Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#73
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostEvergreen, on Feb 14 2006, 12:30, said:

de ceva timp sintem OT  :)


ce inseamna OT ?

#74
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002

View Postpenca, on Feb 14 2006, 12:37, said:

ce inseamna OT ?
off-topic. Reveniti la vize.

#75
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostInginerul, on Feb 14 2006, 12:40, said:

off-topic. Reveniti la vize.

da, ai mare dreptate.

vizele de SUA se dau din cind in cind. totul este sa nu sunati....

#76
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
....veniti la 15.00 dupa pasaport (cu viza inauntru).
Asta in cazurile fericite.
   THE END

#77
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View Postpenca, on Feb 14 2006, 19:03, said:

da, ai mare dreptate.

vizele de SUA se dau din cind in cind. totul este sa nu sunati....


:D  :D  :D  Bai Penca, esti mare !!!
Doar pentru reply, am vrut doar sa spun ca exagereaza americanii astia... cu cele spuse mai devreme. Iar despre Michael Moore nu ma refeream la film ci la speech-ul pe care l-a tzinut cand a primt nu'stiu ce premiu. I-a dat-o lu' Bush verbal de la indoit...

Si back to vize... eu consider ca totusi ofiterul de vize face o evaluare inainte pe baza datelor primite si daca are urme de indoiala, la scurtul "interviu" isi mai face o parere.
Mi-am adus aminte, la interviu, cand i-am spus tipei ca mergem la prietenii nostri, ne-a intrebat de ce atunci. I-am raspuns ca prietena noastra e gravida si vrem sa apucam sa ne distram cu ei inainte sa nasca, ca dupa, vreo 2 ani, pas... Si ne-a intrebat zambind, "si vreti sa ramaneti sa aveti grija de copil?" I-am raspuns  ceva de genul "Ne vedeti ca avem pregatire de baby sitter ?" A bufnit-o rasu' si ne-a zis "veniti dupa ora 15 si Drum bun"...

#78
oaritoni

oaritoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.03.2006
Întrebare importanata : stau în Franta de vreo 3 ani si trebuie sa plec în state la un stagiu.Trebuie sa ma duc la Ambasada de la Bucuresti sau se poate încerca la Paris sau Roma,la cel mai apropiat serviciu consular american.Am trimis mail  celor de la ambasada dar nici un raspunsa de vreo 3 zile.E chiar asa greu cu vizele astea.Si eu sunt student pe sisteme si aplicatii distribuite la o scoala de ingineri,în Nice,am avut job-uri part-time pâna acum în toate domeniile de la restaurante la firme de hot-line iar acasa in Ro am o garsoniera pe numele meu si ceva conturi deschise.M-ati cam speriat cu chestiile de pe site-ul asta !

#79
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004

View Postoaritoni, on Mar 24 2006, 18:07, said:

Întrebare importanata : stau în Franta de vreo 3 ani si trebuie sa plec în state la un stagiu.Trebuie sa ma duc la Ambasada de la Bucuresti sau se poate încerca la Paris sau Roma,la cel mai apropiat serviciu consular american.Am trimis mail  celor de la ambasada dar nici un raspunsa de vreo 3 zile.E chiar asa greu cu vizele astea.Si eu sunt student pe sisteme si aplicatii distribuite la o scoala de ingineri,în Nice,am avut job-uri part-time pâna acum în toate domeniile de la restaurante la firme de hot-line iar acasa in Ro am o garsoniera pe numele meu si ceva conturi deschise.M-ati cam speriat cu chestiile de pe site-ul asta !
poti sa aplici fara probleme la ambasada usa din paris...
pai ce crezi ca daca te afli undeva in brazilia,sa zicem si vrei sa treci granita spre argentina...tre sa vii in romania sa iei viza si apoi s ate intorci in argentina??? se poate aplica din franta, fara probleme...
eu am fost in state, iar ca sa treci in canada trebuia sa aplici la ambasada canadei din USA...
asa ca ..bafta sau bon chance!!!
P.S. cea mai grea parte a interviului este...sa intelegi naibii numele propriu stalcit de americanii aia si ghiseul la care te trimit sa vorbesti, restul...o formalitate daca esti "acoperit" si nu creezi suspiciuni!!!

Edited by twisterme2003, 24 March 2006 - 22:14.


#80
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Posttwisterme2003, on Mar 24 2006, 22:09, said:

poti sa aplici fara probleme la ambasada usa din paris...
pai ce crezi ca daca te afli undeva in brazilia,sa zicem si vrei sa treci granita spre argentina...tre sa vii in romania sa iei viza si apoi s ate intorci in argentina??? se poate aplica din franta, fara probleme...
eu am fost in state, iar ca sa treci in canada trebuia sa aplici la ambasada canadei din USA...
asa ca ..bafta sau bon chance!!!
P.S. cea mai grea parte a interviului este...sa intelegi naibii numele propriu stalcit de americanii aia si ghiseul la care te trimit sa vorbesti, restul...o formalitate daca esti "acoperit" si nu creezi suspiciuni!!!


regulamentul consulatelor SUA spune cam asa: nu poti solicita viza de acces in SUA decit de la consulatul din tara de resedinta, cu exceptia situatiilor cind in tara de resedinta nu exista misiune diplomatica SUA.

Asta inseamna ca te poti prezenta la consulatul SUA din Paris numai daca ai permis de sedere in Franta (temporar sau permanent).

Cu Canada, in SUA, este cu totul altceva

#81
arco_bc

arco_bc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.09.2005
Am fost la un interviu sa iau viza de sua, k turist.
Mi-a dat cu flit un ofiter de viza batran, fitzos, ce se credea dumnezeu pe pamant si care cred k nu-i placea k eu nu prea eram stresata de atmosfera de acolo.
Anyway, mi-a dat refuz de viza si ma mai  gandesc daca sa mai cheltui 200 usd ( taxa + alte chelt) pt a vedea bucurestiul
deci intrebarile mele ar fi: cat sa mai astept pana sa incerc din nou?; stie cineva sigur daca pt unguri/cehi/polonezi se dau vize de turist fara interviu(am auzit ca la unguri s-ar da -pe 1 an)
parerile avizate sunt binevenite

#82
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Degeaba, in Ungaria e la fel...si daca un cetatean roman vine sa ceara viza la ambasada US in Budapesta, fara sa aibe motive temeinice (de exemplu faptul ca munceste si sta in Budapesta), nu face decat sa ridice suspiciuni si mai mari.

A mai fost discutat topicul asta, da un search. Trebuie sa ai argumente puternice ca sa-l convingi pe ala ca nu esti un potential imigrant.

#83
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
mda...pacat..probabil e mosul de la ghiseul numarul 3...la experientele mele si ale celorlalti la ambasada cu acest mos se pare ca starea lui sufleteasca are o mare putere de decizie... la J1 se crampona in explicatii...pt studenti cu aceeasi conditie rerzultate diferite...
tine de sansa ta... e greu sa iei viza de turist, dar nu imposibil..mai usor e sa pleci prin J1 cu prelungire usoara in state (sin surse sigure)..asa ca un master sau o facultate si drumul se netezeste..
pacat ca acum ai un refuz de viza la activ...

#84
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postarco_bc, on May 9 2006, 20:39, said:

Replying to Cu cine sa ma marit k sa obtin viza de SUA?

Inseamna ca scopul tau e sa ramai ilegal in State iar ofiterul si-a data seama si te-a respins pe buna dreptate.  :D

Edited by Masterboy, 09 May 2006 - 21:57.


#85
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Ai putea incerca sa te mariti cu mosul in cauza de la ghiseul 3. Poate nici nu e nevoie sa ajungi pana in fata ofiterului de stare civila  :D

P.S. eu asa am facut  :lol:

#86
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006

View Postarco_bc, on May 9 2006, 21:39, said:

Cu cine sa ma marit k sa obtin viza de SUA?
stai  k sa ghicesc...ai pus titlul asta doar k sa atragi cati mai multi vizitatori pe postul tau si implicit k sa te ajute sa-ti rezolvi problema cat mai repede, este k mine?

Edited by yoshi_656, 09 May 2006 - 22:32.


#87
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
inca ma mir la ce mizerii se coboara unii pt. un rahat de viza sau alte interese... :puke:

#88
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Noroc ca-n Lumea Noua nu se vorbeste romana, n-or sa se prinda aia ca nu stii sa-ti vorbesti nici limba materna.

#89
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
ce treaba are asta cu traveling-ul?

#90
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View Postgtk, on May 9 2006, 17:52, said:

inca ma mir la ce mizerii se coboara unii pt. un rahat de viza sau alte interese... :puke:
te miri degeaba... la oricate mizerii te-ai cobori, acel "rahat" de viza tot nu-l obtii!

Trebuie sa fii "calificat" cu adevarat ca s-o obtii... e o chestie mai greu de inteles mai ales de catre cei care s-au obisnuit ca intr-o anumita societate, si anume ca cu bani poti sa cumperi orice ("rahat")...

:puke: :puke: :puke:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate