Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Express Entry - echivalarea studiilor ECA

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Joe88

Joe88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2019
Pe mine m-a costat pana acuma in total 305 $CA, in aceasta suma au fost inclusi si cei 85$CA.

Pe langa aceasta suma voi ati mai platit si transportul la firma de curierat ?
Daca da, va rog sa imi spune-ti cat ati platit si cu ce firma de curierat ati ales sa trimiteti documentele.

Multumesc in avans :)


#38
andreiger

andreiger

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.08.2014
Pai 305$ cam asa parca am platit si eu. Aici, exact includem si cei 85$ = cost retur acte. Astea sunt practic costurile echivalarilor + documents return.

Pe langa asta tu tre sa mai platesti evident si cand le trimiti. Eu le-am trimis din Olanda cu postNL.
Daca le trimiti din RO, iti recomand DHL express cu priority, insurance, semnatura... nush exact. Dar ia pachetul cel mai safe ca nu e de joaca cu diplomele. Nu uita sa treci WES reference no. Posted Image

#39
Joe88

Joe88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2019
Salutare tuturor,
Asa cum am scris intr-o alta postare, am respectat toti pasi prezentati de andreiger si au functionat perfect pana acuma.
Urmatorul pas l-am facut si eu, am trimis diplomele mele si ale sotiei spre www.wes.org/ca iar statusul meu si al sotiei este " We received your document(s). We are reviewing your document(s). "

Mentiune:
www.wes.org/ca  spune ca trebuie sa ai un cont unic pentru fiecare persoana.

Am trimis documentele cu DHL Romania in data de 07.03.2019 si au ajuns la WES-Canada in 11.03.2019 . M-a costat 281,71 RON, trimiterea documentelor.

Putea sa ma coste 563,42 RON daca nu faceam urmatoarea miscare:

Am cerut de la DHL sa imi ofere 3 plicuri pentru transport,asta inseamna ca am avut :
• 1 plic pentru mine + numarul de referinta al meu de pe www.wes.org/ca in buzunarul plicului
• 1 plic pentru sotia + numarul de referinta al ei de pe www.wes.org/ca  in buzunarul plicului
• 1 plic pentru a incapea cele doua plicuri +  numerele de referinta ale noastre de pe www.wes.org/ca  in buzunarul plicului


Cei care ati trimis pana acuma actele spre www.wes.org/ca ,ati primit pachetul inapoi cu echivalarea de la www.wes.org/ca ?

Toate cele bune Posted Image

#40
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014

View PostJoe88, on 22 martie 2019 - 18:10, said:

Cei care ati trimis pana acuma actele spre www.wes.org/ca ,ati primit pachetul inapoi cu echivalarea de la www.wes.org/ca ?

Salutare,

Am primit de la ei un plic in care erau documentele originale si chiar si anumite copii pe care trebuie sa le returneze oricum + echivalarea. Orientativ, ei ofera serviciu de trimitere a documentelor echivalate spre IRCC asta ca sa faciliteze procesul si pentru a oferi niste siguranta cum ca echivalarea e autentica. Daca intri in contul tau de WES vei vedea ca ai acolo optiune de trimitere...in caz ca nu ai selectat trimitearea deja.

Toate bune

#41
Joe88

Joe88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2019

View PostJoe88, on 22 martie 2019 - 18:10, said:


Am trimis documentele cu DHL Romania in data de 07.03.2019 si au ajuns la WES-Canada in 11.03.2019 . M-a costat 281,71 RON, trimiterea documentelor.


Astazi 24.04.2019 am primit de la www.wes.org plicurile, in care se afla documentele originale + copiile + raportul de echivalare.

Se pare ca am prins o perioada destul de aglumerata la wes.org, deoarece in timpul in care erau documentele la ei, mi-au trimis un email in care spuneau ca au inceput sa se aglumereze si vor exista mici intarzieri pentru echivalarea mea.

Daca aveti norocul sa nu prindeti o perioada aglumerata, echivalarea poate sa dureze mai putin de o luna si 13 zile, cum a durat la mine Posted Image

Toate cele bunePosted Image

#42
Mihagl

Mihagl

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2019
Buna ziua ! Urmează sa mi pregătesc actele de studii pentru a le trimite la Wes !
As dori sa știu dacă după ce vizez diplomele in original la CNRED și MAE , după ce le traduc trebuie din nou sa merg la MAE cu ele ca sa le vizez ? Sau este suficient sa ai vizate originalele ?!
Apoi m-ar interesa dacă foaia matricolă trebuie trimisa de noi sau de universitate ?
In cazul meu am terminat facultatea in București și masterul l am făcut in Galati , abia am absolvit și susținut lucrarea de disertație și diploma in original o sa o pot elibera abia peste un an , însă am adeverința de absolvire adeverința pentru situația școlară cât și adeverința de autentiticitate pentru ambele ! Credeți ca voi avea probleme pentru ca nu am diploma și am doar aceste Adeverințe ? Mulțumesc anticipat

#43
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014

View PostMihagl, on 22 mai 2019 - 10:31, said:

Buna ziua ! Urmează sa mi pregătesc actele de studii pentru a le trimite la Wes !
As dori sa știu dacă după ce vizez diplomele in original la CNRED și MAE , după ce le traduc trebuie din nou sa merg la MAE cu ele ca sa le vizez ? Sau este suficient sa ai vizate originalele ?!
Apoi m-ar interesa dacă foaia matricolă trebuie trimisa de noi sau de universitate ?
In cazul meu am terminat facultatea in București și masterul l am făcut in Galati , abia am absolvit și susținut lucrarea de disertație și diploma in original o sa o pot elibera abia peste un an , însă am adeverința de absolvire adeverința pentru situația școlară cât și adeverința de autentiticitate pentru ambele ! Credeți ca voi avea probleme pentru ca nu am diploma și am doar aceste Adeverințe ? Mulțumesc anticipat

Vezi mai sus ce a zis andreiger ca ti-a explicat absolut toti pasii pe care trebuie sa ii urmezi. Trebuie sa duci si traducerile la vizat la MAE chiar daca deja ai facut originalele. Noi mai toti le-am trimis singuri pentru ca e bine sa ai tot intr-un singur plic (mai bine financiar plus ca WES nu trebuie sa astepte 10 plicuri ca sa aiba toate documentele necesare).

Pe site-ul vechi al WES exista o explicatie despre acea adeverinta dar iti recomand sa ai diploma ca sa nu ai probleme pe "drum". Pune-le o intrebare si vezi ce iti raspund.

Citeste tot topicul asta si sigur vei gasi raspuns la majoritatea intrebarilor pe care le ai.

Toate bune

#44
Sebe01

Sebe01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2019
Salut la toata lumea!

Impreuna cu sotia mea intentionam sa incepem demersurile pentru emigrarea definitiva in Canada.
Inca nu m-am documentat daca echivalarea studiilor prin WES se face pt ca se cere la interviul pt viza sau pt ca vreti sa aveti echivalarea facuta pe cand veti ajunge in Canada, INSA am gasit cateva declaratii ale domnului ambasador Kevin Hamilton, din septembrie 2017 referitoare la acordul CETA semnat intre Canada si Uniunea Europeană:
"Tratatul este realizat într-o asemenea manieră încât va facilita accesul specialiștilor din UE pe piața muncii din Canada. Atât specialiștii canadieni, cât și cei români, vor avea studiile recunoscute reciproc, o situație de care vor beneficia companiile din ambele țări care exportă echipamente sau din sectoarele IT, telecom sau software. În plus, acest lucru poate fi benefic pentru întreprinderile mici și mijlocii care nu își permit să angajeze personal în Canada și trebuie să furnizeze servicii direct din România.  CETA va facilita transferul de personal de cealaltă parte a Atlanticului și va permite companiilor să trimită personal pentru mentenanța echipamentelor și creează un cadrul pentru recunoașterea calificărilor profesionale din sectoare precum arhitectura sau contabilitatea".

Stie cineva daca se tine cu adevarat cont de acest tratat in ceea ce priveste recunoasterea pe teritoriul Canadei a diplomelor obtinute in UE?

A trimis cineva la WES  diploma de absolvire a unui curs (ca si cel de meserii, la care se ofera diploma eliberata de Ministerul Muncii si Ministerul Invatamantului) ce a durat 6-12 luni?

Merci!

#45
pieceofwork

pieceofwork

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2019

View Postandreiger, on 19 februarie 2019 - 13:09, said:

Salutare tuturor!

Multumesc pentru postarile de mai sus, au fost de mare ajutor! Thumbs up Posted Image Posted Image  microbului si jokydeea pentru clarificari!
Sa va povestesc mai jos si aventura mea cat mai detaliat posibil. Am absolvit la ASE si licenta si masterat.
Echivalarea am ales s-o fac tot cu WES dupa multe cautari si mai ales dupa ce am vazut ca au apelat si alte persoane la ei si a fost totul ok.

O sa descriu pas cu pas pe unde / ce am facut / cat a costat cu approx. Asadar:

Pasul 1 (pasul 1 poate sa-l faca si o ruda de gradul 1 din ce am citit. Poate e indicat sa faceti asa din moment ce asta dureaza cel mai mult. Eu m-am dus personal.)

M-am dus la ASE la casierie in cladirea din bastiliei pentru a achita cele doua adeverinte de autenticitate:
150 RON - pentru diploma licenta si supliment
150 RON - pentru diploma master si supliment

Dupa care de la registratura am luat doua cereri pentru adeverinte (o cerere pentru licenta + o cerere pentru master)
Le-am completat acolo in ASE dupa care am mers inapoi la registratura unde am depus asa:
- copie diploma licenta + copie supliment
- copie diploma master + copie supliment
- copie buletin (nu-mi aduc aminte exact daca a fost nevoie de ea sau nu, dar e bine s-o aveti peste tot)
- cele doua cereri completate (lasati numar de telefon pe fiecare cerere sa va sune cand sunt gata adeverintele)

Le-am depus intr-o luni si au fost gata abia dupa o saptamana - marti mai exact.
Pasul 1 a durat cel mai mult, dar fara el nu puteti merge mai departe.

-------------------------------------------------------------------------------

Pasul 2


Dupa ce sunt gata cele 2 adeverinte, primiti telefon sa veniti sa le ridicati.
Apoi mergeti la CNRED (cum intrati in cladirea aia o sa simtiti asa ca si cum ati calatorit in timp vreo 60-70 de ani)cu urmatoarele:

- licenta + supliment in ORIGINAL
- master + supliment in ORIGINAL
- copie diploma licenta + copie supliment
- copie diploma master + copie supliment
- copie buletin
- cele doua adeverinte de autenticitate (pe care le opreste CNRED)
- acolo o sa completati iar 2 cereri
- achitati 80 RON (40 licenta + 40 master)

Lasati tot la nea' de acolo si asteptati 5-10 minute (la mine asa a durat).
Va pune acea stampila a CNRED + semnatura, va preda originalele si plecati.

---------------------------------------------------------------------------------------

Pasul 3

Mergeti apoi la MAE. De la victoriei mergeti pe jos pe langa palatul lui Jiji Becali si cladirea MAE unde supralegalizeaza doamna de acolo este parca langa ambasada Greciei. E cumva remote asa, dar o gasiti usor. Aici a mers cel mai repede si atentie: NU AM PLATIT nimic. Ceea ce nu mi-a venit sa cred... am intrebat-o pe doamna de vreo doua ori... Siiiigur nu tre' sa platesc ceva si aici?!?! Posted Image

Aici veniti la fel ca la CNRED cu

- licenta + supliment in ORIGINAL
- master + supliment in ORIGINAL
- copie diploma licenta + copie supliment (faceti copii noi, sa fie cu stampila si semnatura de la CNRED)
- copie diploma master + copie supliment (faceti copii noi, sa fie cu stampila si semnatura de la CNRED)
- copie buletin
- acolo o sa completati o cerere

Dureaza 1-2 min, va anunta doamna cand sunt gata. Pune pe fiecare original cate o stampila si-o semnatura. Sper sa nimeriti aceeasi doamna la care am fost eu. Super amabila, nota 10!

-------------------------------------------------------------------------------------

Pasul 4

Aici am dus cele doua diplome (licenta + master) la traducere + legalizare.
Suplimentele nu le-am tradus ca sunt bilingve. Mi-a confirmat cineva care a trimis la WES fara sa traduca suplimentele ca a fost ok. Mi-a spus si doamna de la MAE ca nu e cazul sa traducem suplimentele (i-am precizat clar ce si cum fac cu hartiile, ca sunt pentru WES Canada etc. Sper sa fie ok.)

Am pus traducerile in regim urgenta in aceeasi zi dupa CNRED si MAE si a doua zi la pranz au fost gata.

----------------------------------------------------------------------------------


Pasul 5

Dupa ce am tradus diplomele, mergem cu traducerile legalizate la Camera notarilor publici. (E situata undeva aproape de CNRED)
Trebuie supralegalizate traducerile. Am ajuns cu ele in jur de 14:00 parca, deci a trebuit sa achit si aici regim urgenta: a fost parca 160 RON.
Bineinteles sa aveti la voi copii dupa traduceri care raman acolo la notari + plus copie buletin parca. Sa aveti din prima vreo 10 copii buletin dupa voi sa fie.

Am asteptat vreo 30 min iarasi pentru o stampila si-o semnatura.

------------------------------------------------------------------------------------

Pasul 6

Cu traducerile legalizate + supralegalizate mergem din nou la doamna de la MAE sa puna si ea aceeasi stampila + semnatura pe care le aveti si pe originale.

Cam astia sunt pasii pentru toate parafele necesare.


--------------------------------------------------------------------------------------

Dupa care punem la plic:

- Licenta + supliment  - Originale (+ cate un set de copii le-am pus)
- Master + supliment - Originale (+ cate un set de copii le-am pus)
- Copii dupa traducerile celor doua diplome (Asa scrie pe site ca nu e nevoie de traducerile originale si asa au facut si ceilalti din discutiile de aici)


Momentan plicul este in drum spre Canada. O sa revin cu rezultatul, dureaza vreo luna cu tot cu livrare + echivalare.

Sper ca nu v-am plictisit. Scuzele de rigoare daca au fost prea multe detalii.
Sa fie cu folos celor care vin pe aici si cauta informatii.

Zi frumoasa tuturor! Posted Image

Buna!
In primul rand multumim frumos pentru detalii.

Am o nelamurire totusi.

Pe site-ul WES https://www.wes.org/...ired-documents/ cand selectez Romania si Higher Education, nu apare nimic de MAE sau de supralegalizat.

De aici nelamurirea mea cu pasul 3, 5 si 6.


Zice:

1. Degree Certificate
For example: Diplomă de Licență, Diplomă de Inginer, Diplomă de Master, Diplomă de Doctor
What you need to do:
Provide the original document to the National Centre for Recognition and Equivalence of Diplomas (CNRED) for authentication. You then send this verified original document to WES

2. Diploma Supplement
For example: Foaie Matricolă, Supliment la diplomă
This is an official document issued by the institution you attended. It must list all subjects taken and grades earned for each year of study.
What you need to do:
For completed, incomplete, and in-progress study, provide the original document to the National Centre for Recognition and Equivalence of Diplomas (CNRED) for authentication. You then send this verified original document to WES

3. Document Translations
WES also requires precise, word-for-word translations when your academic documents are not issued in English. Your documents can be translated by your institution, a certified translation agency such as COSTI Languages Bureau, or any other professional translation service.
What you need to do:
Send a clear and legible copy of your translations to WES.

Edited by pieceofwork, 01 July 2019 - 23:29.


#46
microbu88

microbu88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.08.2014

View Postpieceofwork, on 01 iulie 2019 - 23:27, said:

Buna!
In primul rand multumim frumos pentru detalii.

Am o nelamurire totusi.

Pe site-ul WES https://www.wes.org/...ired-documents/ cand selectez Romania si Higher Education, nu apare nimic de MAE sau de supralegalizat.

De aici nelamurirea mea cu pasul 3, 5 si 6.


Salutare,

Astia de la WES au facut un website basic ca na...de ce sa faca ceva precis, ar costa bani si nu e in interesul lor. Daca citesti tu pe CNRED vei vedea ca in functie de tara unde vrei sa iti echivalezi diplomele obtinute in Romania trebuie sa urmezi doua procese. 1 Apostila, 2 Suprelegalizarea MAE. Canada nu este membre a conventiei de la Haga deci trebuie sa mergi prin MAE. Altfel te duceai la prefectura din judetul tau natal...iti punea o tanti o stampila plus iti dadea o foaie cu apostila si aia era.

Noi aici am pus exact pasii pe care i-am urmat in functie de WES, CNRED, MAE, Conventia de la Haga, bani, frica de a trimite documente originale spre un oarecare WES, cic.gc.ca, canada.ca-ircc, etc.

Toate bune

#47
crystalskie

crystalskie

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.09.2019
E in pic off topic, imi cer scuze, v-am gasit pe google, euntrebuie sa trimit pentru supralegalizare in certificat de casatorie, si mi se cere, de la Ottawa, sa trimit in plic, ori un plic autoadresat stampilat, ori o eticheta de transport preplatita! nu gasesc pe nimeni in RO care sa imi oferte asta... stie careva ceva?

#48
eugenmoraru

eugenmoraru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.11.2019
Sunt nou în acest forum.
După obținerea tuturor vizelor și punerea documentelor în plicul menționat de cei de la WES, dacă vrei sa trimiți plicul prin DHL aceștia solicita un număr de telefon  și o persoană de contact de la WES. Dacă nu au aceste date nu preiau plicul. Dacă cunoaște cineva cum as putea rezolva aceasta problema.
Mulțumesc anticipat

Attached Files



#49
eugenmoraru

eugenmoraru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.11.2019
Sunt nou în acest forum.
După obținerea tuturor vizelor și punerea documentelor în plicul menționat de cei de la WES, dacă vrei sa trimiți plicul prin DHL aceștia solicita un număr de telefon  și o persoanei de contact de la WES. Dacă nu au aceste date nu preiau plicul. Dacă cunoaște cineva cum as putea rezolva aceasta problema.
Mulțumesc anticipat

#50
adiseven

adiseven

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2020
Buna,
Sunt noua pe forum si m-ar fi ajutat sa stiu toate aceste informatii inainte sa trimit plicul catre WES. Doar acum ce am cautat pe internet informatii mai multe.

Initial eu am avut o neincredere sa trimit originale (frica sa nu se piarda) si am trimis documentele traduse, legalizate si supralegalizate.
Traducerile mii le-au acceptat dar asteapta si originalele. Astazi le voi trimite. Se pare ca de doi ani lucreaza cu originale caci inainte acceptau si copii legalizate.

Vi s-au cerut plicurile cu originalele stampilate de catre universitate? Eu initial am trimis plicul normal si nu mi-au spus nimic de acest lucru, doar ca asteapta sa trimit si originalele.
Multumesc !

#51
razvan_89

razvan_89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.06.2007
pt cei care sunt din alte orase, sa stiti ca exista firme de traducere/legalizare care se duc la CNRED si MAI in locul vostru.
costurile sunt ceva de genu 150 euro + cost de transport.
Acum recent am trimis eu la asa ceva, apoi planuiesc sa le trimit la WES in canada.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate