

Toate bune

#27
Jokydeea37

Jokydeea37

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.10.2018
Update: documentele au fost acceptate pe data de 14/11/2018 (cu 2 zile in urma le trimisesem mail sa intreb cat dureaza revizuirea documentelor), deci dupa 17 zile. Termenul la care ar fi gata echivalarea este 4/12.

#28
Jokydeea37

Jokydeea37

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.10.2018
Update 2: pe 4/12 mi-au generat raportul. Am terminat ASE, Cibernetica, cu master in Statistica. Mi-au recunoscut si licenta, ca Bachelor's Degree (3 years), si master-ul.

#29
oanaveronica

oanaveronica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.12.2018
Felicitari! Si eu incerc acum sa iau pasii necesari pentru a imi trimite diploma de licenta si foaia matricola catre WES si m-ar ajuta cateva lamuriri. Pe site-ul WES gasesc urmatoarele: Provide the original document to the National Centre for Recognition and Equivalence of Diplomas (CNRED) for authentication. You then send this verified original document to WES. Conform site-ul CNRED inteleg ca aceasta 'authentication' inseamna o 'vizare' din partea universitatii adica documentele intr-un plic stampilat si cu sigiliu. Nu sunt foarte sigura la ce se refera etapa legata de MAE (cred) si acea legalizare-supralegalizare. Intelegerea mea este ca trebuie trimit diploma de licenta (nu am master) si foaia matricola vizate de CNRED si copiile (legalizate) ale traducerilor in engleza iar ei imi vor inapoia doar originalele.  Am I missing something?
Multumesc mult de ajutor!

#30
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014

View Postoanaveronica, on 11 decembrie 2018 - 10:23, said:

m-ar ajuta cateva lamuriri. Pe site-ul WES gasesc urmatoarele: Provide the original document to the National Centre for Recognition and Equivalence of Diplomas (CNRED) for authentication. You then send this verified original document to WES. Conform site-ul CNRED inteleg ca aceasta 'authentication' inseamna o 'vizare' din partea universitatii adica documentele intr-un plic stampilat si cu sigiliu. Nu sunt foarte sigura la ce se refera etapa legata de MAE (cred) si acea legalizare-supralegalizare. Intelegerea mea este ca trebuie trimit diploma de licenta (nu am master) si foaia matricola vizate de CNRED si copiile (legalizate) ale traducerilor in engleza iar ei imi vor inapoia doar originalele.  Am I missing something?
Multumesc mult de ajutor!

Verifica postarile mele initiale si toate celelalte postari de aici si vei vedea ca intreg procesul iti este explicat. ;)

#31
Joe88

Joe88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2019
Buna

Multumim microbu88 pentru pretioasele informatii, chiar sunt de ajutor.

Suplimentele mele de dimploma sunt in engleza, am vazut in comentariile tale ca tu ai ales sa iti traduci si suplimentele de diploma, sa inteleg ca suplimentele tale nu sunt in engleza?

Cei care ati ales https://www.wes.org/ de ce ati ales aceasta companie ?

Toate cele bune.

#32
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014

View PostJoe88, on 17 februarie 2019 - 10:25, said:

Multumim microbu88 pentru pretioasele informatii, chiar sunt de ajutor.

Suplimentele mele de dimploma sunt in engleza, am vazut in comentariile tale ca tu ai ales sa iti traduci si suplimentele de diploma, sa inteleg ca suplimentele tale nu sunt in engleza?

Cei care ati ales https://www.wes.org/ de ce ati ales aceasta companie ?

Salutare,

Ma bucur ca sunt de folos. Toata lumea are diplomele in engleza si romana dar eu le-am tradus pentru ca asa ziceau ei la ora aia (WES avea un site mult mai slab si indicatiile lor erau pe masura). Spuneau ceva de genul - diplomele si suplimentele trebuie traduse in asa fel in cat sa reflecte denumirile materiilor ce se studiaza in Canada. De exemplu la "analiza matematica" ei zic "calculus" etc. Si de aceea eu am ales sa le traduc (tine cont ca nu mai scrisese nimeni pe nicaieri despre treaba asta asa ca am facut totul ca la carte).

Si am ales WES pentru ca din toate celelalte servicii de echivalare aveau cel mai ok process si ofereau cele mai multe informatii despre ce trebuie sa faci si cum. Acum sincer sa fiu nu stiu daca ceilalti si-au imbunatatit site-urile sau nu.

Toate bune

#33
andreiger

andreiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.08.2014
Salutare tuturor!

Multumesc pentru postarile de mai sus, au fost de mare ajutor! Thumbs up Posted Image Posted Image  microbului si jokydeea pentru clarificari!
Sa va povestesc mai jos si aventura mea cat mai detaliat posibil. Am absolvit la ASE si licenta si masterat.
Echivalarea am ales s-o fac tot cu WES dupa multe cautari si mai ales dupa ce am vazut ca au apelat si alte persoane la ei si a fost totul ok.

O sa descriu pas cu pas pe unde / ce am facut / cat a costat cu approx. Asadar:

Pasul 1 (pasul 1 poate sa-l faca si o ruda de gradul 1 din ce am citit. Poate e indicat sa faceti asa din moment ce asta dureaza cel mai mult. Eu m-am dus personal.)

M-am dus la ASE la casierie in cladirea din bastiliei pentru a achita cele doua adeverinte de autenticitate:
150 RON - pentru diploma licenta si supliment
150 RON - pentru diploma master si supliment

Dupa care de la registratura am luat doua cereri pentru adeverinte (o cerere pentru licenta + o cerere pentru master)
Le-am completat acolo in ASE dupa care am mers inapoi la registratura unde am depus asa:
- copie diploma licenta + copie supliment
- copie diploma master + copie supliment
- copie buletin (nu-mi aduc aminte exact daca a fost nevoie de ea sau nu, dar e bine s-o aveti peste tot)
- cele doua cereri completate (lasati numar de telefon pe fiecare cerere sa va sune cand sunt gata adeverintele)

Le-am depus intr-o luni si au fost gata abia dupa o saptamana - marti mai exact.
Pasul 1 a durat cel mai mult, dar fara el nu puteti merge mai departe.

-------------------------------------------------------------------------------

Pasul 2


Dupa ce sunt gata cele 2 adeverinte, primiti telefon sa veniti sa le ridicati.
Apoi mergeti la CNRED (cum intrati in cladirea aia o sa simtiti asa ca si cum ati calatorit in timp vreo 60-70 de ani)cu urmatoarele:

- licenta + supliment in ORIGINAL
- master + supliment in ORIGINAL
- copie diploma licenta + copie supliment
- copie diploma master + copie supliment
- copie buletin
- cele doua adeverinte de autenticitate (pe care le opreste CNRED)
- acolo o sa completati iar 2 cereri
- achitati 80 RON (40 licenta + 40 master)

Lasati tot la nea' de acolo si asteptati 5-10 minute (la mine asa a durat).
Va pune acea stampila a CNRED + semnatura, va preda originalele si plecati.

---------------------------------------------------------------------------------------

Pasul 3

Mergeti apoi la MAE. De la victoriei mergeti pe jos pe langa palatul lui Jiji Becali si cladirea MAE unde supralegalizeaza doamna de acolo este parca langa ambasada Greciei. E cumva remote asa, dar o gasiti usor. Aici a mers cel mai repede si atentie: NU AM PLATIT nimic. Ceea ce nu mi-a venit sa cred... am intrebat-o pe doamna de vreo doua ori... Siiiigur nu tre' sa platesc ceva si aici?!?! Posted Image

Aici veniti la fel ca la CNRED cu

- licenta + supliment in ORIGINAL
- master + supliment in ORIGINAL
- copie diploma licenta + copie supliment (faceti copii noi, sa fie cu stampila si semnatura de la CNRED)
- copie diploma master + copie supliment (faceti copii noi, sa fie cu stampila si semnatura de la CNRED)
- copie buletin
- acolo o sa completati o cerere

Dureaza 1-2 min, va anunta doamna cand sunt gata. Pune pe fiecare original cate o stampila si-o semnatura. Sper sa nimeriti aceeasi doamna la care am fost eu. Super amabila, nota 10!

-------------------------------------------------------------------------------------

Pasul 4

Aici am dus cele doua diplome (licenta + master) la traducere + legalizare.
Suplimentele nu le-am tradus ca sunt bilingve. Mi-a confirmat cineva care a trimis la WES fara sa traduca suplimentele ca a fost ok. Mi-a spus si doamna de la MAE ca nu e cazul sa traducem suplimentele (i-am precizat clar ce si cum fac cu hartiile, ca sunt pentru WES Canada etc. Sper sa fie ok.)

Am pus traducerile in regim urgenta in aceeasi zi dupa CNRED si MAE si a doua zi la pranz au fost gata.

----------------------------------------------------------------------------------


Pasul 5

Dupa ce am tradus diplomele, mergem cu traducerile legalizate la Camera notarilor publici. (E situata undeva aproape de CNRED)
Trebuie supralegalizate traducerile. Am ajuns cu ele in jur de 14:00 parca, deci a trebuit sa achit si aici regim urgenta: a fost parca 160 RON.
Bineinteles sa aveti la voi copii dupa traduceri care raman acolo la notari + plus copie buletin parca. Sa aveti din prima vreo 10 copii buletin dupa voi sa fie.

Am asteptat vreo 30 min iarasi pentru o stampila si-o semnatura.

------------------------------------------------------------------------------------

Pasul 6

Cu traducerile legalizate + supralegalizate mergem din nou la doamna de la MAE sa puna si ea aceeasi stampila + semnatura pe care le aveti si pe originale.

Cam astia sunt pasii pentru toate parafele necesare.


--------------------------------------------------------------------------------------

Dupa care punem la plic:

- Licenta + supliment  - Originale (+ cate un set de copii le-am pus)
- Master + supliment - Originale (+ cate un set de copii le-am pus)
- Copii dupa traducerile celor doua diplome (Asa scrie pe site ca nu e nevoie de traducerile originale si asa au facut si ceilalti din discutiile de aici)


Momentan plicul este in drum spre Canada. O sa revin cu rezultatul, dureaza vreo luna cu tot cu livrare + echivalare.

Sper ca nu v-am plictisit. Scuzele de rigoare daca au fost prea multe detalii.
Sa fie cu folos celor care vin pe aici si cauta informatii.

Zi frumoasa tuturor! Posted Image

#34
Joe88

Joe88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2019
Salutare tuturor,

Felicitari andreiger pentru explicatia detaliat si foarte clara pe care ne-ai oferito, am urmarit-o cu atentie si confirm ca nu este nimic gresit in ea.Posted Image

BTW -  cred ca am nimerit si eu aceasi doamna la M.A.E, deoarece si la mine a fost super amabila. Posted Image

Am o intrebare legata de www.wes.org:

Nu vi s-a parut ciudat ca pe www.wes.org ti se pune o taxa de 85 $ CA, care este pentru International Express iar in " HELP CENTER " se mentioneaza ca "Shipping fees apply and should be paid directly to the courier service." ?

De ce trebuie sa platesti taxa pentru international express la WES.org si inca o taxa de livrare la firma de curier ?

#35
andreiger

andreiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.08.2014

View PostJoe88, on 03 martie 2019 - 17:09, said:

Salutare tuturor,

Felicitari andreiger pentru explicatia detaliat si foarte clara pe care ne-ai oferito, am urmarit-o cu atentie si confirm ca nu este nimic gresit in ea.Posted Image

BTW -  cred ca am nimerit si eu aceasi doamna la M.A.E, deoarece si la mine a fost super amabila. Posted Image

Am o intrebare legata de www.wes.org:

Nu vi s-a parut ciudat ca pe www.wes.org ti se pune o taxa de 85 $ CA, care este pentru International Express iar in " HELP CENTER " se mentioneaza ca "Shipping fees apply and should be paid directly to the courier service." ?

De ce trebuie sa platesti taxa pentru international express la WES.org si inca o taxa de livrare la firma de curier ?

Multumesc, Joe!
Tin minte intr-adevar ca 85 CAD am platit pentru returul actelor. Parca aveam si alternativa mult mai ieftina cu posta. Dar am ales varianta cu 85 sa fiu sigur.
Nu stiu sa-ti raspund la intrebare.. n-am cautat nimic prin help centre la ei. Pur si simplu am urmat flow-ul pe site cand am achitat si am ales varianta curier.

Succes cu aplicatia la WES si cu tot express-ul apoi! Posted Image

Edited by andreiger, 04 March 2019 - 09:47.


#36
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014

View PostJoe88, on 03 martie 2019 - 17:09, said:

Am o intrebare legata de www.wes.org:

Nu vi s-a parut ciudat ca pe www.wes.org ti se pune o taxa de 85 $ CA, care este pentru International Express iar in " HELP CENTER " se mentioneaza ca "Shipping fees apply and should be paid directly to the courier service." ?

De ce trebuie sa platesti taxa pentru international express la WES.org si inca o taxa de livrare la firma de curier ?

Salutare Joe88,

Platesti doar taxa de 85 de dolari care de fapt si de drept este curierul. Si nimic altceva. Este foarte posibil ca WES sa ceara extra pentru livrare in anumite tari dar in Europa nu cred si doar taxa de livrare internationala se aplica. Dupa ce faci orderul nu ar trebui sa mai fie nimic de achitat. Asa a fost la mine.

Toate bune

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate