Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4659 replies to this topic

#37
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Ideea e ca trebuie sa fii degajat la interviu si sa iti fie perfect egal daca o iei sau nu(viza).
Si eu aveam un mic dosar cu copii dupa acte (casa e a parintilor, adev de salariu si extras de cont) dar nu au cerut nimic, dar am observat ca numele firmei la care lucrez era incercuit(probabil ca aflasera si numarul de la pantofi al patronului), precum si anii petrecuti acolo au facut ca sa trec de faza cu potential emigrant.
Si daca te intreaba daca ai mai fost undeva si ii poti arata ca ai fost cuminte si pe acolo cred ca e ok:).
Am inteles ca mai nou dau viza pe 10 ani cu multiple intrari...deci bafta!

#38
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
dupa ce obtii viza, da-mi un mesaj sa-ti vind niste ponturi tari de cazare "americana" in New York. iti vor placea

#39
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,329
  • Înscris: 09.07.2005
Depinde si de firma care-ti face invitatia. cu o firma super tare interviul e o formalitate, poti sa nu ai nimic in tara si sa fii muritor de foame si tot o primesti. Scrisoarea neaparat sa aiba o adresa si un numar de telefon al persoanei de contact din State. Si sa fii degajat in fata ofiterului consular. Apropos, vezi ca ofiterii aia au foarte bune cunostinte de psihologie si te prind repede daca minti. Verifica-ti tinuta, uitate-te in ochii lui, controleaza-te nervos (pozitia mainilor, etc). Interviul meu la Ambasada americana  a durat exact 2 minute.
bafta

#40
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

View Postpenca, on Feb 1 2006, 20:18, said:

dupa ce obtii viza, da-mi un mesaj sa-ti vind niste ponturi tari de cazare "americana" in New York. iti vor placea

nu iti faci mila si pomana sa le faci publice?   :lol:

#41
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Dragii mei, tocmai o luai in freza cu viza, adica m-am dus am degerat in curtea consulatului pana ne-au chemat inauntru, toate bune si frumoase, mama avea o gramada de acte prin care dovedea ca are un drac si altul, adica de toate , eu nu prea aveam nu stiu ce avantaje, dar vreau sa spun ca in 5 minute ne-au expediat, interviul a fost de mantuiala , parerea mea. Am nimerit la o baba urata si ofticata care cred ca la nimeni nu a dat viza in ziua aceea. Ideea e ca iti iau taxa aia de 100 de dolari pana te plictisesti sa nu mai incerci. Aveam affidavit of suport dar tot degeaba. Am ajuns la concluzia ca astia nu au reguli...si mai ales ca in intervalul in care se depune suma de 100 de dolari la banca si pana te cheama la interviu au timp  sa te verifice pe la finante daca ti-ai platit impozitele sau cum stai cu situatia financiara. Altii mi-au spus ca am facut o prostie ca am vorbit in engleza...pentru ca asta dovedeste ca ai putea lucra acolo daca stii limba. O sa mai incerc dar nu intr-un viitor apropiat ci undeva peste cateva luni....sper ca altii sa fie mai norocosi...

Edited by Naga Queen, 07 February 2006 - 15:20.


#42
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002

View PostNaga Queen, on Feb 7 2006, 15:16, said:

Dragii mei, tocmai o luai in freza cu viza, adica m-am dus am degerat in curtea consulatului pana ne-au chemat inauntru, toate bune si frumoase, mama avea o gramada de acte prin care dovedea ca are un drac si altul, adica de toate , eu nu prea aveam nu stiu ce avantaje, dar vreau sa spun ca in 5 minute ne-au expediat, interviul a fost de mantuiala , parerea mea. Am nimerit la o baba urata si ofticata care cred ca la nimeni nu a dat viza in ziua aceea. Ideea e ca iti iau taxa aia de 100 de dolari pana te plictisesti sa nu mai incerci. Aveam affidavit of suport dar tot degeaba.

Imi pare rau sa aud.  :console:  Care a fost motivul oficial pt care te-a respins? Ce ti-a spus cind ti-a dat pasaportul inapoi?

#43
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Imi pare si mie rau, dar nu-i nimic, o  sa mai incerci.  :) da-i naibii de tampitzi.

Ah, si da, apropos: data viitoare incearca (daca e posibil, stiu ca e o sala si ajungi la ei dupa cum se elibereaza unul) sa te duci la un ofiter barbat, nu la o femeie. Ex-colegu meu tot cu o cretina, specimenul descris de tine a patit-o. Si da, scrisoarea de la firma era beton, dealtfel au facut si ceva scandal la ambasada dupa ce au aflat de respingerea vizei...to no avail.  :D

#44
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Pot exista experientze foarte frustrante la cererea de vize. in general, consulii au voie shi obligatzie pana la urma sa respinga pe oricine ce LI SE PARE ca exista shanse sa ramana pe teritoriu american in mod ilegal.

Trebuie sa intzelegetzi ca oamenii ashtia vad mii de persoane pe an, experientza lor in a te calcula ce vrei sa faci shi daca spui sau nu adevarul este URIASHA. mai ales ca au situatzii financiare complete in fatza lor cand te interview'eaza. la prima minciunica, eshti out. la prima ezitare, te'a simtzit... daca mintzi trebuie sa fi EXTREM DE BUN ca sa'l pacaleshti.

exista un feedback pentru fiecare purtator de viza, daca a avut probleme pe perioada shederii, daca a stat peste termen, etc. automat ai un scor care conteaza la acordarea unei noi vize. in cazul primei vize e shi mai dificil... e un caz nou, un caz pe care ei incep sa stranga experientza. iar daca experientza aia va fi nishte minciuni shi o persoana eitanta, e evident ca nu vei primi nimic. nu numai ca nu vei primi dar itzi vei diminua dramatic shansele sa mai iei shi in viitor.

ce e de facut? o poveste reala, care se termina cu intoarcerea in romania, ceva motive de intoarcere shi o persoana credibila asigura viza

zica cineva mai sus ca el/ea sha luat viza doar cu passport... nu pot spune decat LOL

herlino: povestea ta e subtzireanu... subtzireanu rau. daca consulul itzi da viza pe asha ceva inseamna ca e on crack :) shansele tale tind asimptotic spre zero. nu vreau sa te descurajez... itzi spun care e realitatea. povestea trebuie sa fie solida. contractele se pot semna prin poshta... linia de productzie nu are nici o nevoie de vizite... motivele astea sunt foarte putzin convingatoare ca sa'i faca pe ei sa creada ca nu vei ramane ilegal.

te umileshti cerand invitatzie? lol... adica, care ar fi normalitatea? o primire pe covor roshu shi shampanie? get real...

#45
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Normalitate = ajuns la aeroport, stampila pe pass, liber 90 de zile, asa cum primesc si ei aici. Sau facem parte cumva din axis of evil ? :drac:

#46
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005

View PostMasterboy, on Feb 7 2006, 17:08, said:

Imi pare rau sa aud.  :console:  Care a fost motivul oficial pt care te-a respins? Ce ti-a spus cind ti-a dat pasaportul inapoi?
Atat mi-au spus ...ne pare rau dar de data asta nu va calificati pentru viza....cand am intrebat de ce ..au zis ca imi da o hartie prin care imi explica ce si cum acolo...hartia explica la modul general ...nimic concret...nici o problema...data viitoare le iau fata...ma duc maritata cu un american si apoi sa-i vad daca nu-mi dau...vor  fi obligati sa o faca...sansa de a nimeri la un consul..ma refer barbat era mica ...pentru ca era unul singur...si nu aveam voie sa ne alegem noi la cine  mergem...ci ei ne chemau la ghiseu...stiti...aveam impresia ca m-am dus la cersit...

#47
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Naga Queen, si cu banii luati pt interviu si fara viza. Tragicomic :(

#48
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004

View PostNaga Queen, on Feb 9 2006, 20:31, said:

...data viitoare le iau fata...ma duc maritata cu un american si apoi sa-i vad daca nu-mi dau...vor  fi obligati sa o faca...
Gresit!! daca nu e reala casatoria si li se pare ceva ciudat or sa iti ceara scrisori, poze, etc., pentru a dovedi ca    exista o relatie si nu obtii viza pe bani :D

#49
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View PostNaga Queen, on Feb 9 2006, 20:31, said:

ma duc maritata cu un american si apoi sa-i vad daca nu-mi dau...vor  fi obligati sa o faca
nicidecum. in 97 (inainte de atentate!) cucoana (americanca get beget) care se ocupa de grupul meu, era maritata cu un tip din shri lanka de 2 ani. formalitati facute pe teritoriul american. tipul nu primise pina atunci viza de intrare - nu vorbesc de drept de rezidenta.

#50
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Trebuie dezvoltat la nivel national un sentiment de respingere si dispret fata de toti cetatenii americani, fie si simpli turisti. Stiu, nu turistii sunt vinovati. Totusi, asta e singura solutie. Daca vor simti ca sunt scuipati in gura peste tot pe unde merg, fie Romania, Serbia, Vietnam, oriund in europa, se vor gandi de doua ori inainte de a te arunca in strada ca pe-un caine.
Deocamdata prin refuzul vizelor cetateanul american de rand simte protectie si nu antipatie.

#51
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Eu stiam ca Naga e maritata. Schimbam sotul pentru viza?

#52
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Postdobrotescunicol, on Feb 12 2006, 11:44, said:

Trebuie dezvoltat la nivel national un sentiment de respingere si dispret fata de toti cetatenii americani, fie si simpli turisti. Stiu, nu turistii sunt vinovati. Totusi, asta e singura solutie. Daca vor simti ca sunt scuipati in gura peste tot pe unde merg, fie Romania, Serbia, Vietnam, oriund in europa, se vor gandi de doua ori inainte de a te arunca in strada ca pe-un caine.
Deocamdata prin refuzul vizelor cetateanul american de rand simte protectie si nu antipatie.


OOOOO, usurel, stai putin sa facem diferenta intre frustrarea pe care ti-o da refuzul de viza si atitudinea nationalist - rasista a "dispretului national" fata de anumiti cetateni.

Fara a fi americanofil, nu pot sa nu sesizez un anume iz taliban in spusele tale. Pai daca dezvoltam chestii de astea pe motive banale - nu mi-au dat viza sa le vizitez tara (este dreptul lor sa-ti dea voie sau nu sa le vizitezi tara) -, miine ne trezim ca-i dispretuim pe evrei ca nu cred in Isus, pe unguri ca au dat certificate de maghiar, pe sirbi ca ne cer viza, pe francezi ca ne cer bani la intrare pe aeroport, iar despre tigani, gata, simtim deja miros de fum de Auchswitz...

Auzi, daca suntem asa buni sentimentalisti nationali, hai sa dezvoltam un sentiment comun de dispret fata de coruptie, hotie, mizerie, scuipat pe jos si injurat la volan, lene, manele, etc. Sa vezi ca in citeva luni ne invita sa  intram oriunde fara nici un fel de viza...

#53
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Bina punctat penca! Mai ales cu ultimul paragraf!
Ar trebui sa ne uitam mai intai in ograda noastra, sa vedem ce au altii cu noi si de ce, inainte sa emitem pretentii...

#54
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
You are 100% right "penca".
Chiar ca fiecare tzara stabileste dupa cum vrea pe cine lasa sa intre in tzara lui. Si pentru asta au delegat anumite persoane sa filtreze. Daca aluia i se pune pata si are impresia ca X vrea sa ramana ilegal acolo, e dreptul lui s-o faca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate