Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Circulatia pe linia de tramvai

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
mad_max_f_z_m

mad_max_f_z_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.08.2006
Mi se pare un subiect destul de controversat si pe care nu multi soferi il stapanesc, in 2001 cand mi-am luat eu permisul, era interzisa in mare parte a situatiilor, excluzand cazul in care strada era ingusta. Recunosc ca in ultimul timp nu m-am mai updatat cu legislatia, si nu cred ca sunt singurul care nu e la curent cu acest subiect. Am inteles ca acum ar fi considerata banda de circulatie daca este separata cu linie intrerupta,  daca nu incurci tramvaiul, si cu conditia de a nu depasi coloana aflata la semafor (si nici refugiul de tramvai prin stanga). De asemenea am inteles ca poti face stanga de pe linia de tramvai (lucru care mi se pare logic, eu fac asa de cand am inceput sa conduc, desi initial trebuia sa stai langa linie).
Voi cum stiti?

Edited by mad_max_f_z_m, 19 January 2016 - 23:23.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Linia de tramvai este banda de circulatie evident. Cand ai dreptul sa circuli pe acolo e alta chestiune...

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde in ce tara esti. Daca esti in tara Bucuresti, nu ai voie pe linia de tramvai. Daca esti in tara Ploiesti sau Oradea (de ex.), linia de tramvai devine banda normala sau obligatorie de circulatie.

De la caz la caz , poti chiar sa fii obligat  sa depasesti tramvaiul prin stanga.

Legea:

Art. 103
Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axul drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

Art.107
(3) Daca in intersectie circula si tramvaie, iar spatiul dintre sina din dreapta si trotuar nu permite circulatia pe doua sau mai multe randuri, toti conducatorii de vehicule, indiferent de directia de deplasare, vor circula pe un singur rand, lasand liber traseul tramvaiului.

Edited by pasilla, 19 January 2016 - 23:46.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am reusit sa-mi stric incaltarile mergand pe jos, m-am agatat intr-o platbanda dela linia de tramvai de se ridicase pana aproape de genunchi, de atunci evit pe cat se poate sa circul pe linia de tramvai,n-asvrea sa stiu ce s-ar fi intamplat daca fierul ala se infigea in roata...

#5
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,526
  • Înscris: 03.10.2013

 gumball3000, on 20 ianuarie 2016 - 01:23, said:

Am reusit sa-mi stric incaltarile mergand pe jos, m-am agatat intr-o platbanda dela linia de tramvai de se ridicase pana aproape de genunchi, de atunci evit pe cat se poate sa circul pe linia de tramvai,n-asvrea sa stiu ce s-ar fi intamplat daca fierul ala se infigea in roata...


sau in radiator, cum s-a intamplat unui coleg de munca...

#6
salex

salex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.09.2005
Nu mi se pare normal sa faci stinga de pe linia de tramvai. La fel ai putea sa te urci pe trotuar ca sa faci dreapta ca te grabesti...

 pasilla, on 19 ianuarie 2016 - 23:38, said:

Art. 103
Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens ...
Art.107
(3) Daca... nu permite circulatia pe doua sau mai multe randuri...
Doua articole care se bat cap in cap.
In primul spune clar ca pot circula daca sint 1 SAU 2 benzi, iar cel de al doilea spune ca pot circula doar daca sint mai mult de 2 randuri (pai si daca sint 3..4 rinduri inseamna ca se permite ?!)

Edited by salex, 20 January 2016 - 07:47.


#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Al doilea articol se refera numai la intersectii. Acolo trebuie sa opresti, in anumite situatii, iar daca vine tramvaiul din spate n-ai cum sa-i faci loc.
Primul articol iti permite sa te deplasezi pe linia de tramvai, atata vreme cat nu incurci tramvaiul. Daca ai intrat in depasire ca bizonul si ai ramas blocat pe linia de tramvai ca n-ai unde sa te repliezi, ghinion.

#8
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006

 salex, on 20 ianuarie 2016 - 07:47, said:

Nu mi se pare normal sa faci stinga de pe linia de tramvai. La fel ai putea sa te urci pe trotuar ca sa faci dreapta ca te grabesti...

Doua articole care se bat cap in cap.
In primul spune clar ca pot circula daca sint 1 SAU 2 benzi, iar cel de al doilea spune ca pot circula doar daca sint mai mult de 2 randuri (pai si daca sint 3..4 rinduri inseamna ca se permite ?!)

Este o diferență între rând și bandă. Cele 2 articole sunt complet diferite. Citește articolul 107 în întregime, nu pe sărite, că scoți din context ideile și normal că se interpreteaza anapoda.

#9
salex

salex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.09.2005

 danvlas, on 20 ianuarie 2016 - 08:50, said:

Al doilea articol se refera numai la intersectii.
Poate nu se vede ca acolo scrie "spatiul dintre sina din dreapta si trotuar". Se gasesc trotuare in intersectii?

 alexcrist, on 20 ianuarie 2016 - 14:08, said:

Este o diferență între rând și bandă.
Pai zi tu diferenta aia intre rand si banda. Poate aflam si noi ceva nou.

#10
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Scrie clar în articolul 107.

#11
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 mad_max_f_z_m, on 19 ianuarie 2016 - 23:19, said:

Mi se pare un subiect destul de controversat si pe care nu multi soferi il stapanesc, in 2001 cand mi-am luat eu permisul, era interzisa in mare parte a situatiilor, excluzand cazul in care strada era ingusta. Recunosc ca in ultimul timp nu m-am mai updatat cu legislatia, si nu cred ca sunt singurul care nu e la curent cu acest subiect. Am inteles ca acum ar fi considerata banda de circulatie daca este separata cu linie intrerupta,  daca nu incurci tramvaiul, si cu conditia de a nu depasi coloana aflata la semafor (si nici refugiul de tramvai prin stanga). De asemenea am inteles ca poti face stanga de pe linia de tramvai (lucru care mi se pare logic, eu fac asa de cand am inceput sa conduc, desi initial trebuia sa stai langa linie).
Voi cum stiti?

Da, este ambigua legislatia din acest punct de vedere.
Refugiul se poate depasi prin stanga, daca are indicatorul de ocolire prin stanga si prin dreapta!
In rest, art 107 este ambiguu. Ce inseamna "in intersectie circula si tramvaie"? Ca circula in momentul respectiv, sau ca este doar linie de tramvai?
Daca circula in momentul respectiv, evident ca nu ai cum sa te bagi peste el.
Daca nu circula, mai ales in orase aglomerate, ar fi aiurea sa lasi banda libera, doar asa.
Cat despre "obligatia de a lasa liber traseul tramvaiului la apropierea acestuia". Dar ce-i, TGV? In mod normal o masina circula mai repede decat un tramvai.

O problema ar fi cand drumul are 1 banda+linia de tramvai iar o masina vrea sa faca la stanga, sa zicem ca din sens opus circulatia e intensa.
Si atunci , ce faci? Daca stai sa astepti pe linia de tramvai, blochezi tramvaiul din spate care merge inainte.
Daca stai pe banda cealalta, asa cum spune in art 107, iar e aiurea, ii blochezi pe cei din spatele tau.
Parerea mea: daca vezi ca vine tramvai din spate la distanta apropiata, si vrei sa faci stanga, ii eliberezi linia. Daca nu vine tramvai, faci stanga de pe linie.

#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 ipopovici11, on 20 ianuarie 2016 - 20:28, said:

Cat despre "obligatia de a lasa liber traseul tramvaiului la apropierea acestuia". Dar ce-i, TGV? In mod normal o masina circula mai repede decat un tramvai.
Incearca sa planifici traseul unui tramvai (sau al oricarui alt mijloc de transport in comun) pe ore si minute fara a avea cale libera. Transportul in comun civilizat (si eficient) presupune o banda speciala de circulatie pe care sa nu existe blocaje necontrolabile.
Franta, Italia, Germania, Austria, Olanda etc au inteles lucrul asta. Noi inca nu, din pacate.

#13
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Toata lumea stie ca nu e in regula sa circuli pe linia de tramvai cu masina. De aia in unele zone sau pus borduri sau opritori. Din pacate nu peste tot dar asa era normal. Tramvaiul, trenul, metroul sunt mijloace de transport in comun pe sine. Normal sa aiba sinele libere :)

#14
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 Lorothy, on 21 ianuarie 2016 - 11:10, said:

Toata lumea stie ca nu e in regula sa circuli pe linia de tramvai cu masina. De aia in unele zone sau pus borduri sau opritori. Din pacate nu peste tot dar asa era normal. Tramvaiul, trenul, metroul sunt mijloace de transport in comun pe sine. Normal sa aiba sinele libere Posted Image

Da, e normal sa nu blochezi tramvaiul daca-l vezi apropiindu-se. Dar, daca nu vine niciun tramvai, pentru fludizarea traficului ar trebui sa se foloseasca si banda respectiva.

 danvlas, on 21 ianuarie 2016 - 08:24, said:

Incearca sa planifici traseul unui tramvai (sau al oricarui alt mijloc de transport in comun) pe ore si minute fara a avea cale libera. Transportul in comun civilizat (si eficient) presupune o banda speciala de circulatie pe care sa nu existe blocaje necontrolabile.


In cazul asta e foarte simplu, nu mai asfaltezi in jurul liniei de tramvai incat sa arate ca o banda de circulatie. Daca vrei sa fii sigur ca nu circula nicio masina pe acolo, faci cale separata tramvaiului.
Poate prin tarile alea de care vorbesti exista si o sistematizare rutiera mai buna. De ex sa ai cum sa astepti ptr a vira stanga fara a bloca nici tramvaiul, nici pe cei care merg inainte. Dupa cum am explicat mai sus, art 107, aplicat la o banda pe sens+linia de tramvai,in situatia virajului stanga, oricum ai da-o, nu e  bine.

Edited by ipopovici11, 21 January 2016 - 12:27.


#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Lorothy, on 21 ianuarie 2016 - 11:10, said:

Toata lumea stie ca nu e in regula sa circuli pe linia de tramvai cu masina. De aia in unele zone sau pus borduri sau opritori. Din pacate nu peste tot dar asa era normal. Tramvaiul, trenul, metroul sunt mijloace de transport in comun pe sine. Normal sa aiba sinele libere Posted Image
Cand sunt separate de carosabil si/sau sunt sine de tren adaptate la tramvai. Cand insa sina imprumuta carosabil atunci e banda de circulatie.

Edited by andreic, 21 January 2016 - 12:40.


#16
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Eu cred ca organul de circulatie tot amenda iti da daca vrea si te prinde ca depasesti pe toti amaratii ceilalti  de soferi care stau in sir cuminti, blocati la semafor :)

#17
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Daca nu e refugiu si sunt maxim 2 benzi de circulatie, cu tramvaiul a 3-a, nu-ti face nimic politia. Chiar te indeamna sa folosesti si linia de tramvai.

#18
mad_max_f_z_m

mad_max_f_z_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.08.2006
Deci daca nu e refugiu, de tramvai, sunt 2 benzi pline care stau la semafor, intre banda 2 si banda 3 este linie intrerupta, si eu vin pe linia de tramvai se chiama ca II devansez pe cei opriti la semafor si este o manevra legala? Nu sunt sigur, mie imi pare depasire de coloana. Desi in apropierea intersectiilor linia intrerupta dintre b2 si linia de tramvai devine continua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate