Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Program de calculare a rutelor aeriene

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Aveti aici link-ul catre pagina: http://www.klm.com/g...ldTimetable.exe
Este un program al companiilor KLM si AirFrance (dar si celelalte din alianta Sky Team, unde si Tarom aspira). Se pot calcula distantele, traseele; se poate afla in timp real unde este ziua si noaptea pe suprafata Pamantului; se poate vizualiza ca pe o harta clasica cat si 3D, cu posibilitatea de a roti in orice directie.
Acest program il dedic tuturor impatimitilor transportului aerian.

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

 nic_biso, on Jan 27 2006, 23:07, said:

Aveti aici link-ul catre pagina: http://www.klm.com/g...ldTimetable.exe
Este un program al companiilor KLM si AirFrance (dar si celelalte din alianta Sky Team, unde si Tarom aspira). Se pot calcula distantele, traseele; se poate afla in timp real unde este ziua si noaptea pe suprafata Pamantului; se poate vizualiza ca pe o harta clasica cat si 3D, cu posibilitatea de a roti in orice directie.
Acest program il dedic tuturor impatimitilor transportului aerian.
Drăguț. Păcat doar că toate zborurile trec prin Paris sau Amsterdam :)

#3
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Da, evident arata orarele si zborurile in/din Paris si Amsterdam... Dar tu poti sa pui mouse-ul pe orice punct de pe glob si sa-l "tragi" pana in ce loc doresti. Iti arata exact distanta, aeroporturile din zona, cat si longitudinea si latitudinea. Enjoy it!

Poate ca multi o sa descopere lucruri interesante cu acest program. De exemplu:
-ruta directa Bucuresti-Los Angeles trece pe deasupra Groenlandei, desi cand te uiti pe o harta (plana), ar trebui sa fie ceva de genul Bucuresti-Europa de Vest-Atlanticul de Nord-SUA(de la est la vest)-pana la Los Angeles.
-distanta Bucuresti-Alaska e de vreo 7-8000 de km iar Bucuresti-Florida de 9000 km, desi Alaska e situata mult mai la vest decat Florida (cam cu 5000 km).
:)

#4
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Pot sa-mi exprim "nelinistea" in privinta deselor recomandari privind site-ul KLM ? Eu inteleg ca Sky Team si-a propus ca target pentru 2006 cresterea bookingurilor on-line, in special catre clientii persoane fizice dar, avind in vedere ca pe forumul asta stau destul de multi oameni de turism, care stiu ca mai sunt motoare care iti dau informatii de traveling, mult mai performante decit cel al KLM, as zice ca fair este sa-i recomandam pe gigantii breslei: www.expedia.com, http://travel.yahoo.com/, etc.

#5
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
De acord... Oricum mie nu-mi este "simpatic" deloc KLM si nici n-am o atractie speciala fata de Sky Team. Insa acest program n-are nici o legatura cu ticketing-ul, si nici cu informatiile turistice, gen expedia.com.
Pur si simplu e singurul program de acest gen gasit pe Net; mai sunt si alte programe similare (mai precis "electronic timetables", de la Star Alliance si One World), dar nu exista posibilitatea vizualizarii rutei pe harta sau pe glob.

#6
tiff

tiff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 31.01.2005

 penca, on Jan 28 2006, 21:33, said:

as zice ca fair este sa-i recomandam pe gigantii breslei: www.expedia.com, http://travel.yahoo.com/, etc.
Ai uitat de travelocity.com  :D

#7
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
ok. eu am scris mesajul meu pentru ca in ultimul timp am vazut foarte mult recomandat acest site pe forum si stiu ca oamenii investesc in reclama on-line. Nu am nimic cu ei, chiar ii apreciez dar, cu ceva vreme in urma gasisem o adresa de site cu rent a car super misto. am dat-o pe forum si un moderator a considerat ca este reclama (apropo, aia cred ca nici nu stiau ca exista Romania...)

#8
bobocell

bobocell

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.07.2007
este sooooooooper programul. Imi place la nebunie. Sunt un pasionat al aviatiei. Nu exista programe care sa arate zborurile de la mai multe companii aeriene? Astept raspuns. Multumesc pentru program.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate