Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4659 replies to this topic

#19
cosminn

cosminn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 13.10.2005

View Postcaesar_sw, on Nov 6 2005, 13:16, said:

Poate ne zici ceva detalii acum...
Tu + sotia, invitatie de la cineva de-acolo, durata vizei, ce argumente ai adus la interviu, cum a decurs interviul..etc
Calatorie placuta :)


necasatorit, angajat in IT, fara invitatie, 10 ani visa.. argumente: vreau sa vizitez o amica in state de craciun

#20
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Salut

Vreau si eu sa vizitez SUA.Doar sa vizitez,mai cumpar una alta,etc.,nu ma duc eu sa-mi rup oasele pe acolo pt. n $/ora.Voi aplica pt viza Business.
Treaba este asa:
-sunt angajat la o firma de import ;
-avem afaceri de sute de mii de dolari cu mai multe firme americane de anvergura .
Eu am 21 de ani,seful meu direct are 44.Amandoi vrem sa mergem in vizita la 2 firme de acolo,care ne trimit invitatii.Si asa e foarte nasol/umilitor ca trebuie sa le cerem invitatii,dar nu asta e problema.
Eu nu am nici proprietati,nici nu sunt casatorit,copii,nimic.Sefu meu are de toate.Eu sunt student anul 1 la i.d..
Normal ca seful meu o sa primeasca viza,dar si eu vreau.Mai ales ca el are cunostinte mai limitate de engleza,si peste tot in lume am fost impreuna.Bani pot sa-mi transfer in cont oricati,nu e problema.50 de mii,o suta de mii chiar.Chestia e: cu cat timp inainte de interviu sa ii bag in cont?Ma intreaba de unde ii am?Sa bag mai putini,ca sa nu bata la ochi?
Proprietati e mai greu sa trec pe mine in termen scurt.
Daca suntem 2 persoane,angajati la aceeasi firma,si cu invitatii comune(eventual invitatie pe numele firmei),se poate unul sa ia viza si unul nu?
E mai bine sa las avocatul sa se ocupe de dosare,etc,sa le duca la ambasada,si noi doar la interviu?Sau trebuie facut tot personal?
Ce ar mai trebui sa am la mine cand ma duc la interviu?Pe langa actele uzuale(cert. de nastere,buletin,pasaport)?Adeverinta de student ajuta?
Si cum sa ma port la interviu?Sincer sau....:)?Chestia e ca m-as duce in Sua,va dati seama,da chestia ii ca mor pe avion 15 -20 de ore,mai ales ca nu se mai fumeaza pe nici o linie aeriana.
Daca ati trecut prin experiente asemanatoare,sau stiti una-alta,dati un sfat,nu va sfiiti.
Mersi anticipat.
P.S. Tatal meu e patronul firmei-ar fi bine sa aplice si el pt. viza?Poate asa imi da viza si mie....doar o idee.

#21
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Iti reduci sansele prin faptul ca esti student si nu ai proprietati sau apartinatori (familie), deci ai un potential mare de imigrare  :death: chiar daca tu nu vrei sa ramai acolo, cretinii de la ambasada asa o sa considere.

In cele din urma, conteaza foarte mult impresia pe care o faci la interviu. In 2000 am fost trimisi acolo prin firma (invitatie din US & all stuff), totusi eu am luat viza, dar un coleg de-al meu, care a dus stiva de acte (2 case proprietate, lucra si el si sotia, copil de un an, 2 masini) nu a luat, nimeni nu stie de ce... :deadtongue:

Eu am luat, desi sincer,ma asteptam sa ma azvarle ala pe usa afara, i-am raspuns la limita politetii... dupa o coada de la 5 dimineata la 9, intr-o ploaie groaznica, aproape ca-mi venea sa-l injur de mama pe ala si cred ca se vedea si pe fata si-n tonul meu... :cursing:

Invitatia nu se face comuna, se face intotdeauna nominala.

Daca aplica si tatal tau, de-abia dati impresia ca vreti sa ramaneti acolo toata familia... :lol:

Nu cred ca poti folosi un intermediar, totul trebuie facut in persoana. Si daca te uiti pe site-ul ambasadei, totul e EXTREM de vag:

Quote

Solicitantii de viza pentru afaceri trebuie sa dovedeasca spre satisfactia ofiterului consular ca detin legaturi trainice cu o resedinta situata in alta tara decat SUA pe care nu intentioneaza sa o abandoneze si ca vor parasi Statele Unite la sfarsitul vizitei lor. Este imposibil sa specificam sub ce forma trebuiesc prezentate aceste dovezi, din moment ce circumstantele din jurul fiecarui solicitant variaza considerabil. Cu toate acestea, in general, ofiterii consulari doresc sa vada o scrisoare de la firma din Romania care sa specifice scopul calatoriei solicitantului in Statele Unite si, daca este cazul, o scrisoare de invitatie de la o firma din SUA, o persoana de contact sau un omolog.

La interviul pentru viza, ofiterii consulari vor incerca sa determine daca solicitantul detine fonduri adecvate pentru a evita munca ilegala pe perioada sederii in SUA, daca exista un plan credibil de sustinere financiara pentru sine pe perioada cat va fi in SUA, daca detine planuri de calatorie specifice si realiste, daca are legaturi puternice cu o alta tara, si daca exista masuri credibile de intretinere a familiei ramasa in Romania.

Intelege ce vrei din asta.... :rolleyes:

US Embassy

Bafta,

D.

P.S. Daca vei face escala pe acolo, nici in aeroporturi nu se fumeaza... :notangel:

Edited by Dana_H, 28 January 2006 - 19:03.


#22
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
depinde de cheful lui ala daca-ti da viza sau nu. Am un prieten al carui frate a castigat la loteria vizelor si s-a dus in state si dupa aia  pe urma a primit invitatie sa vina in vizita. desi tipul avea 20 de ani, primul an la fac i-au dat viza. in anul urmator au vrut sa se duca parintii, surpriza nu le-au dat viza, cu tot ca aveau job aicea, casa, masina, practic toata viata de om. cum ti-a bafta. de aia si pe site nu se zice nimic concret: mesajul e: daca avem chef te lasam sa pleci, daca nu...

#23
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Multumesc de reply-uri.Deci tot ca la 6/49 e cu vizele astea.Nasoala situatie.Incercarea moarte n`are.

#24
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005
Eu pe 6 februarie am interviu pentru viza. Singurul meu avantaj e ca sunt casatorita de 2 ani. In schimb nu am casa pe numele meu, nu ma proprietati, nu am copil, nu am mai nimic...nici macar un job cu acte. Am ceva bani intr-un cont dar sunt sub 100 de milioane. Deci sanse foarte mici...dar incerc...e sor-mea maritata acolo si ma duc in vizita la ea. In schimb mama...are casa pe numele ei, are masina , e maritata, mai are un copil minor...are ceva sanse....nu stiu cum ne va fi norocul....cica daca nimeresti la consul la interviu ai sanse mari sa-ti dea viza ...femeile de acolo sunt mai nasoale....oricum va tin la curent. La tine problema e ca nu esti casatorit...si astia vad in fiecare vizitator un posibil imigrant...ca daca nu esti casatorit sunt sanse sa te casatoresti acolo si sa fie obligati sa-ti dea drepturi de cetatean american.Am avut o prietena care avea toate conditiile care se cer..casa pe numele ei....teren, firma , bani, numai nu era maritata...prin urmare nu a primit. Abia astept sa vad ce fac eu in 6 februarie....daca imi tineti pumnii...v-as fi recunoscatoare...

#25
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004

View Postjedialex1985, on Jan 28 2006, 19:36, said:

depinde de cheful lui ala daca-ti da viza sau nu. Am un prieten al carui frate a castigat la loteria vizelor si s-a dus in state si dupa aia  pe urma a primit invitatie sa vina in vizita. desi tipul avea 20 de ani, primul an la fac i-au dat viza. in anul urmator au vrut sa se duca parintii, surpriza nu le-au dat viza, cu tot ca aveau job aicea, casa, masina, practic toata viata de om. cum ti-a bafta. de aia si pe site nu se zice nimic concret: mesajul e: daca avem chef te lasam sa pleci, daca nu...
fff corect depinde de starea lui....

#26
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
..si zborul nu dureaza 20 de ore! :) Eu am facut 2 ore pana la Milano si inca 8-9 pana la NY.

#27
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
3 ore Buc-Paris
11 ore Paris-San Francisco
4 ore "pauza" intre...

do the maths :D noroc ca nu-s fumatoare... :worthy:

Bafta Naga...de vreme ce nimic logic nu poate ajuta cu astia, norocul chior e singurul lucru care ramane... :)

#28
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005

View PostNaga Queen, on Jan 28 2006, 20:40, said:

Eu pe 6 februarie am interviu pentru viza. Singurul meu avantaj e ca sunt casatorita de 2 ani. In schimb nu am casa pe numele meu, nu ma proprietati, nu am copil, nu am mai nimic...nici macar un job cu acte. Am ceva bani intr-un cont dar sunt sub 100 de milioane. Deci sanse foarte mici...dar incerc...e sor-mea maritata acolo si ma duc in vizita la ea. In schimb mama...are casa pe numele ei, are masina , e maritata, mai are un copil minor...are ceva sanse....nu stiu cum ne va fi norocul....cica daca nimeresti la consul la interviu ai sanse mari sa-ti dea viza ...femeile de acolo sunt mai nasoale....oricum va tin la curent. La tine problema e ca nu esti casatorit...si astia vad in fiecare vizitator un posibil imigrant...ca daca nu esti casatorit sunt sanse sa te casatoresti acolo si sa fie obligati sa-ti dea drepturi de cetatean american.Am avut o prietena care avea toate conditiile care se cer..casa pe numele ei....teren, firma , bani, numai nu era maritata...prin urmare nu a primit. Abia astept sa vad ce fac eu in 6 februarie....daca imi tineti pumnii...v-as fi recunoscatoare...

Bafta si sa ne zici ce si cum.Daca ma hotarasc sa incerc,va tin si eu la curent.

#29
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
mutam la traveling? cred ca ai mai multe pareri acolo...

#30
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
nu cred in "puterea actelor" la SUA. totul este pe psihologie si informatie. in primul rind, cind tu ajungi in fata lor, ei stiu totul despre tine. actele tale de multe ori te baga la apa, povestind ca vrei sa-i minti.

am vazut persoane care si-au luat viza fiind studenti si locuind in camin, fara nici un fel de acte, si am vazut oameni cu kg de acte care au fost respinsi.

personal, am obtinut viza pe 10 ani doar cu pasaportul. nu am avut invitatie. le-am zis ca vreau sa ma duc sa-mi vad niste amici si sa mai vizitez cite ceva. le-am zis ca nu doresc sa apelez la amici pentru invitatie. m-au rugat sa revin la ora 15,00 dupa viza...

#31
zeus25

zeus25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.12.2005
Draga HErlino,

AM cea mai mare experienta cu vize de America.

Fii atent ca pe oameni nu ii poti face usor. Deci acum s-au mai relaxat fata de ani anteriori. NU e nici o chestie de umilita ca trebuie sa le ceri partenerilor straini invitaite. asta e si alti ne cer noua invitatie.

Deci dupa ce platesti la Bt si primesti pinul dai telefon si vei fi programat atunci cand cazi tu la intelegere cu operatoarea.

La interviu te vei duce cu rmatoarele acte

Invitatia in original sau prin fax
Hartie de la birou si tu si seful prin care sa reiasa ca esti angajat din .. si ca ai salariul cutare si ca in perioada cutare vei fi in interes de serviciu la paartenerul din america si il treci firma care va invita.

Nu aveti nevoie de alte acte de la firma. daca ai si tu niste carduri pe numele tau punele pe un a4 si fale xerox si ataseaza-le.

Sa ai formularele completate pe net, sa nu te duci cu ele scrise de mana ca te da pe usa afara. poza la fel mare grija, sa o faci la kodakul de la magazinul unirii parter.

Oameni isi dau imediat seamna daca pui o suma mare de bani pe numele tau ca apar pe extrasul de cont de la banca si nu faci nimic. pune si tu pe un card 2000-3000 eur si nu scoate extrasul decat daca ti-l cere asa sa arati ca esti pregatit.


Daca ai mai fost plecat e ok sa sti ca la interviu o sa te intrebe de cand lucrezi in firma, ce faci si cine e ala care va invita ce ai sa faci acolo sa ai cateva date, cine o s aplateasca, unde o sa stati. sa fii pregatit sa raspunzi la astfel de intrebari.

Daca ai o firma tare in spate si care e un nume iei viza pe 10 ani daca nu primesti cat sa stai acolo 6 luni, oricum e un inceput, pt ca a doua oara e doar o formalitate.

oricum ai grija dupa ce o iei si ce faci prin america ca acum nu mai tine ca aucm 10 ani cand nu erau foarte bine pusi la punct, acum daca le arata computerul din america ca nu ai fost cuminte, te tin ascuns in beci ca pe irakieni.

sa ne spui ce ai facut.

nu ai nevoie de bafta, doar de multa stapanire de tine.

#32
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
zeus25

Mersi mult de sfat.Asta da raspuns.Cand vad ce si cum,va anunt.De facut acolo belele,nici vorba.Ma duc sa-i vad pe furnizori,sa vedem linia de productie,etc,si bineinteles,odata ajunsi acolo,mergem si noi ca turistu`,pe unde apucam.Mai o cumparatura,mai un Las Vegas daca semnam contractu...:)),etc.
Inca o data mersi mult.

#33
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
are cineva idee unde se pot face pize "omologate"?

#34
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
nu mai e in fata la Ambasada centrul acela foto ?

#35
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Salut !

Eu am fost in Oct-Nov 2003 in US. Viza (pe 10 ani) am obtinut-o platind taxa la BTRA, dupca care pe net am aflat data si "ora" interviului.
Am avut la noi (eu si sotzia) adeverinte de la angajatori cum ca plecam in concediu + salariul lunar.
Am avut si afidavit of support de la amicii nostrii. Formularele pdf completate direct pe PC. Pozele le-am facut acasa in digitala in formatul cerut, printate pe hartie foto.
Personal am fost extrem de relaxat, n-aveam nici o apasare.

Parerea mea e ca depinde de:
- dispozitia ofiterului de la "interviu". Oricum am remarcat ca formularul completat avea tot felul de comentarii cu creionul facute de cel care analizase cererea inaintea interviului.
- de moaca celui care aplica;
- foarte mult de numele firmei la care lucrezi si chiar si salariul de pe adeverintza. (eu am avut si extras de cont si acte de proprietate si certificat nastere copil, dar mi le-au dat deoparte).
- afidavit of support. Daca il ai, e very useful.

#36
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
foarte documentat info de la zeus 25, utila pt toata lumea.
sustin totusi parerea lui jedialex. am 2 probe:
in 2002 un f bun prieten a depus cerer sa plece el si cu amica lui la nunta fratelui sau. amindoi studenti, (necasatoriti). ea a primit viza, el nu.
acu 6 luni (cu putin inainte de introducerea taxei noi de inscriere) o prietena a depus cerere sa plece. divortata, fara copii, sta la parinti, cu un serviciu oarecare.  cerere de turist pe banii ei. a primit viza pe 10 ani.
eu zic ca e QED.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate