Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania...

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
28522 replies to this topic

#8443
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Colonia unui imperiu germanocentric, care are nevoie de furnizori de forta de munca ieftina si resurse minerale ieftine, de preferinta cat mai departe de nucleul imperiului (pt ca revoltele populatiei sa nu ii afecteze).

Este o poveste foarte veche (cel putin din vremea imperiului roman) si va fi mereu actuala.

#8444
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai de ce nu se duc mai in Africa, romanica e aproape, cu masina de la mako faci 7-8 ore pana la München 😃

Le pui bomba in metrou seara ... :):):)

Va simtiti asupriti? Orice numai forta de munca ieftina nu mai ofera romanul. Cine crede ca suntem ieftini n-a vizitat o fabrica din China...

Fuge neamtul cu pământul nostru? Unde fuge mai? Daca l-a cumpărat nu trebuie sa il lucreze? Cd noi îl lucram? Suntem un popor de betivi si leneși care avem mania persecutiei. Toata tarile se roagă de investitori sa vina sa bage banul la ei, la noi s-a umflat pipota de mamaliga si ne simțim patrioti.
Întrebare: Daca in 90 toate fabricile alea de au invadat cehia si Slovacia si Polonia veneau la noi, mai pleca vreun capsunar in Spania?

Ca acum, deja multi se plâng de forta de munca si de infrastructura.


#8445
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Faci un sondaj și vezi ca angajații care se plâng de condiții mai proaste de munca sunt fix aia din SRL urile cu patroni români, nu cei din multinaționale. Deci singurii care ne tratează ca pe niște sclavi suntem tot noi, între noi.

#8446
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,830
  • Înscris: 21.06.2016

View Postalex1vasile, on 24 august 2017 - 05:03, said:

Colonia unui imperiu germanocentric, care are nevoie de furnizori de forta de munca ieftina si resurse minerale ieftine, de preferinta cat mai departe de nucleul imperiului (pt ca revoltele populatiei sa nu ii afecteze).

Este o poveste foarte veche (cel putin din vremea imperiului roman) si va fi mereu actuala.

Nu are nici o legatura economia actuala cu imperiul roman.
Resursele minerale (care? avem asa ceva?) nu pot fi "ieftine". Ele sint la pretul pietii internationale.
Forta de munca ieftina nu exista daca esti in UE. E o piata deschisa. Din contra presiunea pe piata locala produce nemultumirea localnicilor (intslatorul polonez etc).
Daca Germania vrea forta de munca ieftina se duce in China nu la noi, daca vrea presiune pe sa;arii;e interne putea sa deschida granitele fara intrarea in UE.

Bineinteles, Germania cistiga cel mai mult din UE, dar nu aiureli cu forta de munca si materii prime ca-n anul 0, ci faptul ca are acel "infinite currency pool", ca a schimbat marca care era din ce in ce mai scumpa si care le scumpea exporturile cu euro care nu da doi bani pe exporturile Germaniei pentru ca sint multe tari cu deficit in uniune. Asta insa nu ne afecteaza pe noi.


Oricum, cred ca ai gresit raspunsul... de obicei astia care umbla cu colonia in gura (uitind ce pot romanii de capul lor) de obicei sint pregatiti sa-ti explice de americani sau/si evrei Posted Image

PS: apropo de imperiile astea. Chiar si azi se vede unde au stat austriecii. Cehoslovacia, Slovenioa, Croatia, Ungaria, Transilvania. Naspa. De ce am vrea sa evitam asa ceva?

Edited by vrajitoruldinoz, 24 August 2017 - 07:45.


#8447
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMembruAnonim, on 24 august 2017 - 06:40, said:

Ai de ce nu se duc mai in Africa, romanica e aproape, cu masina de la mako faci 7-8 ore pana la München ��
Pai se duc... Doar ca tu nu vezi.
Coloniile se fac in timp.

View Postvrajitoruldinoz, on 24 august 2017 - 07:42, said:

Nu are nici o legatura economia actuala cu imperiul roman.
Sa pui mana sa citesti. Gata cu forumurile, las-o in pana mea.
70% din limba romana e formata din cuvinte de origine latina, adica limba poporului roman. Principiile de drept pe care se intemeiaza statul roman sunt , in mare parte , copiate din principiile de drept roman. Organizarea admiistrativa, militara, etc, etc, etc.
Pui mana sa citesti !

View PostMembruAnonim, on 24 august 2017 - 06:40, said:

Va simtiti asupriti? Orice numai forta de munca ieftina nu mai ofera romanul. Cine crede ca suntem ieftini n-a vizitat o fabrica din China...
Stii, sper, ca programatorii in China sunt platiti de 3-4 ori mai bine decat cei din Romania pe pozitii echivalente, da... ? :)

Bai frate, suntem in 2017, informatia e aproape gratis, inclusiv teze de doctorat si teze de masterat, iar voi nu pricepeti lucruri de baza...

View Postvrajitoruldinoz, on 24 august 2017 - 07:42, said:

Oricum, cred ca ai gresit raspunsul... de obicei astia care umbla cu colonia in gura (uitind ce pot romanii de capul lor) de obicei sint pregatiti sa-ti explice de americani sau/si evrei Posted Image
Cand te apuci de citit,
sa incepi cu "Heart of Darkness" a lui Joseph Konrad. E scrisa pe la anul 1900 asa... Si vorbim dupa.

#8448
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postalex1vasile, on 24 august 2017 - 08:06, said:

Stii, sper, ca programatorii in China sunt platiti de 3-4 ori mai bine decat cei din Romania pe pozitii echivalente, da... ? :)

Hai mah, te credeam om serios :lol: 3-4x nu au nici aia din UK sau US

#8449
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Postfigo1988, on 24 august 2017 - 08:17, said:

Hai mah, te credeam om serios Posted Image 3-4x nu au nici aia din UK sau US
AHAAHAHAHAAHHAHAA
https://blogs.wsj.co...ound-the-world/

#8450
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postalex1vasile, on 24 august 2017 - 08:19, said:


Tu vezi și titlul, nu? "Tech Support" nu înseamnă programatori.

Unde e România acolo?

Edited by figo1988, 24 August 2017 - 08:23.


#8451
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Postfigo1988, on 24 august 2017 - 08:21, said:

Tu vezi și titlul, nu? "Tech Support" nu înseamnă programatori.

zice "Salaries of mid-career level IT staff around the world."

China - 41.000 de dolari/an.

Intelegi ? Posted Image

Quote

Unde e România acolo?
Romania nu a incaput pe chart, fiind mult peste Elvetia.

Edited by alex1vasile, 24 August 2017 - 08:25.


#8452
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalex1vasile, on 24 august 2017 - 08:24, said:

zice "Salaries of mid-career level IT staff around the world."

China - 41.000 de dolari/an.


eu am fost in china, hk, in taiwan si in japonia cand lucram in IT. tu ai fost ? :)
chiar in niste fabrici... la un moment dat.

las-o in pana mea ca macane. habar n-ai ce vorbesti... un roman din IT e printz crede-ma... si chiar aia de la call-centere!

#8453
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMembruAnonim, on 24 august 2017 - 08:30, said:

las-o in pana mea ca macane. habar n-ai ce vorbesti... un roman din IT e printz crede-ma... si chiar aia de la call-centere!
Pai scrie-le alora de la Wall Street Journal, domnu'  :)
Ca ei au publicat cifrele, nu eu.

#8454
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalex1vasile, on 24 august 2017 - 08:32, said:

Pai scrie-le alora de la Wall Street Journal, domnu'  Posted Image
Ca ei au publicat cifrele, nu eu.

stii ce e aia sclavagism? nu stii pana nu vizitezi o fabrica in shenzen crede-ma. muncitorii care lucreaza acolo sunt sclavi in adevaratul sens.
ne zicea unul ca odata pe an (de anul nou chinezesc) le da voie sa plece din fabrica... o mare parte (1/3 daca imi aduc bine aminte) nu se mai intorc.
in rest sclavi.

plus mi-am facut amici la firmele de produse IT de prin Taiwan... nici vorba ce bunghesti tu pe acolo. salariile prin 2005-2006 se roteau la 1000 usd la manageri, iar preturile erau cam ca la noi, poate mai mari
1 NTW era arpoape 10.000 lei parca  (Sau un leu)... sau 10 sincer nu mai stiuPosted Image
mi-a fost super simplu sa ma adaptez la moneda lor, am fost de vreo 3 ori :D am stat o gramada. sunt ca noi
iar daca vezi conditiile de trai o sa intelegi mai bine. asa ca PPP taiwan e 5 capete peste noi, in rest sunt ca noi... iar TW e un cap peste China continentala

Edited by MembruAnonim, 24 August 2017 - 08:40.


#8455
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016
Din nou... acelasi raspus - baga email la WSJ, daca stii tu mai bine... Posted Image

#8456
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Scrie tech support chiar deasupra , ce dracu, te fofilezi asa? Și mid career it staff nu are nici o treaba cu programarea, deci mesajul tău inițial era incorect oricum.

Eu acum ofer 40k euro pe an (cost complet pentru angajator) plus bonusuri pentru un PROGRAMATOR .NET mid-senior. Daca îmi găsești unul la 20k (nici nu zic 10k), atunci îți dau dreptate și îți ofer și un fee de 2k pentru referinta.

View PostMembruAnonim, on 24 august 2017 - 08:30, said:


las-o in pana mea ca macane. habar n-ai ce vorbesti... un roman din IT e printz crede-ma... si chiar aia de la call-centere!

Aflam acum ca de fapt salariul ala era un yeni :lol:

http://www.morganmck...ry-survey-guide

#8457
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Postfigo1988, on 24 august 2017 - 08:39, said:

Scrie tech support chiar deasupra , ce dracu, te fofilezi asa? Și mid career it staff nu are nici o treaba cu programarea, deci mesajul tău inițial era incorect oricum.

Eu acum ofer 40k euro pe an (cost complet pentru angajator) plus bonusuri pentru un PROGRAMATOR .NET mid-senior. Daca îmi găsești unul la 20k (nici nu zic 10k), atunci îți dau dreptate și îți ofer și un fee de 2k pentru referinta.
"Tech support" si "Mid career IT staff" nu sunt acelasi lucru, domnule angajator... Posted Image

Ce oferi tu e irelevant, costul complet pentru angajator este si el irelevant (pentru ca articolul este despre "sallaries", si nu "total annual costs per employee")...

Ce ar fi relevant ar fi sa trimiti si tu mail la WSJ sa te plangi... Ca cifrele nu sunt bune, etc.

Edited by alex1vasile, 24 August 2017 - 08:43.


#8458
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalex1vasile, on 24 august 2017 - 08:24, said:

zice "Salaries of mid-career level IT staff around the world."


inca o chestie, vezi ca majoritatea uita o chestie... salariile sunt BRUTE. ia fa tu un 2000 net si vezi la cat ajungi brut in ro.
iar daca tu crezi ca Shanghai sau HK e ieftin... cred ca tre sa dai o fuga sa vezi cat e o chirie intr-un apart de 20 mp in HK :D

#8459
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Postfigo1988, on 24 august 2017 - 08:42, said:

Aflam acum ca de fapt salariul ala era un yeni Posted Image

http://www.morganmck...ry-survey-guide
A treia si ultima oara: baga mail la WSJ ;)

#8460
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalex1vasile, on 24 august 2017 - 08:46, said:

A treia si ultima oara: baga mail la WSJ Posted Image

aia au facut un survey pe net :)
mi-aduc aminte ca prin 2005 ii explicam unui neamtz cati bani castig eu. si i-am zis (pana mea) adevarul... s-a crucit ala. nu intelegea si pace :D
nu aveam cine stie ce salariul dar modalitatea lui de incasare era peste puterea lui de intelegere :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate