Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Storcator ierburi,fructe,legume

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Nu inteleg la ce te referi ca nu separa sucul  dupa stoarcere.
Am unul cu centrifuga si tot asa am vrut unul cu melc, dar am vrut mecanic, adica sa mearga fara curent. Si am gasit cu 600 lei, dar mi s-a parut scump pt puterea lui ca nu prea putei stoarce legumele tari. Si atunci am luat tefalul de la media galaxy ca nu prea aveau decat philips 1400 lei, tefal 1080 lei si myria cu 300 sau 400 lei.
Tefal asta ce l-am luat face spuma.

Am vrut sa mai spun ca atunci cand storceam merele cu storcatorul cu centrifuga pana cand umpleam paharul, in jumatea de jos a paharului se lasa apa si sus era suc.
Cu cel cu melc nu se intampla asa. Ultimul pahar de suc nu am mai putut sa-l beau si a stat mult pe dulap dar nu s-a despartit sucul. Doar ca face spuma. Are un plastic ce strecoara ce-l pui pe cana mare cand torni in pahare, dar as fi vrut sa iasa direct din aparat fata spuma

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sucul este format din 'zeama' unui fruct impreuna cu pulpa (sau o parte din pulpa). Diferitele modele de storcatoare produc suc cu diferite procente de pulpa. Pulpa este buna , are fibre , necesare unei bune functionari a colonului. In functie de ce iti doresti, alegi un model sau altul.
Poti sa iei o portocala si sa o storci cu mana si obtii 'zeama' de portocala sau poti sa foloseti un stocator si pe langa zeama sa ai si pulpa, mai multa sau mai putina in functie de storcator. Apa nu iese niciodata dintr-un fruct.

#21
catavencuadelin

catavencuadelin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 07.10.2012
Salutare! Doresc sa achizitionez un storcator de fructe/legume cu presare la rece. Bugetul alocat este in jurul valorii de 2000 lei. Va rog sa imi recomandati un produs bun, adica, sa stoarca cat mai bine fructul, sa fie rezistent. Dintre cele cu melc am gasit storcatoare cu un singur melc si storcatoare cu doi melci (vezi linkurile). Va rog sa va uitati si peste alegerile mele, dar imi puteti sugera si alte marci.

http://www.obio.ro/s...xe-melcate.html
http://www.kuvings-r...-la-rece-b6000s
http://www.bioraw.ro...sare-la-rece-49
https://www.superali...0w-42rpm7298660

Multumesc!

#22
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 12.07.2008

View Postpasilla, on 13 februarie 2016 - 22:04, said:

Sucul este format din 'zeama' unui fruct impreuna cu pulpa (sau o parte din pulpa). Diferitele modele de storcatoare produc suc cu diferite procente de pulpa. Pulpa este buna , are fibre , necesare unei bune functionari a colonului. In functie de ce iti doresti, alegi un model sau altul.

Da, sunt si eu interesat de un model care sa aibă un randament foarte bun la stors legume şi fructe, mă interesează un procent destul de mare de pulpă in ceea ce beau !
Actualmente am unul mai vechi, de pe vremea când nu eram aşa de interesat de sucuri şi mi se pare că arunc destul de multă pulpă după stoarcere dar mi-am zis că dacă tot e post sa fac o dietă cu sucuri la storcător, deci un model mai performant si cu un randament cât mai bun ar fi ideal.

#23
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Pai storcatoarele scot suc, nu smoothie. Acum, depinde si de sita folosita, in general ai doua cu ochiuri de dimensiuni diferite, dar in nici un caz nu ai sa ai cine stie ce pulpa in pahar la final. Poti recupera manual pulpa daca insisti insa, iti pui cit crezi in pahar.

Eu folosesc un storcator tefal cumparat din media galaxy, merge excelent la sfecla, telina si alte asemenea, dar cu merele disponibile in anotimpul asta se cam infunda.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate