Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Formula calcul impozit cladire (apartament)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Cunoaste cineva care este formula de calcul al impozitului unui apartament cu destinatie rezidentiala?

Intreb pentru ca am observat o chestie ciudata. Pentru 2 apartamente identice (aceeasi suprafata construita, respectiv utila) situate in blocuri diferite pe aceeasi strada a fost o diferenta de aproximativ 20% la impozit, ceea ce mi se pare destul de mult.

Multumesc

Edited by emillian, 20 February 2016 - 18:27.


#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
0,1% din valoarea apartamentului, din cate stiam eu. Acum, daca niciunul nu are evaluarea facuta, valoarea asta e calculata de cei de la fisc, dupa capul lor...Poate de aici vine diferenta....

#3
geopalade

geopalade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.11.2004

 emillian, on 20 februarie 2016 - 18:27, said:

Cunoaste cineva care este formula de calcul al impozitului unui apartament cu destinatie rezidentiala?

Intreb pentru ca am observat o chestie ciudata. Pentru 2 apartamente identice (aceeasi suprafata construita, respectiv utila) situate in blocuri diferite pe aceeasi strada a fost o diferenta de aproximativ 20% la impozit, ceea ce mi se pare destul de mult.

Multumesc
Din cite stiu impozitul depinde de destinatie (locuinta, etc.), suprafata si de zona (distanta fata de centru);
Probabil sint in zone diferite desi sint pe aceeasi strada.

#4
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
Mai poate sa apara o diferenta si din cota parte din terenul de sub bloc.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vezi articolul 457 din Codul Fiscal:
https://static.anaf....7_2015.htm#A457

#6
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,012
  • Înscris: 24.04.2013
Impozitul este de 0,08%…0,20% din valoarea impozabila. Acest procent variaza de la o localitate la alta dar nu si in interiorul unei localitati. In Bucuresti este de 0,1%, cum era si inainte.

Acum, valoarea impozabila depinde de mai multi factori si nu, in cazul cladirilor folosite ca locuinta NU depinde de nici o reevaluare pe care ai fi facut-o sau nu. Chestia cu reevaluarea este doar pentru cladirile detinute de persoane juridica si cele care desi sunt detinute de persoane fizice au destinatie nerezidentiala.

Pot exista insa diferente intre apartamente de aceeasi suprafata chiar aflate unul in apropierea celuilat. Variatii posibile: zona A-D (apropiate dar de o parte si de alta a unei limite de zona), marimea blocului (reducere la mai mult de 8 apartament/ 3 nivele), vechimea cladirii, si altele. Calculul exact este in Codul Fiscal <https://static.anaf....e_2016.htm#A457>. LE: Vad ca si colegul @pasilla a postat link-ul Posted Image.

Edited by sags, 20 February 2016 - 18:57.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sags, on 20 februarie 2016 - 18:54, said:

Impozitul este de 0,08%…0,20% din valoarea impozabila. Acest procent variaza de la o localitate la alta dar nu si in interiorul unei localitati. In Bucuresti este de 0,1%, cum era si inainte.

Acum, valoarea impozabila depinde de mai multi factori si nu, in cazul cladirilor folosite ca locuinta NU depinde de nici o reevaluare pe care ai fi facut-o sau nu. Chestia cu reevaluarea este doar pentru cladirile detinute de persoane juridica si cele care desi sunt detinute de persoane fizice au destinatie nerezidentiala.

Pot exista insa diferente intre apartamente de aceeasi suprafata chiar aflate unul in apropierea celuilat. Variatii posibile: zona A-D (apropiate dar de o parte si de alta a unei limite de zona), marimea blocului (reducere la mai mult de 8 apartament/ 3 nivele), vechimea cladirii, si altele. Calculul exact este in Codul Fiscal <https://static.anaf....e_2016.htm#A457>. LE: Vad ca si colegul @pasilla a postat link-ul Posted Image.

Si se mai intampla ca la un apartament sa se ia in calcul suprafata utila si la altul suprafata construita. Depinde cand si cum a fost inregistrat.

#8
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,012
  • Înscris: 24.04.2013
@pasilla: Daca diferenta ar fi exclusiv dintr-o incurcatura ‘construita’ <-> ‘utila’ diferenta ar fi de 40% din valoarea mai mica. Oricum ai dreptate, e ceva ce trebuie verificat.

Valoarea impozabila se calculeaza la suprafata construita desfasurata. Daca aceasta nu se cunoste (in general la bloc, fiindca un apartament nu se poate masura, individual, pe exterior), atunci se considera suprafata construita = cea utila × 1,4.

#9
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Multumesc pentru raspunsuri. Voi citi informatiile din acel link de la anaf si o sa incerc sa fac un calcul raportat la apartament sa vedem ce iese.

Pe decizia de impunere este trecuta suprafata construita desfasurata, nu stiu daca zona este aceeasi (desi fiind unul langa altul mi se pare ciudat sa fie intr-o zona diferita), cota parte este aceeasi (locul de parcare) si oricum vine suma separata la impozit fata de apartament.

Blocurile sunt noi, construite de acelasi dezvoltator, avand aceeasi suprafata si din cate stiu difera putin numarul de apartamente de pe etaj (insa in nici unul din blocuri nu depaseste 8 ap/et), au acelasi numar de etaje.

#10
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,046
  • Înscris: 26.04.2007
mi-a venit asa ceva ........ impozit de 305 lei in total 610 lei de plata (mie si sotiei) pentru un apartament  de XX m2

Banuiesc si voua va va veni asa ceva cei care aveti firme de apartament.
captura de ecran este din ghiseul.ro

Attached File  sdfsfd.png   38.29K   14 downloads

in conditiile in care firma nu produce nimic ma gandesc sa o inchid (stiu si acolo alte taxe)
inca nu am calculat insa mi se pare foarte mare suma de 610 lei.

Edited by Mihai_3, 30 May 2016 - 18:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate