Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sony A6300

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
un fel de A6000 cu 4k, un vizor parcă mai bun și un AF mai rapid... presupun ca acel "wow" oare sarcastic :-)) ..nu înțeleg de ce au sărit peste a6100 și a6200 că prea multe chestii noi nu aduce (ibis in genul A7ii, touch-screen sau măcar izolare la intemperii) :-(
Măcar de lansau ceva noutăți pe parte de obiective APS-C. http://www.dpreview....rrorless-camera

#2
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012
Dap, voi sari acest A6300 din schema pt ca nu-mi aduce prea multe peste A6000-ul curent. As fi vrut stabilizare in corp, ecran rabatabil si pe orizontala (ca la A57 de exp) si eventual un obiectv de kit mai bun. Asa ca acum raman la A6000 si eventual bag bani in obiecctive (nu cele G Master....) sau ma uit dupa A7II.
Pentru cine nu are A6000 (cineva care acum intra pe Sony, sau are un Nex mai vechi) s-ar putea sa merite aceasta camera.

#3
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

 MSfoto, on 04 februarie 2016 - 10:56, said:

...Pentru cine nu are A6000 (cineva care acum intra pe Sony, sau are un Nex mai vechi) s-ar putea sa merite aceasta camera.

De ce? A6000 s-a gasit la un moment dat la jumatate din pretul A6300.

#4
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Pai si A6000 tot vreo 1000 dolari a costat cand s-a lansat. Va scadea pretul sigur. Acum A6000 e best -buy la 400-500 euro nou. Problema sunt lentilele scumpe in draci.
Din ce citesc Sony a cam ingropat APS-C-urile si se concetreaza pe FF. Clar nu merita upgrade de la A6000 la A6300. (Eu personal ma asteptam la mai mult, macar un IBIS )
Peste vreo 6 luni ajunge A7II sub 1000 euro nou ....

Edited by N62B44, 05 February 2016 - 21:59.


#5
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
4k fara pixel binning si 120fps 1080p la 1000 de dolari nu e rau.

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pai da, nu are pixel binning dar face crop 2x din senzor pentru 4k,  ? Ce e mai rau ?

#7
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Nu stiu de unde ai informatia cu cropul de 2x dar nu e reala. De fapt trage 6k (16:9 din apsc) si apoi il transforma in 4k.


''The A6300's biggest new feature is 4K video recording. Sony says the camera collects 2.4x more information than standard 4K footage, essentially oversampling 6K footage and then converting it down to 4K''

http://www.eoshd.com...-ship-in-march/

''Sony have announced a huge step up in specs for their A6000 series with the latest model, the A6300. With a completely new sensor, the camera now does a 6K full pixel readout to produce ‘perfect’ oversampled 4K video.''

Posted Image

Asta e prima mirorless pe care ma gandesc serios sa o cumpar (cand o sa fie 500 de dolari Posted Image)

Edited by mircea812, 06 February 2016 - 20:37.


#8
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 montecarlo, on 03 februarie 2016 - 18:40, said:

... presupun ca acel "wow" oare sarcastic :-)) ..
Măcar de lansau ceva noutăţi pe parte de obiective APS-C.

Urmatorul "mare" wow va fi inevitabil un senzor APS-C cu mai multi pixeli (probabil 28 sau 30 Mp).
Cand nu sunt idei si inspiratie, cel mai simplu este sa mergi pe cararea batatorita - o reteta testata si rastestata de marii producatori. Megapixelii multi vand camerele.
Iar cumparatorii convinsi de iminenta faptului ca un senzor cu doar 24 de Mp este depasit, vor lua cu asalt magazinele comandand noua camera. Posted Image

La sfarsit toata lumea multumita, oamenii au in sfarsit o camera care rupe scorul pe DXO - singura cu care se pot face poze in anul 2016. Posted Image

Evident ca si pe partea video ne descurcam cu greu cu 4k. Asteptam cu nerabdare o camera 8K. Nu avem cu ce sa ne facem treaba. Incercam sa supravietuim pana atunci.

Edited by katran, 06 February 2016 - 20:45.


#9
digioptic

digioptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 30.10.2007

 katran, on 06 februarie 2016 - 20:35, said:

Urmatorul "mare" wow va fi inevitabil un senzor APS-C cu mai multi pixeli (probabil 28 sau 30 Mp).


Pai Samsung a scos unu in 2014:

http://www.dpreview....lrs/samsung_nx1

Deci nu e greu, dar nici nu prea a fost "wow"Posted Image

#10
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 mircea812, on 06 februarie 2016 - 20:33, said:

Nu stiu de unde ai informatia cu cropul de 2x dar nu e reala. De fapt trage 6k (16:9 din apsc) si apoi il transforma in 4k.


''The A6300's biggest new feature is 4K video recording. Sony says the camera collects 2.4x more information than standard 4K footage, essentially oversampling 6K footage and then converting it down to 4K''

http://www.eoshd.com...-ship-in-march/

''Sony have announced a huge step up in specs for their A6000 series with the latest model, the A6300. With a completely new sensor, the camera now does a 6K full pixel readout to produce ‘perfect’ oversampled 4K video.''

Posted Image

Asta e prima mirorless pe care ma gandesc serios sa o cumpar (cand o sa fie 500 de dolari Posted Image)


Era vorba doar de 30p, atunci face crop, nu si pe 24, am incurcat cu ce am auzit in alta parte:

https://youtu.be/70K889vpTsg?t=9m34s

#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 digioptic, on 06 februarie 2016 - 22:47, said:

Pai Samsung a scos unu in 2014:

Deci nu e greu, dar nici nu prea a fost "wow"Posted Image

Pai da, Samsung a incercat sa faca acelasi lucru. A trecut insa neobservat pentru ca la ei erau alte probleme: putine obiective, putine accesorii si...foarte putini cumparatori. Practic Samsung nu avea niciun cuvand de spus pe piata foto.
Si eu nu inteleg de ce nu au scos un senzor de 30 Mp daca tot vroiau sa mearga pe drumul asta. Treizeci suna mai bine decat douzeci si ceva (nu ca ar fi diferenta intre 28 Mp si 30 Mp).

Tehnic vorbind, se pot scoate si senzori de 50 Mp pe crop. Impactul la ISO mare nu ar fi devastator, ar fi practic un stop in minus fata de senzorii actuali de 24 Mp.
Probleme mult mai mari ar fi cu difractia, rezolutie reala. Nici obiectivele mai scumpe nu cred ca ar face fata.
Au scos deja filtrele AA, nu prea mai au ce scoate ca sa stoarca si mai mult. Trebuie tehnologie mai buna.

Au aparut ceva promisiuni dinspre Fuji-Panasonic. Un senzor organic care ar fi chipurile revolutionar, unul care ar capta mult mai multa lumina fata de unul standard/actual.
http://www.dpreview....-global-shutter

Daca productorii vor sa scoata video 8K, cred ca au nevoie inevitabil de senzori de 40 Mp.
Deci o sa vedem senzori si cu mai multi MP in urmatorii 2-3 ani.

Edited by katran, 07 February 2016 - 11:32.


#12
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Cum semiconductorii organici au o durata de viata mai mica decat cei pe baza de siliciu va fi si mai bine pentru producatori.
Vom schimba aparatele de fotografiat "de nevoie" si nu pentru ca ne-au convins ca "avem nevoie" de nu stiu ce caracteristici pe care actualul aparat nu le-ar avea.

Edited by edri, 07 February 2016 - 12:42.


#13
digioptic

digioptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 30.10.2007
Ei hai ca nu e facut cu celule stem prelevate de la vreo japoneza...Posted Image  Senzorul in sine este tot in tehnologie CMOS, deasupra elementelor fotosensibile este un film subtire de jumatate de miime de milimetru, imbunatatind comportamentul la filmare zic ei. Materiale organice sunt multe intr-o camera foto, inclusiv carcasa de plastic sau cuciucul sintetic de deasupra si nu se "descompun" dupa un an. Iar daca nu ne manaca sa inlocuim o camera care iti ofera o calitate a imaginii buna, doar ca a mai aparut alta cu factorul "wow", ne putem bucura ani buni de materialele organice din transa.  

  Apropos de materiale organice, ma tot chinui de ceva timp sa fotografiez niste negative pe care le developam singur acum mai bine de 40 de ani. Huh, ce a mai trecut timpul. Si ele, bietele filme care inca pastreaza bine amintirile timpurilor trecute, sunt tot materiale organice.Posted Image

Edited by digioptic, 07 February 2016 - 14:50.


#14
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

 katran, on 07 februarie 2016 - 11:29, said:

Pai da, Samsung a incercat sa faca acelasi lucru. A trecut insa neobservat pentru ca la ei erau alte probleme: putine obiective, ..

Mai greu cu "puţine obiective" cel puţin în comparaţie cu obiectivele Sony APS-c ;-) ..numarul lor e aproape identic, dar la calitate Sony e cam după Samsung ...şi da, cam mult un "wow" pentru o cameră FOTO care n-aduce mai nimic nou pentru un fotograf. Poate prezintă mai mult interes pentru un cameraman decât un fotograf (comparativ cu "vechiul" A6000).

#15
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 montecarlo, on 07 februarie 2016 - 20:18, said:

cam mult un "wow" pentru o cameră FOTO care n-aduce mai nimic nou pentru un fotograf. Poate prezintă mai mult interes pentru un cameraman decât un fotograf (comparativ cu "vechiul" A6000).
Pentru mine aduce ceva important. Posibilitatea de a folosi obiective 3rd party cu PDAF. De când îmi doream să folosesc un teleobiectiv mai lung pe mirrorless... Așa voi putea cumpăra a6300 când se va mai ieftini și să scap de DSLR și să am un singur aparat în loc de două.

Și ar fi și autofocusul îmbunătățit, nu că la a6000 lăsa de dorit...

Edited by neur0, 23 February 2016 - 10:52.


#16
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
TheCameraStoreTV si Tony Northrup ne mai taie din elanul nostru de a spera ca focalizeaza ca un dslr....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f4f2drPwZvo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/it8FFCo_KuE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Eu am inteles cu totul altceva din filmul facut de CameraStoreTV. De urmarit de pe la minutul 7:00.

Cu un singur punct de focalizare, intr-adevar C-AF-ul nu a fost extraordinar, asa cum de altfel era si de asteptat. Dar spune ca chiar si asa "it does a pretty good job".
Dar cand a activat o zona (mai multe puncte) de focalizare, omul zice ca a fost impresionat de AF:
"Using a zone-focusing I was very very impressed".

Prestatia in C-AF a fost slabuta doar cand a pus un obiectiv Canon cu adaptor Metabones.

Intrebarea de 10 puncte este : cu ce DSLR sa-l comparam ? Sper ca nu cu unul care costa de 2....5 ori mai mult.
Hai sa-l comparam cu DSLR-uri care se lanseaza acum la pretul de 1000$. Eu nu m-as grabi sa pariez pe ele.

Review-ul lui Tony Northrup nici nu m-am chinuit sa-l mai citesc. N-au nicio relevanta pentru mine concluziile la care a ajuns el.

Edited by katran, 08 March 2016 - 12:42.


#18
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
La ce gauri are gama de obiective Sony E nici nu inteleg de ce se mai obosesc sa lanseze camere APS-C pe piata.

katran: cu orice l-ai compara e degeaba cind un Sony GM 70-200/2.8 e 3000$.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate