Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Storcator ierburi,fructe,legume

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Buna seara,


Vreau sa comand de pe net un storcator cu melc manual de fructe, legume si ierburi. Neaparat manual, fara curent. Dar nu stiu care ca sunt foarte multe.
Am gasit unul de fonta, altul de otel, altul de plastic.
Materialul din care e facut poate sa afecteze calitatea sucului? Din ce material trebuie sa fie ca sa nu oxideze sau sa afecteze cumva sucul?
Am mai gasit discutii despre storcatoare cu melc, dar erau pe curent

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Inox sau plastic, marci serioase.

#3
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postsonya, on 17 iunie 2007 - 12:07, said:

Ce storcator de fructe bun (sa pot stoarce si legume dure) imi recomandati? Ceva in jur de 200 lei...
Gastronomicus - Storcator

View Postfigo1988, on 30 iulie 2005 - 08:55, said:

......m-ar interesa un storcator de fructe. Am vazut mai demult pe teleshopping un storcator de fructe, costa cam 7 mil dar nu mai stiu exact unde, daca stiti ceva de el sau aveti alte recomandari va rog frumos sa ma ajutati.
Despre Storcator de fructe - 76 pagini

#4
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am citit alea azi-noapte dar acolo e vorba de altfel de storcator, Cu centrifuga. Din ala am si l-am tot folosit, dar am auzit ca nu e asa bun ca si ala cu melc. Si am vazut un documentar, The  beautiful truth si la sfarsit era o presa cu o maneta cu care se facea sucuri de legume si fructe. Si as vrea ceva de genul
Am citit ca nu e buna mancarea daca ajunge in plastic. Inoxul oxideaza oare sau nu? Cred ca ceramica ar fi cea mai buna dar nu exista asa ceva.
Nu si-a luat nimeni storcator manual prin presare ?

#5
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Minti, nu ai citit. De ce nu ai intrebat acolo?
Eu vreau un storcator rosu cu pedala. Trebuie sa deschid o discutie separata la Ciclism?

#6
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010

View Postmilovme, on 02 februarie 2016 - 19:54, said:


Am citit ca nu e buna mancarea daca ajunge in plastic. Inoxul oxideaza oare sau nu?

Deci poti sa renunti la mancare, pt ca totul ajunge la un moment dat in contact cu plasticul.

iar la faza cu inoxul m-ai dat pe spate. Tu chiar nu stii ce inseamna cuvantul inox?, de la ce vine?

#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014


Angel Juicer Angelia 5500 - storcator confectionat din inox chirurgical , vasul in care iese sucul sa fie dotat cu lampa uv , cutie adiabata, presiune negativa , intuneric, temperatura 0 grade si nu mai ai nici o problema .

Edited by xilo, 02 February 2016 - 20:07.


#8
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am citit toate forumurile. Doua sau trei persoane si-au luat storcatoare manuale, despre care nu s-a vorbit prea mult, restul erau electrice. Si normal ca stiu ca se zice ca inoxul e inodidabil, Altii spun ca oricum sucul se oxideaza cand intra in contact cu aerul altii nu. Si de inox nu am vazut, doar din otel. Eu vreau doar sa beau suc de legume si fructe cu toate vitaminele in el si speram ca cineva sa recomande un model

Vaii. 1000 de euro. Angel Juicer Angelia 5500. Fac rate :)

#9
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
M-am uitat pe youtube, sunt exact cum imi doresc, mai putin ca sunt electrice. Dar 5 mii de lei e mult pt un storcator

#10
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postmilovme, on 02 februarie 2016 - 20:15, said:

Am citit toate forumurile. Doua sau trei persoane si-au luat storcatoare manuale, despre care nu s-a vorbit prea mult, restul erau electrice.
...
Dar de ce nu ai continuat discutia acolo?

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Pina la urma te omoara nervii, nu alimentatia, cit te gindesti la rate  :D

Nu comentez mai mult.

#12
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

View PostEXIT, on 02 februarie 2016 - 20:47, said:

Dar de ce nu ai continuat discutia acolo?
Acolo se discuta de storcatoare electrice. Chiar nu stiu ce sa aleg.

#13
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nici aici nu se discuta despre storcatoare manuale.

#14
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Recomand unul cat mai scump. Cel mai scump oxideaza cel mai putin :)

#15
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006

View Poste_miron, on 02 februarie 2016 - 20:01, said:

iar la faza cu inoxul m-ai dat pe spate. Tu chiar nu stii ce inseamna cuvantul inox?, de la ce vine?

Unele "inoxuri" sunt mai rezistente la coroziune, spre exemplu cele austenitice (nemagnetice) sunt net superioare celor feritice (magnetice).

#16
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am cumparat tefal infinity pres. E mai bun ca cel ce l-am avut inainte doar ca la un moment dat nu mai iesea pulpa, s-a blocat

Cand l-am spalat am vazut ca sita are pe fund un cauciuc ce se deschide. Poate trebuia tras afara de cauciucul ala.

Edited by milovme, 12 February 2016 - 21:06.


#17
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmilovme, on 02 februarie 2016 - 20:30, said:

M-am uitat pe youtube, sunt exact cum imi doresc, mai putin ca sunt electrice. Dar 5 mii de lei e mult pt un storcator
Mai cerceteaza piata...vezi ca sunt storcatoare cu melc si la 300-500 ron...care fac exact acelasi lucru ca cele de 5000 ron numai ca nu-s "de firma"

#18
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Tocmai am avut o discutie cu o prietena legata de storcatoare si se jura ca cele cu melc nu separa sucul dupa stoarcere cum o fac celelalte centrifugale. Mnu stiu ce sa zic, ea e croita sa-si ia cu melc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate