Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Cainii de lupta lasati liber pe strada

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
285 replies to this topic

#253
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 baliosss, on 25 februarie 2016 - 22:42, said:

Caura posturile mele pe acest topic (sunt doar vreo 3) si arata-mi in care din ele am adus argumente de genul bale, mirosit etc.

Sa ne intelegem: nu sunt de acord cu cei care spun ca toti cainii trebuie sa aiba lesa si botnita. Nu sunt de acord cu cei care spun ca nu au ce cauta cainii in parc si alte aberatii de genul asta. Sunt de acord doar cu faptul ca nu e admisibil ca un caine sa muste un om  din vina unui stapan imbecil. Si nu spun ca toti stapanii de caini sunt imbecili. Insa stim foarte bine ca exista. Si nu putini.

Nu ma refeream numai la tine, ma refeream la toate asa zisele argumente aduse pe acest topic. Nu spune nimeni ca nu exista imbecili de stapani, nu spune nimeni ca politia isi face treaba sau ca legea e buna, dar infierarea asta cu manie proletara a cainilor e abjecta rau. Te-a muscat, ok,fa-i plangere cum spuneam, si o sa raspunda daca e cazul. Dar asa, pana una alta niciunul de aici nu a fost muscat, dar musca ei de spate. Este unul care zice ca lucreaza 12 ore pe zi, dar are timp sa cantareasca sa vada ca voma unui caine avea 2 kg. Ma lasi???Si cu asta basta...

Edited by kartys, 25 February 2016 - 22:54.


#254
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Baliosss...ai dreptate, in principiu.
Problema e ca de la a vrea ceva la a face acel ceva se dovedeste ca e drum lung.
Asa cum ziceam solutiile trebuie sa fie cumpatate, echilibrate, din mai multe directii, sa fie echitabile pt toti pentru ca toti au cate putina dreptate..
Atata timp cat unii isi vad doar felia lor si ii trateaza pe ceilalti cu dispret, nimic nu se va schimba fundamental in bine...

#255
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai eu nu sunt infierat. Chiar deloc. Nu cred ca ai vazut la mine argumete prostesti. Eu incerc sa fiu echidistant si ma gandesc ca exista solutii pentru ca toata lumea sa fie multumita. Atat stapanii de caini cat si ceilalti.

La faza cu muscatul si plangerea nu pot sa iti dau dreptate. Nu e mai ok sa previi decat sa tratezi? E ca si cum ai spune: "Ce treaba ai ca X circula cu masina fara permis? Daca te calca pe trecere il dai in judecata si o sa plateasca". Oare nu e mai ok sa nu conduca daca nu are permis? Ce parere ai?

 parintele, on 25 februarie 2016 - 22:54, said:

Asa cum ziceam solutiile trebuie sa fie cumpatate, echilibrate, din mai multe directii, sa fie echitabile pt toti pentru ca toti au cate putina dreptate..
Asta ma tot chinui si eu sa zic pe aici.


 kartys, on 25 februarie 2016 - 22:51, said:

Dar asa, pana una alta niciunul de aici nu a fost muscat, dar musca ei de spate.
Asta ziceau si autoritatile despre maidanezi pana sa fie sfasiat copilul ala.

De ce trebuie sa fie sfasiat cineva ca sa se ia masuri, cand se poate prevenii?

Edited by baliosss, 25 February 2016 - 23:03.


#256
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Si mai spun o treaba..
Cati caini musca si cati din astia sunt "periculosi"?
Pai javre mici sau medii sau fara a fi pizbuli....tone pe an...cati caini lancare face referire musca?
Pai cativa si toata lumea tabara pe ei, pe stapanii de astfel de caii, se dau legi samd..

Toate tampeniile astea de legi ar putea fi rezolvate simplu..tratament egal pt toti cainii, cu stapan sau fara, dar de aia sa raspunda statul sau primaria....apoi tratament egal..cainele musca fara motiv, parnaie..dsr si omul care provoaca, da ca vita din maini spre caine sau da cu piciorul...sanfie si el amendat pt ca a provocat....
Astfel si cainii si stapanii lor ar beneficia de tratament echitabil, asta alaturi de spatii proportionale pt caini, sa poti respecta legea fara sa fii nevoit sa mergi pe jos prin ploaie 15km ca sa plimbi un caine in 50mp imbulzit cu alti 30 de caini...





#257
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 baliosss, on 25 februarie 2016 - 22:58, said:

Pai eu nu sunt infierat. Chiar deloc. Nu cred ca ai vazut la mine argumete prostesti. Eu incerc sa fiu echidistant si ma gandesc ca exista solutii pentru ca toata lumea sa fie multumita. Atat stapanii de caini cat si ceilalti.

La faza cu muscatul si plangerea nu pot sa iti dau dreptate. Nu e mai om sa previi decat sa tratezi? E ca si cum ai spune: "Ce treaba ai ca X circula cu masina fara permis? Daca te calca pe trecere il dai in judecata si o sa plateasca". Oare nu e mai ok sa nu conduca daca nu are permis? Ce parere ai?




Asta ma tot chinui si eu sa zic pe aici.

De prevenit, orice stapan de animal cu capul pe umeri, va incerca sa previna. Idioti sunt in orice tabara, iar pe astia nu ai sa-i schimbi niciodata, indiferent ce vei face. Pentru acestia nu exista decat o varianta, sa plateasca, cu libertatea sau pecuniar. Numai ca pe forumuri asta nu se va rezolva. E o contraargumentatie absurda intre iubitorii de caini si cei care ii urasc. Atat.

Edited by kartys, 25 February 2016 - 23:07.


#258
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
@parintele, eu o lege echitabila as vedea asa: cainii cu greutate mai mare de X kg, indiferent de rasa, lesa + botnita. Cainii cu greutatea sub X kg, doar lesa. Bineinteles, ar trebui si spatii special amenajate unde sa poata fi lasat liber.

#259
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 baliosss, on 25 februarie 2016 - 23:08, said:

@parintele, eu o lege echitabila as vedea asa: cainii cu greutate mai mare de X kg, indiferent de rasa, lesa + botnita. Cainii cu greutatea sub X kg, doar lesa. Bineinteles, ar trebui si spatii special amenajate unde sa poata fi lasat liber.

Asta e echitabil ? Greutatea conteaza la un caine? Cum spuneam, aberatii, aberatii...

#260
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Pai ca sa nu mai fie nimeni suparat. Ia spune tu ce e echitabil? Deja ma scoti din sarite. Hai, spune repede o lege care ti s-ar parea tie echitabila. Ce cinteza la un caine? Tu iubesti cainii, parintele la fel. Tu spui ca asta cu greutatea nu e echitabil. El spune ca aia cu rasa nu e echitabil. Ce e echitabil?

Daca nu imi aduci acum ceva care ti s-ar parea tie echitabil o sa te ignor. Macar cu parintele se poate discuta, se poate dezbate. Vad ca tu esti cu batman. Si ii mai acuzi pe altii ca sunt infierati.

Edited by baliosss, 25 February 2016 - 23:16.


#261
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Balios, am plimbat vreo 6-7 ani caine periculos pe strazi si in parcurile din bucuresti.
Stii cati copii puteau sa devina victime, fara ca eu sa am vreo vina, in toti anii astia? Zeci....
Doamne fereste, pana la urma e un copil, e un om..DAR nu e posibil sa lasi un copil nesupravegheat in halul ala..si iti spun ca am vazut sute de situatii in care, nu neaparat legat de caini, copii aia erau lanun pas de dezastru..intoate felurile.
Bunicii si chiar mamele nu ies cu copii sa ii supravegheze, ies sa socializeze ei si copii fac tot felul de tampenii...

Care e ideea? Nu spun ca in acel caz, sau ca in anumite situatii, cainii nu reprezinta o problema serioasa, o cauza a unor belele..dar spun, la fel de ferm, ca adultii, si in general oamenii, sunt de foarte multe ori incredibil de prosti, nesimtiti, nebuni.

Oamenii trebuie sa inteleaga ca dincolo de "dreptul" de a face orice, au si obligatii, indatoriri, trebuie sa aiba bun simt samd.?

Crede-ma ca avand caine, dincolo de orice altceva, oamenii au fost cel mai mare stress al meu...am ajuns sa percep altfel imbecilitatea si nesimtirea acestora..
O parte din aceste lucruri se vad si aici, in atitudinea unora..nu ma intereseaza, eu sunt om, am drepul, du-te la padure, la oi, etc...

Am si caine, am si copil, ma felicit ca nu mai locuiesc la oras.






#262
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
In primul rand nu stiu ce e aia "cinteza". In al doilea rand temperamentul unui caine nu se afla in nici un raport, proportional sau nu cu greutatea lui. Sunt caini care au o multime de kilograme si care nu ataca nici o vrabie la fel cum sunt altii care au 20kg si sar la beregata. Pentru ca o lege sa fie echitabila, ea trebuie in primul rand sa fie corecta fata de toate partile. Ce mi s-ar parea mie corect? Sunt multe. Dar am sa-ti dau un singur exemplu. Cainii de talie mare sa trebuiasca obligatoriu sa aiba un examen de subordonare dat. Nici macar nu-i asa greu de aplicat daca autoritatile si-ar face treaba. Si sunt si altele...

#263
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015

 kartys, on 25 februarie 2016 - 22:29, said:

Nu am scos nimic din context, exact la asta se rezuma toate argumentele voastre pe acest topic: javra, potaie, care poate ma musca si-mi alunga neuronul ala ratacit, daca nu ma musca lasa bale, vomita in autobuz, va miroase,etc. Treziti-va baieti, sunt lucruri mult mai importante in viata asta decat sa va frece grija de altii. Atat timp cat nimeni nu-ti face nimic, vedeti-va de treburile voastre. Nu-i vina proprietarului de caini ca tu ii urasti, nici ca lucrezi 12 ore pe zi, nici ca tu ai vrea sa nu existe caini pe lumea asta. Nici eu nu vreau sa existe specimene ca multi care au comentat pe acest topic, de multe ori mai javre decat cainii, dar asta e. Resemnati-va, luati o gura de apa si hai, fuga la nani ca maine sunteti 12 ore la servici.

Prietene, intelege ca  mi se rupe de cainele tau.
Nu e vorba doar de muscat, vreau sa stea dracu la distanta.
Nu vreau sa-l mangai, nu vreau sa ma inpiedic de el cand alerg, nu vreau sa ma linga, vreau sa fiu lasat in pace, ce e asa greu de inteles.
In urma cu cateva saptamani , stateam linistit pe banca si vine o potaie si pune langa mine o minge plina de bale, si astepta ca prostul in sufletul meu sa i-o arunc.
Tine-ti potaia la distanta de mine, si nu avem probleme. E dreptul meu la intimitate

De ce ar trebui sa ma opresc din alergat, pentru ca al tau caine vine dupa mine si imi pune piedica, strecuranduse printre picioare ?

Edited by Egalul, 25 February 2016 - 23:25.


#264
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 parintele, on 25 februarie 2016 - 23:16, said:

1. Stii cati copii puteau sa devina victime, fara ca eu sa am vreo vina, in toti anii astia? Zeci....

2. Doamne fereste, pana la urma e un copil, e un om..DAR nu e posibil sa lasi un copil nesupravegheat in halul ala

1. Poti sa dezvolti? Daca, cainele tau sfasia un copil, era si vina ta. Nu a ta exclusiv, ci poate si a copilului/parintelui/imprejurarilor. Sper sa nu o iei in nume de rau. Poate nu ai explicat suficient de bine si eu nu am inteles.

2. Eu cred ca ambele tabere trebuie sa faca eforturi pentru a prevenii astfel de incidente. Nu doar stapanii sau doar ceilalti.

Edited by baliosss, 25 February 2016 - 23:25.


#265
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 Egalul, on 25 februarie 2016 - 23:23, said:


Prietene, intelege ca  mi se rupe de cainele tau.
Nu e vorba doar de muscat, vreau sa stea dracu la distanta.
Nu vreau sa-l mangai, nu vreau sa ma inpiedic de el cand alerg, nu vreau sa ma linga, vreau sa fiu lasat in pace, ce e asa greu de inteles.
In urma cu cateva saptamani , stateam linistit pe banca si vine o potaie si pune langa mine o minge plina de bale, si astepta ca prostul in sufletul meu sa i-o arunc.
Tine-ti potaia la distanta de mine, si nu avem probleme. E dreptul meu la intimitate

Baiatule, tu esti mai potaie decat multi caini....si dreptul tau la intimitate e in casa la tine, nu in locuri publice. Habar nu ai ce vorbesti. Daca esti salbatic, du-te frate in jungla, in padure sau unde vrei. Dar unul ca tine nu-si va gasi locul nicaieri, garantat.

#266
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
Si totusi nu inteleg un lucru.
De ce va luati caini din rase periculoase si nu va luati un labrador de exemplu?

 kartys, on 25 februarie 2016 - 23:26, said:

Baiatule, tu esti mai potaie decat multi caini....si dreptul tau la intimitate e in casa la tine, nu in locuri publice. Habar nu ai ce vorbesti. Daca esti salbatic, du-te frate in jungla, in padure sau unde vrei. Dar unul ca tine nu-si va gasi locul nicaieri, garantat.

Mergi tu, ca tie iti place sa traiesti cu animale salbatice, mie imi place sa traiesc in comunitate cu oamenii, nu cu animalele

#267
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

 kartys, on 25 februarie 2016 - 23:11, said:


Asta e echitabil ? Greutatea conteaza la un caine? Cum spuneam, aberatii, aberatii...
Da, greutatea conteaza cand nu poti avea un alt criteriu aplicabil fara echivoc.
In conditiile in care rasa e complicat de atestat fara suspiciuni, sa nu mai vorbim de capacitatea unui stapan de a creste si educa un caine sau stabilitatea psihica si educatia unui caine... sa nu kai vorbim ca nu poti controla omul care, intr-o clipa de ratacire, poate face un gest care sa provoace un caine si sa determine o reactie agresiva a acestuia...
Da, greutatea este un criteriu..un caine de 5-10 kg te poate cel mult rani...unul de 50 si daca doar sare pe tine, iti poate rupe oase..daca pune si gura te poate mutila grav sau mai rau.

E adevarat, cainii jici sunt de multe ori mai crizati si mai agresivi, jusca mult, mult mai des si uneori urat...DAR cocker sa omoare eu nu stiu....presa canario in joaca fara nicio urma de agresivitate sa rupa picioare sau coloana...stiu.


Deci da, greutatea poate fi un criteriu, limpede, usor de verificat, imposibil de contestat, nu trebuie sa fii chinolog, psiholog canin sau uman ca sa cantaresti si sa aplici sanctiune daca e cazul.

Echitabil? Nu...este justificat prin gradul de pericol, cainele mare poate rani grav, cainele mic nu..dar nu e echitabil atata timp cat javrele de 5 kile musca in draci oar un bullmastiff sau un dog german sau un labrador de 35 sau 60 kg doar dau din coada sau dorm in cizme..

Echitabil, nu si just, e tratament egal..toti cu lesa si botnita...fara discutii..

Nimic nu e perfect just, perfect echitabil, perfect justificat sau justificabil, cu atat mai putin o lege poate sa fie perfecta din aceste puncte de vedere...totusi avem legi si ne supunem lor....
Asta e viata... trebuie ca o lege inainte de a fi buna, sa fie aplicabila....merge si medie dar aplicabila...
O lege foarte buna aplicabila doar intr-o lune ideala este degeaba, traim intr-o realitatedeparte de idwal..iar intr-o lume ideala oricum legile nu ar fi necesare, nu?

#268
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007

 Egalul, on 25 februarie 2016 - 23:26, said:

Si totusi nu inteleg un lucru.
De ce va luati caini din rase periculoase si nu va luati un labrador de exemplu?

Eu nu am caine din asa zisele rase periculoase, dar respect dreptul fiecaruia  de a avea ce caine doreste. Atat timp cat nu deranjeaza pe nimeni, care e problema? Ca face unu spume la gura ca vede un caine la 10m de el?

#269
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

 baliosss, on 25 februarie 2016 - 23:25, said:


1. Poti sa dezvolti? Daca, cainele tau sfasia un copil, era si vina ta. Nu a ta exclusiv, ci poate si a copilului/parintelui/imprejurarilor. Sper sa nu o iei in nume de rau. Poate nu ai explicat suficient de bine si eu nu am inteles.

2. Eu cred ca ambele tabere trebuie sa faca eforturi pentru a prevenii astfel de incidente. Nu doar stapanii sau doar ceilalti.
Evident ca era vina mea.
Spun doar ca dincolo de grija cainelui meu, ca stapan ee caine trebuie sa am si grija altora..asta nu mai e nici normal, nici corect...si dupa ce ca le port grija si nu am loc sa ma plimb cu javra samd...tot astia de acest gen ma mai si "injura" si imi explica superior ca trebuie sa ma duc pe camp.

Era o expunere a unei realitati si afirmarea faptului ca, dincolo de o tragedie nedorita de niciun om sanatos la cap, exista si un revers al medaliei..intotdeauna...




#270
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 kartys, on 25 februarie 2016 - 23:20, said:

In primul rand nu stiu ce e aia "cinteza". In al doilea rand temperamentul unui caine nu se afla in nici un raport, proportional sau nu cu greutatea lui. Sunt caini care au o multime de kilograme si care nu ataca nici o vrabie la fel cum sunt altii care au 20kg si sar la beregata. Pentru ca o lege sa fie echitabila, ea trebuie in primul rand sa fie corecta fata de toate partile. Ce mi s-ar parea mie corect? Sunt multe. Dar am sa-ti dau un singur exemplu. Cainii de talie mare sa trebuiasca obligatoriu sa aiba un examen de subordonare dat. Nici macar nu-i asa greu de aplicat daca autoritatile si-ar face treaba. Si sunt si altele...

Sper ca ti-ai dat sama ca e vorba de un typo si de fapt era "conteaza". Poate ai dreptate cu testul de subordonare.

Dar sa gandim si altfel: Chiar daca al tau caine nu a atacat niciodata, poate ataca intr-un moment dat. Poate se sperie de ceva sau poate pur si simplu o ia razna. (Eu am avut un caine care era foarte bland pana cand intr-o zi a sarit la tata din senin. A sarit cu labele pe pieptul lui, si cu dinti maraind langa gat. Bineinteles ca tata a ramas nemiscat. Dar nici cainele nu s-a dat jos de pe el pana nu am aparut eu. Daca nu eram eu acasa ce se intampla? Nu se stie.)

Deci cainele poate ataca din senin. Sanse foarte mici, dar exista. Pentru orice exista o "prima data". Si acum sa vedem. Un caine de 10 kg nu te poate sfasia asa usor. Insa unul de 30 o poate face fara probleme. De aici limita de greutate. Intelegi?

Edited by baliosss, 25 February 2016 - 23:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate