Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4661 replies to this topic

#3889
17marius

17marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.01.2006
Am sunat la banca transilvania si-au ceryt scuze era o angajata noua care nu stia . Acum ma ajuta cineva am ajuns la Solicita o viza sua la pasul 5 si imi solicita numarul de confirmare ds-160 de unde il iau ?

#3890
17marius

17marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.01.2006
am rezolvat multumesc de ajutor

#3891
spd00

spd00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.10.2013
Buna, am 2 greseli in formularul DS-160:
1. Numele in limba nativa e fara diacritice
2. Toate numele, al meu, al parintilor e invers, adica la surname am trecut prenumele, la given name numele de familie.

Cat de mari sunt sansele sa fiu refuzat din start la interviu? A mai patit cineva asta cu greseli de genul? Multumesc.

Tin sa precizez ca odata semnat documentul DS-160 si trimis, nu se mai poate modifica, contrar a ceea ce se zice pe internet, Retrieve Application merge doar in situatia in care nu a fost terminat tot procesul, dar odata trimis documentu (adica ai primit confirmarea) nu se mai poate modifica. Am sa incerc sa sun la ambasada sa vad daca am ceva sanse sa modific, cu ajutorul lor.

#3892
orfirel

orfirel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.07.2008
Nu e problema asa mare. O sa fii sunat in ziua cand ai interviul si o sa iti ceara sa intri iar pe net sa completezi corect forumularul. A patit asa ceva o matusa de a mea! O sa iti dea iar acces la acel formular.

#3893
17marius

17marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.01.2006
Stie cineva cat dureaza de la plata banilor pentru ds160 pina se poate face programarea pentru interviu? unii spun ca a doua zi altii dupa 4-6 ore. as dori un raspuns la obiect de la cineva care a efectuay plata. Multumesc

#3894
spd00

spd00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.10.2013

 orfirel, on 02 ianuarie 2018 - 12:35, said:

Nu e problema asa mare. O sa fii sunat in ziua cand ai interviul si o sa iti ceara sa intri iar pe net sa completezi corect forumularul. A patit asa ceva o matusa de a mea! O sa iti dea iar acces la acel formular.

Interviul il am maine la 8 jumate dimineata, nu stiu daca mai apuc sa fac vreo modificare. Am sunat azi la ambasada, dar e inchis. Sa vad maine la fata locului. Merci de raspuns.

 17marius, on 02 ianuarie 2018 - 13:50, said:

Stie cineva cat dureaza de la plata banilor pentru ds160 pina se poate face programarea pentru interviu? unii spun ca a doua zi altii dupa 4-6 ore. as dori un raspuns la obiect de la cineva care a efectuay plata. Multumesc

Eu am facut plata online pe usatraveldocs.com de unde m-am si programat. Totul se poate face online.

#3895
spd00

spd00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.10.2013
Doar ce m-am intors de la ambasada, a fost ok, m-a atentionat la primul ghiseu sa fiu mai atent la ce se cere, asta legat de nume, ca le-am trecut invers. In rest nu s-a legat de nimic. Interviul a decurs ok, in consecinta am obtinut viza. Bafta la toata lumea.

Edited by spd00, 03 January 2018 - 09:20.


#3896
17marius

17marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.01.2006
am vorbit la ambasada si programamarea se face in ziua imediat urmatoare platii banilor.

#3897
spd00

spd00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.10.2013
Update - Pasaportul mi-a fost livrat a doua zi cu TNT. Foarte rapid se misca toata treaba.

#3898
17marius

17marius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.01.2006
as dori informatii cat mai detaliate despre prescreningul din asterdam sau istambul ce se cere etc

#3899
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Din cate stiu prescreening CBP e doar in Irlanda, UAE, Canada si ceva prin Caraibe...

In rest, cand pleci de pe alt aeroport nu ai treaba, verifica sa ai viza valabila si sa te incadrezi in parametrii care sunt in TimaticWeb

Daca dai de preclearance CBP prin Irlanda de ex, atunci ai angajati ai guvernului US. Aceleasi intrebari pe care le pun si in US: Scopul si durata vizitei, de ce, cat bani si eventual de alte vize din pasaport.

#3900
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Prescreeningul nu e al CPB. In Amsterdaam era facut de G4s cand am fost eu. In legatura cu ce se intampla la Dublin, acolo e punctul de intrare in USA, cei care urca in avion sunt considerati deja intr-un domesti flight si nu mai trec prin imigrare la destinatie.

#3901
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Gata mi-am adus aminte.
Dar nu e numai pentru US ci pentru mai multe zone " de risc" si tin de 2 lucruri: esti eligibil sa calatoresti (ai viza sau in caz de VW nu incalci regulile lor), securitate.

Astia de lipesc ICTS pe spatele pasaportului, right? Eu nu prea i-am bagat in seama si m-am vazut cu ei si prin alte parti... dar astia nu prea au treaba dar cam au dreptul sa te intrebe orice... deci depinde. De la nimic (sau scurt scopul si durata) pana la complexe (legaturi in US, legaturi in EU, etc).

Astia functioneaza cam pe principiul:

Attached File  t75V7oe.png   212.68K   16 downloads

Si nu glumesc...

#3902
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
buna, pentru viza de turist ds 160 , ce se cere? care sunt cerintele?

si as mai avea o intrebare, momentan nu lucrez, tocmai ce am venit din UK acasa si mi-as dori sa vizitez USA, pot aplica pentru viza daca nu lucrez momentan nicaieri , ma afecteaza cu ceva la a obtine viza de turist ?

#3903
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Incearca aici...
http://alinaghenciu....tru-viza-sua-i/

Edited by dann778, 14 January 2018 - 17:38.


#3904
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 VladyR10, on 14 ianuarie 2018 - 12:21, said:

buna, pentru viza de turist ds 160 , ce se cere? care sunt cerintele?

si as mai avea o intrebare, momentan nu lucrez, tocmai ce am venit din UK acasa si mi-as dori sa vizitez USA, pot aplica pentru viza daca nu lucrez momentan nicaieri , ma afecteaza cu ceva la a obtine viza de turist ?

Te afecteaza. Nu o vei obtine daca nu obtii nicio forma de venit. Chrii, drepturi de autor, PFA, samd. te-ar ajuta

Edited by MembruAnonim, 14 January 2018 - 18:32.


#3905
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
Daca ai peste 1.ooo.ooo euro in cont nu.
Altfel esti somerul standard care cauta de munca (legal sau nu).

#3906
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu te salveaza nici milionul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate