Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Recomandare sistem de operare.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
AlexFL

AlexFL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.10.2015

View PostOriginalCopy, on 05 februarie 2016 - 17:05, said:

Linuxul mi se pare cel mai stabil. Nu am avut niciodata virusi de 10 ani de cand il folosesc, si nu trebuie sa reinstalezi sistemul o data la 1-2-3-5 ani, Linux merge pana moare hardware-ul.

Plus ca primesti update-uri automate nu doar la sistemul de operare insusi, ci si la toate aplicatiile pe care ti le instalezi.
Linux ar fi o opțiune perfectă dacă știi limbajele lui de programare.....și ești în stare să îți faci o distribuție de linux după bunul plac.

#20
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010

View PostOriginalCopy, on 05 februarie 2016 - 17:05, said:

Linuxul mi se pare cel mai stabil. Nu am avut niciodata virusi de 10 ani de cand il folosesc, si nu trebuie sa reinstalezi sistemul o data la 1-2-3-5 ani, Linux merge pana moare hardware-ul.

Plus ca primesti update-uri automate nu doar la sistemul de operare insusi, ci si la toate aplicatiile pe care ti le instalezi.

Si Windows e stabil. Problemele de care se pling multi si reinstalarile repetate sint datorate exclusiv folosirii de versiuni piratate, cu troieni, cu virusi, cu minare de bitcoin etc.

Asa, si pentru cel care se lauda ca foloseste de 5 ani sisteme piratate: ceea ce faci tu se cheama timpenie. Daca nu vrei sa platesti pentru licenta, exista variante oficiale de trial, pe care le poti folosi 90zile si "re-arma" de 3 ori. Intotdeauna au fost. Dar asta e, pe de o parte e bine ca sint unii care folosesc Windows piratat, ca altfel ar fi mult mai greu de facut botnet-uri.

#21
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Am instalat totul clean. Mi se pare ca se misca umpic mai bine acum. Hard-disk-ul este tinut 100% din ce vad, am dezactivat serviciile wsearch & superfetch, insa niciun rezultat. Scot tot din startup si sper sa isi revina.

#22
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,093
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAlexFL, on 05 februarie 2016 - 16:56, said:

Rulez de 5 ani sisteme piratate fără să am probleme de genul.

Nici nu trebuie să știi. E nevoie doar să știe alții ce faci tu ... Posted Image

#23
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Incearca si asa: search, defragment and optimize your drives, analyze si dupa optimize. Si la mine statea de nebun in 100%  dar vad ca si-a revenit dupa ce am facut ce am zis anterior.

Edited by bietu, 05 February 2016 - 19:52.


#24
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

View Postbietu, on 05 februarie 2016 - 19:50, said:

Incearca si asa: search, defragment and optimize your drives, analyze si dupa optimize. Si la mine statea de nebun in 100%  dar vad ca si-a revenit dupa ce am facut ce am zis anterior.
Am dat analyze si doar partitia C este fragmentata 15%. Am dat optimize. Sa speram ca isi va mai reveni. Daca nu si tot nu, revin la windows 7, ce naiba.

#25
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,146
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbobo323, on 05 februarie 2016 - 18:07, said:

Am instalat totul clean. Mi se pare ca se misca umpic mai bine acum. Hard-disk-ul este tinut 100% din ce vad, am dezactivat serviciile wsearch & superfetch, insa niciun rezultat. Scot tot din startup si sper sa isi revina.

Windows Update este dezactivat?
Altfel iti mananca HDD+CPU+RAM.......Posted Image

Edited by xmanyacs77, 05 February 2016 - 20:40.


#26
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

View Postxmanyacs77, on 05 februarie 2016 - 20:39, said:

Windows Update este dezactivat?
Altfel iti mananca HDD+CPU+RAM.......Posted Image
Da, am trecut windows update pe 'notify to schedule restart'

#27
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 08.02.2011

View PostOriginalCopy, on 05 februarie 2016 - 17:05, said:

Linuxul mi se pare cel mai stabil. Nu am avut niciodata virusi de 10 ani de cand il folosesc, si nu trebuie sa reinstalezi sistemul o data la 1-2-3-5 ani, Linux merge pana moare hardware-ul.

Plus ca primesti update-uri automate nu doar la sistemul de operare insusi, ci si la toate aplicatiile pe care ti le instalezi.


Primesti pe naiba update-uri, daca ai un calculator vechi pe care vrei sa instalezi un Ubuntu mai vechi nu ai ce aplicatii sa instalezi, ca toate sunt sterse de mult de pe servere, asa ca tot windows xp este solutia pentru acele sisteme. Linuxul mai mult de 2-3 ani nu tine, ca se sterg toate programele de pe servere.

#28
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmodoran, on 05 februarie 2016 - 22:13, said:



Primesti pe naiba update-uri, daca ai un calculator vechi pe care vrei sa instalezi un Ubuntu mai vechi nu ai ce aplicatii sa instalezi, ca toate sunt sterse de mult de pe servere, asa ca tot windows xp este solutia pentru acele sisteme. Linuxul mai mult de 2-3 ani nu tine, ca se sterg toate programele de pe servere.
Da, Linux nu e un sistem pe care sa il tii pe post de muzeu, Linux evolueaza, se imbunatateste permanent.

Se sterg versiunile vechi, si sunt puse altele noi in loc.

Sau apar alternative mai bune la programe.

Nu sunt fan Ubuntu sau alte distributii pentru idioti, prefer ArchLinux, dar Debian sau Mint daca chiar trebuie ceva prietenos cu incepatorii.

Daca instalezi un Ubuntu vechi, e vina ta.

Laptopul in cauza nu e vechi. Tu insa faci trolling pe acest topic vorbind despre fantezii, nu despre postarea #1.

#29
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010

View Postmodoran, on 05 februarie 2016 - 22:13, said:



Primesti pe naiba update-uri, daca ai un calculator vechi pe care vrei sa instalezi un Ubuntu mai vechi nu ai ce aplicatii sa instalezi, ca toate sunt sterse de mult de pe servere, asa ca tot windows xp este solutia pentru acele sisteme. Linuxul mai mult de 2-3 ani nu tine, ca se sterg toate programele de pe servere.

Nu sint atit de familiar cu programele de Linux ca sa dau sfaturi. Pe aria dedicata de aici sint insa admini de retea cu experienta si iti vor spune exact ce programe gasesti. Intotdeauna gasesti, indiferent cit de slab ti-e calculatorul. Sa (mai) folosesti XP acum e gresit.

#30
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
initiatorul sa intre in task manager sa vada ce proces ii tine discul ocupat.

Edited by rich1974, 06 February 2016 - 22:45.


#31
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015

View Postrich1974, on 06 februarie 2016 - 22:44, said:

initiatorul sa intre in task manager sa vada ce proces ii tine discul ocupat.
Am rezolvat acea problema. Am fost ajutat si de faptul ca am reinstalat totul clean.
Multumesc celor care s-au oferit sa ma ajute.

#32
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,146
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbobo323, on 07 februarie 2016 - 10:43, said:

Am rezolvat acea problema. Am fost ajutat si de faptul ca am reinstalat totul clean.
Multumesc celor care s-au oferit sa ma ajute.

Sa il folosesti cu placere..........Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate