Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Express Entry - echivalarea studiilor ECA

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014
Vreau sa dau submit profilului Express Entry spre a fi verificat pentru a intra in pool. Unde voi astepta doar invitatia pentru emigrare in Canada in caz ca voi fi selectat.

Dar am o problema cand vine vorba de echivalarea studiilor. Este cineva pe acest forum care si-a facut un profil Express Entry de curand si care a si aplicat? Poate ma poate indruma spre o firma cu care si-a facut ECA (educational credential assessment).

Pe site-ul cic.gc.ca am gasit urmatoarele:
-Comparative Education Service – University of Toronto School of Continuing Studies
-International Credential Assessment Service of Canada
-World Education Services
-International Qualifications Assessment Service
-International Credential Evaluation Service
-Medical Council of Canada (professional body for Doctors)
-Pharmacy Examining Board of Canada (professional body for Pharmacists)

Problema e ca niciuna nu e in Romania.

Multumesc anticipat.

#2
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014
A trimis cineva la WES (World Education Services) diplomele pentru a i se face ECA?

Daca da, ce documente a trimis? Pentru ca trimiterea diplomelor originale nu mi se pare cea mai buna idee din lume...

Orientativ, eu am:
Diploma de Licenta Inginer - tradusa si mega parafata de toate institutiile pre-WES
Supliment Diploma de Licenta - tradus si mega parafat de toate institutiile pre-WES
Diploma de Master Inginerie - tradusa si mega parafata de toate institutiile pre-WES
Supliment Diploma de Master - tradus si mega parafat de toate institutiile pre-WES

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Ceva feedback, Microbule?

#4
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014

 Razvan_N, on 21 noiembrie 2016 - 13:58, said:

Ceva feedback, Microbule?

Niciun feedback momentan. Am inceput acest proces de unul singur. Si il iau pas cu pas. Din pacate il incep acum, la luni de zile de cand am deschis acest topic.

Am platit ceea ce mi-a cerut WES (http://www.wes.org/ca/). Am pregatit documentele asa cum cer ei. Problema este ca undeva pitit in tot procesul pe care ei cer sa-l urmez scrie ca plicul pe care eu il trimit lor trebuie sa contina un sigiliu al universitatii pe care eu am urmat-o. Ceea ce ma impiedica momentan sa trimit documentele. Am cerut clarificari din partea lor, iar acum astept raspuns.

Documentele ce trebuie trimise lor sunt (in cazul meu - eu sunt inginer):

Diploma de Inginer in original cu toate vizele necesare;
Diploma de Master in original cu toate vizele necesare;
Suplimentul la Diploma de Inginer in original cu toate vizele necesare;
Suplimentul la Diploma de Master in original cu toate vizele necesare;

Copii ale traducerilor dupa toate cele 4 de mai sus cu toate vizele necesare.

Deci 8 documente in total!

Pt a viza aceste documente trebuie urmat procesul asa cum este descris pe https://new.cnred.edu.ro/cnred/. Ideea este ca e putin diferit pentru ca este vorba de Canada si nu de o membra a tratatului de la Haga (posibil sa nu fie tratatul de la Haga - nu-mi aduc exact numele)

Imi ramane sa vad cum rezolv cu acel sigiliu ca sa pot primi echivalarea. Si dupa imi ramane sa dau submit profilului express entry.

#5
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,622
  • Înscris: 02.10.2009
Ce nebunie ...
Ca dupa ce ajungi dincolo sa o iei de la inceput...

#6
visitor1

visitor1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.10.2013

 microbu88, on 08 martie 2016 - 16:11, said:

Vreau sa dau submit profilului Express Entry spre a fi verificat pentru a intra in pool. Unde voi astepta doar invitatia pentru emigrare in Canada in caz ca voi fi selectat.

Dar am o problema cand vine vorba de echivalarea studiilor. Este cineva pe acest forum care si-a facut un profil Express Entry de curand si care a si aplicat? Poate ma poate indruma spre o firma cu care si-a facut ECA (educational credential assessment).

Pe site-ul cic.gc.ca am gasit urmatoarele:
-Comparative Education Service – University of Toronto School of Continuing Studies
-International Credential Assessment Service of Canada
-World Education Services
-International Qualifications Assessment Service
-International Credential Evaluation Service
-Medical Council of Canada (professional body for Doctors)
-Pharmacy Examining Board of Canada (professional body for Pharmacists)

Problema e ca niciuna nu e in Romania.

Multumesc anticipat.

Ti-au cerut candienii sa echivalezi diplomele? La emigrare pe non-express entry nu se cere asa ceva. Nu sunt suficiente traducerile legalizate ale diplomelor? Ai hirtie la mina cu examen de limba En? aia stiu ca se cere la dosar. Incearca forums de emigrare mai populare decit asta.

#7
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014

 visitor1, on 07 februarie 2017 - 00:23, said:


Ti-au cerut candienii sa echivalezi diplomele? La emigrare pe non-express entry nu se cere asa ceva. Nu sunt suficiente traducerile legalizate ale diplomelor? Ai hirtie la mina cu examen de limba En? aia stiu ca se cere la dosar. Incearca forums de emigrare mai populare decit asta.

In trecut nu era nevoie asa cum zici tu. Dar acum Express Entry este metoda ramasa pentru emigrare. Si una din cerintele de acolo este sa le ai echivalate. Pe site-ul CIC sunt chiar prezentate cateva institutii ce fac echivalarea diplomelor. Este o porcarie asta cu echivalarea dar nu ai de ales si a fost introdusa tocmai pt a face Express Entry-ul cat mai usor de accesat de catre ei. Acum toate profilele sunt dupa acelasi tipar, iar ei doar vad ce le place...selecteaza si invita.

#8
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014
Având în vedere că eu am deschis acest subiect privind echivalarea diplomelor și pentru că au fost doritori de informații în privat, o să vă spun cum a decurs acest proces, cap - coadă.

Cum am spus la început, eu am așa:
Diploma de Licenta Inginer - vizată de Ministerul Educației și supralegalizata de MAE + tradusa
Supliment Diploma de Licenta - vizat de Ministerul Educației și supralegalizat de MAE + tradus
Diploma de Master Inginerie - vizată de Ministerul Educației și supralegalizata de MAE + tradusa
Supliment Diploma de Master - vizat de Ministerul Educației și supralegalizat de MAE + tradus

Traducerile (toate 4) sunt legalizate de un notar public (recomandat de traducător - "ca să meargă treaba repede") după sunt supralegalizate de Camera Notarilor Publici din județul meu, iar după sunt și supralegalizate de MAE - tot acest proces poate fi găsit (greu) pe www.cnred.edu.ro - nu este un site user friendly. Informații se găsesc și pe siteul MAE.

Canada nu este membră a Convenției de la Haga deci procesul cu apostilarea nu este valabil și supralegalizarea este calea corectă.

Am folosit pentru echivalare: World Education Services - www.wes.org. Trebuie trimise toate cele 4 documente originale de mai sus și doar copii după traduceri. Ei spun că returnează doar originalele nu și copiile după traduceri. Procesul ce trebuie urmat este pe siteul lor.

Intervalul de timp necesar pentru echivalare este următorul:
- le-am trimis lor pe 31 Ianuarie
- le-au primit după 15 zile
- au analizat diplomele timp de 12 zile
- echivalarea a durat 24 de zile
- și am primit toate documentele originale inclusiv copiile după traduceri după 7 zile - deși au spus că nu returnează copiile după traduceri.

Eu am trimis documentele din Anglia spre Canada deci din România timpul pentru livrare probabil va fi diferit.

Rezultatul echivalarii este următorul:
Inginer 4 ani Politehnica București = Bachelor's Degree 4 ani în Canada ;
Master Inginer 2 ani Politehnica București = Master's Degree în Canada.

Sper ca acest topic să vă fie de folos. Toate bune!

Edited by microbu88, 28 March 2017 - 20:08.


#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Multumim pentru feedback!
Care au fost costurile?

#10
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014
Costurile au fost urmatoarele:

Pentru a trimite documentele in Canada:
Royal Mail - tracked, signed package - ÂŁ15

Costurile cu WES:
Express delivery - $85 - sa imi returneze documentele - putea fi si mai ieftin aici dar eu am ales cel mai bun serviciu pe care il ofera ei;
ECA pentru 2 diplome: $200 - deci $100 pentru fiecare diploma;
Harmonized Sales Tax: $37.05 - asta se plateste obligatoriu.

BTW - $ = Dolari Canadieni

Edited by microbu88, 29 March 2017 - 11:08.


#11
Ellagabriella

Ellagabriella

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.07.2017
Sa inteleg ca ai trimis la WES toate documentele tale in original(diplome si foi matricole) plus copii?

Eu am o mare problema cu ei.
Le am trimis de cateva luni copii supralegalizate dupa ultima diploma de studii si foaia matricola atasata ( master la ASE) si mi au spus ca nu sunt conforme cu ce cer ei si atata tot. Am cerut ajutor in diferite moduri, i am intrebat ce lipseste ce e gresit ce nu e conform, daca mai au nevoie de ceva aditional, dar raspunsurile sunt mereu nepersonalizate, ma trimit mereu la site. Lipsa totala de comunicare asta dupa ce le am platit serviciul integral.

M am gandit sa apelez la o companie de emigrare doar pentru acest servciu - ECA, eu nelocuind in tara in momentul acesta, dar preturile sunt exorbitante.

Microbu88, te rog frumos daca ai putea sa ma lamuresti ce ai trimis mai exact as fi extrem de recunoscatoare.
Alte organizatii cer transcript oficial in plic cu sigiliu de la facultate, dar cerintele celor de la Wes mi i se pare foarte ambigue... intr un loc cer originale, in alta parte pe site spun sa trimitem doar copii perfect lizibile in nici un caz sa nu trimitem originale.

Multumesc anticipat pentru ajutor!


#12
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Ellagabriella, on 03 iulie 2017 - 22:10, said:

Sa inteleg ca ai trimis la WES toate documentele tale in original(diplome si foi matricole) plus copii?

Eu am o mare problema cu ei.
Le am trimis de cateva luni copii supralegalizate dupa ultima diploma de studii si foaia matricola atasata ( master la ASE) si mi au spus ca nu sunt conforme cu ce cer ei si atata tot. Am cerut ajutor in diferite moduri, i am intrebat ce lipseste ce e gresit ce nu e conform, daca mai au nevoie de ceva aditional, dar raspunsurile sunt mereu nepersonalizate, ma trimit mereu la site. Lipsa totala de comunicare asta dupa ce le am platit serviciul integral.

M am gandit sa apelez la o companie de emigrare doar pentru acest servciu - ECA, eu nelocuind in tara in momentul acesta, dar preturile sunt exorbitante.

Microbu88, te rog frumos daca ai putea sa ma lamuresti ce ai trimis mai exact as fi extrem de recunoscatoare.
Alte organizatii cer transcript oficial in plic cu sigiliu de la facultate, dar cerintele celor de la Wes mi i se pare foarte ambigue... intr un loc cer originale, in alta parte pe site spun sa trimitem doar copii perfect lizibile in nici un caz sa nu trimitem originale.

Multumesc anticipat pentru ajutor!

poate raspunsul sta in ceea ce a scris initiatorul:

"Trebuie trimise toate cele 4 documente originale de mai sus și doar copii după traduceri. Ei spun că returnează doar originalele nu și copiile după traduceri."

bafta.

#13
Ellagabriella

Ellagabriella

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.07.2017
Multumesc avenirv!
Am citit tot ce a scris microbu88, informatiile sunt extrem de utile pentru mine; dar avand in vedere ca este vorba de originale as fi dorit o confirmare de la el. Dupa cum a spus si el initial, trimiterea originalelor nu mi e se pare o idee prea buna ...


#14
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014
@Ellagabriella,

Va trebui sa trimiti tot (originale si copii) - dupa care vrei primi inapoi originalele. Nu am citit foarte mult despre recunoasterea diplomelor de la ASE. Deci nu stiu ce echivalent vei avea sau daca este nevoie de continuare de studii in Canada. Te inteleg perfect cu privire la siteul lor - se putea mai bine. Comunirea cu ei este la pamant. Dar pentru ca siteul nu ofera informatiile exacte de care oamenii au nevoie si pt ca au o comunicare slaba....a trebuie sa imi adaptez intrebarile pe care le-am trimis astfel incat sa imi poate raspunde direct si fara a ma trimite la site.

Eu sunt Master Inginer - deci am Diploma Inginerie Master si Diploma Inginer + Foile Matricole aferente. Le-am tradus pe toate 4 (chiar daca foile matricole sunt si in engleza). Dupa am urmat toata taraganeala de am explicat-o mai sus. Iar timpii sunt explicati tot sus.

Nu e nevoie de sigiliu neaparat. Le poti trimite tu si ei nu au de ce sa comenteze (am intrebat eu asta deja ;) ).

Dupa ce s-a facut vizarea de catre WES etc...mi-au fost returnate si Originalele Diplomelor, Originalele Foilor Matricole si Originalele Traducerilor pentru toate 4. Dar copiile tuturor celor 8 documente au ramas la ei.

Face sens? Pentru mai mult - privat.

Toate bune

#15
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,622
  • Înscris: 02.10.2009

 microbu88, on 08 septembrie 2017 - 14:36, said:

@Ellagabriella,

Nu am citit foarte mult despre recunoasterea diplomelor de la ASE. Deci nu stiu ce echivalent vei avea sau daca este nevoie de continuare de studii in Canada.


Trebuie sa fiti constienti ca aceasta echivalare este una formala, pentru scopul dosarului de emigrare, fara legatura cu practicarea profesiunii.
Recunosterea calificarii (nu a studiilor sau mai bine zis nu numai a studiilor) pentru a profesa reprezinta o alta etapa, dupa sosirea in CAN si care, in functie de multe conditii, poate dura multi ani.

Cat despre ASE, atata vreme cat si absolventi de universitati canadiene gasesc cu greu servicii de bagat date in calculator (sunt unii mai norocosi, cei cu relatii) ar fi bine sa va ganditi de doua ori, sau in cazul in care sunteti chiar buni, dar buni de tot, si inca mai vreti sa plecati acolo, sa nu pierdeti vremea si sa incepeti sondarea pietei la capitolul "cunostinte/cursuri necesare".
Asta pentru ca tot v-ati aruncat pe emigrare acolo, echivalari, etc. Ganditi mai departe de primii pasi. Va asigur ca oricum, astia sunt cei mai mici si mai usori.

#16
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Rosebud09, on 08 septembrie 2017 - 17:01, said:

Trebuie sa fiti constienti ca aceasta echivalare este una formala, pentru scopul dosarului de emigrare, fara legatura cu practicarea profesiunii.
Recunosterea calificarii (nu a studiilor sau mai bine zis nu numai a studiilor) pentru a profesa reprezinta o alta etapa, dupa sosirea in CAN si care, in functie de multe conditii, poate dura multi ani.

Cat despre ASE, atata vreme cat si absolventi de universitati canadiene gasesc cu greu servicii de bagat date in calculator (sunt unii mai norocosi, cei cu relatii) ar fi bine sa va ganditi de doua ori, sau in cazul in care sunteti chiar buni, dar buni de tot, si inca mai vreti sa plecati acolo, sa nu pierdeti vremea si sa incepeti sondarea pietei la capitolul "cunostinte/cursuri necesare".
Asta pentru ca tot v-ati aruncat pe emigrare acolo, echivalari, etc. Ganditi mai departe de primii pasi. Va asigur ca oricum, astia sunt cei mai mici si mai usori.

vreau doar sa spun: luati foarte serios ce spune Trandafirul nostru.
Diplomele se recunosc dar de enorm de multe ori (in afara de IT) valoroase sunt certificarile luate in Canada si examenele date pt a fii CPA. cu asta luat (poate dura 2-3 ani, sunt un set de examene) se gaseste mai usor (nu introducator de date) si ai sanse de cariera (sunt romance care au tras si au facut si acum sunt comptroller, sefi pe la contabilitate, chiar economist , etc. daca vrei sa fii inginer cu drept de semnatura te bagi in ordinul inginerilor (examene, examene). la fel si sudor sau alte meserii bratara de aur, cer tot felul de certificari luate in Canada.
de medicina nu mai vorbesc.
singura activitate unde nu am arata diploma nimanui si nu m-am facut membru in nimic este in IT.
deci o recalificare este foarte bine venita.
va spun numai ca o groaza de romanasi s-au dus pe IT (au invatat singuri si, ca sa mareasca sansele, au dat si niste certificari-dar de cand cu India aia vin toti cu ce certificare vrei, se vand usor.).

Edited by avenirv, 08 September 2017 - 18:49.


#17
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,622
  • Înscris: 02.10.2009
Cu CPA este complicat, s-au schimbat regulile, pe langa examenele nationale foarte dure trebuie un anumit program facut inainte in Canada, apoi un numar de ani de practica acolo la nivelul ridicat, ceea ce este extrem-extrem de greu de gasit astazi. Nu te angajeaza ca n-ai experienta la nivel si nu primesti admiterea ca n-ai fost angajat, chiar daca ai trecut toate examenele din prima.

Ce a fost in trecut, s-a dus. Gata.
Ca mai toate asociatiile profesionale, astia au drept total de a hotari admiterea si regulile (in continua schimbare, putini afla la timp) si o fac in modul cel mai discretionar la care va puteti gandi. Sunt stat in stat si abuzeaza de asta cu orice ocazie.CPA ul este cel mai rau la astea, si din cauza numarului mare de solicitanti. Nu vor sa imparta placinta la mai multi.

Cine crede ca in CAN sunt toate bune, cinste, ordine, reguli respectate, se inseala amarnic (pana pateste pe pielea lui). Diferentele fata de Ro sunt mici si tin de ambalaj.

Edited by Rosebud09, 08 September 2017 - 19:20.


#18
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Salut,

Am urmat lunga cale a traducerii, vizarii, legalizarii, supralegalizarii si sunt in situatia in care am:
*Diploma de inginer in original vizata de CNRED si supralegalizata de MAE
*Foaia matricola in original apartinand diplomei de inginer, vizata de CNRED si supralegalizata de MAE
*Traducere in Eng a diplomei de inginer, legalizata la notar, supralegalizata de catre Camera Notarilor Publici si MAE.

In concluzie toata suita de stampile.
Mi-am facut cont pe WES in vederea trimiterii acestor documente la echivalat dar ma lovesc de un obstacol major, si anume WES cere plic cu numele si adresa universitatii pe fata iar pe spatele plicului stampila sau sigiliu si semnatura. Astia de la Politehnica nici nu vor sa auda de asa ceva, din puctul lor de vedere odata ce am semnat de primire diploma si foaia matricola sunt proprietatea mea si ei nu-si asuma responsabilitatea trimiterii de documente originale neapartinand lor.

S-a mai lovit cineva de o asemenea situatie, se poate trimite si in plic normal pana la urma toate semnaturile si avizele sunt pe documente...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate