Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Circulatia pe linia de tramvai

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Depasire inseamna iesirea dintr-un rand de vehicule cu incalcarea marcajului dintre sensuri si replierea pe banda. Faptul ca tu mergu pe linia de tramvai nu se numeste depasire. Daca este refugiu, atunci e nasol ca nu ai respectat indicatoarele de ocolire.

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 Lorothy, on 21 ianuarie 2016 - 13:29, said:

blocati la semafor Posted Image
Aia e altceva, nu ai voie sa depasesti coloana oprita la semafor insa trebuie vazut ce se incadreaza la depasire si ce nu.

Edited by andreic, 22 January 2016 - 09:52.


#21
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 mad_max_f_z_m, on 21 ianuarie 2016 - 23:35, said:

Deci daca nu e refugiu, de tramvai, sunt 2 benzi pline care stau la semafor, intre banda 2 si banda 3 este linie intrerupta, si eu vin pe linia de tramvai se chiama ca II devansez pe cei opriti la semafor si este o manevra legala? Nu sunt sigur, mie imi pare depasire de coloana. Desi in apropierea intersectiilor linia intrerupta dintre b2 si linia de tramvai devine continua.

În Brăila puteai circula pe linia de tramvai de ani de zile (legal). Virajele la stânga se fac de pe banda ce are linia de tramvai. În Iași sunt bulevarde în care e permisă circulația pe linia de tramvai, pe altele nu. În București, pe Colentina, nu ai ce căuta pe linia de tramvai !!!!

Nu  judecați situațiile în mod simplist, după ceea ce vedeți doar în jurul vostru. Modul de a rezolva o situatie diferă de la oraș la oraș, inclusiv semafoarele au modalitate diferită de funcționare (pare ceva neverosimil dar e adevărat).

#22
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 mad_max_f_z_m, on 21 ianuarie 2016 - 23:35, said:

Deci daca nu e refugiu, de tramvai, sunt 2 benzi pline care stau la semafor, intre banda 2 si banda 3 este linie intrerupta, si eu vin pe linia de tramvai se chiama ca II devansez pe cei opriti la semafor si este o manevra legala? Nu sunt sigur, mie imi pare depasire de coloana. Desi in apropierea intersectiilor linia intrerupta dintre b2 si linia de tramvai devine continua.

Nu. Depasirea de coloana e doar daca intri pe contrasens. Altfel nu se poate chema depasire.
Daca ai linie intrerupta intre B2 si linia de tramvai eu zic ca ai voie sa circuli pe acolo. In aproprierea intersectiei nu te afecteaza linia continua dintre benzi, ca doar nu mai schimbi banda.

 Bogdansv1, on 22 ianuarie 2016 - 09:59, said:

În Brăila puteai circula pe linia de tramvai de ani de zile (legal). Virajele la stânga se fac de pe banda ce are linia de tramvai. În Iași sunt bulevarde în care e permisă circulația pe linia de tramvai, pe altele nu. În București, pe Colentina, nu ai ce căuta pe linia de tramvai !!!!

Nu  judecați situațiile în mod simplist, după ceea ce vedeți doar în jurul vostru. Modul de a rezolva o situatie diferă de la oraș la oraș, inclusiv semafoarele au modalitate diferită de funcționare (pare ceva neverosimil dar e adevărat).
Mai difera chiar si pe...aceeasi strada. :)
PE Sos Colentina exista o portiune unde linia de tramvai este separata cu niste...chestii de plastic:
http://www.instantst...42.55h,3.96p,0z

Spre iesirea din Bucuresti, pe aceeasi strada, se poate insa circula pe linia de tramvai:
http://www.instantst...42.89h,3.28p,0z

Edited by ipopovici11, 22 January 2016 - 16:34.


#23
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

 ipopovici11, on 22 ianuarie 2016 - 16:31, said:

Spre iesirea din Bucuresti, pe aceeasi strada, se poate insa circula pe linia de tramvai:
http://www.instantst...42.89h,3.28p,0z
Marcajul de lângă linie nu prea seamănă cu cel dintre benzi. Mai degrabă zic că ăla e marcaj de delimitare a zonei carosabile pe care ai voie să-l încalci dacă schimbi direcția de mers, dar nu să și circuli pe acolo.

Ceva de genul ăsta:
[ http://www.trafictube.ro/wp-content/uploads/2012/05/315.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

 bicosu, on 22 ianuarie 2016 - 09:15, said:

Depasire inseamna iesirea dintr-un rand de vehicule cu incalcarea marcajului dintre sensuri si replierea pe banda. Faptul ca tu mergu pe linia de tramvai nu se numeste depasire. Daca este refugiu, atunci e nasol ca nu ai respectat indicatoarele de ocolire.

Trebuie sa-ti actualizezi definitia depasirii.

Acum suna cam asa:

Quote

Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

Adica nu prea mai conteaza daca incalci marcajul care desparte sensurile de mers.

#25
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 mad_max_f_z_m, on 21 ianuarie 2016 - 23:35, said:

Deci daca nu e refugiu, de tramvai, sunt 2 benzi pline care stau la semafor, intre banda 2 si banda 3 este linie intrerupta, si eu vin pe linia de tramvai

Si daca din spate apare tramvaiul ce merge spre dreapta? Tu ce faci? Intri pe rosu in intersectie ca sa poata trece tramvaiul? Faci si tu dreapta de pe banda a 3-a? Blochezi tramvaiul?

 Bogdansv1, on 22 ianuarie 2016 - 09:59, said:

Virajele la stânga se fac de pe banda ce are linia de tramvai. În Iași sunt bulevarde în care e permisă circulația pe linia de tramvai, pe altele nu.

Iar rezultatele se vad: aproape in fiecare intersectie tramvaiele sunt blocate de cateva autoturisme ce asteapta pentru virajul la stanga. La un traseu de 60 de minute, cam 5-6 sunt pierdute in astfel de situatii. Sper sa prind si eu ziua in care, in Romania, vor fi eliminate dughenele de pe trotuare si se va crea spatiul necesar pentru o banda dedicata virajului la stanga.

#26
mad_max_f_z_m

mad_max_f_z_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.08.2006
in bucuresti sunt o gramada de intersectii cu banda aditionaa de virat stanga, facuta prin devierea celorlalte benzi spre dreapta, dar sunt inutile pentru ca sunt o gramada de imbecili notorii care au volanul sudat si nu sunt capabili sa urmareasca benzile, si nu odata m-am trezit ca ala de pa banda 1 a mers drept iar eu aflat pe banda doi m-am regasit aruncat pe banda trei, in fundul celora care fac stanga.

#27
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 mad_max_f_z_m, on 29 ianuarie 2016 - 09:11, said:

in bucuresti sunt o gramada de intersectii cu banda aditionaa de virat stanga, facuta prin devierea celorlalte benzi spre dreapta, dar sunt inutile pentru ca sunt o gramada de imbecili notorii care au volanul sudat si nu sunt capabili sa urmareasca benzile, si nu odata m-am trezit ca ala de pa banda 1 a mers drept iar eu aflat pe banda doi m-am regasit aruncat pe banda trei, in fundul celora care fac stanga.

Daa, in Bucuresti benzile de circulatie, sau directiile de pe ele sunt "pur optionale".

#28
mad_max_f_z_m

mad_max_f_z_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.08.2006

 bobo666, on 25 ianuarie 2016 - 20:54, said:

Si daca din spate apare tramvaiul ce merge spre dreapta? Tu ce faci? Intri pe rosu in intersectie ca sa poata trece tramvaiul? Faci si tu dreapta de pe banda a 3-a? Blochezi tramvaiul?



Iar rezultatele se vad: aproape in fiecare intersectie tramvaiele sunt blocate de cateva autoturisme ce asteapta pentru virajul la stanga. La un traseu de 60 de minute, cam 5-6 sunt pierdute in astfel de situatii. Sper sa prind si eu ziua in care, in Romania, vor fi eliminate dughenele de pe trotuare si se va crea spatiul necesar pentru o banda dedicata virajului la stanga.


Sa inteleg ca e de preferat sa blochez o coloana intreaga de 30-40 de masini aflate in spatele meu facand stanga de langa linia de tramvai, de frica sa nu apara vreun tramvai, decat sa urca pe linia de tramvai cand e libera, sau daca e tramvaiul prin apropiere, dupa ce il las sa treaca si sa ma urc dupa ce trece? esti tu sigur ca nu ma va depasi cineva pe linia de tramvai? In plus virajul la stanga se efectueaza de langa axul drumului, care se afla intre liniile de tramvai, iar daca linia de tramvai e considerata banda de circulatie atata timp cat nu incurci tramvaiul, atunci virajul la stanga de pe linia de tramvai mi se pare perfect legal. Ce e mai usor, sa se opreasca un tamvai si sa astepte 10-20 secunde, sau sa opresti o coloana de masini?

#29
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Socoteala se face altfel. Cati călători intra intr-un tramvai? Cati pasageri sunt in 20 de mașini? Tramvaiul are orar fix de funcționare, așa ca pune-i la socoteala si pe cei care il așteaptă in următoarele stații. De aia trebuie lăsat traseul tramvaiului liber. La fel ar trebui procedat si cu autobuzele sau troleibuzele, dar in Romania e greu cu mentalitățile.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 mad_max_f_z_m, on 31 ianuarie 2016 - 02:08, said:

Sa inteleg ca e de preferat sa blochez o coloana intreaga de 30-40 de masini aflate in spatele meu facand stanga de langa linia de tramvai, de frica sa nu apara vreun tramvai, decat sa urca pe linia de tramvai cand e libera, sau daca e tramvaiul prin apropiere, dupa ce il las sa treaca si sa ma urc dupa ce trece?
Regulamentul spune ca nu se asteapta pe linia de tramvai cand se face stanga... insa in realitate e bine totusi sa o faci de pe linie, evident verifici sa nu fie un tramvai in stalele tau si sa nu fie restrictii de linie cuntinua. Majoritatea soferilor asa fac, doar incepatorii asteapta in banda. Deci cum spuneam nu e legal conform regulamentului dar e de preferat pentru fluidizare trafic, si masinile politiei fac asa.

 danvlas, on 31 ianuarie 2016 - 07:51, said:

Socoteala se face altfel. Cati călători intra intr-un tramvai? Cati pasageri sunt in 20 de mașini?
Nu am auzit sa se faca in vreun regulament o regula dupa capacitatea in persoane fiecarui vehicul. E drept, tramvaiul are in functie de situatie proioritate speciala fiind transport public, ca si autobuzele, ca si taxiurile etc...

Edited by andreic, 31 January 2016 - 08:56.


#31
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 andreic, on 31 ianuarie 2016 - 08:53, said:

Regulamentul spune ca nu se asteapta pe linia de tramvai cand se face stanga... insa in realitate e bine totusi sa o faci de pe linie, evident verifici sa nu fie un tramvai in stalele tau si sa nu fie restrictii de linie cuntinua. Majoritatea soferilor asa fac, doar incepatorii asteapta in banda. Deci cum spuneam nu e legal conform regulamentului dar e de preferat pentru fluidizare trafic, si masinile politiei fac asa.
...


Eu am dat exemplul clar cu Braila unde virajul stanga se face de pe linia de tramvai, inclusiv marcajele rutiere indica acest lucru. Nu caut si in alte orase, sigur este permisa si in alte parti. Sa-mi spuna contestatarii ce s-ar intampla daca s-ar face la stanga de pe banda de langa linia de tramvai in poza de mai jos (exceptand faptul ca acolo marcajul nu ar permite).

Attached File  maxresdefault.jpg   59.44K   41 downloads

#32
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

 andreic, on 31 ianuarie 2016 - 08:53, said:

Regulamentul spune ca nu se asteapta pe linia de tramvai cand se face stanga... insa in realitate e bine totusi sa o faci de pe linie, evident verifici sa nu fie un tramvai in stalele tau si sa nu fie restrictii de linie cuntinua. Majoritatea soferilor asa fac, doar incepatorii asteapta in banda. Deci cum spuneam nu e legal conform regulamentului dar e de preferat pentru fluidizare trafic, si masinile politiei fac asa.



In scoala de soferi, la examen am intors asteptand pe linia de tramvai si nu au fost probleme.
Acum fac asa si nu sunt probleme.
Ideea este ca a fost banda discontinua in ambele situatii, din acest motiv am putut efectua manevra.

#33
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Mi se pare ca si Mircea Lucescu a facut asa ;)

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 Tront, on 01 februarie 2016 - 11:56, said:

In scoala de soferi, la examen am intors asteptand pe linia de tramvai si nu au fost probleme.
Ai avut in instructor indulgent.

#35
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,049
  • Înscris: 02.03.2003

 danvlas, on 01 februarie 2016 - 12:52, said:

Mi se pare ca si Mircea Lucescu a facut asa Posted Image

Se pare ca stationa iar vatmanul a intrat intentionat in masina.

#36
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu nu-s microbist, așa ca-l cred pe vatman când zice ca tramvaiul oprește mai greu decât ar vrea vedetele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate