Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#55
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
La inceputul lui noiembrie, impreuna cu prietena mea am aplicat ptr viza SUA avand chemare de la niste prieteni, urmand sa petrecem sarbatorile la ei. Absolut, niciun gand de a ramane acolo. Sansa a facut ca eu sa obtin viza pe 10 ani, iar prietena mea nu,desi ea statea mai bine la capitolul proprietati, job cu salariu de 2 ori mai mare decat al meu, doctoranda in tara. Nu am plecat singur, asteptand ca ea sa mai aplice odata, in speranta obtinerii mult visatei vize. Peste 2 luni a primit acelasi refuz, a intrebat care sunt motivele refuzului si i s-a spus sec: "Interviul  a luat sfarsit". Mai asteapta putin si la vara vrea sa incerce din nou, dar eu nu mai am sperante ptr ea.
Chiar daca multi nu vor fi de acord cu mine, de atunci am un sentiment de respingere ptr autoritatile americane si politica lor. Uneori ma gandesc, ca la o noua respingere a vizei a prietenei mele, sa protestez in fata ofiterului de interviu, rupandu-le viza care mi-au acordat-o si sa le spun ca nu am nevoie de ea, ca nu imi place tara lor si politica lor.  Si sa nu uitam cum ne-au tratat americanii in procesul Teo Peter. Daca ei ne considera niste prosti pe noi romanii, noi ce sa facem, sa batem din palme si sa fim de acord cu ei ?
Bafta, celor care vor incerca sa obtina viza.

Edited by KLMN, 13 February 2006 - 17:17.


#56
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Imi dau seama ca solutia aleasa nu e potrivita insa nu vad alta. Nu ma refer la o "ura" rasiala ci la a-le explica faptul ca nu sunt doriti aici atata timp cat nu-si schimba atitudinea fata de liderii lor si fata de ceea ce se intampla. Atat timp cat fac parte din sistem, trebuiesc tratati ca atare. Nu vad nici un american care sa protesteze impotriva acestui sistem. Ei sunt de acord, il sustin, fac parte din el si se bucura de el. Nu poti condamna un popor pentru faradelegile liderilor, insa atunci cand indivizii sustin liderul isi asuma responsabilitatea odata cu el.
In mod similar, nu poti condamna indivizii ce au trait sub sistemul comunist. Insa, cand vezi ca au facut parteintegranta din el si au participat activ la infaptuirea ororilor din acea perioada altfel trebuiesc tratati.
Refuzul acordarii vizei si batjocura cu care suntem tratati nu sunt rezultatul faptului ca jumatate din Europa e plina de "coloratii de la noi". S-a vazut deja ca resping pe oricine cu sau fara motiv evident, fie el si doctor inginer.
Fiecare tara are dreptul sa primeasca pe cine vrea? FALS! Unde este dreptul la libera circulatie? Daca platesti taxele si nu reprezinti un pericol public, din punct de vedere legal ar trebui sa poti calatori oriunde pe glob. Faptul ca anumite tari nu respecta dreptul la libera circulatie pe care dealtfel l-au acceptat si semnat e o magarie.
Cred ca ar trebui sa te documentezi cu privire la dreptul la libera circulatie si la tratatele care au fost acceptate si semnate.

#57
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
hahahah...asta cu ruptul vizei e cea mai tare gluma! mai bine mergi sa vezi ce e pe acolo si daca nu iti place poti s aii dai si foc :)

http://bucharest.use...a_Refusals.html

Aceste 2 cuvinte "POTENTIAL EMIGRANT"  conteaza foarte mult; poti plati toata viata taxe si impozite asta e prea putin important (ma gindesc la atitia care au ramas si au fost corecti mereu fata de fiscul din Romania)

Edited by Evergreen, 13 February 2006 - 17:49.


#58
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
[quote name='Evergreen' date='Feb 13 2006, 17:46' post='1253486']
hahahah...asta cu ruptul vizei e cea mai tare gluma! mai bine mergi sa vezi ce e pe acolo si daca nu iti place poti s aii dai si foc :)
[/quote
Este o solutie sa merg sa vad ce e pe acolo, dar cei la care merg sunt prieteni ei (fosta colega de serviciu), iar eu nu i-am vazut niciodata,deci fara ea nu pot merge. Mai asteptam pana la vara. In concluzie, totul este o loterie si in functie de bine-dispozitia ofiterului de interviu sau de ce a visat cu o noapte inainte.

Edited by KLMN, 13 February 2006 - 18:24.


#59
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postdobrotescunicol, on Feb 13 2006, 17:31, said:

Imi dau seama ca solutia aleasa....

Parerea mea este ca ceeace ai propus nu numai ca este absurd dar chiar in detrimentul populatiei. Nu stiu daca stiai dar industria turimului ( facuta ca lumea ) poate aduce o gramada de bani. Nu detin in fata datele exacte dar dupa 9/11 si scaderea valorii dolarului vis a vis de euro, turismul din Paris a cunoscut o decadere de ordinul a zeci de milioane de dolari. Si exemple de acest gen sint numeroase.
Ipotetic vb (fiindca acest lucru nu se va intimpla in curind) solutia ar trebui gasita de guvern, fiindca noi i-am ales si ar trebui sa ne reprezinte interesele nu?

#60
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 28.10.2005
''vina'' nesimtirilor,mágáriilor,umilintelor índurate la ambasade , apartine agramatilor politicieni .

oare e cineva aici care are si experiente bune  cu aceste ''oficialitati '' obligatorii ?
eu nu .

simplul fapt de a-mi pierde timpul cu formulare stupide,nu ma face decit sá-i dispretuiesc.

cetatenii altor state  sunt tratati cu respect ,
nu-s obligati sa-si aplece coloana vertebralá pt a comunica prin  gáuriile lor de sobolani ,cáci asa le aratá ghiseele unde ma umplu de greata de fiecare datá.

sfatul meu pt viza de sua este sa-ti umplii buzunarele cu medicamente antigreatá,
sá fii pregatit ín a ínfrunta mahmureala si scírba
vezi (de ex.):
http://www.terapii-n.../mahmureala.htm

sánátate !

;-}

#61
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Postdobrotescunicol, on Feb 13 2006, 17:31, said:

Imi dau seama ca solutia aleasa nu e potrivita insa nu vad alta. Nu ma refer la o "ura" rasiala ci la a-le explica faptul ca nu sunt doriti aici atata timp cat nu-si schimba atitudinea fata de liderii lor si fata de ceea ce se intampla. Atat timp cat fac parte din sistem, trebuiesc tratati ca atare. Nu vad nici un american care sa protesteze impotriva acestui sistem. Ei sunt de acord, il sustin, fac parte din el si se bucura de el. Nu poti condamna un popor pentru faradelegile liderilor, insa atunci cand indivizii sustin liderul isi asuma responsabilitatea odata cu el.
In mod similar, nu poti condamna indivizii ce au trait sub sistemul comunist. Insa, cand vezi ca au facut parteintegranta din el si au participat activ la infaptuirea ororilor din acea perioada altfel trebuiesc tratati.
Refuzul acordarii vizei si batjocura cu care suntem tratati nu sunt rezultatul faptului ca jumatate din Europa e plina de "coloratii de la noi". S-a vazut deja ca resping pe oricine cu sau fara motiv evident, fie el si doctor inginer.
Fiecare tara are dreptul sa primeasca pe cine vrea? FALS! Unde este dreptul la libera circulatie? Daca platesti taxele si nu reprezinti un pericol public, din punct de vedere legal ar trebui sa poti calatori oriunde pe glob. Faptul ca anumite tari nu respecta dreptul la libera circulatie pe care dealtfel l-au acceptat si semnat e o magarie.
Cred ca ar trebui sa te documentezi cu privire la dreptul la libera circulatie si la tratatele care au fost acceptate si semnate.


Prietene, asa cum iti spuneam, noi romanii avem grave carente de intelegere a proprietatii. Statele Unite sunt proprietatea lor. Tu iti platesti taxele la tine acasa, deci te poti plimba linistit la tine acasa.

Eu locuiesc in Bucuresti, in sectorul 1. Daca tu esti din Bacau, bun contribuabil, cetatean respectabil, inseamna ca poti sa calatoresti linistit atit in Bacau cit si in sectorul 1 din Bucuresti, dar nu poti sa patrunzi pe proprietatea mea din sectorul 1 decit daca eu te invit. Daca eu nu sunt de acord cu vizita ta, nu-ti voi deschide poarta. Cum ti se pare ?

Tu poti calatori linistit cu vaporul in Oceanul Pacific sau Atlantic, sau poti zbura cit vrei deasupra SUA, dar daca ei nu vor sa-ti deschida poarta, n-ai ce cauta in Long Beach sau pe JFK...

View Postcornete, on Feb 13 2006, 21:08, said:

''vina'' nesimtirilor,mágáriilor,umilintelor índurate la ambasade , apartine agramatilor politicieni .

oare e cineva aici care are si experiente bune  cu aceste ''oficialitati '' obligatorii ?
eu nu .

simplul fapt de a-mi pierde timpul cu formulare stupide,nu ma face decit sá-i dispretuiesc.

cetatenii altor state  sunt tratati cu respect ,
nu-s obligati sa-si aplece coloana vertebralá pt a comunica prin  gáuriile lor de sobolani ,cáci asa le aratá ghiseele unde ma umplu de greata de fiecare datá.

sfatul meu pt viza de sua este sa-ti umplii buzunarele cu medicamente antigreatá,
sá fii pregatit ín a ínfrunta mahmureala si scírba
vezi (de ex.):
http://www.terapii-n.../mahmureala.htm

sánátate !

;-}


Daca imi vei spune ca esti un anarhist sau un flower power, iti voi spune ca ai dreptate. Daca insa vrei sa ma convingi ca "formularele iti fac greata", nu pot decit sa-ti recomand un loc izolat din Delta sau din Retezat, dar ma tem ca si pentru aia trebuie sa completezi un formular.

Referitor la statele "civilizate" din Europa, trebuie sa-ti povestesc ca TOTI au nevoie de viza. Intr-adevar, pentru unii criteriul de selectare nu este "bonitatea" sau "solvabilitatea" ci fisa personala.

Eu nu inteleg de ce atita tevatura. Chestiunea este simpla: nu-ti place, nu aplici. Ce te-a obligat cineva sa calatoresti in SUA ?


#62
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postpenca, on Feb 13 2006, 21:24, said:

Tu poti calatori linistit cu vaporul in Oceanul Pacific sau Atlantic, sau poti zbura cit vrei deasupra SUA, dar daca ei nu vor sa-ti deschida poarta, n-ai ce cauta in Long Beach sau pe JFK...


intr-un singur loc te contrazic, spatiul aerian si apele teritoriale nu pot fi nici ele incalcate fara acordul autoritatilor suverane.

#63
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Saptamina asta am fost la schi in Italia. Am zburat intr-un avion plin cu romani. Mi-am dat seama ca nici in Europa nu avem ce cauta, ca popor ma refer.

Cine a vazut America isi da seama ca baietii aia de la Consulat sunt "delicati" cu noi, ca tot mai dau niste vize...

Cu toate acestea, nu mi-e jena sa spun ca sunt cetatean roman.

View Postsebulbus, on Feb 13 2006, 21:28, said:

intr-un singur loc te contrazic, spatiul aerian si apele teritoriale nu pot fi nici ele incalcate fara acordul autoritatilor suverane.


exista marea internationala si culoarul aerian liber....

(lucrez in bransa...)

View Postcornete, on Feb 13 2006, 21:08, said:

''vina'' nesimtirilor,mágáriilor,umilintelor índurate la ambasade , apartine agramatilor politicieni .

oare e cineva aici care are si experiente bune  cu aceste ''oficialitati '' obligatorii ?
eu nu .


;-}


pot sa intreb: S-AU VOTAT SINGURI ?

#64
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Subscriu Penca...dar ce te faci daca te trimite firma p-acolo... :confuzzled:

Cat despre comportamentul fata de proprii cetateni, nu ma pot pronunta pentru americani. Stiu insa ca in cazul francezilor, o ambasada (nu cea de aici) are un stil propriu si personal de a-si trimite la plimbare proprii cetateni. Nu cred ca e vorba de "politica de stat", ci de gradul de nesimtire a ocupantilor posturilor diplomatice  :death:

#65
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostDana_H, on Feb 13 2006, 21:40, said:

Subscriu Penca...dar ce te faci daca te trimite firma p-acolo... :confuzzled:

Cat despre comportamentul fata de proprii cetateni, nu ma pot pronunta pentru americani. Stiu insa ca in cazul francezilor, o ambasada (nu cea de aici) are un stil propriu si personal de a-si trimite la plimbare proprii cetateni. Nu cred ca e vorba de "politica de stat", ci de gradul de nesimtire a ocupantilor posturilor diplomatice  :death:

Da. Stiu despre ce vorbesti. Ai dreptate.

Cred ca daca te trimite firma, si te refuza, si firma care te invita are ceva "fundatie" (a se citi credite mari, ca prin asta inteleg americanii economie sanatoasa) iti da viza in momentul in care baietii aia suna si se arata deranjati...

#66
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postpenca, on Feb 13 2006, 21:32, said:

exista marea internationala si culoarul aerian liber....

de ape stiam, nu stiam in schimb de culoarele aeriene.

#67
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Nu vreau sa iau parte americanilor, dar dupa 9/11, chiar daca nu te cheama Ali sau Hassan (fara nici o ofensa pentru arabi, musulmani,etc), au tot dreptul sa refuze pe  oricine doresc ei.
Personal ma enerveaza cumplit patriotismul exagerat al americanilor si al prostiei acestora da a-si urma conducatorii in niste chestii care n-au nici o treaba cu patriotismul, cu steagul american sau cu teritoriul american. Off topic, ati vazut filmuletzul cu Michael Moore cand a fost premiat ???!

Inapoi la subiect... S-ar putea totusi ca in cazul prietenei sa fi fost si altceva care sa fi contat la refuz... zic si eu. Asa cum am mai spus, poate a fost si o chestie de toane a aluia...
Dar eu imi aduc clar aminte cand am fost la interviu (l-am dat simultan cu sotzia si prietena noastra (plecam impreuna...) si cum sunt curios din fire, cat am chat-uit ca fata la ghiseu, mi-am aruncat ochii pe formulare si erau pline de adnotari. Deci cineva le studiase inainte.

Pe de alta parte am o colega care a fost refuzata prima oara, dar a doua oara a primit-o.
Varul meu, student a fost refuzat, dar parintii lui nu.
Un alt coleg a primit prima viza pentru 6 luni (i-a zis tipa de la ambasada ca next time va fi pentru 10 ani. Si acum tocmai si-a luat-o pentru 10 ani.

Si o intrebare. Daca ai viza pe pasaport si iti expira pasaportul, nu-i asa ca poti atasa pasaportul vechi la cel nou si poti folosi viza fara a o transfera pe pasaportul nou ?

#68
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View PostRoVal1972, on Feb 14 2006, 09:42, said:

Si o intrebare. Daca ai viza pe pasaport si iti expira pasaportul, nu-i asa ca poti atasa pasaportul vechi la cel nou si poti folosi viza fara a o transfera pe pasaportul nou ?
Ba da.

#69
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostRoVal1972, on Feb 14 2006, 09:42, said:

Personal ma enerveaza cumplit patriotismul exagerat al americanilor si al prostiei acestora da a-si urma conducatorii in niste chestii care n-au nici o treaba cu patriotismul, cu steagul american sau cu teritoriul american. Off topic, ati vazut filmuletzul cu Michael Moore cand a fost premiat ???!


Nu am vazut filmul, dar am vazut drapelul la el acasa, si am mai vazut ca nu exista un popor pe lumea asta  care sa aiba un cult atit de sanatos al familiei, al religiei in familie si al drapelului, ca poporul american. Si-i inteleg. Sunt niste repere, niste jaloane dupa care sa te ghidezi in viata (daca nu ai altele):

Pe primul loc este familia. Toate ca toate, dar pina la familie. Uitati-va ce scandal a fost in SUA pentru un trabuc. Era sa-si piarda "serviciul" domnul Clinton. Pai la noi sau in Europa, puteau fi zeci de cutii de trabucuri, ca tot nu se misca ceva

Apoi religia. Nu conteaza ce religie ai, dar in State nu da bine sa fi non-religios sau religios pasiv. Una dintre chestiunile importante la angajare intr-o firma buna este: "cit de des te duci la biserica ?"

Si daca nu ai familie, ca asta este, nu toti au sau nu toti o pot tine, daca nu ai un dumnezeu, ca asta este, nu toti pot crede, vine statul si-ti da o valoare in care sa crezi, indiferent daca esti bancher, rapper, homeless sau mexican: drapelul american.

Voua nu vi se pare ceva ciudat ca in tara asta a noastra nu mai exista valori in care sa crezi ? Nu vi se pare ciudat  ca totul  se prabuseste: biserica colcaie de mirlanii, de aranjamente pentru putere si de goana dupa glorie (vezi catedrala cheltuirii neamului), armata bate cimpii, presedintele asculta telefoane, drapelul ne aduce aminte de comunism, familia nu mai are nici o valoare morala (ministrii isi bat nevestele in direct, dupa care se impaca in direct, totul pentru rating) ?

Nu sunt filoamerican (am mai spus-o). Am avut posibilitatea sa ramin in state pe o functie buna. Nu am facut-o. Cu toate acestea cred ca ar trebui sa avem un moment de gindire (ca natiune vorbesc) in ce directie o luam. Ne apucam de munca si de ceva serios sau raminem un popor de gainari, de buticari si de asistati social ?

#70
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Subscriu la pasajul cu directia in care trebuie sa mergem. Cat despre familia americana si religia lor, da-mi voie sa ma indoiesc totusi...Nicaieri in Europa sau altundeva in lume nu s-au intamplat atatea incidente armate in licee precum in US (crezi ca de vina e exclusiv regimul armelor de la ei?), asa ca nu prea vad unde e rolul familiei aici. Cred mai degraba ca parintii (cam ca peste tot in lume) isi scapa copiii din mana de la o varsta frageda.

Cat despre religie, parca intrebarile de genul religie / varsta / stare civila erau interzise la interviuri sau poate ma insel eu. Sincera sa fiu insa, afisarea duminica in biserica e un lucru, credinta e altul.  Cel mai bun exemplu e Bush actualul...la asta nu stii daca e ipocrizie sau credinta dusa la fanatism  :death:

Edited by Dana_H, 14 February 2006 - 11:06.


#71
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostDana_H, on Feb 14 2006, 11:05, said:

Subscriu la pasajul cu directia in care trebuie sa mergem. Cat despre familia americana si religia lor, da-mi voie sa ma indoiesc totusi...Nicaieri in Europa sau altundeva in lume nu s-au intamplat atatea incidente armate in licee precum in US (crezi ca de vina e exclusiv regimul armelor de la ei?), asa ca nu prea vad unde e rolul familiei aici. Cred mai degraba ca parintii (cam ca peste tot in lume) isi scapa copiii din mana de la o varsta frageda.

Cat despre religie, parca intrebarile de genul religie / varsta / stare civila erau interzise la interviuri sau poate ma insel eu. Sincera sa fiu insa, afisarea duminica in biserica e un lucru, credinta e altul.  Cel mai bun exemplu e Bush actualul...la asta nu stii daca e ipocrizie sau credinta dusa la fanatism  :death:


Incidentele din licee le-as pune mai degraba pe statistica. Numarul de incidente raportat la populatie. Daca faci comparatia asta vei afla ca nu este mult. Mai poate exista o explicatie. Libertatea de a cumpara arme. Poate ca si in Germania ar intra unul cu o semiautomata intr-un liceu daca ar avea de unde sa o cumpere...

In State nu te intreaba nimeni ce religie ai. La capitolul asta baietii chair pot da exemple de toleranta. Te intreaba cit de religios esti, adica, frecventezi sau nu religia ta, indiferent care ar fi ea ?

Despre Bush jr. nu pot afirma cit de religios este. Nu-l cunosc personal :-). Cu toate acestea, dindu-ti dreptate referitor la diferenta intre aparenta si credinta, dl. Bush face fata cu brio aparentelor.

#72
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
de ceva timp sintem OT  :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate